Το ψήνω το αυγό?

Ξεκίνησε από Overseer, Σεπτεμβρίου 18, 2015, 09:33:36 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Overseer

Καλημερίζω το φόρουμ.
Μετά απο αρκετό καιρό απουσίας (η πολλή δουλειά, τρώει τον αφέντη λένε... O0) τα κατάφερα και επανήλθα!

Και όπως φεύγει το καλοκαίρι, ήρθε ο καιρός να ασχοληθώ λίγο με τη γριά μου.

Μέσα στο καλοκαίρι, μιας και βρέθηκα σε μέρος που είχα άνεση να κάνω δουλειά, άλαξα λάδια, φίλτρο αέρα (έβαλα Hiflo Filtro) και φίλτρο λαδιού (Honda), έριξα ενα γερό καθάρισμα στα αλυσιδογράναζα (τώρα φυσικά είναι όλα πάλι μαύρα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα), και έριξα και μια ματιά στα μπουζί, τα οποία ήταν μαύρα.
Αυτά, μου πρότεινε ένας γνωστός να τα τριψω λίγο με ψιλό γυαλόχαρτο, για να κρατήσουν λίγο παραπάνω, πρίν έρθει ο καιρός να τα αλλάξω. Έτσι και έκανα, και όντως, καίει πολύ καλύτερα, και τραβάει και πιο καλά.
Έχω την εντύπωση πως απο τότε όμως μου ανεβάζει θερμοκρασία.
Δέν έχω οργανάκι θερμοκρασίας για να είμαι σίγουρος, όμως απο αυτά που μυρίζω, την ζέστη που αισθανομαι στα πόδια μου, και το βεντιλατέρ που ανάβει συχνά πυκνά αυτό υποψιάζομαι.
Επίσης, μετά απο μεγάλη ανηφόρα, στην ίδια μανούβρα (εκεί που πάω να παρκάρω) που η μηχανή έχει κάπως περίεργη κλίση, εχω δεί 2-3 φορές να ανάβει στιγμιαία το λαμπάκι της θερμοκρασίας.

Είναι φυσιολογικό όλο αυτό, ή να αρχίσω να σκαλίζω?  >:D

itom32

Το ψήνεις και το έχεις κάνει ομελέτα. ;D Ξεχασες το αντιψυκτικό-παραφλού.Υποψιάζομαι πως για να σε ανάψει λαμπάκι θερμοκρασίας ή εχεις πολύ λίγο αντιψυκτικό ή έχεις καιρό να καθαρήσεις το κύκλώμα ψύξης και έχει πιάσει λασπόνερο.Καλό καθάρισμα το κυκλωμα ψυξης λοιπόν και συμπλήρωμα νέο παραφλου.Για βοηθεια δες εδώ:  http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=3558.msg37793#msg37793 κι εδω: http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=270.0
Αφου το κανονίσεις,αν θες ενημέρωσε για τ'αποτελέσματα.

jah

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, εάν δεν είναι γεμάτο το κύκλωμα ψύξης δεν λειτουργεί κανονικά και κατά συνέπεια δεν δουλεύουν ούτε τα λαμπάκια ούτε το βεντιλατέρ. Θυμάμαι από τη δικιά μου, όταν έχανε από διάφορα σημεία το κύκλωμα και σιγά σιγά άδειαζε, ο δείκτης θερμοκρασίας δεν ανέβαινε και πολύ και ας ένιωθα τα πόδια μου να ψήνονται. Τώρα ανεβάζει μέχρι ένα σημείο και μένει σταθερό. Οπότε θα συμφωνήσω κι εγώ για τις εργασίες του κυκλώματος όποιο και να είναι το αίτιο.

xrhstos


Overseer

Τίποτα ακόμη!
Η γριά αποφάσισε οτι ήρθε ο καιρός να πάρει άδεια, και μετά απο 600 χλμ σε 2 μέρες, είπε να χτυπήσει και ένα ρουλεμάν (μάλλον) στον πίσω τροχό.
Τώρα κοιτάω πως θα την συνεφέρω....

zentakias

Μιας που αναφερθηκε πιο πανω, ειναι καλυτερα ο καθαρισμος του κυκλωματος να γινει με 50-50 απιονισμενο νερο και λευκο ξυδι ή με 50-50 απιονισμενο νερο και ειδικο καθαριστικο οπως το radiator flush που ειχε αγορασει τοτε ο Αγγελος (trip) ??

Overseer

Μια που με ξυπνήσατε νωρίς εχθές, πήγα σπίτι και άρχισα να σκαλίζω!  O0

Ξεκινάω λοιπόν να αλλάξω τα ζουμιά (γιατί όπως είχαν γίνει, νερά δεν τα λές) του κυκλώματος ψύξης.

Σηκώνω το ντεπόζιτο, και ώ έκπληξη, τα χαμένα μου κλειδιά!!!! (που τα βρήκα αφού τα έκανα τσουρέκια σε 4 κλειδαράδες το σάββατο και μου έβγαλαν τελικά αντικλείδι)


Λοιπόν, στο θέμα μας!

Στη πρώτη φώτο το χάλι που βγήκε απο το ψυγείο, στη δεύτερη το θαύμα που βγήκε απο το δοχείο διαστολής  :o :o :o

Τα άδειασα όλα, και τα πέρασα 5 χέρια με τουμποφλό.
Είχε βουλώσει μέχρι και το σωληνάκι που πάει στο δοχείο διαστολής!!!

Έχω μια υποψία οτι μύριζαν βενζίνη τα νερά και οτι είδα λάδι μέσα (ιριδίζον χρώμα στο νερό) χωρίς να μπορώ να είμαι σίγουρος όμως.
Θα τα αλλάξω πάλι σε 2 εβδομάδες, και θα ενημερώσω για τα ευρήματά μου!