Κατανάλωση...

Ξεκίνησε από eteroklitos, Απριλίου 20, 2009, 03:34:45 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Headmaster

Μια χαρα μου φαίνεται η καταναλωση αυτη!!!!

eteroklitos

born naked, ride naked
(and the brains at the kaggela naoum)

desmond

Με έχει καταβάλει ένα εκ των 7 θανάσιμων αμαρτημάτων

ΦΘΟΝΟΣ...
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

ΠΑΝΕΑΣ

Πριν από κάποια χρόνια, που την διαδρομή Λάρισα - Λαμία την είχα για πρωινό, αναρωτήθηκα κι εγώ πόση είναι η κατανάλωση από το CB. Η διαδρομή δεν είχε την Νέα Εθνική οδό, αλλά την Παλιά. Λαμία - Δομοκός - Φάρσαλα - Λάρισα. Ο δρόμος έχει και στροφές, ανηφόρες και όλα τα καλά. Αποφάσισα, οι στροφές, να μην περάσουν τις 6.000 με 7.000 χιλ. με όποια ταχύτητα και αν είχα. Τελικά, το CB, μου έβγαλε μία κατανάλωση, 6 με 6,5 λίτρα / 100 χιλιόμετρα. Όταν βιαζόμουν να πάω Λάρισα, 8:30 το πρωί έδινα μάθημα και φυσικά αργούσα να ξυπνήσω, μου έβγαζε κατανάλωση, 7,5 με 8 λίτρα / 100 χιλιόμετρα.

Τώρα, με το VFR που έχω, η κατανάλωσή του είναι 7 με 7,5 λίτρα με ταχύτητες μέχρι 150~160 και 8+ με 170~180. Μου έβγαλε και 6 στην διαδρομή Ελευσίνα - Επίδαυρο - Ελευσίνα αλλά με ταχύτητες το πολύ 120.

kodou

Εμενα μεχρι τη στιγμη που το γεμισα (δεν με ειχε αφησει ακομα αλλα μαλλον κοντευε..) μου εβγαλε περιπου 283χλμ, αρα περιπου 5,5 στα 100. Αυτα με μεικτη οδηγηση εξω αλλα και αρκετα μεσα στην πολη.

Stef

Παιδια ας μη το κουραζουμε πολυ!!! Η ΜΗΧΑΝΗ ΜΑΣ ΚΑΙΕΙ!!!!! (και ειναι λογικο...)
νταξει και εγω μπορω να παω με δευτερα και 20 χιλιομετρα/ωρα σε κατηφορα και να καψω 3 λιτρα στα 100 χιλιομετρα!!! (αστειακι)

εμενα δεν ξερω αλλα μου βγαζει τη μια 180 χιλιομετρα (χωρις ρεζερβα) και την αλλη 210...ειναι και πως τα παω κιολας...αλλα δεν νομιζω πως μετρας αν καιει πηγαινοντας ντε και καλα αργα..δηλαδη εννοειται πως μια 400αρα μηχανη θα την πας πανω απο τις 9000 στροφες...εκει γινετε το παιχνιδι αναγκαστηκα...
αλλα γενικα ειναι παλιες 4κυλινδρες και καρμπιλατερατες...ειναι λογικο να καιει...ετσι νομιζω ή ισως η δικη μου καιει πιο πολυ... :scratchchin:

klab

Να πω και εγώ καθώς έχω την τρέλα να μηδενίζω πάντα του μερικούς χιλιομετρητές σε όλα τα οχήματα που έχω οδηγήσει και ιδιαιτέρως σήμερα που έκανα το πρώτο μου επαναγέμισμα στο CBάκι μου.
Έγραψε 265 χλμ χωρίς να βάλω ρεζέρβα, απλά πλησίαζε το EMPTY και είπα να μην τρέχω τελευταία στιγμή.
Τα χιλιόμετρα έγινα σχεδόν όλα μέσα στην Πάτρα, εκτός από καμιά 50χλμ σε κοντινό πήγαινε-έλα στην παλιά εθνική.
Το στυλ οδήγησης μου είναι χαλαρό σχετικά, ε το τσιτώνω για ξεκάρφωμα που και που καθώς είναι το πρώτο μου τετρακύλινδρο και χέζομαι λίγο......ξέρω ξέρω είμαι κότα. :)

ΥΓ είμαι και "κομματάκι" βαρύς 135 χαριτωμένα κιλάκια.

itom32

Αν σκεφτεις τα 190 κιλα της κουκλας σου και τους καγκουρες που κυκλοφορουν,και γω προτιμω να ειμαι κοτα αντι για αρθροποδο ;)

desmond

Παράθεση από: Stef στις Αυγούστου 12, 2010, 12:31:19 ΠΜ
Παιδια ας μη το κουραζουμε πολυ!!! Η ΜΗΧΑΝΗ ΜΑΣ ΚΑΙΕΙ!!!!! (και ειναι λογικο...)

εμενα δεν ξερω αλλα μου βγαζει τη μια 180 χιλιομετρα (χωρις ρεζερβα) και την αλλη 210...

Stef κι εμένα τα ίδια μου βγάζει ανάλογα πώς πηγαίνω.
Απο ότι φαίνεται, το δικό μου και το δικό σου καίνε, των υπολοίπων όχι...

εγώ βέβαια κάποια στιγμή θα αλλάξω το χαλασμένο TPS και θα σταματήσει(ελπίζω) να καίει, οπότε μετά θα μείνεις μόνος σου  :goodboy:

Πέρα από την πλάκα ψάξτο κι εσύ, μπορείς να γλυτώσεις λεφτά από βενζίνες...
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

Stef

Λες αυτο να φταιει? Το ΤΡS ? Ομως νομιζω πως αυτο μας κανει ενα κλικ πιο γρηγορους απο τους κοινους θνητους του pb1... >:D
αν το κανεις παντως θελω να μου πεις τι παιζει...

desmond

Δεν είναι μόνο αυτό που μας κάνει λίγο πιο γρήγορους, είναι και οι 1000  στροφές παραπάνω...
Δες εδώ, http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=2504.0
αναφέρω πως μετράς το TPS.
Αν θές παραπάνω πληροφορίες στείλε pm
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

kodou

τωρα που ειμαι διακοπες ειχα την ευκαιρια να το παρακολουθησω κανονικα και το αφησα να αδειασει. Εβγαλε 357 χλμ με ενα ντεποζιτο αρα 4 λιτρα στα 100 χλμ!! μια χαρα μου φενεται :)

itom32

Για τετρακυλινδρη μια χαρα.Η παραπανω καταναλωση ηταν με χαλαρο οδηγημα ετσι??Στυλ τουρινγκ διακοπων.

eteroklitos

Παράθεση από: kodou στις Αυγούστου 22, 2010, 12:26:54 ΜΜ
τωρα που ειμαι διακοπες ειχα την ευκαιρια να το παρακολουθησω κανονικα και το αφησα να αδειασει. Εβγαλε 357 χλμ με ενα ντεποζιτο αρα 4 λιτρα στα 100 χλμ!! μια χαρα μου φενεται :)
Μόνο "μια χαρα"?
Τόσο δεν καίνε ούτε τα υβριδικά!
respect στον φίλτατο kodu..
born naked, ride naked
(and the brains at the kaggela naoum)

freethan

Παράθεση από: kodou στις Αυγούστου 22, 2010, 12:26:54 ΜΜ
τωρα που ειμαι διακοπες ειχα την ευκαιρια να το παρακολουθησω κανονικα και το αφησα να αδειασει. Εβγαλε 357 χλμ με ενα ντεποζιτο αρα 4 λιτρα στα 100 χλμ!! μια χαρα μου φενεται :)

357 ή 257 ; γαμάτο ακούγεται