Λογιστική παρακολούθηση

Ξεκίνησε από jokey, Μάρτιος 22, 2007, 03:51:50 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

jokey

Δουλεύω ως βοηθός λογιστή εδώ και 3 χρόνια.Θέλοντας και μη αποκτώ την νοοτροπία του λογιστή(και να φανταστείτε ήμουν καλό παιδί μικρός ::))

Αποφάσισα λοιπόν(καλιο αργά παρά ποτέ) να φτιάξω ένα excel με τα service της μηχανής και τις ζημιές που έπαθα με το κόστος τους
Επίσης σε ένα ξεχωριστό φύλλο κρατάω τιμές ανταλλακτικών με τους εμπόρους που τα αγόρασα.Με αυτόν τον τρόπο έχω μια πλήρη εικόνα και για το τι καταθέτω κάθε τρεις και λίγο αλλά και για τιμές ανταλλακτικών τις οποίες ξεχνάω.

Σκεφτόμουν οτι και σε περίπτωση μεταπώλησης μπορείς να δώσεις αυτά τα στοιχεία στον αγοραστή και για να έχει ο άνθρωπος πλήρη εικόνα του αντικειμένου που παραλαμβάνει αλλά και να δείξεις οτι δεν είσαι κανένας λέτσος-κάφτηςκαι να μπορείς να χτυπήσεις κάποια τιμή για την πολυαγαπημένη σου.

Εσείς κάνετε κάτι αντίστοιχο ή να το κατωχηρώσω και να σας το πουλήσω πανάκριβα?
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

matina

διαβασα εντελως τυχια το ποστακι, ε ειμαι και λιγο σχετικη με λογιστικη.. ::) ασχετα με το αντικειμενο που θα εκθέσεις μελλοντικα ,ο αγοραστης θα πρεπει να ελέγχει και τις πηγες απο τις οποιες συγκεντρώνονται τα στοιχεια που θα εχεις εσυ μεχρι τότε συλλεξει και θα αποτελουν τα συνοδευτικα χαρτια της μηχανης στην προκειμενη.
γι αυτο αφου κανεις που κανεις τον κοπο φροντισε να κρατας και ημερομηνιες και ονοματα προμηθευτων(αν μπορεις και κανα παραπανω στοιχειο για τον προμηθευτη καλο θα ναι)
   
ο εκαστοτε αγοραστης θα εχει να  λεει "αγορασα απο την καπα ρισερτσ "  ;D ;D ;D


ArxOn

Ναι για το αμάξι! Είναι πολύ καλό να κρατάς τέτοιου είδους αρχείο! Ημερομηνίες με αγορες ανταλλακτικών , τοποθετήσεις, service  και ό,τι άλλο νομίζεις ότι μπορεί να είναι χρήσιμο γράφε το!

;D
Δέκατο του δευτερολέπτου: Χρονικό διάστημα που μεσολαβεί μεταξύ του ανάμματος του πράσινου φαναριού και του κορναρίσματος του πίσω αυτοκινήτου!

http://kevan.org/brain.cgi?Sniper3


akaposto

Παράθεση από: jokey στις Μάρτιος 22, 2007, 03:51:50 ΜΜ
μπλα μπλα μπλα   ;D :D

Αποφάσισα λοιπόν(καλιο αργά παρά ποτέ) να φτιάξω ένα excel με τα service της μηχανής και τις ζημιές που έπαθα με το κόστος τους

μπλα μπλα μπλα   ;D :D

εννοείται ότι τα κρατάω!!!
χειρόγραφο βέβαια,για να τσούζει απ'ευθείας,χωρίς να περιμένω boot up. 8)

Το διακοπτάκι που ανάβει το πίσω φανάρι,όταν πατάμε την μανέτα του φρένου,
γνήσιο,ξέρετε πόσο έχει?
18Ε

ακόμα τα κλαίω  :'( :'(
μα 18ευρώ????
<<Δεν μπορώ να υποσχεθώ ότι θα προσπαθήσω. Αλλά θα προσπαθήσω να προσπαθήσω>> 
Bart Simpson

της στραβής μπιέλας,ο κύλινδρος της φταίει!

Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή...Εκτός αν πουλάς αξεσουάρ BMW

jokey

Παράθεση από: matina στις Μάρτιος 22, 2007, 04:10:15 ΜΜ
και θα αποτελουν τα συνοδευτικα χαρτια της μηχανης στην προκειμενη.
γι αυτο αφου κανεις που κανεις τον κοπο φροντισε να κρατας και ημερομηνιες και ονοματα προμηθευτων(αν μπορεις και κανα παραπανω στοιχειο για τον προμηθευτη καλο θα ναι)
   
ο εκαστοτε αγοραστης θα εχει να  λεει "αγορασα απο την καπα ρισερτσ "  ;D ;D ;D



Τώρα όσων αφορά τα συνοδευτικά χαρτιά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο,γιατί μπορεί να ασχολούμαι με τα λογιστικά αλλά στις αγορές μου αποφεύγω να ζητάω αποδείξεις και αυτό για να κερδίζω εγώ,να κερδίζει ο έμπορας και όχι το κράτος(αντιεξουσιαστής γαρ)

Για τα στοιχεία των εμπόρων τα ξέρω μιας και εγώ τα χρειάζομαι


akaposto
πρόσφατα αγόρασα την βάση του συμπλέκτη γιατί μου είχε σπάσει το σπείρωμα του καθρέπτη.Βασανίστηκα λίγο να το βρω στα μεταχειρισμένα αλλά με 10 ευρώ πήρα και την βάση και το διακοπτάκι μαζί.

Σαρακάκης τσούζει κ*λ& ;D
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

Headmaster

Παράθεση από: akaposto στις Μάρτιος 22, 2007, 08:48:24 ΜΜ
Παράθεση από: jokey στις Μάρτιος 22, 2007, 03:51:50 ΜΜ
μπλα μπλα μπλα   ;D :D

Αποφάσισα λοιπόν(καλιο αργά παρά ποτέ) να φτιάξω ένα excel με τα service της μηχανής και τις ζημιές που έπαθα με το κόστος τους

μπλα μπλα μπλα   ;D :D

εννοείται ότι τα κρατάω!!!
χειρόγραφο βέβαια,για να τσούζει απ'ευθείας,χωρίς να περιμένω boot up. 8)

Το διακοπτάκι που ανάβει το πίσω φανάρι,όταν πατάμε την μανέτα του φρένου,
γνήσιο,ξέρετε πόσο έχει?
18Ε

ακόμα τα κλαίω  :'( :'(
μα 18ευρώ????

Ωχ και εμένα καμμένο είναι!!!!!!

jokey

Παράθεση από: headmaster στις Μάρτιος 23, 2007, 11:13:21 ΠΜ
Παράθεση από: akaposto στις Μάρτιος 22, 2007, 08:48:24 ΜΜ
Παράθεση από: jokey στις Μάρτιος 22, 2007, 03:51:50 ΜΜ
μπλα μπλα μπλα   ;D :D

Αποφάσισα λοιπόν(καλιο αργά παρά ποτέ) να φτιάξω ένα excel με τα service της μηχανής και τις ζημιές που έπαθα με το κόστος τους

μπλα μπλα μπλα   ;D :D

εννοείται ότι τα κρατάω!!!
χειρόγραφο βέβαια,για να τσούζει απ'ευθείας,χωρίς να περιμένω boot up. 8)

Το διακοπτάκι που ανάβει το πίσω φανάρι,όταν πατάμε την μανέτα του φρένου,
γνήσιο,ξέρετε πόσο έχει?
18Ε

ακόμα τα κλαίω  :'( :'(
μα 18ευρώ????

Ωχ και εμένα καμμένο είναι!!!!!!


Ρίξε στοιχεία να σου στείλω ένα
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

Headmaster

Ώπα τώρα το είδα !!!
Γραφε!!!!!!


Καρακώστας Δημήτριος
Τρίλοφος Θεσσαλονίκης ΤΚ 57500 ΤΘ1655 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

jokey

Θα κάνω μια βουτιά στα ανταλλακτικά μου και στο στέλνω ;)
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

Headmaster

Στείλε μου μύνημα με τραπεζικο λογαριασμο και πόσα βγαίνουν τα μεταφορικα!!!!