Moto travel Evoia 2023 - unknown Land....

Ξεκίνησε από zi, Ιουνίου 13, 2023, 10:26:19 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

zi

Δυστυχώς φωτογραφίες από το καφέ δεν έχω λόγω προβλήματος του κινητού αλλά θα κάνουμε μία μίνι περίληψη έναν απολογισμό και μετά θα πάμε ως συνήθως στα παραλειπόμενα.


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Σχετικά με την πρώτη μέρα από δική μου οπτική μία και δεν έκανα όλο το δρόμο γρήγορα όπως τον κάναν τα παιδιά από Θεσσαλονίκη ήταν υπέροχη με ωραία χρώματα ωραίο δρόμο και ανυπομονησία να συναντήσω τα παιδιά μιας και είχα καιρό να τα δω όπως και βρεθήκαμε στο λιμάνι κάτι που με χαροποίησε πάρα πολύ που τους είδα ξανά όλους μετά από τόσο καιρό.
Τη διαδρομή την έβγαλε ο Θεόφιλος ο οποίος είναι ο αρχηγός μας και πραγματικά ποτέ σχεδόν δεν ρωτάμε για το πού και το πώς μόνο κάποια βασικά κομμάτια για να απλά για να γνωρίζουμε γεωγραφικά το πώς θα γινόμαστε πραγματικά υπέροχη διαδρομή έστω και με το χωματόδρομο υπέροχα τοπία αν και θα μπορούσαμε να πούμε ότι το κομμάτι που κάναμε της πρώτης μέρας θα έπρεπε να το ρουφήξουμε όλο και αυτό είναι μία άποψη δική μου, μιας και το κομμάτι που είχε το χωματόδρομο πριν καταλήξουμε στο Λιμνιώνα ήταν μαγευτικό εξαιρετικό πραγματικά είναι από τις διαδρομές που θα ήθελα να ξανακάνω και ήταν κάτι το οποίο όσο κι αν ακούγεται παράξενο έχω διμερείς Ελλάδα και στο εξωτερικό αυτό το συγκλονιστικό.
Λιμνιώνας απίστευτος με πολύ ωραία παραλία απολαυστική βουτιά και λίγο κρύα η θάλασσα γεμίσαμε μπαταρίες υπέροχο το σπίτι μπράβο στον Αντώνη τον κουμπάρο πολύ ωραίος τύπος η κυρία πραγματικά είναι ένα μέρος στο οποίο θα θέλαμε να ξαναπάμε και οικογενειακώς φυσικά.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Δεύτερη μέρα προορισμός η Κάρυστος μία και στις μέρες μας δυστυχώς καίγεται υπέροχο μέρος διαμονή Παναγία αν θυμάμαι σωστά διαδρομή πάλι διαδρομή απίστευτη διασχίσαμε όλο το βουνό Θα πω ότι είναι από τις διαδρομές που ήτανε λίγο ταλαιπωρία αλλά είχε στην τσίτα με ωραίο στροφιλίκι η διαδρομή του βουνού που κατεβήκαμε και φάγαμε τα κεράσια με τα παιδιά εκπληκτική πολύ ωραία και αν δείτε τους χάρτες το συνιστώ ανεπιφύλακτα μη σας φοβίζει ο χωματόδρομος είναι βάτος είναι ωραίος έχει εκπληκτική θεά αξίζει και είναι βασικά για λίγα χιλιόμετρα.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Η τρίτη μέρα ξημερώνοντας η επιστροφή πολύ γέλιο κλασικά με λυπεί το γεγονός ότι έφτασε πλέον αυτή την ημέρα πάντα σε κάθε οδοιπορικό μας σε κάθε ταξίδι σε κάθε βόλτα ή τρίτη μέρα είναι λίγο στεναχωρεί για δύο λόγους η πρώτη γιατί θα έχουμε να διανύσουμε αρκετά χιλιόμετρα ως επί το πλείστον και η δεύτερη γιατί θα αποχωριστούμε σαν παρέα σαν φίλη σαν πρόσωπα βέβαια αυτό είναι πάλι για λίγο γιατί ξανά συναντιόμαστε αλλά πάντα η τρίτη μέρα στα δικά μας είναι λίγο στενάχωρη.
Πάλι ωραία διαδρομή περάσαμε πάλι αυτό το Προκόπι συναντήσαμε και κάτι τρελούς την Κυριακή πήγαιναν με 200 έτσι για πλάκα πραγματικά από τους ανθρώπους που δεν λογαριάζουν το ζούνε λίγο επικίνδυνα βέβαια θα τους χαρακτήριζα φονιάδες με εισαγωγικά όσον αφορά τα μηχανάκια βέβαια το ότι ο δρόμος είχε τόσο μεγάλη κυκλοφορία και πηγαίνανε τόσα χιλιόμετρα και τα λίγο δύσκολο όπως και το κόμμα της Νέας Αρτάκης που προετοιμαζόταν για το rally γύρω-γύρω με τα λάστιχα και τα λοιπά ήταν πολύ ωραία η διαδρομή φιδίσια με ωραίες στροφές και το καλύτερο είναι ότι είδαμε πράγματα πάλι ήταν ωραία τοπία και προσπαθήσαμε όσο το δυνατόν καλύτερα να φτάσουμε στον Αγιόκαμπο για να μπορέσουμε να χωρίσουμε.
Βέβαια αν και χωριστήκαμε μέχρι τον Αγιόκαμπο σε κομμάτια πιστεύω ότι ήταν ωραία για όλους μας.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Το γενικό συμπέρασμα της βόλτας είναι ότι γεμίσαμε με εικόνες σε γεμίσαμε με ωραίες διαδρομές με Αιγαίο με θάλασσα με μυρωδιές από θυμάρι από κέντρο στο βουνό απίστευτες εικόνες και εικόνες λείπεις από την άλλη μεριά εικόνες οι οποίες πιστεύω θα μείνουν στο μυαλό μας δυστυχώς γιατί είχε καεί πέρυσι το κομμάτι που διασχίσαμε δυστυχώς φέτος κάηκε το κάτω κομμάτι στην Κάρυστο ευελπιστούμε να μην ξανασυμβεί στην πολύπαθη Εύβοια πλέον αν και πολύ φοβάμαι ότι δεν θα γλιτώσει.
Άλλο ένα οδοιπορικό εκπληκτικό άλλο ένα οδοιπορικό με φίλους Με οικογένεια με γέλια με αναμνήσεις με το να μπορούμε να συζητάμε τι είδαμε πέρυσι τις ζήσαμε με το τι ζούμε φέτος μέχρι εκείνη τη στιγμή με παιδιά τα οποία δυστυχώς δεν μπορούσα να ρθουνε και μας έλειπαν μας έλειπε λίγο αυτό το πράγμα που κάνουν μεταξύ μας ευελπιστώ και εύχομαι να συνεχίσουμε να περνάμε καλά να γελάμε Και όσο το δυνατόν να μπορούμε να απολαμβάνουμε την υπέροχη χώρα μας.
Τώρα όσον αφορά τα παραλειπόμενα θα ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες και το μόνο που θα πω είναι τα σχόλια δικά σας

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Επίσης κάτι που ήταν σήμα κατατεθέν και πρέπει να το αναφέρουμε, όσον αφορά τη βόλτα είναι ότι η βόλτα ονομάστηκε μουστάκι.
Ο Θεόφιλος προετοίμασε το έδαφος ώστε όλοι να έχουμε αφήσει μουστάκι να μπορούμε να φωτογραφηθούμε και να είμαστε όσο το δυνατόν πιο μουστακαλήδες. Δυστυχώς εγώ μάλλον περισσότερο σαν σκόρπια διαδήλωση ήμουνα παρά σαν μουστακαλής.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Unplugged

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi



Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Αναμνήσεις

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

https://youtube.com/watch?v=Y9eUhnOjPLI&feature=share



Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Εύχομαι και ευελπιστώ να έχει ανοιξει ο χάρτης, να έχουν μπει πινέζες συστάσεις ίδια μόνες και να ετοιμαζόμαστε με το καλό για το επόμενο.
Θα ήθελα να είναι τα κομμάτια της Ηπείρου των ζαγοροχωρίων αυτά τα οποία δεν έχουμε δει δεν έχουμε απολαύσει και να λιώσει η ψυχή μας στο κλαρίνο.
Μέχρι το επόμενο καλοκαίρι μέχρι το επόμενο ταξίδι μας μέχρι την επόμενη βόλτα μας να είστε όλοι καλά και να περνάτε ωραία

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Τελικά το ταξίδι έχει να κάνει με τον προορισμό?
Τη διαδρομή?
Τις γεύσεις ή τις μυρωδιές?
Έχει να κάνει με τις αισθήσεις?
Έχει να κάνει με την ελευθερία του μυαλού της ψυχής η του σώματος?
Θα μπορούσε κάποιος να ταξιδέψει έχοντας στο μυαλό του να αφήσει ελεύθερο το κορμί και την ψυχή του να γαληνέψει σε αυτό το γκρίζο φίδι με τις άσπρες ρίγες που θα τον ταξιδέψουν στα μονοπάτια του μυαλού και της ελευθερίας?
Θα μπορούσε να το κάνει οποιοδήποτε δίκυκλο η μία μεγάλη μηχανή?
Ή μήπως τελικά το ταξίδι με οποιοδήποτε δίκυκλο έχει να κάνει με την παρέα?
Φυσικά τα ερωτήματα είναι θεωρητικά μιας και οι απαντήσεις σε κάθε ταξίδι είναι διαφορετικές όπως διαφορετικά είναι και τα μέρη που ταξιδεύουμε κάνουμε τη βόλτα μας που περνάμε ωραία.
Τελικά τα δίτροχα είναι τα μοναδικά γήινα μέσα που ταξιδεύουν άυλα σώματα.
Τελικά τα οδικά ταξίδια με μηχανή θα έπρεπε να λέγονται ή να αναφέρονται σαν ταξίδια της ψυχής ίσως είναι το μοναδικό ταξίδι σωμάτων και ασωμάτων όπως λέει και το Ευαγγέλιο.
Αυτός είναι ο επίλογος μου.
Ίσως όποιος έχει τις απαντήσεις στα ερωτήματα να είναι ο μοναδικός ο οποίος έχει κάνει το τρισδιάστατο ταξίδι.....

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

dumutrus

Περίμενα να τελειώσεις την περιγραφή και μετά να σχολιάσω μπράβο επειδή

α)Συνεχίζετε μία παράδοση που κοντεύει να γίνει θεσμός χωρίς (όσο είναι δυνατόν) να σας επιρεάζει η καθημερινότητα που ζεί ο καθένας.

β)Ταξιδεύεται και μας που ακόμα η καθημερινότητα μας φρενάρει.

Με το καλό να συνεχίσετε και τα επόμενα χρόνια.Καλό καλοκαίρι.
Όποιος σου πεί δεν γίνεται πες του κοίτα να μαθαίνεις.

dumutrus

Αλήθεια zi η μηχανή έφτιαξε γιατί πέρυσι σε ταλαιπώρησε.
Όποιος σου πεί δεν γίνεται πες του κοίτα να μαθαίνεις.

TEOS CB SF

Όλα είναι δρόμος ...
Η ιστορία για την παραπάνω μοτοβολτα έχει την αρχή της το 2007 για τους πρώτους της παρέας όταν ειμασταν  τότε κάτοικοι Αθηνών,,,  από τότε έως σήμερα μόνο μια χρόνια δεν έγινε αυτή η βόλτα , στην αρχή ήταν τετραήμερο με τρεις διανυκτερεύσεις αλλά με τα χρόνια όλοι κάναμε τις οικογένειες μας οπότε έγινε μια περικοπή κατά μία μέρα ,, Στην πορεία ο μόνος που παρέμεινε με το ίδιο μηχανάκι είμαι εγώ ,,
Η αλήθεια είναι πως όντως αυτές τις τρεις μέρες διαδρομών πάνω στην μηχανή με φίλους δεν ξέρω πως γίνεται αλλά μετά από κάθε βόλτα για όλη την χρονιά όταν θα βρεθούμε σίγουρα η συζήτηση θα πάει σε μια από τις στιγμές που έχουμε περάσει ,,
Μάγκες η ζωή είναι μικρή , ζήστε την κάθε μέρα σαν να είναι η τελευταία σας ...

Άντε και του χρόνου να είμαστε γεροί ,, το πλάνο το έχω είδη στο μυαλό μου υγεία να έχουμε όλοι ..

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk