ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Ξεκίνησε από GEO70, Φεβρουαρίου 24, 2021, 07:09:29 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

panosp25

Δεν κατάλαβα το πρόβλημα. Έφτιαξες τη φλάντζα; Σου πετάει νερό απο την υπερχείλιση; Ανεβάζει θερμοκρασία; Τι ακριβως; Φλάντζα πως συμπεραναμε ότι έκαψε;

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


GEO70

Μου πετάει ψυκτικό υγρό από την υπερχείλιση...

panosp25

Και απο αυτό συμπεραναμε οτι έχει κάψει φλάντζα; Το υπόλοιπο κύκλωμα τι έχουμε ψαξει; Θερμοστάτες, αντλιες, βεντιλατερ κλπ;

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


GEO70

Όπως ανέφερα το σύστημα ψυξης λειτουργεί κανονικά, το βεντιλατερ ανοίγει, το υγρό κυκλοφορεί ο θερμοστάτης έχει βγει. Σου λέω αυτά που έχω διαπιστώσει εγώ και αυτά που μου έχουν πει στα συνεργεία, τώρα αν οφείλεται σε άλλη αιτία δεν ξέρω..

TEOS CB SF

Υπάρχει όντως περίπτωση να συμβαίνει αυτό που σου είπαν οι μηχανικοί , δηλαδή να φουσκώνει τα νερά επειδή έχει κάψει φλάντζα στο σημείο που έρχονται σε επαφή ντα νερά με καυσαέρια ,,, πράγμα που δεν έχει αναφερθεί σε cb από όσο ξέρω ..
Μπορεί όμως να είναι και από άλλη αιτία ..
Πληροφοριακά υπάρχει τέστ το οποίο ανιχνεύει εάν υπάρχουν "ίχνη " καυσαερίων στο αντιψυκτικό ..
Πρώτα θα έλεγα όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω να βεβαιωθεις ότι δεν είναι το πρόβλημα στο κύκλωμα ψύξης ,,μπορείς να το κάνεις χωρίς χρήματα εάν ασχολείσαι και διαβάσεις λίγο ανάλογα ποστ στο φόρουμ .
Πιστεύω ότι λόγω του ότι είναι τώρα χαμηλές θερμοκρασίες στο περιβάλλον δεν σου το παρουσιάζει το θέμα ..

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


panosp25

Το ψυγείο εχει ελεγχθεί αν ειναι βουλωμένο;

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


TEOS CB SF

https://youtu.be/x2f5qEhaFdk
Στο παραπάνω βίντεο δείχνει την διαδικασία στο αυτοκίνητο ,, κάτι παρόμοιο είναι και στην περίπτωση της μηχανής μας ..
Όταν είχα ανάλογο θέμα (σε τρακτέρ ) με ακριβώς το ίδιο θέμα μου φούσκωνε τα νερά όταν το ζοριζα ,έψαξα να βρω το παραπάνω τεστ και το πιο φτηνό που είχα βρει έκανε 40€ ,, τελικά πήρα το άνοιξα χωρίς να κάνω το τέστ και ήταν όντως η φλατζα στον πρώτο κύλινδρο , το πρόβλημα έγινε λόγο βουλωμενου ψυγείου το οποίο άλλαξα .
Στο μηχανάκι μας δεν έχουμε αναφορές για ανάλογη βλάβη (απ' όσο θυμάμαι) .
Όπως και να έχει θα την βρεις την λύση ,μιας και έχεις αγάπη για το μηχανάκι από ότι κατάλαβα ..
Σίγουρα τα ποσά που σου είπαν για επισκευή είναι εξωφρενικά ,, βρίσκεις μοτέρ με πολύ λιγότερα .


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


GEO70

Όχι το ψυγείο δεν είναι βουλωμενο..
Θα συμφωνήσω με τον τον Τeos ότι μπορεί να μην τα πετάει τώρα επειδή οι εξωτερικές θερμοκρασίες είναι ακόμα χαμηλές. Γιαυτό θέλω να το δοκιμάσω και όταν ανέβουν οι ατμοσφαιρικές θερμοκρασίες αλλά και σε και σε συνθήκες κυκλοφοριακής κίνησης.
Θα την βρω την άκρη, σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και θα ενημερώσω την ομάδα για νεότερες εξελίξεις..

panosp25

Σίγουρα θα τη βρεις την άκρη γιατί οπως λέει κι ο Teos, φαίνεται οτι το αγαπάς το μηχανάκι. Ο,τι κι αν συμβεί πάντως, ενημέρωσε μας γιατί ειναι η πρώτη αναφορά καμμένης φλάντζας σε CB.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


GEO70

Ναι panos25 το αγαπώ αυτό το μηχανάκι γιαυτό το λόγο μπαίνω σε μια ακριβή διαδικασία αναγέννησης του. Διότι θέλει και άλλα μαζεματα για να βγει αξιόπιστο στον δρόμο όπως ασφάλεια, κτεο, λαστιχα, φρενα και άλλα..
Δεν ήξερα ότι είναι η πρώτη φορά που αναφέρεται καμένη φλαντζα σε cb, πάντως όπως είπε ο teos, υπάρχει περίπτωση να βγαίνουν καυσαέρια στο σύστημα ψυξης και να φουσκώνουν τα νερά το έχω πάθει και στο αυτοκίνητο.
Σε κάθε περίπτωση, θα σας ενημερώσω.. μπορεί να αργήσω λίγο αλλά θα έχετε νέα..

zi

Μήπως σου βγάζει Παραφλου από κάτω δεξιά μεριά Τρίτη βίδα? Αν ναι τότε μια τσιμουχα με μηδαμινο κόστος. Εγώ θα πρότεινα να δεις το θέμα ψύξης κ κυκλώματος μιας κ οι μηχανικοί τα κάνουν όλα σβελτα κ δυστυχώς λάθος για εμάς. Εμένα πάντως με βοήθησε πολύ η αυτή εργασία κ με την βοήθεια των παιδιών εδώ μέσα βρήκα λυση κ διορθωσα σφάλματα. Προτείνω να κάνεις το ίδιο

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

kimiraxx

Καλως ηρθες στο superfour