Moto escape 3-4-5 Ιουνίου 2020 .

Ξεκίνησε από TEOS CB SF, Ιουνίου 24, 2020, 01:27:44 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

TEOS CB SF

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος από νωρίς υπήρχε στο μυαλό ότι κάπου θα πηγαίναμε ,, φέτος αν και ο "κορμός της παρέας " γνώριζε στο περίπου, ο προορισμός δεν ανακοινώθηκε σε όλους , κρατήθηκε για έκπληξη , έπειτα ορίστηκε η ημερομηνία , το πλάνο είχε τρεις ημέρες και δύο διανυκτερεύσεις (αρχικά σε σκηνές όπως κάθε χρόνο ) λίγο πριν την έναρξη αυτό άλλαξε λόγω κακοκαιρίας και αποφασίστηκε η διανυκτέρευση την πρώτη νύχτα σε ξενώνα και την δεύτερη αντί σε σκηνές σε κάμπινγκ, να γίνει σε μπαγκαλοουζ στο ίδιο Κάμπινγκ ,,( πράγμα που ανέλαβε και έφερε εις πέρας ο zi ) ..
Έτσι λοιπόν ξεκινήσαμε ένα πρωί στις 07:30 με προορισμό τον Γράμμο ,, εδώ ξέχασα να σας πω πως σε σχέση με τις προηγούμενες μοτοβολτες φέτος η παρέα θα είχε 11 μηχανές την πρώτη ημέρα και 12 την δεύτερη ,, εν γνώση μας ένα μεγάλο σχήμα για τέτοιου είδους διαδρομή ..
Από το φόρουμ συμμετείχαν 3 μηχανάκια ,και στο σύνολο ήμασταν οι εξής :
1. εγώ cb sf
2. Ammo cb sf
3. Zi cb sf vtec
4. Αντώνης κασ Fazer 600
5. Βαλάντης Fazer 600
6. Μήτσος bmw gs1200
7. Χάρης bmw gs 1200
8. Αντώνης Κ bmw 800
9. Ξανθιππος bmw 1000rr
10. Ηλίας v Strom 650
11. Αλέξανδρος sym 300
12. Σωκράτης Yamaha 600 treiser
Πρώτη συνάντηση έγινε κάπου έξω από τα Γιαννιτσά ,από εκεί ανηφορίσαμε για τον πρώτο καφέ στους καταρράκτες της Έδεσσας ,, έπειτα από εναλλακτική διαδρομή κάναμε μια μικρή στάση στο χιονοδρομικό Καϊμακτσαλάν 2050μ, επόμενη ολιγόλεπτη στάση στον ʼγρα  δίπλα από την λίμνη Βεγορίτιδα όπου συναντήσαμε τον ammo ,σιγά σιγά λοιπόν και πάντα από εναλλακτική διαδρομή η επόμενη στάση μας θα ήταν στην Καστοριά για ένα πρόχειρο γεύμα και προμήθειες για το βράδυ ,, 8 κιλά κρεατικών και αρκετά άλλα μέσα στα φορητά ψυγεία και ξεκίνημα για να συναντήσουμε τον zi κάπου έξω από το Νεστόριο και να ξεκινήσουμε για το χωριό Αετομηλίτσα , αφού βέβαια θα ανεβαίναμε στο χωριό Γράμμουστα ή Γράμμος και έπειτα θα περνούσαμε από τις αρένες Γράμμου ,,,, η διαδρομή από το Νεστόριο και έπειτα αρχίζει να με μαγεύει ,, περνάμε το χωριό Πεύκο και λίγο μετά στρίβουμε δεξιά (σε ένα δρόμο που ακόμη και σήμερα δεν τον έχει το gps ) κάθε στροφή πλέον είναι μαγική,δεξιά μου βλέπω τον ποταμό Αλιάκμονα ,κάθε δύο τρεις στροφές βλέπω τους τελευταίους που είναι πιο πίσω να είναι σχεδόν 100 ίσως και 200 μέτρα πιο χαμηλά από εμένα , τα αυτιά μου αρχίζουν να ψιλοβουιζουν από το υψόμετρο ( alex να με μάθεις να εξισωνω) δεξιά μια πινακίδα λέει ότι έχουμε ακόμη 25 χλμ έως το χωριό Γράμμο , ανά διαστήματα πλαγιάζω αρκετά άλλα γρήγορα σταματάω για να απολαύσω την φύση ,,λίγο πριν το χωριό ξαφνικά ο δρόμος σταματάει να είναι άσφαλτο και γίνεται χαλίκι περίπου για 6 χλμ ανηφορικό εκεί άρχισε λίγο η γκρίνια αλλά σύντομα φτάσαμε στο χωριό στα 1350 μ . Στο χωριό οι μόνοι άνθρωποι που συναντάμε είναι οι δυο φαντάροι που υπάρχουν σε ένα φυλάκιο (στην ακμή του είχε 3000 κατοίκους ) κάπου πριν τον εμφύλιο .
Η ώρα περνάει γρήγορα και έχουμε ακόμη περίπου δύο ώρες έως τον προορισμό μας , ξεκινάμε λοιπόν για το κατέβασμα από το χωριό Γράμμο προς το χωριό Πευκόφυτο εκεί 6 χλμ πριν ,γίναμε δύο ομάδες ή μια μέσο ενός χωματόδρομου 19 χλμ θα περνούσαμε από το σημείο όπου θα διανυκτερευαμε κανονικά εάν πηγαίναμε με σκηνές ,στην λίμνη μουτσαλια ή άρρενες Γράμμου , η δεύτερη ομάδα μέσω του χωριού Χρυσή από άσφαλτο 44χλμ θα έφτανε στην Αετομηλίτσα ,, εν τέλει φτάσαμε σχεδόν μαζί (ο χωματόδρομος που επιλέξαμε η πρώτη ομάδα ήταν βατός και αρκετά καλός ) . Το πρώτο στάδιο της διαδρομής ήταν ασφαλές για όλους μας μετά από 7 ώρες οδήγησης και αρκετές στάσεις λίγο πριν νυχτώσει . Η κούραση στα πρόσωπα όλων μας είναι εμφανής , γρήγορα πάμε για τα δωμάτια του ξενώνα που βρήκε ο φίλος zi , αφήνουμε πράγματα και ξεκινάμε προετοιμασία για το ψήσιμο της πρώτης βραδιάς , μας βοηθάει και ο Λούσιος ή Θοδωρής που είναι και ιδιοκτήτης του ξενώνα Αετομηλίτσας ,, μετά από ένα δυνατό ψήσιμο από τον Μήτσο και αρκετή ρετσίνα ξεκινάμε για τα δωμάτια εκεί οι πιο ξεκούραστοι αναβίωσαν την πενταήμερη του σχολείου ,,, πολύ γέλιο το οποίο στο τέλος εξελίχθηκε σε ένα ομαδικό ροχαλητο ,, κάτι σαν διαγωνισμός ροχαλητου ..
Δεύτερη ημέρα .
Ξυπνάμε το πρωί στο δεύτερο ψηλότερο χωριό της Ελλάδας 1430 μ πίνουμε τον καφέ και για λίγο βγαίνουμε έξω μιας και ακόμη δεν έχει βγει ο ήλιος και η θερμοκρασία είναι 6 βαθμοί ..κατά τις 10 με ενημερώνει ο Ξανθίππος ότι σε λίγο θα είναι στο σημείο που είχαμε ορίσει για συνάντηση (μιας και αυτός ξεκίνησε μια ημέρα μετά από Θεσσαλονίκη  με το 1000 rr bmw ) . Γρήγορα ξεκινάμε την κατάβαση από την Αετομηλίτσα και αφού ενσωματώνεται ο Ξανθίππος στην παρέα οδεύουμε προς Κόνιτσα όπου θα απολαύσουμε έναν καφέ και θα επισκεφτούμε ένα πολύ αξιαγάπητο πρόσωπο ,, η ενημέρωση μου ότι τα χλμ που ακολουθούν είναι δύσκολα και περίπου 240 με συνεχείς στροφές αισθάνομαι ότι αγχωνουν την παρέα αλλά όλοι οι περισσότεροι αντιλαμβάνονται ότι πρέπει να ξεκινήσουμε ,, επόμενος προορισμός η μονή μολυβδοσκεπαστος λίγο πριν την Αλβανία όπου μετά από μικρή στάση συνεχίσαμε διασχίζοντας όλα τα χωριά που υπάρχουν στα σύνορα με Αλβανία (πολλές φορές δίπλα μας ) από τον νόμο Ιωαννίνων και Θεσπρωτίας έως το βορειότερο λιμάνι της Ελλάδας την Σαγιάδα Θεσπρωτίας , πλέον η απόσταση από το σημείο της δεύτερης διανυκτέρευσης , το κάμπινγκ Δρέπανο στην Ηγουμενίτσα ήταν μικρή , μικρή στάση για προμήθειες κρεάτων και σαλατικων κτλ στο χωριό Φιλιάτες και σε λίγα λεπτά στασαμε στο κάμπινγκ όπου και πάλι ο zi είχε κανονίσει για διανυκτέρευση σε δωμάτια , γρήγορα άναψε η ψησταριά και έγινε χαμός ,,
Λόγω της κούρασης φυσικό ήταν να βγει και ένταση ειδικά σε τόσο μεγάλη παρέα ,, πλέον ο εκνευρισμός μου έχει περάσει τα όρια που έχω ως άτομο ,,
Τρίτη ημέρα .
Ξύπνημα τι πρωί καφές , κρέπες γλυκές και αλμυρές από τον σεφ της παρέας Αντώνη κασ , (βλέποντας την προσπάθεια του άρχισε να μου φεύγει ο θυμός ) τα χλμ που απομένουν για να ολοκληρωθεί η διαδρομή στον αρχικό της σχεδιασμό είναι 450 , υπάρχει η πρόταση από πλευράς μου να ακυρωθεί το αρχικό σχέδιο και να επιστρέψει ο καθένας όπως επιθυμεί ,, η ομάδα δεν συμφωνεί και ξεκινάμε σύμφωνα με το αρχικό σχέδιο μέσω της παλιάς εθνικής για Παραμυθιά Θεσπρωτίας από εκεί για πηγές Αχαιρωντα όπου κάναμε στάση και ανάβαση για το ιστορικό Σούλι και το Μοναστήρι - εξωκλήσι Κούγκι  στάση για καφέ στο καφενείο της κυρίας Αθηνάς και συνέχεια για Δωδώνη (φυσικά από εναλλακτική διαδρομή ) στάση για μεσημεριανό και μέσω Εγνατίας για 30 χλμ έως την έξοδο Μετσοβου για Γρεβενά όπου λίγο μετά αποχωρεί ο zi και ο Βαλάντης ,οι υπόλοιποι φτάνουμε στα Γρεβενά όπου μετά από φουλαρισμα συνεχίζουμε για τα σπίτια μας μέσω Εγνατίας οδού για τα τελευταία 160 χλμ (τα πιο βαρετά του τριημέρου ) ..
Συνολικά χλμ για εμένα 1038 .
Συνολικά έξοδα μαζί με βενζίνη 140€.
Ώρες οδήγησης 22.
Διανύσαμε 10 νομούς της Ελλάδας .
.....
Αυτή λοιπόν ήταν η εμπειρία μου από την φετινή βόλτα περιπέτεια ,, εύχομαι να περάσετε κάποια στιγμή από τα μέρη που περάσαμε και σίγουρα θα με θυμηθείτε ,,,
Ζήστε την κάθε στιγμή της ζωής σας , η ζωή είναι μικρή ..καλές βόλτες σε ολους  .

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


panosp25

Θεοφίλε αν και κουραστική ακούγεται και φαίνεται πολύ ωραια η διαδρομή! Παντα τέτοια!!
Στο διαγωνισμό ροχαλητου φαντάζομαι ποιος κερδισε....

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Alex400

Αυτό και αν ειναι εξόρμηση .... Τι να πώ .... :-X .... ΜΠΡΑΒΟ σε όσους αντέξαν την κούραση και το εζησαν μέχρι το τέλος .  ;) 

Harlock


zi

Παράθεση από: panosp25 στις Ιουνίου 24, 2020, 12:57:38 ΜΜ
Θεοφίλε αν και κουραστική ακούγεται και φαίνεται πολύ ωραια η διαδρομή! Παντα τέτοια!!
Στο διαγωνισμό ροχαλητου φαντάζομαι ποιος κερδισε....

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δε κατάλαβα????? Μαζί Μου Όσοι  κοιμηθηκαν ήταν στον παράδεισο. Με μια μικρή εξαίρεση στην Σαγιαδα γιατί με πειράζει η υγρασία

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Παράθεση από: zi στις Ιουνίου 30, 2020, 12:05:43 ΠΜ
Παράθεση από: panosp25 στις Ιουνίου 24, 2020, 12:57:38 ΜΜ
Θεοφίλε αν και κουραστική ακούγεται και φαίνεται πολύ ωραια η διαδρομή! Παντα τέτοια!!
Στο διαγωνισμό ροχαλητου φαντάζομαι ποιος κερδισε....

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δε κατάλαβα????? Μαζί Μου Όσοι  κοιμηθηκαν ήταν στον παράδεισο. Με μια μικρή εξαίρεση στην Σαγιαδα γιατί με πειράζει η υγρασία

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιατί είχαμε κ αυτά

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Αλλά έμαθα ότι σε κάποιους έλειπαν αυτά.... Ειδικά το 3

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

TEOS CB SF

Και ένα βίντεο από την παραπάνω βόλτα .
https://youtu.be/clUNry8gUx0

JEPE

Μπράβο ρε θεοφιλε!ευελπιστώ  να έχουμε ξεκαθαρίσει σύντομα με την καραντίνα ώστε να καταφέρουμε να βρεθούμε πάλι ως μια μεγάλη οικογένεια!!

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Alex400

Respect . . . Τι να λέμε τώρα . . . Μαγική εικόνα το CB να ειναι ανάμεσα στα θηρία και να τα κοιτάει στα ματια .  ;)

zi

Έχω βάλει κιλά το ξέρω. ʼλλωστε κάνω Θηριωδη ύπνο

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...