Νέο χαρούμενο μελος

Ξεκίνησε από Taskon, Μαΐου 17, 2020, 11:17:04 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Taskon

Καλησπέρα σε όλους σας .ειμαι ο Τάσος και μεθαύριο θα παραλάβω ένα ωραιότατο κόκκινο cb 400 sf version s. Ειμαι πολύ χαρούμενος για το μηχανάκι καθώς το γούσταρα από μικρότερος.  Θα είναι το τρίτο μηχανάκι μου (η γυναίκα μου φωνάζει να πουλήσω τουλάχιστον 1) και θα γεφυρώσει το κενό μεταξύ ενός tiger955i και ενός honda XR 125l. Η χρήση του θα είναι κατά κύριο λόγο πόλης και θα ήθελα την γνώμη σας κατά πόσο τελικά βολεύει. 2 βόλτες που έκανα πάντως σε σχέση νε το tiger μου φάνηκε παπι. Θα χαρώ να ακούσω οποιες συμβουλες έχετε και αύριο θα ανεβάσω και φωτο

Taskon

Να και το κορίτσι!

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk


panosp25

Καλησπέρα Τασο. Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Σιγουρα θα το ευχαριστηθείς το cb και ναι! Στην πολη ειναι πιο ανετο απο ενα Tiger. Οσο για το xr τωρα που θα εχεις τρια σε απαλασσω απο το βαρος του.

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Taskon

XLακι είναι την ουσία απλά το είπε η honda xr 125 l

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk


JEPE

Καλώς ήρθες!φαίνεται πολύ προσεγμένο και εύχομαι να το χαρείς!!

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Taskon

Σας ευχαριστώ ιδιαίτερα.  Το μηχανάκι αν εξαιρέσεις ένα μικρό πέσιμο στην δεξιά πλευρά μανετα λιγο γδαρμενη εξάτμιση και γδαρσιμο στην βαλίτσα είναι σε εξαιρετική κατάσταση με το κοντέρ να γράφει 33.000 χλμ. Αν είναι αληθινά η όχι θα φανεί αλλά ο πωλητής είναι εμπιστοσύνης και με πολυχρονη σχεση καθώς είναι ο μάστορας του tiger. Θέλει οπωσδήποτε λάστιχα και του έγινε σέρβις καθώς είχε μείνει σε γκαράζ αρκετό καιρό. Ανυπομονώ να το πάρω στα χέρια μου

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk


itom32


TEOS CB SF

Καλώς ήρθες στο φόρουμ. Καλές βόλτες με την νέα μηχανή σού .

Alex400

Καλώς ήρθες στην παρέα . Έχουμε το ίδιο μηχανάκι στα ίδια χρώματα ...! ! ! Αν θέλεις πες μας από που μας γράφεις [Θεσσαλονίκη -Λιβαδειά-Αθήνα - Κρήτη ...] .Πολύ θετική η πρώτη εικόνα που αντικρίζω , θα ήθελα και μια κοντινή από τη δεξιά πλευρά να φαίνεται όλη η εξάτμιση .  [Στη παρέα είχαμε και TIGER 955i ......] ;D ;D ;D   

Taskon

Παράθεση από: Alex400 στις Μαΐου 18, 2020, 06:09:58 ΜΜ
Καλώς ήρθες στην παρέα . Έχουμε το ίδιο μηχανάκι στα ίδια χρώματα ...! ! ! Αν θέλεις πες μας από που μας γράφεις [Θεσσαλονίκη -Λιβαδειά-Αθήνα - Κρήτη ...] .Πολύ θετική η πρώτη εικόνα που αντικρίζω , θα ήθελα και μια κοντινή από τη δεξιά πλευρά να φαίνεται όλη η εξάτμιση .  [Στη παρέα είχαμε και TIGER 955i ......] ;D ;D ;D   
Alex χαίρομαι ιδιαίτερα. Μακάρι να τα πούμε κάποια στιγμή από κοντά.  Εγώ είμαι Αθήνα Νότια αλλά δουλεύω κέντρο.  Φωτο αύριο που θα πάω να το πάρω αν έχει περάσει το ΚΤΕΟ. Από ότι βλέπεις  ειναι του 96?
Μην ξεχνάς το xlaki .αυτο είναι το workhorse του σπιτιού

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk


Alex400

Και εγώ Αθήνα [Ν.Φιλαδέλφεια] . Την ''ταυτότητα'' η καλή σου μας την δείχνει βγάζοντας τη σέλα . Πάνω στο σκελετό έχει ένα αυτοκόλλητο που λογικά θα λέει CB400FiiiT και από κάτω  color  R-157 Italian red .ΝΑΙ είναι του 96 και φοράει τετραπίστονες NISSIN , όταν το  TRIUMPH955i  [μηχανή με 105 άλογα τροχό και 240 κιλά γεμάτο...] φοράει εμπρός τις διπίστονες δαγκάνες που φοράνε τα CB400SF 92-95 .......Στα πολύ θετικά της μηχανής σου ότι φοράει την αυθεντική σέλα FiiiT Version-S [ ΔΕΝ είναι ίδια με τα άλλα μοντέλα, και τα ελατήρια των πίσω αναρτήσεων .....] ;) 

Taskon

Σήμερα πήρα την μηχανή και ειμαι ενθουσιασμένος από την σύντομη βόλτα.. Όντως είναι του 96 και κάτω από την σέλα γράφει cb400 fiii t και  χρώμα  r 157.
Αύριο πάει για πλύσιμο γυαλισμα .
Τα σημάδια της πτώσης είναι εμφανή αλλά όχι ενοχλητικά.
Μου είπαν για ένα μαγαζί το Μοτονιο το οποίο μπορεί να την επισκευάσει.
Τον έχει χρησιμοποιήσει κάποιος?

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk


itom32

Σίγουρα όταν ίσως διαβάσεις αρκετές σελίδες εδω στο φόρουμ,θα μπεις στην διαδικασία να βρεις μανιτάρια προστασιάς κινητηρα και το οεμ χταπόδι του version s,όπως και του αλουμινένιου τελικού.Μη βιαστείς και διάλεξε τα,σε όσο το δυνατόν καλή κατάσταση ώστε να μπορέσεις να απολαύσεις περισσότερο το s σου.Για την ώρα και με την ολόσωμη του project big one καλά είσαι.Kαλά χλμ !
Υ.Γ1:Για το bold on αλουμινενιο τελικό οι τύποι που ταιριάζουν εκτός απο το oem,σε εμας είναι απο τα oem τελικά απο τα vtec nc39 και απο τα cbr400 nc23 και nc29.
Y.Γ2:Πέραν του οτι προσωπικά θεωρώ πως οι έχοντες το version s FiiiT,έχουν επιλέξει το αρτιότερο superfour της σειράς nc31,στα πολύ θετικά πέραν της συνολικής εικόνας της μοτοσικλέτας φοράς,την oem πίσω ανάρτηση της showa και το ακόμη θετικότερο,πως φοράς τα ενισχυμένα ελατήρια της hyperpro.Συμπέρασμα ο προηγούμενος πρέπει να νοιαζόταν και να αγαπούσε το sf του.Εσύ ελπίζω περισσότερο.

Taskon

Itom πολύ ευχαριστώ για το μήνυμα σου. Το μωβ της hyperpro το είδα κι εγώ αλλά δεν ήμουν σίγουρος. Το χταπόδι που γράφεις ήταν original και αντικαταστάθηκε ή ήταν σαν έξτρα? Η ίδια ερώτηση και για την εξατμηση
Μανιτάρια είδα κάποια στο forum από τον Alex αν δεν κάνω λάθος.
Οτι θα την προσέξω είναι σίγουρο συν ότι προσωπικά ο κύριος λόγος που την πήρα ήταν η original κατάσταση καθώς πιστεύω ότι είναι ο ορισμός του modern classic
ΥΓ είχα ξεχάσει πόσο ωραία στροφαρουν ψηλά τα τετρακυλινδρα 

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk


itom32

Παράθεση από: Taskon στις Μαΐου 19, 2020, 09:24:30 ΜΜ
Itom πολύ ευχαριστώ για το μήνυμα σου. Το μωβ της hyperpro το είδα κι εγώ αλλά δεν ήμουν σίγουρος. Το χταπόδι που γράφεις ήταν original και αντικαταστάθηκε ή ήταν σαν έξτρα? Η ίδια ερώτηση και για την εξατμηση
Μανιτάρια είδα κάποια στο forum από τον Alex αν δεν κάνω λάθος.
Οτι θα την προσέξω είναι σίγουρο συν ότι προσωπικά ο κύριος λόγος που την πήρα ήταν η original κατάσταση καθώς πιστεύω ότι είναι ο ορισμός του modern classic
ΥΓ είχα ξεχάσει πόσο ωραία στροφαρουν ψηλά τα τετρακυλινδρα 

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
Tα ελατηρια της hyperpro βγαίνουν σε μαύρο και μωβ.Δεν ξέρω αλλά μαύρα φαίνονται.Μήπως εννοείς πως είναι ξανα βαμμένα πάνω απο το μωβ;;Το χταπόδι σίγουρα αντικαταστάθηκε,το oem του version s είναι βαμμένο σε μαύρο ματ-σατινέ χρώμα,με κεραμική εργοστασιακή βαφή.Και είναι 4σε2σε1 με διαιρούμενο bold on (βιδωτό) αλουμινένιο τελικό και έχει πιο σπορ χαρακτηριστικά και επιδόσεις.Το γιατί αντικαταστάθηκε είναι ιστορία ολόκληρη.Μπορεί να ήρθε και ετσι απο Ιαπωνία,πάντως άλλαξε οχι απο καλό.Ή σαπισε και τρύπισε(που δεν νομίζω) ή στράβωσε ή τρύπισε απο πτωση-χτυπημα...Πολλά μπορεί. Αλλα μη σκιάζεσαι όπως είπα η γενική κατασταση του sf σου δείχνει παρα πολύ καλη και σίγουρα αυτός που αντικατεστησε το τελικο,είναι καλό οτι καθησε και εψαξε και έβαλε οτι πιο κοντα βρήκε σε εργοστασιακό ανταλλακτικό(το ολόσωμο 4σε1 που φοράνε τα project big one).Το χταπόδι των version s και version r είναι σπάνιο είδος.Εγω έκανα 3 χρόνια να βρώ και το βρήκα απο Αγγλία μεσω ebay.