Κολληση πλαστικων με χρηση ΜΕΚ

Ξεκίνησε από Spyros.L, Απριλίου 29, 2020, 01:00:40 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

panosp25

Εγω θα πρότεινα να τρίψεις καλα και να στοκαρεις με στοκο αυτοκινητων και να τρίψεις παλι με υπομονή.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Spyros.L

Πωω δε το γλιτωνω δλδ.

Επισης, Πανο ποια ειναι η πιθανοτητα να αγοραζω μπογια με τον κωδ της χοντα και να βγαινει off?
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

Δεν κατάλαβα τι ενοεις off. Επίσης απο οσο ξερω κι εχω ασχοληθεί με φαναρτζοδουλειες, το τρίψιμο παίζει μεγάλο ρολο.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Spyros.L

Παράθεση από: panosp25 στις Αυγούστου 19, 2020, 01:43:38 ΜΜ
Δεν κατάλαβα τι ενοεις off. Επίσης απο οσο ξερω κι εχω ασχοληθεί με φαναρτζοδουλειες, το τρίψιμο παίζει μεγάλο ρολο.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οφ εννοω με αποκλιση. Οταν λες στόκο αυτοκινήτων εννοεις σουλφασερ?
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

Δεν ξέρω για ποιο λογο μπορεί να εχουν απόκλιση τα χρώματα. Οσο για το στόκο, τον ζητας σαν στόκο φανοποιιας. Το surfacer, η σουρφασερ, η σουλφασερ ειναι το ασταρι. Δεν ξέρω σε τι κατάσταση έφερες τα πλαστικά πριν το βάψιμο αλλα αν εβγαλες ολο το χρωμα θα χρειαστείς ασταρι.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


wolfi

Για καλό αποτέλεσμα
1) κόλλημα τα πλαστικά
2) τρίψιμο πλαστικών
3) στοκαρισμα καααααλο
4) τρίψιμο το στοκαρισμενο σε σημείο να γίνει σαν γυαλί οοοοοοολο το κομμάτι.(εννοώ λείο χωρίς κρατήρες και βουνοκορφές σαν το Έβερεστ)
5) στοκαρισμα ξανά ΑΝ χρειαστεί
6) τρίψιμο μέχρι να γίνει σαν το γυαλί οοοοοοοολο το κομμάτι
7) ασταρομα με ασταρι ΓΙΑ ΠΛΑΣΤΙΚʼ
8 ) τρίψιμο το ασταρι
9) Καλό καθάρισμα οοοοοοοολο το κομμάτι
10) βάψιμο
11) βερνίκι

Spyros.L

Update: Λοιπον εβαλα κ στοκο και ασταρι γκρι ΚΑΙ λευκο χρωμα σα βαση διοτι το γκρι του ασταριου ηταν αυτο που χαλαχε την αποχρωση..
Αριστερα: με γκρι ασταρι και 3 χερια.
Δεξια : με λευκη βαση και 3 χερια. Wins

Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

ammo77

Βιλαριμπα και βιλαμπαχο φίλε μου,  όρεξη να χεις να τρίβεις,
Γενικά η βαφή  είναι μια διαδικασία με κάποια στάνταρ αλλά και πολλές φορές διαδικασίες που δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνονται από την αρχή αλλά από κάποιο σημείο και πέρα, πχ αν έχεις ρίξει ένα χέρι χρώμα και δεις ότι κάτι δεν αρέσει (σε κάποιο σημείο)  τρίβεις στοκάρει και ξανα βάφεις (το σημείο) αν το κομμάτι όμως είναι μικρό μάλλον θα πάει ολοκληρωτική βαφή ξανά.
Αν το χρώμα σου τρέξει μπορείς να γιαλοχαρτίσεις ελαφρά να 'σβήσεις' το τροχάδι και ξανά συνεχίζεις διαδικασία βερνίκι κλπ.
Γενικά και η χρωση δεν είναι απλός παίρνω ένα σπρέι και εντάξει......
Καλη συνέχεια και με πολύ υπομονή, μονο αυτή θα σου φέρει αποτελέσματα!

Spyros.L

Παράθεση από: ammo77 στις Αυγούστου 22, 2020, 11:54:49 ΜΜ
Βιλαριμπα και βιλαμπαχο φίλε μου,  όρεξη να χεις να τρίβεις,
Γενικά η βαφή  είναι μια διαδικασία με κάποια στάνταρ αλλά και πολλές φορές διαδικασίες που δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνονται από την αρχή αλλά από κάποιο σημείο και πέρα, πχ αν έχεις ρίξει ένα χέρι χρώμα και δεις ότι κάτι δεν αρέσει (σε κάποιο σημείο)  τρίβεις στοκάρει και ξανα βάφεις (το σημείο) αν το κομμάτι όμως είναι μικρό μάλλον θα πάει ολοκληρωτική βαφή ξανά.
Αν το χρώμα σου τρέξει μπορείς να γιαλοχαρτίσεις ελαφρά να 'σβήσεις' το τροχάδι και ξανά συνεχίζεις διαδικασία βερνίκι κλπ.
Γενικά και η χρωση δεν είναι απλός παίρνω ένα σπρέι και εντάξει......
Καλη συνέχεια και με πολύ υπομονή, μονο αυτή θα σου φέρει αποτελέσματα!
Ειμαι στην εκτη μερα σερι. Πολλα λαθη, πολλες επαναληψεις. Δε θα το βαλω κατω φιλε. Θα τα καταφερω. Πίστεψε με
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

Spyros.L

Λοιπον δεν ειμαι ικανοποιημενος απο το αποτέλεσμα.
Σαν κατι να μην εχει στεγνωσει σωστα και οη η επιφανεια δεν εχει σκληρυνει αρκετα θα ελεγα. Γδερνω την επιφανεια με το νύχι και φευγουν ολες οι στρώσεις λευκης βασης, πορτοκαλι, βερνικι.

Δηλαδη σα να μην εχουν σκληρυνει και επισης σα να μην εχει κολλησει καλα η βαση επανω στο σουλφασερ.
Το γκρι που βλέπετε ειναι το ασταρι.

Και μιλαμε για βαψιμο 3ων εβδομαδων πριν. Επισης η μπογια που ξυνω κ μενι στο χερι βγαζει μυρωδια χημικου, ας πουμε..


Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

Κάποιο λαθος στα υλικά έχει γίνει...θες να μας τα παραθέσεις;

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Spyros.L

Παράθεση από: panosp25 στις Σεπτεμβρίου 14, 2020, 01:06:48 ΜΜ
Κάποιο λαθος στα υλικά έχει γίνει...θες να μας τα παραθέσεις;

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
1.εξυσα επιφανεια/στοκαρα με σιδηρο στοκο κλπ.
2. Σπρευ περλα  "2κ" για μοτο απο Vlessidis 3-4 χερια τα οποια δεν καλυπταν τα στοκαρισματα και φεγγιζαν.
3. Σουλφασερ γκρι για να κρυψω φεγγισμα.
4.σπρει χρωμα πορτοκαλι. 3 χερια αλλα φεγγιζε το γκρι χρωμα του σουλφασερ απο κατω και αντι για πορτοκαλι εβγαινε καφε..
5.Ξανα σουλφασερ χωρις λογο...
6.ΛΕΥΚΗ ΒΑΣΗ φλατ χρωμα για να φυγει η γκριζουρα του σουλφασερ.
7.4 χερια πορτοκαλι
8. 4 χερια βερνικι.

Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

1. Το 2κ πέρλα τι ειναι; Και γιατι το έριξες πριν το surfacer;
2. Μετα το χρώμα γιατι παλι surfacer;
3. Με τρια χερια πορτοκαλί έπρεπε να φαίνεται μόνο πορτοκαλί.

1. Το surfacer ειναι ασταρι. Πέφτει μετα το στόκο και πριν το χρωμα και απαραίτητα τρίβεται με γυαλοχαρτα νερού για καλύτερη επιφάνεια.
2. Αν μετα απο τρια χέρια πορτοκαλί δεν φαίνεται πορτοκαλί τοτε μαλλον ειναι πολυ αραιωμένο η κακής ποιότητας.

Καμία αλλη ιδεα;

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Spyros.L

Παράθεση από: panosp25 στις Σεπτεμβρίου 14, 2020, 09:29:25 ΜΜ
1. Το 2κ πέρλα τι ειναι; Και γιατι το έριξες πριν το surfacer;
2. Μετα το χρώμα γιατι παλι surfacer;
3. Με τρια χερια πορτοκαλί έπρεπε να φαίνεται μόνο πορτοκαλί.

1. Το surfacer ειναι ασταρι. Πέφτει μετα το στόκο και πριν το χρωμα και απαραίτητα τρίβεται με γυαλοχαρτα νερού για καλύτερη επιφάνεια.
2. Αν μετα απο τρια χέρια πορτοκαλί δεν φαίνεται πορτοκαλί τοτε μαλλον ειναι πολυ αραιωμένο η κακής ποιότητας.

Καμία αλλη ιδεα;

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το 2κ ειναι υποτιθεται με σκληρηντικο και διαρκει 3 μερες. Επειτα, το σπρει χαλαει.
Η περλα απ ότι μου πε, εχει διαφορετικη βαση απο το φλατ χρωμα και φεγγιζει ακομα και μετα απο πολλα χερια και οντως, υπηρχαν σημεια που εριξα μπορει και 7 χερια αλλα το γκρι του ασταριου χαλαγε την αποχρωση.

Τι ασταρι το εριξα μετα τις πρωτες στρώσεις μπογιας διοτι πιστευα οτι δε θα το χρειαζόμουν αλλα φεγγιζαν οι στοκοι παρα πολυ. Μετα φεγγιζε το ασταρι ομως και χαλαγε την αποχρωση αοο πορτοκαλι σε πορτοκαλογκριζο. Γιαυτο μετα το δευτερο ασταρι εριξα και λευκο χρωμα 3 χερια για να εξαφανιστει το γκρι φεγγισμα.

Τεσπα Πανο, παρα την απογοητευση μου θα το αφησω ως εχει. Πηρα εμπειρια τουλάχιστον και στην τελικη, ας μείνει και κατι για αλλη φορα!
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

Spyros.L

Μολις σημερα τελειωσα το 4ο χερι morris απλο (οχι βερνικι αυτοκινητου)
Θα το αφησω ως εχει. Κουράστηκα , βαρεθηκα. Κι οσο αντεξει. Αλλη φορα θα το ξεβαψω/βαψω απο την αρχή.

Το αποτελεσμα λιγο απογοητευτικο για εμενα αλλα τεσπα. Πηρα εμπειρια.

Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.