Χαμηλωμα πισω αναρτησης Ver R. Υπαρχει ελπιδα?

Ξεκίνησε από Spyros.L, Απριλίου 14, 2020, 05:55:09 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Spyros.L

Οπως μπορειτε να φανταστειτε το αναστημα μου ειναι .. οριακο ;D ;D  και θα με εξυπηρετουσε πολυ να χαμηλωνα τη μηχανη (F3S) 2-3 ποντους για να αποκτησω καλυτερο πατημα.
Γνωριζω πως μια συνηθης λυση ειναι το κουρεμα της σελας, αλλα θελω να αποφυγω μη αναστρεψιμες αλλαγες.

Το ερωτημα ειναι, εχει κανεις ιδεα πως να προσθεσω καποιο κιτ στις πισω αναρτησεις?
εστω και χειροποιητο. εχω φρεζα γνωστο που κατι μπορει να κανει .
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

Προσωπικά δεν θ επενέβαινα στις αναρτήσεις για να μην αλλάξω τη γεωμετρία της μηχανής. Για πίσω δεν ξέρω τίποτα ούτε μπορώ να φανταστώ κάτι. Ίσως μπορούσες να χαμηλώσεις 2-3 πόντους το μπροστινό αλλά και πάλι επηρεάζεις τη γεωμετρία.
Ωστόσο μπορείς να σκάψεις μια δεύτερη σέλα για να σε βολέψει και κρατάς την πρώτη αυτούσια. 

Alex400

Σπύρο ο ένας τρόπος είναι χαμηλώνεις 2-3 εκατοστά μπρός -πίσω αναρτήσεις , ένας άλλος βρίσκεις μια σέλα από το δικό μας σε ΚΑΚΗ κατάσταση [όλο και κάποιος από εμάς θα έχει]  και την διαμορφώνεις σε ένα σελά . Τόσο στο υλικό [σκληρότητες] όσο και στο σχήμα [κατέβασμα] . Το κόστος θα είναι στα 40 ευρώ και θα έχεις ακριβώς το πάτημα που θέλεις . Θα σου πρότεινα στο σκάψιμο να ακολουθήσετε το σχήμα της σέλας [δηλαδή θα αφαιρέσετε τελείως το αφρώδες υλικό , από την ΚΑΤΩ πλευρά θα κόψετε 3-4 εκατοστά και το υλικό που θα μείνει θα το αντιγράψετε με υλικά ποιο πυκνά .

https://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=5499.0
Σαν σχήμα θα προκύψει κάτι σαν αυτό που είναι από κάτω . 
https://www.motorcyclespecs.co.za/model/kawasaki/kawasaki_z1000r%2083.htm

Spyros.L

Αλεξ την πισω αναρτηση ομως για να την χαμηλωσω ,θα χρειαστω κιτ ή πρεπει να κοψω/κοντυνω το μπρατσο της καθε αναρτησης?
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

itom32

Παράθεση από: Splazz12 στις Απριλίου 14, 2020, 08:29:49 ΜΜ
Αλεξ την πισω αναρτηση ομως για να την χαμηλωσω ,θα χρειαστω κιτ ή πρεπει να κοψω/κοντυνω το μπρατσο της καθε αναρτησης?
Την showa δεν πρέπει επ'ουδεμία περίπτωση να την πειράξεις.Οπως σε είπαν και οι σύντροχοι αφαίρεσε υλικό απο την σέλα.Αυτό γίνεται και εύκολα σε έναν επαγγελματια σελα και δεν θα πειράξεις γεωμετρία και ανάρτηση.

Spyros.L

Οπότε, η λύση της σέλας είναι μονόδρομος.
Σας ευχαριστω κυριοι, και Αλεξ για τον μαστορα.
Επιτελους ρε φιλε θα χω μηχανη στα μετρα μου... ουφ..!
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

Harlock

Σίγουρα αυτό που λέει ο πανος για γεωμετρία της μηχανής ίσχύει.
Αλλα ίσως μια ίδεα έιναι, after market πιο κοντες αναρτήσεις πίσω και να σηκώσεις πιο πάνω τις μπροστινες απο τη τιμονόπλακα. 

Spyros.L

Χμμ οπως ειπαν τα παιδια λεω να αρχισω με τη σελα που ειναι πιο ευκολακι απο αποψη €€ ..μα αργοτερα Harlock θα ψαχτω και για αναρτήσεις.
Μην τα αλλαξω ολα απο τωρα..Να μας μείνει και κανα μαστορεμα για αργότερα έτσι για να γουστάρουμε εις το διηνεκές :-D

Spyrus Inspireous
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.