Καθαρισμός δαγκάνας

Ξεκίνησε από giwrgos96, Οκτωβρίου 07, 2019, 09:15:15 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

giwrgos96

Τον τελευταίο καιρό δεν είχα καθόλου φρένο και καθώς οι δαγκάνες που φοράει το μηχανάκι είναι οι 4πιστονες brembo θα επρεπε να έχει πολύ δυνατό φρένο και έτσι μπήκα στη διαδικασία να κάνω σέρβις στην τρόμπα και να λύσω τις δαγκάνες!Επίσης πριν περίπου ένα χρόνο είχα βγάλει τα τακάκια για να τρίψω και να καθαρίσω τα έμβολα διότι δεν είχαν επαναφορά τα τακάκια και γυρνώντας τα έμβολα πίσω γύρισε η μουργα στο κύκλωμα.Σας παραθέτω τις φωτογραφίες.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


panosp25

Πολύ μούργα όμως! Γιαυτό θέλει αλλαγή υγρών ανά δύο χρόνια και καλό καθάρισμα. Η αίσθηση που έχεις τώρα στο φρένο?

giwrgos96

Παράθεση από: panosp25 στις Οκτωβρίου 07, 2019, 09:31:27 ΜΜ
Πολύ μούργα όμως! Γιαυτό θέλει αλλαγή υγρών ανά δύο χρόνια και καλό καθάρισμα. Η αίσθηση που έχεις τώρα στο φρένο?
Τα υγρά αλλαζονταν συχνά το θέμα είναι ότι πρπεει να λύνουμε και τις δαγκανες!θα απαντήσω για την απόδοση τους σε λίγες μέρες που θα έχει δεθεί το μηχανάκι.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Alex400

Μπράβο Γιώργο , ωραία δουλειά και προσθέτει στο φωτογραφικό μας αρχείο . Η ''μαρμελάδα'' που πιάνουν οι δάγκανες  ο λόγος που έλεγα ότι πρέπει να λύνονται και να καθαρίζονται. Συνέχισε έτσι ,  περιμένω και από άλλα τεχνικά να ανεβάσεις. :)         

giwrgos96

Παράθεση από: Alex400 στις Οκτωβρίου 07, 2019, 09:57:02 ΜΜ
Μπράβο Γιώργο , ωραία δουλειά και προσθέτει στο φωτογραφικό μας αρχείο . Η ''μαρμελάδα'' που πιάνουν οι δάγκανες  ο λόγος που έλεγα ότι πρέπει να λύνονται και να καθαρίζονται. Συνέχισε έτσι ,  περιμένω και από άλλα τεχνικά να ανεβάσεις. :)         
Όταν δεθεί όλο το μηχανάκι θα ακολουθήσουν και άλλα

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


JEPE

Καλή συνέχεια στης επισκευές σου Γιώργο!!

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


giwrgos96

Παράθεση από: JEPE στις Οκτωβρίου 07, 2019, 10:33:27 ΜΜ
Καλή συνέχεια στης επισκευές σου Γιώργο!!

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


giannis_t

Ωωω ρε τι πάθαμε τώρα... ʼντε να ανοίξουμε κι εμείς τις δαγκάνες να δούμε τι θα βρούμε μέσα. Πάλι σε μπελά θα με βάλετε. Ωραίο update Γιώργο.
Τα έμβολα τα έβγαλες με εξολκεα, με το χέρι ή με την πίεση των φρένων;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

itom32

Γιάννη τις δικές μου τις καθάρισα μεν δεν τις άνοιξα στα δύο δε.Βασικά δεν είχα τέτοιο κλειδί.Οτι δουλειά έκανα την έκανα με αέρα κομπρεσερ και πρεσάρισμα στα έμβολα σταδιακά ένα ένα.Να είσαι καλά για τις φώτο Γιώργο,εγώ τουλάχιστον ήμουν μόνος κατά το στάδιο καθαρισμού κατα το service και δεν είχα χέρια για φωτογραφίες.Είχα όμως την ίδια "μαρμελάδα ροδάκινο"σε ικανή ποσότητα εντός της δαγκάνας, ώστε να προκαλείται δυσλειτουργία στα φρένα.

giwrgos96

Παράθεση από: giannis_t στις Οκτωβρίου 08, 2019, 05:53:42 ΜΜ
Ωωω ρε τι πάθαμε τώρα... ʼντε να ανοίξουμε κι εμείς τις δαγκάνες να δούμε τι θα βρούμε μέσα. Πάλι σε μπελά θα με βάλετε. Ωραίο update Γιώργο.
Τα έμβολα τα έβγαλες με εξολκεα, με το χέρι ή με την πίεση των φρένων;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Χαχαχ όχι αφού έλυσα τις 4 αλλενοβιδες και άνοιξαν στην μέση και με πίεση αέρα σιγά και προσεχτικα ώστε να μη χαθεί το έμβολο διότι πετάγεται έξω με πολύ δύναμη βγήκαν και τα 4 από κάθε δαγκάνα με επιτυχία!

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


giwrgos96

Παράθεση από: itom32 στις Οκτωβρίου 08, 2019, 06:22:36 ΜΜ
Γιάννη τις δικές μου τις καθάρισα μεν δεν τις άνοιξα στα δύο δε.Βασικά δεν είχα τέτοιο κλειδί.Οτι δουλειά έκανα την έκανα με αέρα κομπρεσερ και πρεσάρισμα στα έμβολα σταδιακά ένα ένα.Να είσαι καλά για τις φώτο Γιώργο,εγώ τουλάχιστον ήμουν μόνος κατά το στάδιο καθαρισμού κατα το service και δεν είχα χέρια για φωτογραφίες.Είχα όμως την ίδια "μαρμελάδα ροδάκινο"σε ικανή ποσότητα εντός της δαγκάνας, ώστε να προκαλείται δυσλειτουργία στα φρένα.
Τις ανέβασα για να σας προβληματίσω

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


giwrgos96

Νικελωθηκαν και οι βίδες που ήταν μέσα στη σκουριά.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


JEPE

Παράθεση από: giwrgos96 στις Οκτωβρίου 09, 2019, 10:35:02 ΜΜ
Νικελωθηκαν και οι βίδες που ήταν μέσα στη σκουριά.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Νικελωση που έκανες και πόσο αν επιτρέπετε;

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


giwrgos96

Παράθεση από: JEPE στις Οκτωβρίου 09, 2019, 10:43:18 ΜΜ
Παράθεση από: giwrgos96 στις Οκτωβρίου 09, 2019, 10:35:02 ΜΜ
Νικελωθηκαν και οι βίδες που ήταν μέσα στη σκουριά.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Νικελωση που έκανες και πόσο αν επιτρέπετε;

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γενικά πονάει χρηματικά η επινικελωση..εγώ πήγα σε έναν που ξέρει ένας φίλος μου και συνεργάζεται γενικά από ότι έχω καταλάβει όπου και να πας τα ίδια λεφτά είναι!πήγα τις μπότες σκέψου του μπροστινού και πήγε 60 ευρώ και σε άλλη δόση πήγα αντίβαρα καλλυματα ψυγείου και αρκετές βίδες και έδωσα ένα 30 ʼρι.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


giwrgos96

Σειρά είχε η πίσω δαγκάνα με αφορμή την αλλαγή στα τακάκια....

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk