Σχετικά με μανουαλ.

Ξεκίνησε από itom32, Μαΐου 10, 2019, 08:40:31 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

itom32

Kάποιοι που κάνουν εγγραφή απλά για να κατεβάσουν μανουαλ να γνωρίζουν πως τα εγχειρίδια είναι διαθέσιμα στα ενεργά μέλη μόνο. Αν σκοπεύεις να εγγραφείς μόνο και μόνο για εγχειρίδιο, μη μπεις στον κόπo.

Alex400

Πιστεύω ότι το ποιο πάνω κείμενο, πρέπει να αναρτηθεί με τρόπο που να εμφανίζεται πρώτο σε όσους ξεκινούν να κάνουν εγγραφή. Το να επιθυμούν να οικειοποιηθούν τον κόπο κάποιων για να καλύψουν δικές τους ανάγκες , ούτε εμένα με βρίσκει σύμφωνο. Ακόμα περισσότερο όταν δεν θέλουν να προσφέρουν και αυτοί με τη σειρά τους στην ομάδα.               

TEOS CB SF

Συμφωνώ και επαυξάνω ..
Προσωπικά δεν προσέφερα τίποτα για την δημιουργία του ,,αλλά ρε παιδιά έχετε αφιερώσει παρά πολύ δουλειά και χρόνο για την δημιουργία του μανουαλ και με ενοχλεί προσωπικά που κάποιος μπαίνει παίρνει γνώσεις , λύνει προβλήματα και δεν λέει ούτε ένα ευχαριστώ και χάνεται έως το επόμενο πρόβλημα με το μηχανάκι του ..

wolfi

Παράθεση από: TEOS CB SF στις Μαΐου 10, 2019, 10:00:29 ΜΜ
κάποιος μπαίνει παίρνει γνώσεις , λύνει προβλήματα και δεν λέει ούτε ένα ευχαριστώ και χάνεται έως το επόμενο πρόβλημα με το μηχανάκι του ..

Υπάρχουν τέτοια άτομα;;;

JEPE

Εδώ διαβάσαμε και ότι είμαστε(βάζω και τον εαυτό μου μέσα αν και δεν έχω προσφέρει πολλές γνώσεις)το χειρότερο φόρουμ γιατί μπαίνουν στον κόπο να εγγράφονται τότε;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


wolfi

Παράθεση από: JEPE στις Μαΐου 10, 2019, 11:00:02 ΜΜ
Εδώ διαβάσαμε και ότι είμαστε(βάζω και τον εαυτό μου μέσα αν και δεν έχω προσφέρει πολλές γνώσεις)το χειρότερο φόρουμ γιατί μπαίνουν στον κόπο να εγγράφονται τότε;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Αυτό πού το διάβασες;

JEPE

Παράθεση από: wolfi στις Μαΐου 10, 2019, 11:37:17 ΜΜ
Παράθεση από: JEPE στις Μαΐου 10, 2019, 11:00:02 ΜΜ
Εδώ διαβάσαμε και ότι είμαστε(βάζω και τον εαυτό μου μέσα αν και δεν έχω προσφέρει πολλές γνώσεις)το χειρότερο φόρουμ γιατί μπαίνουν στον κόπο να εγγράφονται τότε;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Αυτό πού το διάβασες;
Στην σελίδα στο φβ!!κάτι ρωταγανε και είπε ένας ότι είναι μακράν το χειρότερο φόρουμ!!όσοι είδαν το σχόλιο ξέρουν γιατί τώρα δεν το βρίσκω να στο στείλω!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


panosp25

Δημήτρη δεν το βρίσκεις το σχόλιο γιατί κάποιος απο τη διαχείριση το έσβησε. Αυτό και τις απαντήσεις. Αλλά θα έλεγα δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθούμε. Νομίζω ο Γιάννης και ο Θεόφιλος είπαν όσα χρειάζονταν.

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ποντιος χρηστος

Εδώ καλημέρα εδώ παιδιά του Go4it .συνφωνω με όλους μας .
.ο πόντος ζει.
ο πυρετος καζαντζιδης

giannis_t

Να πω κι εγώ την γνώμη μου, και ελπίζω να μην κουράζω. Καταρχήν είμαι σχετικά νέο μέλος και έχω γνωρίσει ελάχιστους από κοντά, αλλά μου αρέσει πολύ η φάση σας και η αλληλεγγύη που επικρατεί. Δεν προσπαθώ σε καμία περίπτωση να οικιοποιηθω το έργο σας απλά θέλω να συμμετέχω.

Σχετικά με την μη διάθεση τους στα νέα (μόλις εγγεγραμμένα) μέλη δεν ξέρω αν συμφωνώ η όχι αλλά δεν είναι και δική μου δουλειά για να αποφασίσω.

Απλά να έχουμε στο νου μας σαν κοινότητα να μην καταλήξουμε κλειστή. Και εννοώ ότι καλώς να μην δίνουμε το μανιουαλ αλλά μήπως έτσι το φόρουμ καταντάει εχθρικό; Θα υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο ταστ για να τα ξεκλειδώσουν τα νέα μέλη; Το λέω γιατί στο φόρουμ τα περισσότερα θέματα είναι τεχνικά και χωρίς το μανιουαλ κάποιος αμαθής δεν μπορεί να ξεκινήσει την πορεία του στο χώρο. Και επίσης αυτό δεν σταματάει κάποιον από το να μην πάρει το μανιουαλ και μετά να χαθεί, οπότε μήπως δεν λύνει κάποιο πρόβλημα εν τέλη;

Γενικά δεν είμαι υπέρ η κατά απλά το έγραψα σαν τροφή για σκέψη για όλους μας.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

JEPE

Γιάννη είμαι στο φόρουμ 7 χρόνια !!ότι θέμα είχα έμπαινα έψαχνα διαβαζα προσπαθούσα και το έφτιαχνα!!δεν μίλαγα πολύ αλλά πάντα το πρότεινα σε όλους όσους έβλεπα με sf!!αυτό που έβλεπα από τους εξω ήταν μια απάθεια!τον τελευταίο ενάμιση χρόνο βρέθηκε ένας"τρελός"που μας οργάνωσε εδώ στην Αθήνα και λίγο λίγο ανεβαίνουμε!με αυτά που έχουμε κάνει το μόνο που έχω δει είναι ότι οι περισσότεροι θέλουν να φάνε ψάρι χωρίς να βρεξούν τα πόδια τους όπως λέει και η παρόμοια!!αν διαβάσεις πιο παλιά  θέματα θα δεις ότι ο άλλος γράφτηκε μόνο και μόνο για να πάρει μια προσφορά που είχε καταφέρει να παρει  ένας αδερφός για το φόρουμ και από τότε δεν ξαναεγραψε!!  Τα συμπεράσματα δικά σου!!
Συγνώμη για το μακροσκελες μήνυμα μου!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


itom32

giannis t σχεδόν για όλους τους άλλους μοτοσύντροχους που οδηγούν νεότερα μοντέλα μοτοσυκλετών ή και απλά άλλα μοντέλα μοτο είμαστε κλειστή κοινότητα έτσι κι αλλιώς.Μάλιστα για πολλούς είμαστε "κολλημένοι"και αμετανόητοι ρετρολάγνοι ως αναφορά την αγάπη μας για μια μοτοσυκλέτα 25ετίας.Επομενως το κλειστή κοινότητα που ανάφερες,δεν λεει κάτι.
Να καταντίσουμε εχθρικό σαιτ σε ποιον;;Σε κάποιον που βαριέται να διαβάσει απλά τους κανόνες αυτού του φόρουμ (που υπ όψην ποτέ δεν ήταν αυστηροί σε σχέση με άλλα σαιτ),να συστηθεί και να πει λιγα πράματα για τον εαυτό του,για το μοντέλο sf που έχει,έτσι που οι υπόλοιποι  να μπορούν να τον βοηθήσουν ευκολότερα και αμεσότερα;;Που αδιαφορεί να συμμετέχει σε συζητήσεις ή σε εκδηλώσεις γενικά;;Και όταν λέω μη συμμετοχή εννοώ απο το να καλωσορίσεις ενα άλλο, νέο μέλος μεχρι,να έχεις 0 ποστ αν και είσαι μέλλος πάνω απο 3 μηνες πχ.Να γίνει εχθρικό σαιτ για κάποιον που βαριέται να κάνει χρήση του κουμπιού της αναζήτησης πληκτρολογόντας μια λέξη κλειδί και να διαβάσει σχετικά με το πρόβλημα και την πιθανή λύση που σχεδόν πάντα είναι βέβαιο πως θα βρει;;Σε πληροφορώ πως και το μάνουαλ να έχει κάποιος αυτή της νοτροπίας δεν θα βγάλει άκρη όπως και να έχει,λόγω βαρεμάρας. Αν φαίνεται το σαιτ εχθρικό σε τέτοια μέλη,δεν βαριέσαι ας φαίνεται.Σε όποιον αρέσουμε.
Εν τέλη κάποιος που δεν θα βαρεθεί να κάτσει να διαβάσει τις σελίδες αυτού του φόρουμ,θα καταλάβει πως το να δοθεί αμέριστη τεχνική γνώμη,βοήθεια,συμβουλή,ήταν πάντα μια συλλογική προσπάθεια που ποτέ δεν έλειπε εδώ.Απο τις αρχες της δεκαετίας του 2000 που υπάρχει αυτό το φόρουμ η φιλική οικογενειακή ατμόσφαιρα και η αλληλεγγύη  που υπαρχει εδώ δεν βρίσκεται εύκολα αλλού.
Σε αυτό που ρωτάς εν τέλη τα προχωρημένα μέλη θα κρίνονται απο την συμμετοχή τους και την προσφορά τους απο τους διαχειριστές και τους συντονιστές.


Harlock

Καλησπερα και απο μενα. Ειμαι απο τους νεους που προσπαθω να παρακολουθω το site οσο γινεται εδω και κανα χρονο. Σιγουρα και γω οταν γράφτηκα μπηκα να κατεβασω τα manuals, αλλα ρε παιδια δεν ειναι οτι λυνεις και ολα σου τα θεματα με δυο manuals. Αυτοι που τα κατεβάζουν και φεύγουν δεν θα ασχολιωντουσαν ουτε με το μαστορεμα σοβαρα ουτε με τη κοινότητα. Καλύτερα καποιος που θα τα κατεβάσει, θα προσπαθήσει να μαστορεψει και μετα θα επιστρέψει για τα υπολοιπα και μετα θα ψηθεί.

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk


JEPE

Harlock όπως το πες!!αυτός που θέλει να ασχοληθεί μπορεί να  μπει να διαβάσει τα θέματα και να λύσει πολλά προβλήματαπου έχει απλώς το manual είναι πιο συγκεντρωτικό (και επανερχομαι στην προηγούμενη ανάρτηση μου ότι  τα θέλουν έτοιμα)προσωπικά εγώ είχα φτιάξει της πίσω αναρτησεις πριν  ενάμιση χρόνο και μόλις το ανέβασα στο φβ είχα τέσσερα μνμ για να μου δώσουν να φτιάξω της δικές τους και μόλις τους έλεγα για το φόρουμ κάναν τους ψοφιους κοριούς!λεφτά δεν ζητήσαμε από κανέναν!συμετοχή & συμπαρασταση στο να κρατηθη ζωντανό ένα φόρουμ θέλουμε!

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


giannis_t

Θα συμφωνήσω με την απόφαση σας.
Αν και πιστεύω ότι δεν είναι ουσιαστική λύση με την έννοια ότι σίγουρα δεν "χάναμε" μέλη από αυτό, αλλά από την άλλη καταλαβαίνω ότι σας ενοχλεί να μπαίνει ο καθένας και να εκμεταλλεύεται τον προσωπικό κόπο που κόστισε αυτό το άριστο έγγραφο (και δικαίως).
Πάμε για άλλα τώρα. Μιας και ήδη ψάχνω ένα νέο αξεσουάρ που ίσως σας ενδιαφέρει, θα τα πούμε από κοντά σε κάποιον καφέ εδώ οι βόρειοι. Ελπίζω να προκύψει σύντομα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.