Αλλαγή παραφλου

Ξεκίνησε από Alex400, Μαΐου 01, 2019, 05:40:02 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Ποντιος χρηστος

Έφτιαξα και τα ξανά χάλασα διότι δεν βγαίνει η κουρμπα η επάνω . Με κομματάκια και έφαγα πολύ χρόνο .  8)
.ο πόντος ζει.
ο πυρετος καζαντζιδης

zi

Παράθεση από: giannis_t στις Ιουλίου 23, 2019, 10:22:59 ΜΜ
Μια ερώτηση. Σε τι θερμοκρασίες δουλεύει η καλή σας;
Εγώ με ψηφιακό πλέον οργανο βλέπω 83 σε ταχύτητες ταξιδιού και μέσα στην πόλη μέχρι 94. Βεντιλατερ δεν μου έχει ανοίξει (από τότε που άλλαξα παραφλού).

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ψηφιακό?

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

giannis_t

Ναι έχω βάλει άλλο. Γενικά έχω άλλο κοντέρ και ένα δεύτερο που δείχνει θερμοκρασία και τάση με έχει βολεψει άπειρα. Επίσης μετράει από το ίδιο σημείο που μετρούσε το μαμά (αλλά με καινούργιο αισθητήρα). Βάζω φωτό να δεις τι εννοώ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

zi

Πως το σκαντζαρες? Εγώ έχω το vtec

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

wolfi

Παράθεση από: zi στις Φεβρουαρίου 28, 2020, 03:08:49 ΜΜ
Πως το σκαντζαρες? Εγώ έχω το vtec

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Εδώ είσαι
http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=5118.msg49974#msg49974

giannis_t

Σωστός ο λύκος. Βέβαια δεν είναι απαραίτητο να ανοίξεις νέα τρύπα για τον αισθητήρα μπορείς να τον βάλεις στην θέση του μαμά (δεν θα δουλεύει το μαμά θερμόμετρο αν έχεις). 
Παράθεση από: zi στις Φεβρουαρίου 28, 2020, 03:08:49 ΜΜ
Πως το σκαντζαρες? Εγώ έχω το vtec

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εννοείς το κοντέρ ή το θερμόμετρο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

panosp25

Παράθεση από: giannis_t στις Φεβρουαρίου 28, 2020, 07:27:33 ΜΜ
Βέβαια δεν είναι απαραίτητο να ανοίξεις νέα τρύπα για τον αισθητήρα μπορείς να τον βάλεις στην θέση του μαμά (δεν θα δουλεύει το μαμά θερμόμετρο αν έχεις). 

Ο αισθητήρας δεν είναι μόνο για το θερμόμετρο, αλλα και για την ενδεικτική λυχνία που προειδοποιεί για υψηλή θερμοκρασία. Γνώμη μου, αλλά καλό ειναι αισθητήρες του κατασκευαστή να μην τους καταργούμε.

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

wolfi

Παράθεση από: panosp25 στις Φεβρουαρίου 28, 2020, 07:42:45 ΜΜ
Ο αισθητήρας δεν είναι μόνο για το θερμόμετρο, αλλα και για την ενδεικτική λυχνία που προειδοποιεί για υψηλή θερμοκρασία. Γνώμη μου, αλλά καλό ειναι αισθητήρες του κατασκευαστή να μην τους καταργούμε.

Αυτή βρέθηκε πρόχειρη αυτήν βάζω

giannis_t

Παράθεση από: panosp25 στις Φεβρουαρίου 28, 2020, 07:42:45 ΜΜ
Παράθεση από: giannis_t στις Φεβρουαρίου 28, 2020, 07:27:33 ΜΜ
Βέβαια δεν είναι απαραίτητο να ανοίξεις νέα τρύπα για τον αισθητήρα μπορείς να τον βάλεις στην θέση του μαμά (δεν θα δουλεύει το μαμά θερμόμετρο αν έχεις). 

Ο αισθητήρας δεν είναι μόνο για το θερμόμετρο, αλλα και για την ενδεικτική λυχνία που προειδοποιεί για υψηλή θερμοκρασία. Γνώμη μου, αλλά καλό ειναι αισθητήρες του κατασκευαστή να μην τους καταργούμε.

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θα συμφωνουσα .... αν είχα κοντέρ με προειδοποιητικη λυχνία ;)
Επίσης μετά τους 95 αναβοσβηνει κι αυτό για να σου τραβήξει την προσοχή

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

panosp25

Παράθεση από: giannis_t στις Φεβρουαρίου 28, 2020, 09:38:04 ΜΜ
Θα συμφωνουσα .... αν είχα κοντέρ με προειδοποιητικη λυχνία ;)
Επίσης μετά τους 95 αναβοσβηνει κι αυτό για να σου τραβήξει την προσοχή

Δικό σου!

zi

Παράθεση από: giannis_t στις Φεβρουαρίου 28, 2020, 07:27:33 ΜΜ
Σωστός ο λύκος. Βέβαια δεν είναι απαραίτητο να ανοίξεις νέα τρύπα για τον αισθητήρα μπορείς να τον βάλεις στην θέση του μαμά (δεν θα δουλεύει το μαμά θερμόμετρο αν έχεις). 
Παράθεση από: zi στις Φεβρουαρίου 28, 2020, 03:08:49 ΜΜ
Πως το σκαντζαρες? Εγώ έχω το vtec

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εννοείς το κοντέρ ή το θερμόμετρο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κ τα δύο. Βασικά με ενδιαφέρει το θερμόμετρο


Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

TEOS CB SF


zi

Παράθεση από: TEOS CB SF στις Μάρτιος 01, 2020, 05:02:54 ΜΜ
Ρε συ Γιάννη..  >:( >:( >:(
Έλα ρε φίλος. Τι? Αφού κ το δικό μου λαμπάκι έχει κ θέλω τώρα να κάνω καθαρισμό κτλ στο σύστημα

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

TEOS CB SF

Ο ορθοτερος και σωστότερος τρόπος είναι αυτός που έστειλε σε λιγκ ο wolfi , τα θέματα που θα έχεις να αντιμετωπίσεις είναι 3 ..
α) τρύπα και σπείρωμα για να βιδωσει ο αισθητήρας επάνω στο σώμα του θερμοστάτη .. (υπάρχει και ταφ το οποία προσαρμόζεται στα κολάρα αλλά κόβεις κολάρα )
β) από πιο σημείο θα πάρεις ρεύμα (πολύ μικρή κατανάλωση ) ώστε να ανάβει όταν έχεις τον διακόπτη ανοιχτό .
γ ) πως θα στερεώσεις και σε ποιο σημείο το οργανακι ( εγώ έκανα μια μικρή βάση από ανοξείδωτο λαμακι ) ..
Το παραπάνω σχόλιο μου ήταν διότι σε παλαιότερο ταξίδι το είχαμε αναλύσει με λεπτομέρειες πως το κάναμε ..

zi

Παράθεση από: TEOS CB SF στις Μάρτιος 01, 2020, 10:00:19 ΜΜ
Ο ορθοτερος και σωστότερος τρόπος είναι αυτός που έστειλε σε λιγκ ο wolfi , τα θέματα που θα έχεις να αντιμετωπίσεις είναι 3 ..
α) τρύπα και σπείρωμα για να βιδωσει ο αισθητήρας επάνω στο σώμα του θερμοστάτη .. (υπάρχει και ταφ το οποία προσαρμόζεται στα κολάρα αλλά κόβεις κολάρα )
β) από πιο σημείο θα πάρεις ρεύμα (πολύ μικρή κατανάλωση ) ώστε να ανάβει όταν έχεις τον διακόπτη ανοιχτό .
γ ) πως θα στερεώσεις και σε ποιο σημείο το οργανακι ( εγώ έκανα μια μικρή βάση από ανοξείδωτο λαμακι ) ..
Το παραπάνω σχόλιο μου ήταν διότι σε παλαιότερο ταξίδι το είχαμε αναλύσει με λεπτομέρειες πως το κάναμε ..
Παππούς αγορίνα μου ξεχνάω. Μόλις ξεκινήσω θα σε πάρω τηλέφωνο

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...