ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ-ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ-ΚΛΠ

Ξεκίνησε από Terminal Mob, Μάρτιος 09, 2019, 01:27:51 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Terminal Mob

Καλησπέρα στα μέλη,

με συγχωρείτε πρώτα από όλα, για το άνοιγμα νέου θέματος, έψαξα για σχετικό αλλά δεν μπορεσά να βρώ.
φυσικά αν θέλουν οι διαχειριστές ας το μεταθέσουν αλλού.

Λοιπόν, πρώτα από όλα έιμαι νέοος οδηγός, έχω την ομορφία 1 χρόνο και είναι σαν να μην πέρασε μία μέρα.
Θα ήθελα όμως τα φώτα σας και την βοήθεια σας καθώς πριν λίγο καιρό υπήρξε ένα πρόβλημα.

Τον γενάρη που ας πέρασε, έιχα ένα ατύχημα, ευτυχώς δεν ήμουν επάνω, για να μην μακρυγορώ ωρήκα την μηχανή τσακισμένη, με σπασμένα πλαστικά, σπασμένη βάση ουράς, τσακισμένα τα μπροστινά καλάμια, φθορές και ντεπόζιτο, καθρέφτες και καβούκια οργάνων και τσαλακωμένα αριστέρο μαρσπιέ πατάκια και λεβίε ταχυτήτων.
Με τα πολλά αφού επικοινώνησα με ασφαλιστικές κλπ, (την ασφαλιστική του άλλου δηλαδή και χωρίς να έχουν συμβεβλημένο συνεργείο μοτοσυκλετών), αποφάσισα να την πάω στην HONDA Καρακώστα στο Γαλάτσι μιας και είμαι στα πέριξ.
Ε τι το ήθελα; δεν ήξερα, δεν ρώτησα.


Η αφαλιστική βγάζει, ποσό 700 ευρώ για ζημίες, ο μηχανικός καθστερεί την μηχανή 1 μήνα και , με τα αποτελέσματα, να έχουν βρεθεί πλαστικά βάση ουράς( που τελικά ήταν απο βερσιον ρ και δεν ταιριάζει τελειώς το πλαστικό) , ίσιωμα μπροστινου συστήματος , ένα φλάς και βάψιμο πλαστικών , ενός μαρσπιέ και ντεπόζιτου . 

Σε όλα αυτά να δίνω συν 100 ευρώ για το ντεπόζιτο και να μου λέει πως έχουμε φτάσει το όριο της ασφαλιστικής.

Τέλος όταν ήταν να πάρω την μηχανή ύπηρξε ζήτημα καθώς ξαφνικά η ασφαλιστική μου είπε ότι είναι μονο 300 ευρώ η ζημία, με τα πολλά των πολλών ο μηχανικός δεν είχε τιμολόγια, τσακωθήκαμε, ειπά πως θα πάω δικαστικά και τώρα έχω την μηχανή καν΄κα όπως σας την περιγράφω και χωρίς ( γνώμη μου ) να έχουν γίνει σωστά οι δουλείες και φυσικά να με έχει δαγκώσει.

ευχαριστώ,
θα ρωτήσω μερικά πράγματα σε επόμενο ποστ.


JEPE

Πρώτον πιο μοντέλο έχεις;δες το ταμπελακι κάτω από την σέλα!με τον μηχανικό  και την ασφαλιστική αν έχεις ξεμπερδεψει μην το ψάχνεις περισσότερο!!από κει και πέρα μόνος σου και αν θες κάπου την βοήθεια μας! αλλαγή ότι δεν είναι από το δικό σου και δίνεις αυτά που δεν σου ταιριαζουν!

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


itom32

Παράθεση από: Terminal Mob στις Μάρτιος 09, 2019, 01:27:51 ΜΜ

Η αφαλιστική βγάζει, ποσό 700 ευρώ για ζημίες, ο μηχανικός καθστερεί την μηχανή 1 μήνα και , με τα αποτελέσματα, να έχουν βρεθεί πλαστικά βάση ουράς( που τελικά ήταν απο βερσιον ρ και δεν ταιριάζει τελειώς το πλαστικό) , ίσιωμα μπροστινου συστήματος , ένα φλάς και βάψιμο πλαστικών , ενός μαρσπιέ και ντεπόζιτου . 

Απο όσο έχω δει σε άλλο ποστ σου,έχεις Version S FiiiT 1996 .Ποιός σε είπε οτι τα εξαρτήματα του Version R είναι διαφορετικα;;Λάθος.Αντιθέτως λοιπόν βάσεις,ουρές και κατω πλαστικό απο Version R FiiiS,είναι  κοινά και ίδια όπως και σε όλα τα project big one FiiN,FiiR,FiiS,FiiTκαι ταιριάζουν ακριβώς.Μήπως σε άρπαξε-στράβωσε και σασί κατα το ατύχημα και λες πως δεν σε ταιριάζουν τα πλαστικά βάσεις ουρες του version R ;;;Κανονικά θα έπρεπε να κάθονται κουτί.Ειδικά το κάτω μαύρο πλαστικό επειδή κατα την τοποθέτηση κάθεται-εφαρμόζει ακριβώς στο σασί,με προκαλεί ερωτηματικά το θέμα.Μήπως το πρόβλημα είναι σοβαρότερο και χρειάζεσαι καλύμπρα;;

Razgriz

 Φίλε γειά σου!

Για το θέμα της ασφαλιστικής και του μάστορα δυστυχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω επειδή απλά δεν ξέρω. Ξέρω όμως πως 1ον, με ασφαλιστικές δεν ξεμπλέκεις εύκολα και με μαστόρους. ξεμπλέκεις λίγο πιο εύκολα απ'ότι με τις ασφαλιστικές. Από εμπειρία, ήμουν πελάτης σε γνωστό εξουσιοδοτημένο συνεργείο Honda, και την τελευταία φορά που πήγα εκεί για αλλαγή στα τακάκια μου, έφυγα και δεν είχα πίσω φρένο γιατί ΞΕΧΑΣΑΝ να μου επαναφέρουν το πεντάλ. Γύρισα σαν κύριος, τους ψιλοξέχεσα και δεν ξαναπάτησα ποτέ εκεί. Την λύση την βρήκα διαβάζοντας αυτό το forum και ρωτώντας.
Το ίδιο σε συμβουλεύω να κάνεις και εσύ, βρες το manual απο τα sticky θέματα, και ξεκίνα το διάβασμα. Όπου κολλάς, ρώτα χωρις κανένα δισταγμό και έλεος. Τα άτομα που θα σου απαντήσουν, κοιμούνται με τα SF τους αγκαλιά όταν δεν τα κάνουν βόλτες στο Θερμαϊκό και στο Κέντρο της Αθήνας.
Κάνε μια λίστα λοιπόν με το τι χρειάζεται το μηχανάκι σου, ή βάλε φωτογραφίες του εδώ, και όλα θα γίνουν.

Καλή συνέχεια απο εμένα και περιμένουμε απάντηση

ammo77

Αδερφέ καλά ξεμπερδέματα!
Βάλε φώτο να δούμε τα σημεία ζημιάς,
Το νταμπελάκι κάτω από την σέλα να ξέρουμε για τι μιλάμε,
Κάτι που δεν το χονέβω με τίποτα, σου 'έφερε' το στραβό μπροστινό;;;;;;!!!!  Τστστστστστσ!

Αλήθεια ποιος σου έκανε όλη αυτή την ζημιά, νταλίκα το πάτησε;
Τι να πω.....  Εγώ θα απελπιζόμουν αν το έβλεπα έτσι!

Terminal Mob

Παιδία καλησπέρα και συγνώμη για την αργοπορία.

Ευχαριστώ πρώτα από ολά όλους σας, θα ανεβάζω φωτογραφίες να το δείτε.
Από εκεί και ύστερα, όλο το σκηνικό με αφαλιστική κλπ τελείωσε, δεν ξαναπατάω προφανώς στο συνεργρίο που το πήγα και τώρα βρίσκομαι σε αναζήτησ για νέο συνεργείο που θα μπορέσω να κάνω καλύτερη δουλεία.

Προς το παρών η μηχανή χρειάζεται αλλαγή σε γρανάζια και αλυσίδα, ( δεν ξέρω τι να πάρω και να βάλω και σε ποιο συνεργείο να παώ ) , θέλει αλλαγή βαλβίδας για τα φώτα γιατι τα έχουν παίξει και το ποδόφρενό δεν δίνει σήμα στο φανάρι και τέλος επείδη υπάρχει υποψία για διαρροή βενζίνης μάλλον πάω για άνοιγμα και καθρίσμα-ρύθμισμα καρμπυρατέρ κλπ.

το θέμα είναι πως επείδη είμαι νέος όδηγος (2 χρόνια+) και έχω την κυρία ένα-ενάμιση χρόνο, δεν γνωρίζω πολλά πράγματα.
Και σίγουρα δεν γνωρίζω που να το πάω, το κόστος και πόσο θα μου πάει από θέμα χρόνου..


αν θα μπορύσατε να βοη΄θησετε θα το εκτιμούσα και τελός αν γίξενι κάποια συνάντηση των μελών μπορώ να την φέρω να την δείτε και ίσως μαζί με βοήθεια από κάποιους να κάνουμε πραγματάκια και σιγουρα να μάθω και ε΄γω ακόμα περισσοτερα.

apostolos

Παράθεση από: Terminal Mob στις Απριλίου 13, 2019, 02:36:54 ΜΜ
Παιδία καλησπέρα και συγνώμη για την αργοπορία.

Ευχαριστώ πρώτα από ολά όλους σας, θα ανεβάζω φωτογραφίες να το δείτε.
Από εκεί και ύστερα, όλο το σκηνικό με αφαλιστική κλπ τελείωσε, δεν ξαναπατάω προφανώς στο συνεργρίο που το πήγα και τώρα βρίσκομαι σε αναζήτησ για νέο συνεργείο που θα μπορέσω να κάνω καλύτερη δουλεία.

Προς το παρών η μηχανή χρειάζεται αλλαγή σε γρανάζια και αλυσίδα, ( δεν ξέρω τι να πάρω και να βάλω και σε ποιο συνεργείο να παώ ) , θέλει αλλαγή βαλβίδας για τα φώτα γιατι τα έχουν παίξει και το ποδόφρενό δεν δίνει σήμα στο φανάρι και τέλος επείδη υπάρχει υποψία για διαρροή βενζίνης μάλλον πάω για άνοιγμα και καθρίσμα-ρύθμισμα καρμπυρατέρ κλπ.

το θέμα είναι πως επείδη είμαι νέος όδηγος (2 χρόνια+) και έχω την κυρία ένα-ενάμιση χρόνο, δεν γνωρίζω πολλά πράγματα.
Και σίγουρα δεν γνωρίζω που να το πάω, το κόστος και πόσο θα μου πάει από θέμα χρόνου..


αν θα μπορύσατε να βοη΄θησετε θα το εκτιμούσα και τελός αν γίξενι κάποια συνάντηση των μελών μπορώ να την φέρω να την δείτε και ίσως μαζί με βοήθεια από κάποιους να κάνουμε πραγματάκια και σιγουρα να μάθω και ε΄γω ακόμα περισσοτερα.
Αδελφε καλησπερα αλυσιδα γραναζια αλλαζεις μονο σου ειναι κατι ευκολο αρκει να εχεις εργαλεια Οσο για την βαλβιδα στα φωτα  stop πισω ξεκινα με ρυθμισει αυτης και πριν παρεις αλλη καθαρισε την Τωρα για την πιθανη διαρροη καυσιμου απο που την βλεπεις??Μηπως ειναι απο το ρεζερβουαρ (μιας και ειχες την πτωση)Οποτε εκει θα χρειαστεις κολλημα και πλαστικοποιηση ρεζερβουαρ !!!!