Εξωλκέας τσιμούχας 41mm

Ξεκίνησε από itom32, Απριλίου 29, 2018, 10:42:06 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

itom32

Μεράκι το έχω να αντιγράψω παρακάτω εργαλείο που σκαρφίστηκε ο Ιάπωνας.Θα μας έβγαζε από μεγάλη ταλαιπωρία αν το φτιάχναμε.Εξωλκέας τσιμουχών πιρουνιού χώρις ανάγκη ανοίγματος των κάτω πατοallenόβιδων,και την κλασική εξαγωγή με χτύπημα και πιθανή φθορά των άνω και κάτω γλυστρών(δακτυλίων) του κάθε καλαμιού.
https://youtu.be/_lqmsfDeqng

ammo77

Που το ξετρύπωσες αυτό ρε συ.......
Απίστευτος, σωστό εργαλείο, όπου κι αν έψαξα στην δύση τίποτα δεν βρήκα, τι έκανε το παλικάρι ο σχιστομάτης!
Να τέτοια μας κάνεις και θα χάσουμε πάλι τον ύπνο μας σκεπτόμενοι πατέντες!!!

itom32

Κατά τύχη Αντώνη.Πάντως σύμφωνα με μέτρηση που έκανα με παχύμετρο,το πάχος της σωλήνας που θα βρεθεί ή θα χαραχθεί το πάσο της με φυλιέρα,για να μπορεί να χωθεί εντός του αυλακίου της παλαιάς τσιμούχας που είναι προς εξαγωγή πρέπει να είναι 47mmεξωτερικά.Eνοείται πως εσωτερικά πρέπει να είναι στα 42mm ωστε να μπορείνα περάσει άνετα στο καλάμι.Υποθέτω αν μπορούσε ο εξωλκέας να γίνει με κάποιο είδος σωλήνα απο σκληρό pvc ίσως ήταν καλύτερα για να μειωθεί η πιθανότητα γδαρσίματος του καλαμιού κατα την εργασία.

TEOS CB SF

Εκτιμώ πως αν βρεθεί ένας μερακλής με τορνο μπορεί εύκολα να το κάνει αρκεί να έχει τις διαστάσεις η καλύτερα ένα καλάμι με μπότα και τσιμουχα ....

panosp25

Αν βρεθεί κανένας μερακλής και η μπότα έχω καλάμι για δοκιμές!

itom32

Εγώ νομίζω πως με μια παλιά τσιμούχα 41mm μπορεί να γίνει η εργασία.Αν  μπορέσει το πάσο που θα φτιάξουμε να βιδώσει στο αυλάκι της τσιμούχας,μετά το θέμα είναι εύκολο.
Υ.Γ: Τα έχω όλα εκτός απο τόρνο :-\

wolfi


itom32

Παράθεση από: wolfi στις Απριλίου 30, 2018, 06:16:18 ΜΜ
Παράθεση από: itom32 στις Απριλίου 30, 2018, 03:15:44 ΜΜ
Υ.Γ: Τα έχω όλα εκτός απο τόρνο :-\

Έχω και τορνο  O0 O0
Και τόρνο και έτοιμο αλουμινοσωλήνα έχεις εσύ,τι φτιάχνεις είναι το θέμα... ::)

wolfi

Λοιπόν έχουμε και λέμε
1) το να κάτσω να κάνουμε στην κατασκευή για τον  εξολκέα δεν είναι και το τραγικό δύο πάσα είναι και δύο κολλήματα τα αυτάκια αλλά είναι ένα εργαλείο που θα το χρησιμοποιήσεις μία φορά τη διετία τριετία να πω και τέλος
2) Προσπαθώ αυτά που κάνω ΌΧΙ ΜΟΝΟ ΕΓΏ ΑΛΛʼ ΚΑΙ ΠΟΛΎ ʼΛΛΟΙ πάνω στο CB να είναι και για τα άλλα μέλη χρήσιμα. Πχ φλάντζες για τα δύο τα καπάκια δεξί αριστερό φλάντζα για το κάρτερ αντάπτορας για θερμόμετρο πάνω στο θερμοστάτη τσιμούχες για την πίσω την ανάρτηση κατασκευή πράγματα που θα χρησιμοποιήσουν και οι άλλοι Τώρα ένας εξωλκέας που θα το χρησιμοποιήσεις μία φορά στην τριετία τετραετία Τι να το κάνεις
3) παράδειγμα έκατσα και όπως ξέρεις και εσύ και εγώ και ο Αντώνης φτιάξαμε υποπιεσομετρο κάτε με δεν ʼξιζε τον κόπο να μπεις σε αυτή τη διαδικασία Γιατί θα μπορούσες κάλλιστα να πας να δανειστείς για Αν μπορείς βέβαια από κάπου υποπιεσομετρο και να κάνεις τη δουλειά σου γιατί δεν είναι κάτι που το κάνεις κάθε μέρα και Ούτε μπορεί να το στείλεις από Θεσσαλονίκη π.χ. Αθήνα Λαμία Λάρισα Τρίκαλα και τα λοιπά

itom32

Λάθος αντιμετώπιση σε εργασίες που θα φτάξεις ο ίδιος σε τακτά διαστήματα του 1,5 ή 2 ετών.Σύμφωνα με όσα λες όταν πάθεις κάτι πας κατευθείαν συνεργείο(με τα συνήθως γνωστά σε όλους αποτελέσματα) γιατι δεν σε συμφέρει να έχεις εργαλεία.Διαφωνώ κάθετα και οριζόντια.Kαι για να εκφράσω καλύτερα την διαφωνία.
1.Αποφασίζεις αν μπορείς ή όχι να κάνεις κάποιες απο τις εργασιες της μοτο μόνος.
2.Οταν τις κάνεις μόνος προσπαθείς να τις κάνεις όσο το δυνατόν καλύτερα ελαχιστοποιώντας την πιθανότητα να κάνεις ζημιά.
3.Δεν έχει καμιά σχέση πόσο συχνά θα χρειαστεί να κάνεις συγκεκριμένη προγραμματισμένη εργασία.Υπάρχει πάντα η πιθανότητα έκτακτης
   αβαρείας.
4.Ως γνωστόν ο σοφός λαός λέει πως τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα και τα καλά εργαλεία τον καλύτερο μάστορα.

TEOS CB SF

Εγώ πάντως εαν μπορούσα να το φτιάξω και δεν κόστιζε πολύ σε χρήματα. . Θα το έκανα έτσι για την φάση διότι αυτός είναι και ο λόγος που κρατάω το συγκεκριμένο μηχανάκι τόσα χρόνια ... Είναι μια ιδιαίτερη σχέση ..  νομίζω ότι κάποιοι με καταλαβαίνετε

ammo77

Τι να πω κι εγω ρε ΤΕΟ που σε 1 χρόνο θα αλλάξω 2 σετ.....
Με κάτι τέτοιο σε 1 ωρίτσα είσαι Οκ!
Τώρα όσον αφορά στο αν αξίζει τον κόπο να έχεις κάποια εργαλεία σαν κι αυτό ή  τα υποπιεσόμετρα  θα έλεγα πως ο καθένας ξέρει για τον εαυτό του, πόσο εύκολα θα το κάνει, πόσο χρήσιμο θα του είναι κλπ. Σε μια φάση σαν τη δική μας 'ομάδα' θα είναι πολύ χρήσιμο, όσοι είμαστε ομάδα!
Ένας έκανε - αγόρασε τα  υποπιεσόμετρα 3 τα χρησιμοποιούμε 'και αν ζητηθεί από κάποιο μέλος πολύ ευχαρίστως να το κάνουμε μαζί' και αν αναλογιστεις πως τέτοιες ρυθμίσεις πρέπει  να γίνονται κάθε 1-2 χρόνια 'άσε το πότε γίνονται' νομίζω πως αξίζει να ασχολείσαι με κάτι τέτοια πράγματα.

itom32

Νέες πληροφορίες (1 μήνα)μέσω του ίδιου του Ιάπωνα που έκανε την ιδιοκατασκευή του εξωλκέα τσιμούχας στο παραπάνω βίντεο,αναφέρουν οτι το προϊόν θα πωλείται απο την εταιρία Cobalt Engineering Co.Ltdhttp://cobalteng.co.za/Οποιος την γνωρίζει ας μας πει.Μπορεί να φέρνουν τον εξωλκέα και στον τόπο μας.Ποτέ δεν ξέρεις.Σίγουρα θα παραταθεί η ζωή σε πολλές ανω,κάτω γλύστρες καλαμιών τις οποίες βροντάμε ανοιγοκλείνοντας τα καλάμια-μπότες προκειμένου να βγάλουμε την φθαρμένη τσιμούχα.
Υ.Γ:Σιγά μη δεν το πατεντάριζαν άμεσα.Το εργαλείο σκίζει!!

panosp25

Παράθεση από: itom32 στις Οκτωβρίου 04, 2018, 10:58:19 ΜΜ
.Σίγουρα θα παραταθεί η ζωή σε πολλές ανω,κάτω γλύστρες καλαμιών τις οποίες βροντάμε ανοιγοκλείνοντας τα καλάμια-μπότες προκειμένου να βγάλουμε την φθαρμένη τσιμούχα.

Ρωτα κι εμενα που παλευω ακομα με το δευτερο καλαμι απο το καινουργιο σετ και δεν βγαινει η τσιμουχα.Βεβαια σε αυτη την περιπτωση μαλλον μασουρι θελω.  >:D

JEPE

Κύριε itom να βάλουμε ρεφενε να πάρουμε δυο;ένα   εσεις (βόρειοι)και ένα εδώ Αθήνα ώστε οπότε χρειαστει κάποιος να κάνουμε δουλεια;