Εξωλκέας τσιμούχας 41mm

Ξεκίνησε από itom32, Απριλίου 29, 2018, 10:42:06 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

itom32

Παράθεση από: JEPE στις Οκτωβρίου 13, 2018, 12:39:01 ΜΜ
Κύριε itom να βάλουμε ρεφενε να πάρουμε δυο;ένα   εσεις (βόρειοι)και ένα εδώ Αθήνα ώστε οπότε χρειαστει κάποιος να κάνουμε δουλεια;
Eυχαρίστως,το θέμα είναι εαν το φέρνει κάποια αντιπροσωπεία συνεργάτης τους εδώ,σε τι τιμή θα το δίνουν ή αν θα πρέπει να βγάλουμε άκρη με την ίδια την εταιρεία μέσω mail και κάποια ηλεκτρονική παραγγελία πχ.
Υ.Γ:Aν και ίσως είναι πρόωρο και μπορεί να μην το έχουν βγάλει σε παραγωγή,έστειλα ένα μήνυμα όπου τους ρωτώ αν όντως θα το βγάλουν σε παραγωγή,πόσο θα κοστίζει και αν το έχουν βγάλει χρειαζόμαστε 2 κομμάτια.Αν το έχουν διαθέσιμο μας βλέπω να ξεκινάμε έρανο.Aλλά η αφαίρεση τσιμουχών πιρουνιού  θα είναι παιχνίδι ;)

Alex400

Η σκέψη είναι : Υπάρχουν κάποια ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΑ εργαλεία που πρέπει να έχουμε στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Θα τα έχει ένα μέλος και θα είναι διαθέσιμα όταν χρειαστούν .
1. Υποπιεσόμετρα  [Ρύθμιση καρμπιρατέρ]
2. Συμπιεσόμετρο  [Υποχρεωτικό στη διάγνωση]
3. Εξωλκέας για τσιμούχες στα καλάμια.
4. Πολύμετρο για μετρήσεις σε Ανορθωτές κλπ.
5. Ροπόκλειδο για όλα τα σφιξίματα ....
6. Παχύμετρο και μικρόμετρο .

ΕΑΝ και όταν αποκτήσουμε δικό μας χώρο: Μπορούμε να μετατρέψουμε μια άχρηστη κουζίνα[εστία] μαγειρέματος σε φούρνο βαφής σκόνης και cerakote ακόμα και ηλεκτροστατικής....  >:D >:D >:D   
               

itom32

Ισως είναι νωρίς αλλα θα έλεγα πως έχουν μπεί τα θεμέλια για παραγωγή του δικού μας εξωλκέα τσιμούχας 41mm.Oι πρώτες μετρήσεις έγιναν και μάλλον είμαστε στα προεόρτια πολύ,πολύ όμορφων και χρησιμότατων πραγμάτων.Αλλά για παραπάνω ίσως πρέπει να μιλήσει ο κατάλληλος σύντροχος.

TEOS CB SF

Σήμερα με καθυστέρηση θα του παραδώσω τις παλιές τσιμουχες ...από ότι βλέπω είμαι μέρος της καθημερινής της κατασκευής ,, ελπίζω να μην τον έκοψα την φορά ... Και φυσικά θα περιμένουμε να δούμε την παρουσίαση με την ολοκλήρωση

JEPE

Συγχαρητηρια κύριε θεοφιλε!εύχομαι ολόψυχα να στεφθεί με επιτυχία το όλο επιχείρημα!
Κύριε Ιωάννη αν χρειαστεί  οτιδηποτε είμαστε εδώ να βοηθήσουμε!!

TEOS CB SF

Στο προηγούμενο μήνυμα ήθελα να γράψω ότι είμαι και εγώ ένας λόγος που καθηστερει η κατασκευή ... Σήμερα όμως παραδωθεί η τσιμουχες στον Κυρο Γρανάζι ..

stam

Έχετε καταλάβει πως καρφώνει την τσιμούχα?

itom32

Ακριβώς όπως το είπες.Για την ακρίβεια τα πάσα του εξωλκέα είναι τόσο κοφτερά που ανοίγουν κάτι σαν αυλάκι καρφώνονται στο καουτσούκ της τσιμουχας.

TEOS CB SF

Εγώ ρε παιδιά καταλαβαίνω από το βίντεο ότι απλά βιδωνει μέσα από την τσιμουχες λόγο του λεπτού πάσο και έπειτα το δεύτερο βιδωμα λειτουργεί σαν εξωλκεας .. αλλά από ότι κατάλαβα θα μας τα εξηγήσει όλα ο Κύρος γρανάζης με το πέρας της πατέντας

ammo77

Ανάμεσα στο πλαίσιο της τσιμούχας και το καλάμι μας υπάρχει κενό το οποίο το καλύπτει το ελαστικό μέρος της τσιμούχας που κάνει όλη την δουλεία.
Το εργαλείο αυτό λοιπόν καρφώνετε ανάμεσα στο ατσάλι του πλαισίου της τσιμούχας (πάχους 1mm περίπου) και το καλάμι, έχει εξωτερικό πάσο κοινό το οποίο βιδώνεται στην τσιμούχα!
Πολύ καλή πατέντα για καποιον που πρόσφατα έχει αλλάξει λάδια και ξέρασαν οι τσιμούχες αλλά και για την περίπτωση που οι καινούριες τσιμούχες είναι μάπα (σαν τις δικές μου φέτος τον χειμώνα, ένα μήνα έβγαλαν και έγιναν χειρότερες από τις παλιές 5 χρονών) άρα πολύ σύντομη περίοδος αλλαγής και δεν χρειάζεται αποσυναρμολόγηση!!!
Στην περίπτωση που η αλλαγή γίνει μετά από αρκετά χρόνια 2-3 + θεωρώ πως η αποσυναρμολόγηση είναι μονόδρομος.  Καλός καθαρισμός και έλεγχος φθοράς στις ξύστρες και τις μπότες.

TEOS CB SF

Αυτό ακριβώς αντιλαμβάνομαι και εγώ Αντώνη .  Δεν ξέρω αν μπόρεσα να το εκφράσω σωστά αλλά αυτό εννοούσα

Ποντιος χρηστος

Ε θα με τρελενετε . Γουολφι πες ότι θες αλλά αυτό αξίζει να παρθεί να το έχει ο go4 it. Βάση νόμου σε λύνει τα χέρια κατά 89%. Ακριβό δεν νομίζω να είναι .
.ο πόντος ζει.
ο πυρετος καζαντζιδης

TEOS CB SF

Ρε παιδιά αυτή η κατασκευή τι έχει απογινει ???
Ξέχασα ότι είχα δώσει και τσιμουχα ειλικρινά ,,, τώρα που διάβασα το ποστ το θυμήθηκα .
Έχει κανείς από τους εμπλεκόμενους κάποιο νέο ???

wolfi

Εσύ εκτός από ανασκαφές ξέρεις να κάνεις κάτι άλλο;;;;;;

TEOS CB SF

Τώρα που έμαθα που βρίσκονται και οι φωτογραφίες να δεις τι έχει να ξεθαψω