Εξολκεας - περτσιναδορος αλυσίδας κίνησης

Ξεκίνησε από TEOS CB SF, Απριλίου 13, 2018, 10:14:18 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

TEOS CB SF

Γιάννη με μια πρώτη ματιά που το βλέπω δείχνει πιο αξιόπιστο από αυτό που είχα πάρει εγώ ..

itom32

Δεν ξέρω τι λέτε,εγω πάντως εχω σκοπό στο κοντινό μέλλον να πάρω το εργαλείο της DID.Eίναι αθάνατο και κάνει εγγυημένη δλειά.

TEOS CB SF

Παράθεση από: itom32 στις Απριλίου 13, 2020, 03:48:36 ΜΜ
Δεν ξέρω τι λέτε,εγω πάντως εχω σκοπό στο κοντινό μέλλον να πάρω το εργαλείο της DID.Eίναι αθάνατο και κάνει εγγυημένη δλειά.
Αυτό μπορεί να είναι αθάνατο ,,,,,αλλά η τιμή του είναι θανατηφόρα ..
Για να το κάνει κάποιος απόσβεση θα πρέπει να αλλαξει καμία 150 φορές αλυσίδα Γιάννη ..
Μια φορά που είχα θέμα είχα πάει έως ένα συνεργείο με περασμένα όλα επάνω και μου πήρε 10€ ..

itom32

Παράθεση από: TEOS CB SF στις Απριλίου 13, 2020, 08:25:31 ΜΜ
Παράθεση από: itom32 στις Απριλίου 13, 2020, 03:48:36 ΜΜ
Δεν ξέρω τι λέτε,εγω πάντως εχω σκοπό στο κοντινό μέλλον να πάρω το εργαλείο της DID.Eίναι αθάνατο και κάνει εγγυημένη δλειά.
Αυτό μπορεί να είναι αθάνατο ,,,,,αλλά η τιμή του είναι θανατηφόρα ..
Για να το κάνει κάποιος απόσβεση θα πρέπει να αλλαξει καμία 150 φορές αλυσίδα Γιάννη ..
Μια φορά που είχα θέμα είχα πάει έως ένα συνεργείο με περασμένα όλα επάνω και μου πήρε 10€ ..
Ναι αλλα το DIY είναι τέχνη και αν πάω σε συνεργειο και θα χάσω αυτήν την τέχνη και δεν θα είμαι 100% σίγουρος οτι η δλεια εγινε σωστά.Οχι οτι θα φταίει το συνεργείο εγω είμαι ψειρας... ;)

panosp25

Γιάννη θα συμφωνήσω. Έχουμε δώσει χρήμα χρονο και πόνο στα μηχανακια γιατι θελουμε να ξέρουμε τι εχουμε κανει. DIY κι εγω...

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


giannis_t

Μα για αυτό προτείνω το afam γιατί και έχει μια μπραντα άρα κάτι θα λέει από ποιότητα και έχει άπλη κατασκευή/τρόπο λειτουργίας και είναι και οικονομικότατο.
Προφανώς το DID θα είναι ανώτερο αλλά άμα παίρναμε σε όλα τα ακριβότερα...
Φυσικά ο καθένας μπορεί να διαλέξει απλά ήθελα να φανεί και μια οικονομική λύση που δούλεψε καλά σε αντίθεση με τα no name/κινέζικα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

Alex400

giannis_t κατανοώ ότι κατέχεις την τεχνική θα προσθέσω μόνο μία σημείωση ως προς την εργασία στο πριτσίνωμα . Για να μην πιέσουμε παραπάνω [και ''μαγκώνει'' ο κρίκος της αλυσίδας] ούτε λιγότερο [και δεν είναι ασφαλείς] μετράμε με παχύμετρο ένα άλλο κρίκο έτοιμο στην αλυσίδα[ανάμεσα στα δύο πριτσίνια] και μεταφέρουμε τη διάσταση σε αυτόν που πριτσινώνουμε . Όσο αφορά τα επαγγελματικά εργαλεία πριτσινώματος  [ειχα εργαστεί στην αντιπροσωπεία της TSUBAKI JAPAN ...] καταστρέφονται [τα άκρα-ζουμπάδες] εξαιρετικά γρήγορα [20-30 αλυσίδες] . Για αυτό και τα αντικαθιστούν δωρεάν ή με χαμηλό κόστος . Γιατί δεν φτιάχνετε ένα πριτσιναδώρο  DIY βαρέως τύπου που είναι απλή κατασκευή ;   https://www.youtube.com/watch?v=p4ni_o1BPtQ
   

giannis_t

Σε αυτό που σας έδειξα είναι αρκετά πλάτη και έτσι έχεις τον δίπλα κρίκο για οδηγό. Οπότε σου δίνει ένα μπουσουλα και σε αυτό το κομμάτι.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.