Μανιτάρια προστασίας κινητηρα

Ξεκίνησε από itom32, Μαΐου 28, 2015, 06:58:34 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

wolfi


kat

Κατερίνα

wolfi


JEPE

Εσωτερικό τρυπας12η βίδα είναι 10 οπότε υπάρχει τζόγος 2.να βάλουμε πρόσθετο σωληνάκι μέσα στην τρύπα;;

wolfi

Ναι ένα σωληνάκι 12mm εξωτερική με 10mm τρυπα .
Αλλαγή της βίδες σε 10mm και τέλος
Αν δεν βρεθεί πείτε μου να στείλω ;)

TEOS CB SF

Και εγώ νομίζω ότι αυτήν είναι η καλύτερη λύση wolfi .. .

Alex400

Quod nocet , Saepe docet.
Αυτό που βλάπτει [ ή πονάει ] συχνά διδάσκει.     

wolfi

Barba non facit philosophum.
Τα γένια δεν κάνουν τον φιλόσοφο.

itom32

Την τρύπα του μανιταριού μέτρησα και έδωσα διαστάσεις.Βίδα δεν μέτρησα πάχος διότι δέν την είχα στο χέρι.Μόνο μήκος πάνω στο μοτερ.Αλλά ok εδωσα λάθος διάσταση έτσι;Ενας χριστιανός δεν υπάρχει να διαβάζει το parts manual για να διπλοτσεκάρει οτι όντως προχωρά σωστά. Κι αν δεν το έχετε κατεβάσει υπάρχει on line.Εκεί θα βλέπατε οτι η βίδα είναι όντως 10αρα(νούμερο 30 στο σχεδιο).Αλλα στο μήκος που έδωσα όταν μέτρησα.Προφανώς είτε για λόγους ασφαλείας,είτε επειδή τα rg είναι universal,υπήρχαν και αυτά τα σωληνακια αποστάτες τα οποία δεν θυμόμουν την υπαρξη τους.Ετσι εδωσα τρυπα μανιτaριού m12.
https://www.cmsnl.com/honda-cb400f-super-four-versionr-type-iii-1995-s-japan-nc31-135_model50221/partslist/0169.html#.XAAy72gzbIW

JEPE

Το ερώτημα το έκανα για να μπορέσουμε να διορθωσουμε όσο το δυνατόν καλύτερα τα ήδη κομενα μανιτάρια (την ίδια λύση μας πρότεινε και ο μάστορας)δεν ρίχνω σε κανεναν το φταίξιμο !μια οικογένεια είμαστε και θέλουμε όλοι το καλύτερο δυνατόν αποτελεσμα!!

TEOS CB SF

Καλημέρα παίδες ... Εγώ ξέρω τι φταίει ,,, είναι γραφτό να μην βάλω ποτέ μανιτάρια ούτε κάγκελα .
Από το2014 που άρχισα να γράφω για αυτό το θέμα όλα στραβά πάνε τι να πω για τα κάγκελα που δεν μπορούν να γίνουν εύκολα σε κουρπαδορο από μανιτάρια από το ebay που παρήγγειλα και δεν ήρθαν ποτέ .. 😪😫

wolfi


itom32

Παράθεση από: JEPE στις Νοεμβρίου 29, 2018, 10:02:59 ΜΜ
Το ερώτημα το έκανα για να μπορέσουμε να διορθωσουμε όσο το δυνατόν καλύτερα τα ήδη κομενα μανιτάρια (την ίδια λύση μας πρότεινε και ο μάστορας)δεν ρίχνω σε κανεναν το φταίξιμο !μια οικογένεια είμαστε και θέλουμε όλοι το καλύτερο δυνατόν αποτελεσμα!!
Kανένα πρόβλημα Δημήτρη,όλα καλά.

JEPE

Οπότε να μιλήσουμε με τον μάστορα ώστε να βρει εσωτερικό σωληνάκι η υπάρχει κάποια άλλη λύση;

itom32

Παράθεση από: JEPE στις Νοεμβρίου 30, 2018, 04:04:03 ΜΜ
Οπότε να μιλήσουμε με τον μάστορα ώστε να βρει εσωτερικό σωληνάκι η υπάρχει κάποια άλλη λύση;
Nαι υπάρχει εσωτερικό σωληνάκι το οποίο εκτός του οτι θα "πάρει"τα μπόσικα, στοπάρει και απο την έσω μεριά και απο την εξω μεριά τις ροδελες τις 10αρας βίδας που θα τοποθετηθεί.Πιστεύω πως εκτός απο το θέμα σύσφιξης αυτό το σωληνάκι παίζει και ρόλο στην αντοχή του μανιταριού σε περίπτωση κρούσης μετά απο πτώση.