Μήπως να κολάμε τις slip-on εξατμίσεις στους λαιμούς;

Ξεκίνησε από desmond, Σεπτεμβρίου 29, 2014, 10:35:16 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ΠΑΝΕΑΣ

Αντώνη, εσύ είπαμε, άστη να κάνει και λίγο θόρυβο...
Πλάκα στην πλάκα, μάλλον θα χρειαστώ κι εγώ εξάτμιση σε λίγο καιρό. Έχει σπάσει διάφραγμα και μετά από λακούβα, μου κλείνει την δίοδο και φυσικά το μηχανάκι κόβει. Βάλτε εσείς να έχουμε περισσότερες γνώμες...

::) ::) ::)

itom32

Σαν να μην μας τα λέει καλά ο κινέζος .Η φλάντζα που φένεται μεσα στο σακουλάκι,όπως και τρεις allenοβιδες,δεν υπάρχουν στην συσκευασία απο όσα με είπε Desmond στο τηλ/νο.Ετσι εαν εκανες το λάθος και η εξατμιση σου είναι slip on χωρις αυτο το φλαντζακι δεν μπορεις να τοποθετήσεις το τελικό.

Περιμένουμε νεότερα Desmond....είναι απίστευτο το πως σκέφτονται "μερικοί" για εκμετάλλευση των πάντων για εύκολο και γρήγορο κέρδος!!!

Headmaster

Απο Alixpress  δεν ειναι το τελικο?
Ας μην αποδεσμεσει τα λεφτα μεχρι να ειναι ευχαριστημενος!!!

>:D >:D >:D

desmond

Ενημέρωση: όντως παρέλαβα με καθυστέρηση την παρασκευή. Γιορτάζανε λέει την China National Day από τις 30 Σεπ μέχρι 10 Οκτ.
Και όταν άνοιξα το πακέτο λείπανε το φλαντζάκι/πλακάκι που θα κολλούσα στο σωλήνα μου και οι βίδες. Ευτυχώς τουλάχιστον έστειλε τη φλάντζα στεγανοποίησης.
Και άντε βίδες βρίσκεις. Το φλαντζάκι/πλακάκι για να το φτιάξεις έτσι όπως είναι στη φωτό θέλει κοπή lazer ή να γίνει πολύ πιο χοντρό και να να κοπεί με CNC.

Anyway, συνεχίζω να μην εχω μηχανή και σε λίγο θα ξεχάσω πως είναι...
Ζήτησα από τον κινέζο τα λεφτά μου πίσω και γκρίνιαξε φυσικά οπότε είμαστε στις διαπραγματεύσεις.
Να μου στείλει το φλαντζάκι μόνο θέλω γιατί εδώ είναι διαδικασία να το φτιάξω. Θέλει σχέδια και να τρέχω να παρακαλάω να μου το κόψουνε. ʼσε που άν δεν έχεις γνωστό θα βαρέσουν στο κεφάλι την τιμή.

Παρεπιπτόντως είναι full χειροποίητο το τελικό που μου έστειλε, φαίνεται στις κολλήσεις και επίσης βαρέθηκε να κολλήσει γύρω γύρω το ποτηράκι και έκανε μόνο δυο πόντες αφήνοντας κενό. Δείτε φωτογραφία που έχει στο description και δείτε και πως είναι αυτό που παρέλαβα. Έχει μια διαφορά όπως και να το κάνεις.

Παράθεση από: tnick στις Οκτωβρίου 03, 2014, 10:47:20 ΜΜ
desmond και εγω πριν 4-5 μηνες ειχα βαλει μια remus innovation και ο εξατμισας μου ειπε οτι μπορει να την βαλει ή με ελατηρια ή με σφιχτηρα και κολλημα για να μην μπορουν να την κλεψουν.. Εννοειται και εγω πως του ειπα να την κολλησει. Η προηγουμενη σου ομως εξατμιση απο οτι θυμαμαι δεν ειχε ελατηρια που ειναι ο πιο ευκολος στοχος για κλοπη.. Αρα πως στο διαλο σου τη κλεψαν θα αρχισω να φοβαμαι και εγω...
Η προηγούμενη ήταν με ελατήρια. Εσύ καλά έκανες και την κόλλησες!

Παράθεση από: ΠΑΝΕΑΣ στις Οκτωβρίου 03, 2014, 10:56:44 ΜΜ
Παράθεση από: xrhstos στις Οκτωβρίου 03, 2014, 10:55:26 ΜΜ
oPoiος εκλεψε  να  την κανει τι?22  χρονον μηχανες  τι θελουν   απο  εμας  οι κλεφτε

To τελικό όμως, μπαίνει και σε άλλες μηχανές...

Όντως μπαίνει και σε άλλες. Και ειδικά αν είναι universal και είναι και μάρκας...

Ε Χρήστο, όχι και 22!!
19 χρονών είναι η δική μου. Στα καλύτερά της!! :P
ʼσε που ούτε για 15 δεν φαίνεται..

ʼσχετο, και εσύ R δεν έχεις; Το 22 πως σου ήρθε;
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

itom32

Παράθεση από: desmond στις Οκτωβρίου 20, 2014, 11:21:18 ΜΜ
ʼσε που άν δεν έχεις γνωστό θα βαρέσουν στο κεφάλι την τιμή.
Εγώ πάλι ξέρω πως με "γνωστούς" είναι που δεν θα γίνει δουλειά και θα σε βαρέσουν στο κεφάλι.Οπως και να έχει εβγαλα πατρόν σε χαρτόνι,βάση του δικού μου τελικού.Περνουμε ενα κομμάτι 4-5mm για φλάντζα και κόβουμε στις διαστάσεις του πατρόν.
Aσε τους Desmond να παν να κουρευτούν με τα λέιζερ:

Μέχρι και η μόρτσα συμφωνεί FREEMANS TOOLS!!!!

Eφτιαξα 2,να έχεις να διαλέγεις.Mε τις υγείες σου και γρήγορα ξανά στο sf.
Προσοχή καλήτερα να διαλέξεις βίδες allen και να μην τις παραζορήσεις στο σφίξιμο.θα πιάσουν πάνω σε αλουμίνιο.Θα δεσεις την φλατζα μετις allen στο τελικό θα το κρεμασεις απο το κεντρικό μεγάλο δαχτυλιδι,θα βρεις την πιο καλή και όμορφη γωνία κατα τα γούστα σου και μετά θα ποντάρεις το τελικο με τον σωλήνα του χταποδιού.Ελπίζω να μην χρειαστεί πολύ κόψε ράψε στο ταίριασμα.
Α και μερικες μετρήσεις,για μαμα τοποθετηση (version R)πρέπει να απέχει το πάνω μερος του τελικου απο το κάτω μέρος του φλας 9cm
Για το μεσα έξω(πλάτος) 14cm κέντρο οπής απο άκρη φτερου.Και για έμπρός πίσω (μήκος)η άκρη του τελικού ακριβώς κάτω απο το φλάς.

Headmaster

Ελπιζω να μην του εστειλες-αποδεσμευσες τα λεφτα του αλητη!!!

Γιαννικο οτι πιανεις χρυσο γινεται μηπως να σε ονομασουμε ...ΜΗΔΑ!!!??

itom32

Παράθεση από: Headmaster στις Οκτωβρίου 21, 2014, 04:31:17 ΜΜ
Ελπιζω να μην του εστειλες-αποδεσμευσες τα λεφτα του αλητη!!!

Γιαννικο οτι πιανεις χρυσο γινεται μηπως να σε ονομασουμε ...ΜΗΔΑ!!!??
Ααααχχ!!χα!!χα!!!χα!!!!!χαααα!!!

stam


desmond

Γιάννη ευχαριστώ και online.

Δεν γύρισα ακόμα σπίτι για να δώ αν ταιριάζουν ή αν έχουμε θέμα.
Παράθεση από: stam στις Οκτωβρίου 21, 2014, 07:41:08 ΜΜ
Την μεγάλη τρύπα στο κέντρο πως την κάνατε?
Αυτή μάλλον έτοιμη ήταν στα κομμάτια που διάλεξε ο itom32.
Αρχικά μου φάνηκε πολύ μικρή, θα την δω πάνω στην εξάτμιση και θα σας πω.
Παίζει να υπάρχει πρόβλημα αν είναι μικρή; Θα αναπνέει καλά;
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

xrhstos

22  i δικη μου εννοω   des..... 8)  αλλα εξατμιση δεν αλλαζω αν κ θελει σιμαζεμα στην  οπη.

desmond

Επιτέλους δίτροχος και πάλι.
Τελικά τα handmade πλακάκια του itom32 δεν χρησιμοποιήθηκαν γιατί η κεντρική τρύπα ήταν μικρή και λόγω του ότι το εξωτερικό δεν ήταν τέλειος κύκλος δεν μπορούσε να ανοιχτεί σωστά με τόρνο.
Εν τέλει κόπηκε με πλάσμα στις διαστάσεις που το ήθελα και φυσικά επειδή τίποτα δεν μπορεί να γίνει απλά και όμορφα ο εξατμισάς με έστειλε σε τόρνο να ανοίξω ακόμα περισσότερο την τρύπα για να χωράει ο σωλήνας της εξάτμισης μέσα και να μην "πιτσικάρει" κατά την κολληση και γίνει σαν ruffles πατατάκι.

Φωτογραφικό υλικό εδώ
Ενδιαφέρον έχουν οι φωτογραφίες που συγκρίνω τα handmade πλακάκια του itom32 με το κομμένο στο μηχάνημα. Ειδικά το ένα από τα δύο είναι σχεδόν άψογο. Μαστοράντζα itom32!!!

Θα με συγχωρέσετε που δεν έβγαλα ακόμα φωτογραφίες με την εξάτμιση περασμένη στην πορτοκαλίτσα. Έχω να πώ πως δεν είμαι ευχαριστημένος από το αισθητικό αποτέλεσμα και θα ακολουθήσουν αλλαγές. Θα καταλάβετε τι εννοώ σε επόμενη ενημέρωση με φωτογραφίες.

Κατά τα άλλα είμαι πανευτυχής που βγαίνοντας από το σπίτι οι σκέψεις μου είναι  "Θα βρέξει; Να βάλω αδιάβροχα παπούτσια." και όχι "ʼραγε θα φτάσω στην ώρα μου με το λεωφορείο σήμερα;"   O0
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

itom32

Kαλοφόρετο το τελικό Desmond,περιμένω να ακούσω την "πορτοκαλίτσα"οταν βρεθούμε για καφεδάκι.Nα πω πάντως,πως αν και εξωτερικά είναι σχεδόν ίδια,βλέπω πως στο δικό σου υπάρχει διάτρυτο διάφραγμα στο εμπρός μέρος του τελικόύ,που στο δικό μου δεν υπάρχει.Λογικά θα πρέπει να είναι πολύ πιο αθόρυβη απο ότι η rhemus grand prix.Τώρα για γραμμικότητα/απόδοση κλπ,θα μας πεις εσύ.

desmond

Κοίτα ο ήχος είναι πολύ διαφορετικός.
Ακούγεται πιο σφιχτή και νομίζω πως κάνει λιγότερο θόρυβο πάνω από τις 5000σαλ
κατα τα άλλα όμως έχει διακριτό ήχο η εξάτμιση που τον ξεχωρίζεις από τον ήχο του κινητήρα.
και δεν είναι μόνο ότι είναι διαφορετικός, ακούγεται και από πίσω.
Μου φαίνεται πολύ περίεργο. Πάντως ο μηχανικός μου που την άκουσε είπε ότι ακούγεται καλά.
Θα μου πεις κι εσύ τη γνώμη σου από κοντά
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

itom32