Νοσταλγία (αχ βάχ!)

Ξεκίνησε από microvios, Μαΐου 09, 2014, 05:10:04 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

microvios

Φίλοι και φίλες, σήμερα, με αφορμή μια ανταλλαγή μηνυμάτων και φωτό στο fb με τον  Ιτομ32 και κάποια άλλα παιδιά, αποφάσισα να σκανάρω και να σας παρουσιάσω μερικές φωτό από το ...μακρυνό παρελθόν μου. Μιλάμε για 1980-1984, Αγγλια, Brighton, κοντά στο σούρουπο της εποχής των mods & rockers.

ʼν έχουν και άλλοι παλιές φωτό (όσοι δεν κρύβουν χρόνια), ας ανεβάσουν καμμία. Αν δε είναι και με "καμπάνες" και χαιμάλιά, θα γελάσουμε και λιγάκι, που το χρειαζόμαστε όλοι και όλες...

Ελπίζω να έχει ενδιαφέρον το όλο θέμα, διαφορετικά, δεν τρέχει τίποτα, το σβύνουμε στο πί και φί!

Οι άγριες αρχές, στην Κρήτη του 1978-79,  PE250, απολύτως Street ILLEGAL!!! (συνήθως μας κυνηγούσαν κάτι τύποι με άσπρες μηχανές αλλά δε μας έφτασαν τοτέ οπότε δέν ξέρω τί μας θέλανε...)



H "Δέσπω", η πρώτη μου μηχανή στην Αγγλία! 1980:


Mε το SP ενός αμερικάνου φίλου, μόλις λεπτά πριν ... το στουκάρω πάνω σε .σκουπιδοτενεκέδες! Μετά, πάει το ύφος!



H πρώτη μου έξοδος σε χιόνια. Πέντε λεπτά μετά ήμουν ξάπλα φαρδύς-πλατύς στο δρόμο και σκεφτόμουνα πως ΠΟΤΕ δεν θα ξαναοδηγήσω σε χιόνι (το έχω τηρήσει μέχρι σήμερα!)



Και μετά πήρα το Superdream μου, του έβαλα αυτό το άθλιο φαίρινγκ και το έπαιζα μηχανόβιος.



Εδώ, παρά το στύλ, μας ξέφυγε...η παντόφλα!




Μετά είπα να βάψω το φαίρινγκ να δείχνει λιγώτερο μάπα.




Και στο τέλος, σοβάρεψα, το πέταξα και έβαλα ένα bikini fairing (από τότε μου έχει μείνει!)


Εδώ, στο isle of White...


Έμπλεξα και με πιό πονηρές ιστορίες,





Και άρχισα πάλι τις κακές παρέες


Που είχαν σημαντική επίδραση στην οδηγική συμπεριφορά μου...



Αυτά.
It ain't over till it's over

microvios

Στο τέλος όμως, σοβάρεψα!



It ain't over till it's over

microvios

Α, και μην το ξεχάσω, ΔΕ ΘΕΛΩ ΣΧΟΛΙΑ ΔΙΑ ΤΟ ΜΑΛΙ....Για το 1980 μιλάμε, ΟΚ?
It ain't over till it's over

itom32

Το φερινγκ πρέπει να στο έδωσε ο Luckas ή ο Spillberg απο κανα πόλεμο των αστρων!!!Η φώτο με το RD 350 όλα τα λεφτά όπως και το μαλλί!!Εγω όσες εχω σκανάρει τις εχω διασπαρτες αλλα θα σε κάνω παρέα εδω με αυτές:








ΥΓ:Ξεχασα το κυριότερο!!!Στην πρώτη φώτο.....Τι γάμπα είναι αυτή ρε φίλε!!!!

microvios

Παράθεση από: itom32 στις Μαΐου 09, 2014, 06:16:20 ΜΜ
ΥΓ:Ξεχασα το κυριότερο!!!Στην πρώτη φώτο.....Τι γάμπα είναι αυτή ρε φίλε!!!!

Η γάμπα σε μάρανε! Τη μεγαλοπρεπή Σαγιονάρα δεν την πρόσεξες! Η Οδική Ασφάλεια σε όλο της το μεγαλείο!
It ain't over till it's over

microvios

Πολύ ωραίες οι φωτό Γιάννη. Και ωραία μηχανάκια. Το Yamaha αν δεν κάνω λάθος το έχεις ακόμα (αν θυμάμαι είχα δεί κάποιο σχετικό thread εδώ στο forum). Υποθέτω κάποια στιγμή θα επανέλθει σε δράση μιά και αυτά δεν πεθαίνουν ποτέ.

Εγώ μετανοιώνω που πρίν φύγω από την Αγγλία πούλησα το CB. Ήταν ΚΑΙ-ΝΟΥ-ΡΙΟ. Ούτε ίχνος σκουριάς, δούλευε ρολόι και ποτέ δεν είχε βγάλει προβλήματα. ʼσε που είχε και το τέλειο χρώμα! Αλλά, νέοι και άσκεφτοι ήμασταν...
It ain't over till it's over

itom32

Είχα πει να το ξαναφτιάξω το ΧJ,αλλά έβγαινε πολύ ακριβό.Το άφησα για καλυτερη εποχή στο μέλλον!!Για να καταλάβεις εχω ρεζερβουαρ πλαστικα περιφεριακά, ο κινητήρας είναι είναι στο χωριό στην Κατερινή,σασί ζαντολάστιχα στο πατρικό!!Αμα θυμηθώ που μπαίνει τι,να με τρυπίσεις την μυτη!!

microvios

It ain't over till it's over

itom32

Μα είναι δυνατόν σορτσάκι πάνω στο CM250T;;
Ναι:

Χάλια:


xrhstos


itom32


xrhstos

κατι γιαμαχα ειχες γιαυτο κ σε ρωτησα.. ;D

itom32

Ναι αλλα η πρώτη που είχα ήταν αυτή η Honda CM250T.Για να καταλάβεις ήταν το ψευτοτσόπερ της σειράς CB250N.

xrhstos

εγω ειχα το mb 80ρη σχεδον  σαν   αυτο...

xrhstos

kala εγω γενικος τα γιαμαχα δε τα μπορω.