Περι εξάτμισης ο λόγος

Ξεκίνησε από zentakias, Μάρτιος 19, 2014, 07:00:16 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δίτροχος Κένταυρος

Εχω την εξάτμιση του pb1 και εγω. Ενα θεματάκι με ενα χτύπημα με εκανε να την ανοίξω και να την επισκευάσω.
Μέσα τα διαφράγματα ήταν καλά, αλλα ο πετροβάμβακας εχριζε αντικατάτασης.
Το στεφάνι κρατάει την "τάπα" της εξάτμισης σταθερή. Εγώ απλά το έκοψα και μετά πριτσίνωσα την τάπα... φαίνεται λιγο πιο στρογγυλή τωρα η εξατμιση πισω, αλλα κλάιν μαιν...

όσοι μπείτε στην διαδικασία αλλαγής πετροβάμβακα, να θυμάστε οτι δεν κανουν όλοι οι πετροβάμβακες. πρέπει να επισημάνετε οτι ειναι για την εξάτμιση.

zentakias

Διτροχε κενταυρε, σε εξατμισά την πηγες? ποσο σου βγηκε το κοστος?

Δίτροχος Κένταυρος

Τα μηχανάκια μου τα φτιάχνω μόνος μου.  O0
ʼμα πας σε εναν εξατμισά (εδικά σε εναν απο τους 2 Πειραιώτες) θα σου τη φτιάξουν με μικρό κόστος.

JAS

η με ξεγελαει η γωνια της φωτο η δεν ειναι εξατμιση απο pb1! εχεις φιλε μου καμια φωτο απο το πλαι? δεν ειμαι σιγουρος αλλα τα διαφραγματα δεν ειναι κολλημενα μεσα στην μαμα εξατμιση.
το χτυπημα που λες το εφτιαξες χτυπητο απο μεσα? εχεις καμια φωτο πριν και μετα?

πολυ καλα λες για τους πετροβαμβακες.... επισης καλο ειναι να διευκρινιζουμε αν τον θελουμε για 2χρονο η 4χρονο μηχανακι.... απ οτι ξερω ειναι διαφορετικοι

klab

Μήτσο η μαμά εξάτμιση έχει όντως κολλημένα  διαφράγματα.
Θυμήσου την φωτογραφία του zentakias που του σάπισαν και χορεύουν μάμπο οι σωλήνες μέσα στο τελικό.
Δες το σχέδιο στην μέση της σελίδα του factbook: http://www.honda.co.jp/factbook/motor/CB400/19940300/003.html

zentakias

ακόμα ετσι την εχω ο απαραδεκτος.
Καποια στιγμή πρεπει να βαλω ενα τελικό για να δουλευει και καλυτερα...


xrhstos

etsι ηταν και εμενα και πατησα ενα σωληνα μεσα ιδιας διαμετρου και ειναι μια χαρα.

stam

Γνωρίζει κανείς τι διάμετρο έχει η τρύπα της μαμά εξάτμισης του PB1? Θέλω να δοκιμάσω να φτιάξω έναν σιγαστήρα και θέλω την τρύπα του να την κάνω οσο είναι στη μαμά εξάτμιση.

wolfi

Για το σωλήνα που έχει το τελικό ρωτάς;
Αν ναι τρύπα έχει Φ25mm
Φ28 η Φ27 έξω.

stam

Οχι εννοώ την μικρή τρύπα στην πίσω πλευρά. Την τρύπα που βγαίνουν τα καυσαέρια στο περιβάλλον

wolfi


stam

Εισαι σίγουρος οτι είναι τόσο μεγάλη? Μιλάω για μαμα εξάτμιση απο PB1

stam

Την είδα στην προηγόυμενη σελίδα που έχει ανεβάσει φωτο ο ιτομ όντως φαίνεται μεγάλη η τρύπα.

wolfi


Ειχα λαλήσει απο  το τρίψιμο εγω την ανέβασα  ;)

stam