ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!

Ξεκίνησε από owen200, Οκτωβρίου 12, 2013, 11:20:52 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

owen200

καταρχας θα ηθελα να ευχαριστησω ολα τα παιδια σε αυτο το φορουμ γιατι εδω μεσα εχω βρει απειρες λυσεις για το φορακι μου.
ξεκιναω λοιπον!!!
πριν κανα μηνα αποφασισα να βγαλω τον κοφτη του κοντερ γιατι ειχε χαλασει και οταν επεφτα σε λακουβες η μηχανη κοφταρε.
διαβαζοντας διαφορα ποστ αγορασα μερικες αντιστασεις , μερικες 1,5ωμ , μερικες 1,5κωμ και μερικες 2κωμ ολες 0,5wat.
καποιο ξενο site ελεγε οτι χρειαζεται 2κωμ. σε εμας εδω διαβασα οτι  θελει 1,5κωμ για την ακριβεια 1,470κωμ.
στην αρχη ξεκινησα με την μεγαλη αντισταση για ασφαλεια μην κανω καμια ζημια. ετσι εβαλα την 2κωμ.
παρατηρησα ομως με το δοκιμαστικο κατσαβιδι που μετραει 6v ,12v ,24v οτι δεν αναβε οταν το ακουμπουσα στο καλωδιο της επιστροφης
αρα δεν αφηνε η αντισταση να περασει το ρευμα. εβαλα μια ιδια μηπως κ ηταν χαλασμενη η αντισταση αλλα τα ιδια. μετα δοκιμασα
την 1,5κωμ και παλι τα ιδια (την μηχανη δεν την ειχα βαλει μπροστα για να δω αν κοφταρει, μονο τον διακοπτη ειχα αναψει για να φερνει ρευμα)
τελος εβαλα την μικρη την 1,5ωμ και το δοκιμαστικο αναψε αρα εφερνε ρευμα πισω στην ηλεκτρονικη την εκανα βολτα και ο κοφτης ειχε εξαφανιστει!! :D
ρωταω λοιπον μηπως εκανα καμια χαζομαρα με τον κοφτη κ τις αντιστασεις? μηπως κατι χαλαει με τον καιρο ? ρωταω γιατι παρατηρησα τωρα τελευταια
οτι τα λαμπακια του κοντερ πχ της νεκρας οταν ανοιγω γκαζι εχει μια πτωση οπως επισης κ οταν αναβω φλας παλι το λαμπακι της νεκρας ειναι σαν να ακολουθα τον ρυθμο απο τα φλας βεβαια δεν σβηνει κ ανοιγει οπως αυτα απλα χαμηλωνει λιγο η ενταση του. επισης μεχρις τις 2000-2500 στροφες περιπου το φως της πορειας ειναι δυνατο και μετα απο αυτες τις στροφες ψιλοχαμηλωνει οχι πολυ ομως. τι λετε να φταει? ή δεν φταει τιποτα κ ολα ειναι φυσιολογικα και απλα προβληματιζομαι χωρις λογο? ???

itom32

Δεν νομίζω οτι εχεις κάνει κάτι λάθος.Νομίζω οτι πρέπει να πας να μετρήσεις την μπαταρία σου.Με τα κρύα που άρχισαν το πρόβλημα μιας σχετικά αδύνατης μπαταρίας γίνεται εντονότερο.Αφού την μετρήσεις και δεις οτι είναι ακόμη ζωντανή μπορείς να την φορτίσεις,καλό θα της κάνεις.

owen200


stel89s

Όχι ζημιά δε θα προκαλέσεις... Θελω να σε ρωτησω που ακριβως έβαλες την αντίσταση. Σε πιο σημειο και σε πιο καλωδιο στο μαυρο καφε η στο πορτοκαλι μπλε??? Η τροπος λειτουργιας του κοφτη ειναι ο εξης... Η ηλεκτρονικη πρεπει να διαβαζει 12V ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Αυτα τα 12V ανεβενουν στο κοντερ με το μαυρο καφε καλωδιο και κατεβενουν στην ηλεκτρονικη με το πορτοκαλι μπλε... οταν σταματησουν να περνανε τα 12V τοτε βγαινει ο ενας πολλαπλασιαστης εκτος... Οποτε οι αντιστασεις που εβαλες ειναι παραπανησιες. Θα σου προτεινα να εντοπισεις το πορτοκαλι μπλε και το καφε μαυρο στην ηλεκτρονικη και να κανεις μια γεφυρα ακριβως εκει... Ο αντικόφτης του HRC για το VFR-NC30 κάνει ακριβως την ίδια συνδεσμολογια και δουλευει με την ιδια λογικη....

owen200

1 αντισταση εχω τοποθετηση 1,5ohm 0.5wat
απο το μπροστα φαναρι ερχεται μια φυσα με δυο καλωδια ή κ με τρια καλωδια αν εχει και την γειωση επανω που ειναι το πρασινο καλωδιο.
σε εμενα εφερνε μονο τα δυο με τα χρωματα που αναφερεις . το πρασινο καλωδιο ερχοτανε μονο του και ηταν βιδωμενο επανω στο κοντερ.
το πρασινο καλωδιο που ηταν γειωση το απομονωσα και το μονωσα με μονοτικη ταινια.
τα δυο καλωδια που ητανε επανω στην φυσσα τα γεφυρωσα μεταξυ τους με την αντισταση

το εχω σχεδιασει στο περιπου!!!
το ανεβαζω


stel89s

Εκει που την εβαλες την αντισταση δεν ειναι λαθος ειναι μια χαρα... Εφοσον ομως λες οτι ειχες προβλημα καποιο καλωδιο εχει κοπει η το μαυρο καφε η το πορτοκαλι μπλε και δε στελενει τα 12V. Αν ηταν το μαυρο καφε δεν θα ειχες ρευμα στο κοντερ, αν ειναι το πορτοκαλι μπλε τοτε θα εμπαινε ο κοφτης γυρως στις 4500 σαλ. Εκει που την εβαλες την αντισταση το προβημα δεν λυθικε και με το καιρο θα στο ξανα παρουσιασει γ αυτο σου ειπα να κανεις την γεφυρα κατω στην ηλεκτρονικη με η χωρις αντισταση βαλε την ιδια που ειχε μεσα στο κοντερ ωστε να ''ακυρωσεις'' την διαδρομη αλλα και να μην την βαλεις δεν τρεχει κατι... μ αυτο το τροπο γλιτωνεις το ψαξιμο σε ολη την πλεξουδα....

owen200

το προβλημα το ειχε το λαμακι που εχει το κοντερ μεσα για κοφτη στα 190.
κατι ειχε χαλασει και με τις λακουβες εκανε επαφη κ βαραγε κοφτη.
με το που εκανα την γεφυρα το προβλημα λυθηκε κ εκτος απο αυτο μπορω τωρα να βαλω οτι κοντερ θελω γιατι
το κοντερ τωρα ειναι απομονομενο  ;) ;) ;)
παντος η ιδεα σου ειναι καλυτερη γιατι ειναι πιο σιγουρη οτι θα βρεθουν τα σωστα καλωδια γιατι μεχρι το κοντερ πολλα μπορει να αλλαξουν οι ασχετοι μαστοροι που ασχολουνται με αυτα!!