[2013] Αλλαγές που έρχονται

Ξεκίνησε από tsak, Δεκεμβρίου 23, 2012, 12:18:39 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tsak

Γεια χαρά.

Μιας και περνάνε οι μέρες, η καταστροφή του κόσμου δεν έγινε και φτάνει το 2013 λέμε να βάλουμε ένα πλάνο με το τι θέλουμε να αλλάξουμε στην καλή μας έτσι ώστε να έχουμε και μπροστά μας το πλάνο αλλα και να υπολογίζουμε λίγο και τα έξοδα.
γι' αυτο ανοίγω αυτό το νέο topic για να γράψω τι αλλαγές σκοπεύω να κάνω σιγά σιγά ( από το νέο έτος φυσικά ) και έτσι να ποστάρω την πρόοδο και να μπορώ και να ρωτήσω για τυχόν απορίες από ποιο ειδικούς :P

First Priority
1- Αλλαγή ελατηρίων μπροστά με προοδευτικά ( έχουμε τα μαμά μέσα και βυθίζει πολύ )
2- Αλλαγή ρεζερβουάρ ( έχει κηλίδες σκουριάς μέσα και με μια πρόχειρη σύγκριση με του JAS πρέπει να αλλαχτεί )
3- Αλλαγή Δίσκου και Ελατηρίων Συμπλέκτη

Second Priority
1- Βάψιμο μηχανής ( Καιρός είναι. Το έχω σαν δευτερεύον γιατί πρώτα πρέπει να βρεθεί το ρεζερβουάρ )
3- Αλλαγή Διακοσμητή οργανων ( Ήταν σπασμένο από την μέρα που το πείρα )
4- Αλλαγή στα Καπάκια οργανων ( εδώ το ένα δεν είναι καλά κουμπωμένο και χωρίς να το έχω λύσει για να δω τι παίζει έχω την εντύπωση ότι κάποιο πρόβλημα παίζει με την βίδα. Θα ελεγχθεί πρώτα )
5- Έλεγχος και συντήρηση πίσω αναρτήσεων ( Το βάζω εδώ γιατί έχω την εντύπωση ότι είναι μια χαρά. Οποτε θα ελεγχθεί και αυτό προτού γίνει το οτιδήποτε )
6α- Ψάξιμο για Λαιμό εξάτμισης
6b- Αγορά εξάτμισης
***Για τον λαιμό και την αγορά εξάτμισης. Είδα πρόσφατα μια τρυπα στο εσωτερικό τις εξάτμισης που κατά πασα πιθανότητα έχει προκληθεί από σκουριά. Ακόμα ένα συμβάν είναι ότι μια μέρα μου βρώμαγε κάτι ( κυριολεκτικά ) αλλα δεν είμαι σίγουρος αν ήταν απλά κακή βενζίνη η κάποιο άλλο πρόβλημα***


Αυτά λοιπόν. Θα ξεκινήσω να ψάχνω για τα ανταλλακτικά που θα χρειαστώ μιας και θα πρέπει να παραγγελθούν σιγά σιγά. Θα ενημερώνω το post με τις αλλαγές που έκανα και τυχόν ( ελπίζω όχι ) προβλήματα που βρήκα σε όλη την διαδικασία.

Headmaster

Με το καλο φιλε και μην βιαζεσαι!!

lice13

Ρίξε καμια φωτό για αυτοψία και καλή αρχή!!!  :beerchug:

stel89s

φίλε μου επειδή βρίσκομαι σ αυτή τη διαδικασία και γω έχω να σου προτείνω στο μπροστά σύστημα άλλαξε πρώτα τα λαδιά πριν αλλάξεις ελατήρια.. εγώ είδα τρελή διαφορά... για το ρεζερβουάρ πέτα μέσα λίγη βενζίνη, ξύδι, παξιμάδια, βίδες, και άρχισε να το κουνάς σαν σεικερ όμως μετά θα θες πλαστικοποίηση αν ψάξεις λίγο θα δεις πως γίνεται..... εγώ δεν έχω τέτοιο θέμα αλλά έχω μια μικρη λακουβιτσα >:D αλλα οσα ντεπόζιτα έχω βρει και σε καλή τιμή η λακουβα έχουν η από μέσα λείπω μόνο εγώ.. για τα διακοσμητικά στα οργανάκια εγώ παρήγγειλα αυτά http://www.ebay.com/itm/Speedometer-Speedo-Clock-Gauge-Cover-Set-for-1992-1994-Honda-CB400-CB-400-1993-/230830347325?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item35be8f943d&vxp=mtr από 6 του μηνός αλλά ακόμα να φανούν.. όταν θα τα παραλάβω θα σου πω πόσο καλά θα κουμπώσουν....

tsak

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για το reply σου.

Για το ρεζερβουάρ δεν αξίζει πιστεύω η πλαστικοποίηση γιατί θα μου πάει περίπου στα ίδια λεφτά με το να βρω ένα μεταχειρισμένο σε αριστη κατάσταση.

Για το μπροστινό έχω ήδη αλλάξει λάδια και τσιμούχες/ξύστρες αλλα δεν είδα μεγάλη διαφορα. Τα ελατήρια είναι ελεγμένα και είναι τα μαμά και θέλουν άλλαγμα. Εφόσον θα αλλαχτούν τα ελατήρια θα αλλαχτούν και τα λάδια οποτε το ίδιο κάνει :D

Για τα όργανα έχω βρει ξεχωριστά με τους κωδικούς τα 2 πράγματα που μου έχουν σπάσει. Ο διακοσμητής είναι σίγουρα σπασμένος και τον έχω βρει. Για τα καπάκια δεν είμαι σίγουρος διότι πολύ απλά δεν έχω ξεκινήσει ακόμα διαδικασίες να τα ανοίξω και να δω τι όντως είναι σπασμένο.
Πάντως όταν τα πάρεις πες μου πως κουμποσαν αν και έχω τα αλλα όργανα εγώ με το βενζινομετρο.

tsak

Καλημέρα.

Έβγαλα photo το ντεπόζιτο μέσα και την εξάτμιση. Θέλω γνώμες για την εξάτμιση αν πρέπει να μπει στα πρωτεύον για να μην έχουμε κανένα θέμα με κινητήρα ξέρω εγώ η να μείνει σαν κάτι που πρέπει να αλλαχτεί αλλα όχι άμεσα.




stel89s

απλά να το έχεις στα υπόψη σου..http://www.ebay.com/itm/Speedometer-Cover-Speedo-Gauges-Case-For-Honda-CB400-1995-1998-CB-400-95-98-/390468311869?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item5ae9b99b3d&vxp=mtrτο ρεζερβουάρ η αλλαγή η πλαστικοποίηση μέχρι τότε η να το έχεις πάντα γεμάτο και βαλε εν φίλτρο βενζίνης αν δεν εχεις...... για την εξάτμιση λες εκείνη την τρυπούλα κάτω αριστερό??? δε μπορώ να καταλάβω και πολλά απο τι φώτο αλλά στο τελικό η μεσαία σωλήνα είναι διάτρητη και γύρω από αυτή έχει υαλοβάμβακα. πάντως για πρόβλημα στο κινητήρα μην αγχώνεσαι εγω γ αυτο το λογο δε θα την άλλαζα... χωρίς να φανώ ειρωνικώς άμα βρεις και δεύτερο ρεζερβουάρ σε καλή κατάσταση μέσα έξω στείλε πμ να πάω να το πάρω...

tsak

Έχει μια τρυπα δεξιά και μια αριστερά. Η δεξιά δεν φαίνεται καλά από την photo αλλα είναι η καλύτερη που μπορώ να βρω.

Όσο για το φίλτρο βενζίνης δεν περνάει καν από το μυαλό μου. Με βάση πολλών συζητήσεων σε αυτό το forum θα βρείς ότι περισσότερη ζημια κάνει παρα καλο. Το ρεζερβουάρ θα αλλαχτεί σίγουρα. Ακόμα στο ψάξιμο είμαστε αλλα σε καλο δρόμο :D

stel89s

τις εχω διαβάσει τις συζητήσεις και το γνωρίζω το θέμα... εμένα πάντως δε μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα και έχω μαμά ζιγκλερωμα.... πάντως να ξες απο αυτο θα εχεις σε βαθος χρονου προβλημα....

lice13

Το ρεζερβουάρ όντως έχει θέμα.... Το πιο πιθανό είναι να σώζεται , αλλά αν έχεις βάλει πλώρη για να αγοράσεις άλλο ακόμα καλύτερα. Μακάρι να βρείς κάποιο σε καλή κατάσταση και λογική τιμή.

Η εξάτμιση την παλεύει ακόμα φαινεται να είναι κάτι ανησυχητικό. Απλά έχε το νου σου μη χειροτερέψει (λογικά θα αλλάξει και ο ήχος αν μεγαλώσει η τρύπα?  ???)

:beerchug:


point zero

Η πρωτη κινηση για καθαρισμο του ρεζερβουαρ ειναι η Ηλεκτρολυση !
Πιθανοτατα θα στο καθαρισει ολο και δεν θα χρειαστει  βιδες παξιμαδια και αλυσιδες μεσα ....
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

tsak

Δευτερα θα γίνει η παραγγελια των παρακάτω Ελατηρίων ( μετά από βοήθεια του itom32  :beerchug: )
http://www.ebay.co.uk/itm/350404499065?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
Λογικά πρέπει να κάνουν  :)

Όσο για το ντεπόζιτο. Θα κάνω ηλεκτρόλυση από ότι φαίνεται αν και ακόμα ψάχνω τον σωστό τρόπο.

stel89s

οτι θα καθαρισει θα καθαρισει αλλα αν δε κάνεις πλαστικοποίηση με το καιρό θα σκουριάσει πάλι.. για να πιάσει η πλαστικοποίηση θελει να αγριεψεις την επιφάνεια... γ αυτο πρότεινα απο την αρχη βιδες παξιμαδια και κτλπ κτλπ....

lice13

Για το τεπόζιτο εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=xrSs8fxWqoU


:yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:

Χωρίς πλάκα τα λέει σωστά!  :beerchug:

JAS

χαχαχαχαχαχαχαχα α ρε ελληναρα μαστορα!!!!

ρε στη φωτο στο χαρτι ειναι ο παπαδοπουλος η μου φανηκε???? χαχαχαχαχαχαχαχα