Yamaha XJ550Seca project σκεψεις και πραξη

Ξεκίνησε από itom32, Απριλίου 29, 2012, 10:52:21 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

klab

Γιάννη βρήκα και παρόμοια περίπτωση με την τρόμπα σου στο  kawasakibikers : http://www.kawasaki-bikers.gr/core/forum/viewtopic.php?f=34&t=19433

itom32

Παράθεση από: klab στις Μαΐου 07, 2012, 04:20:23 ΜΜ
Γιάννη βρήκα και παρόμοια περίπτωση με την τρόμπα σου στο  kawasakibikers : http://www.kawasaki-bikers.gr/core/forum/viewtopic.php?f=34&t=19433
Καλε μου ανθρωπεεεεεεε!!! :hug:

ammo77

Γιάννη έχω κάνει κάποτε πριν απο καμια 10+ χρόνια μια παρόμοια επισκευή
Δεν μπορώ να θυμηθώ σε τί μηχανάκι αλλά αυτό που θυμάμαι είναι οτι είχα πάρει ένα κομμάτι plexiglass με ίδιο πάχος χάραξα (ζωγράφισα) με διαβήτη την περίμετρο που είχε η τρύπα και με λίγο μεγαλύτερη διάμετρο και με ένα γυαλόχαρτο (αφού το είχα κόψει αρκετά κοντά στον κύκλο) το κατέβασα μέχρι τη
γραμμή.
Αν του δώσεις την ομοιόμορφη κυκλική μορφή της τρύπας με ελάχιστα μεγαλύτερη διάμετρο θα σφηνώσει με το βάλσιμο και με λίγη LOGO δεν θα φεύγει με
τίποτα!
Κάντω τώρα που θα έχεις το περιθώριο να δείς αν θα έχει διαρροές (θα το γεμίσεις με υγρά και θα το αφήσεις),
αν δεν έχει διαρροή στο διάστημα μέχρι να την κυκλοφορήσεις μην το φοβάσαι!
ʼλλωστε στο σημείο αυτό δεν υπάρχει πίεση

itom32

Aντωνη θα κανω την ιδια δουλεια που με λες κανοντας χρηση της Bison που βρηκε ο klab και κομενου γυαλιου,αντι για πλεξιγκλας για να εχω το κεφαλι μου ησυχο απο διαρροες.Δεν ξερω αν το πλεξιγκλας θα αντεχε τα καυστικα υγρα φρενων.Βρηκα ενα dremel που ειχα καταχωνιασμενο με μερικα τροχακια για γυαλι.Μαλλον θα τα καταφερω να κανω ακριβως το κυκλικο κοψιμο.Η διασταση κοπης εχει διαμετρο 1,70cm δηλ.οσο ειναι το 1 λεπτο του ευρω.

snipereps

Παράθεση από: itom32 στις Μαΐου 05, 2012, 06:19:33 ΜΜ
Παράθεση από: figalos στις Μαΐου 05, 2012, 05:04:46 ΜΜ
Παράθεση από: itom32 στις Μαΐου 04, 2012, 06:59:02 ΜΜ
Oχι δεν μπηκα αλλα θα μπω.Η αληθεια ειναι ψαχνωμουν στο mybike πιο πολυ γι'αυτο δεν μπηκα εκει που λετε.Παω να δω ευχαριστω παιδια.
Παράθεση από: figalos στις Μαΐου 04, 2012, 06:20:08 ΜΜ
νασουν ελλαδα να ημουν συνεχεια εκει να βαλω το χερακι μου
Figale αυτα περι Ελλαδας δεν με αρεσαν ουτε για πλακα.Προσεχε γιατι η Ελλαδα εχει την κριση. :scratchchin:
Φορτωσα τωρα και δεν λεω τιποτα αλλο.....
φιλε χιλια συγνωμη τωρα τοδα και εμεινα μ@λ@κας
δεν κανω ποτε αστειο για το θεμα αυτο και δεν μπορω να καταλαβω τι φλας εφαγα και πως το εγραψα
ισως εχω επειρεαστει απο την σχεση που εχω με μια κοπελα και τωρα ειναι αγγλια κανα χρονο και μιλαμε μεσω msn και skype καθε μερα??
εχω μεινει μ@λ@κας αληθεια
φιλαρακι ουτε καν  και ουτε ποτε το εκανα θεμα
ισα ισα εκτιμω παρα πολυ βορεια ελλαδα ηταν ο αδερφος μου 5 χρονια
και γουσταρω και ηπειρο πολυ και θελω να τα γυρισω ολα
εχω πολλους φιλους
αυτη η κοντρα πιο πολυ μου θυμιζει κολιμενους γαυρους σε κοντρα με παοκτζη παρα με μενα
:absad: :absad: :absad: :absad: :absad: :absad: :absad: :absad: :absad: :absad: :absad:
Δεν τρεχει τιποτα,εγω δεν ειμαι και πολυ καλα,και πιαστηκα απο μια κουβεντα σου πες οτι δεν συνεβει τιποτα. :hug:
Επι τω εργον τωρα πληροφοριες για νουμερα και αλλαγη πισω ρουλεμαν: http://xjbikes.com/Forums/viewtopic/t=35134.html
και για ρυθμιση βαλβιδων: http://xjbikes.com/Forums/viewtopic/t=14827.html
Kαι επειδη ειμαι λιγο ανυπομονος,ειπα αντι να δοκιμασω το oxalic acid,να προτιμησω τον αμερικανικο τροπο ξεσκουριασματος.Ειχα λοιπον ειδη αφαιρεσει την νικελ βαση στιρηξης του προβολεα και τις ειχα προχειρες.Ειπα να της κανω ενα μπανακι μερικες ωριτσες και να δουμε αν οντως οι αμερικανοι κατι ξερουν παραπανω.Μερικες φωτο τις καταστασης που ειναι πανω κατω ολα τα νικελ της μοτοσυκλετας:
Πριν:




Kαι το μπανακι στην χημεια:

2 Ωρες μετα:





Tip:Tα υπολειματα ειδικα στην επανω γυαλιστερη και καλα νικελωμενη επιφανεια τα καθαριζουμε με σκληρη οδοντοβουρτσα
     ΟΧI ΣΥΡΜΑΤΟΒΟΥΡΤΣΑ θα χαραξουμε το νικελ.Την κατω επιφανεια που ειχε πιο πολυ σκουρια θα την αφησω εως το βραδι και μετα
     θα δοκιμασω πρωτα οδοντοβουρτσα και μετα ψιλη συρματοβουρτσα
Η ιδια τεχνικη θα ακολουθηθει για ολα τα νικελ μερη του XJ,απο καλαμια-μποτες πιρουνιου,πισω αναρτηση εμπρος φτερο,εως βιδες μπουλωνια μηχανης.
Klab θα σε φαω την τεχνη γυαλισματος χωρις τριψιμο με ντουκοχαρτο πως με βλεπεις.....Χα,χα,χα,χα!!!
Jas σε αφησα κι ετριβες τζαμπα την αναρτηση version s που εβαλες.Αργησα να μαθω γι'αυτον τον τροπο.Παρ'ολα αυτα αν εχεις υπονοια υπολοιματων σκουριας δοκιμασε το θα καθαρησουν τα παντα ολα.

Γιαννη απιστευτα αρθρα και τα 2 πολυ αναλυτικα και κατατοπιστικα! καλα εσυ το εχεις παρει σοβαρα το θεμα. δεν πιστευω να σκοπευεις να κατευεις μαυτη στην πανελλαδικη!!!  ;D :P

snipereps

Παράθεση από: DRIFTER στις Μαΐου 07, 2012, 02:28:15 ΠΜ
αυτο το οχημα το βλεπω και λιωνω!!!!!!!!!

http://www.google.gr/imgres?q=honda+cafe+racer&um=1&hl=el&sa=N&biw=1024&bih=643&tbm=isch&tbnid=gu_XpRyt8f25GM:&imgrefurl=http://www.perfectduluthday.com/2008/04/cafe_racer_for_sale.htm

αυτη η φωτο από το 350 four, δεσποζει στην επιφανεια εργασιας μου κατα καιρους! πολυ ομορφη μηχανη! οι λαιμοι της δε απιστευτοι!!!

edit. σορρυ για το διπλο ποστ. καλα ε δεν το περιμενα να παρακολουθω project ανακαινησης στο φορουμ μας συνηθως σε κατι αμερικανικα τα χαζευα αυτα!  :popcorn: :popcorn: :popcorn:

figalos

Παράθεση από: snipereps στις Μαΐου 08, 2012, 01:19:13 ΠΜ
Παράθεση από: DRIFTER στις Μαΐου 07, 2012, 02:28:15 ΠΜ
αυτο το οχημα το βλεπω και λιωνω!!!!!!!!!

http://www.google.gr/imgres?q=honda+cafe+racer&um=1&hl=el&sa=N&biw=1024&bih=643&tbm=isch&tbnid=gu_XpRyt8f25GM:&imgrefurl=http://www.perfectduluthday.com/2008/04/cafe_racer_for_sale.htm

αυτη η φωτο δεσποζει στην επιφανεια εργασιας μου κατα καιρους! πολυ ομορφη μηχανη! οι λαιμοι της δε απιστευτοι!!
να ρωτησω
αυτο το φτερο του 350 four  ειναι της μανας του??
η το εχει βαλει απο αλλο μηχανακι?????

itom32

Πηγα σημερα στο πατρικο και τραβηξα μερικες φωτο για να βλεπω καλητερα τι εχω να αντιμετοπισω.Κατα την διαρκεια διαφορες τρελλες σκεψεις περνουσαν απο το μυαλο.Οπως εχει παραπανω μπιχλα απο οτι σκουρια??

Σκουρια απο οτι μπιχλα??

Τι πας να ξεσκουριασεις ρε τρομπα???

ΤΟ +&%&^&%$#@@**ΜΟΥ!!!!

Αχχχχ!!!Να μη  :censored:!!!!!!

:'( :'( :'( :'(

Μονο το ψυγειο λαδιου ειναι λιγο καλα

Στο τελος σκεφτηκα λες να ισχυει η ανοτερωτητα της Honda????

Mπα μωρε,απλα η μια απεχει απο την αλλη 18 ολοκληρα χρονια!!
Στο τελος οι τρελλες σκεψεις περασαν σαν το νερακι και επικρατησε η λογικη.
ΤΟ ΠΕΛΕΚΟΥΔΙ ΝΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΩ!!!!



snipereps

Πενα θα γινει Γιαννη. Εχω δει πολυ χειροτερα... Καλα ε? η δισκοπλακες ειναι σαν να μην τις εχουν χρησιμοποιησει ποτε!
Για κοιτα εδω τι εκανε αυτο το παλικαρι  ;) μιας και εχουν τοσο ψωμι...
http://www.superhawkforum.com/forums/members-rides-35/my-cafe-build-19859/page10/

Γενικα ολο το προτζεκτ ειναι απο τα πιο καλοφτιαγμενα! Μεχρι να τελειωσει το δικο σου  :beerchug:

itom32

Μπα Βαγγελη με βλεπω αναπαλαιοση σε μαμα μορφη.Οι ακτινωτες ζαντες ομορφες αλλα πρωτον λατρεβω τις ζαντες του XJ και δευτερον εχουμε κατι δρομους......μονο για ακτινα.Καθε βδομαδα θα ειμαι για ακτινολογηση.Θα γινει η ανακαινηση μα καποιες διαφορες σε πιο μοντερνα εξατμηση και θα τοποθετησω και τον πινακα οργανων του XJ750 αντι τον μαμα του 550.Τον ειχα φτιαξει μοντα με ολα τα οργανα αναλογικα.Ta μαμα οργανα ειναι σε μαπα κατασταση και ειχα δωσει της βελονες σε φιλους.
Δεν ξερω αν μπορεσω να μαθω πληροφοριες για την ηλεκτρονικη του 750 αν ταιριαζει στο 550 και μπορεσω να βρω τους εξτρα αισθητηρες για να δουλεψουν και τα ψηφιακα τζιβιτζιλονια θα τον αλλαξω και θα βαλω και το trip control που εχω.
Ηταν απο τα πρωτα ποστ που ειχα οταν πρωτογραφτηκα στο go4it!! Ακυρο σε ποστ του Κοdou ηταν
http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=2531.msg26511#msg26511

point zero

Πιασε μανουλα μου ενα πιεστικο και πιεστου το αιμα !!!!  Τι φοβασε μην  ξυπνησουν οι πεστροφες ?
η μην και δεν παιρνει μπροστα μετα  ??    και μετα κατσε λυσε το μηχανακι να κανεις και εκτιμηση σκουριας-μπιχλας
μπιχλας - σκουριας !!!!!
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

itom32

Σωτηρη λεω να τα αφησω ολα για λιγο πριν μαντρωθει στο χωριο.Εδω που την εχω τωρα τζαμπα θα παει.Παριμενω ενα σημα απο φιλο με μοτοτρευλορ να πεσει εως τελος του μηνα.Αλλιως θα την πληνω θα διαλυσω το μπροστινο και θα την παραχωσω στο auto και βουρ.Εχεις δικαιο αμα την καθαρισω ισως να μη φενεται τοσο χαλι.Η θα αναδειχθει περισσοτερο το χαλι!!!
Για να λεω οτι κανω κατι ετοιμασα την τρομπα.Τελικα την epoxy repair acua την βρηκα στο praktiker.Tα κοντινα μαγαζια ειχαν αλλες δυο εποξικες της Bison στην ιδια φαση την epoxy repair universal,και την epoxy repair regular,αλλα οχι την aqua.Eιπα να μην ρισκαρω και να βαλω την δοκιμασμενη.Το γυαλι κοπηκε και τροχιστηκε με dremell.Tωρα 24 ωρες μετα την γεμισα νερο να δω εαν εχει διαρροη.Καλα με φενεται δεν χανει.Μετα το πειραμα στεγανοτητας θα την βαψω ενα μαυρο σατινε χρωμα να δειχνει καινουρια.

snipereps

σαν καινουρια θα φαινετε. Το πλυσιμο παντως βοηθαει και στην ψυχολογια....

jokey

ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

itom32

Σημερα απο το πρωι παιδευομουν με την ταπα του ρεζερβουαρ.Ηθελα να δω σε τι κατασταση ειναι μεσα.Ολα γιναν δυσκολα οταν διαπιστωσα οτι ενα κομματι τις κλειδαριας της ταπας ελειπε.μαλλον καποιος πηγε να με φαει βενζινη??Το κλειδι της μοτο ουτε εμπενε.Δεν το ειχα προσεξει πιο πριν αυτο.Δοκιμασα αφου ερηξα w40,ψιλο λαδι 3αρι,αλλα δεν κουνηθηκε με τιποτα.Τελικα αφου δεν μπορουσα να βαλω το κλειδι του γενικου διακοπτη.Εριξα κι αλλο λαδι και το αφησα λιγο να μαλακωσει την μπιχλα.Για να μη κανω ζημια στο κλειδι του κεντρικου διακοπτη,(εχω ενα μονο),θυμηθηκα οτι ειχα κατι κλειδια απο ενα crypton που με το εφαγαν και πηγε αδοξα και τελικα με αυτα ανοιξε η ταπα.
Τελικα καθαρησα τα εσω εξαρτηματα της ταπας με λαδακι και λειτουργει κανονικα με το κλειδι του crypton.Aλλα το ιδιο το ρεζερβουαρ οσο καλα με φανηκε απ'εξω τοσο χαλια ηταν μεσα.Παρ'ολο που ειχε γυρω στα 4-5 λιτρα βενζινη μεσα,εχει παρα πολυ σκουρια.Θελει να ρηξω πετρες και ανακατεμα.Ισως να θελει και ηλεκτρολυση με καυστικη σοδα.Παντως αν δεν πιασουν αυτα,σιγουρα θα πρεπει να παει για ξεσκουριασμα πλαστικοποιηση και βαφη.Η να βρω αλλο.Χαλια μαυρα!! :(
Εdit:Δεν μασαμε αυριο παω να βρω σοδα,θα φτιαξω κι ενα μεταλικο βραχιονα,θα το μονταρω σε ενα καπακι που θα ειναι στην θεση της ταπας του τεποζιτου και ξεκιναω ηλεκτρολυση,α στα δια!!!