Καθαρισμός συστήματος ψύξης DIY

Ξεκίνησε από trip238, Απριλίου 20, 2012, 10:51:34 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

panosp25

Καλησπέρα.
Geo αυτή είναι η γοητεία του superfour. Είναι απλό κι έχει κόσμο με γνώση αγάπη και μεράκι.
Γιάννη το σύστημα είναι όχι απλά εφαρμόσιμο αλλά και εφαρμοσμένο ηδη.
Η βασική ιδέα εδώ:
https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=%23&ved=2ahUKEwiwlPKngMDdAhUEKlAKHSGGDYoQwqsBMAN6BAgKEAo&usg=AOvVaw0VTJzWxrN8ZFOD4xbU2nov
Η κατασκευή μπορεί να εφαρμοστεί με δυο τρόπους.
Ο πρωτος με αφαιρεση θερμοστατη και ο δευτερος με υγρο καθαρισμού στους 90 βαθμους.
Τα στοιχεία πιυ θα αποτελουν ρην κατασκευή:
Σωληνες, αντλια απλη μεταλλικη, μοτερ 230 η δραπανο.....

Geo

Αν καταλαβαινω τι λες.. κατι αντιστοιχο νομιζω υπαρχει για καθαρισμο καρμπυρατερ, ενα κλειστο κυκλωμα που βαζει υγρα και τα βγαζει.. για ξεπλυμα.. πολυ καλη ιδεα, αμα εισαι πατεντιαρης και πιανει το χερι σου κανεις παπαδες χαχαχ.. παντως αν επροκειτο για μοτερακια ηλεκτρονικος ειμαι και πατεντιαρης εξισου :Ρ αν για οτιδηποτε μπορω να βοηθησω

panosp25

Δεν έχω υπόψη μου κάτι για καρμπυρατερ αλλά αυτό του ψυγείου νομίζω είναι ευκόλο. Γνωρίζει κανείς τι υγρό μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για καθαρισμό?

itom32

Παράθεση από: panosp25 στις Σεπτεμβρίου 16, 2018, 08:53:25 ΜΜ
Δεν έχω υπόψη μου κάτι για καρμπυρατερ αλλά αυτό του ψυγείου νομίζω είναι ευκόλο. Γνωρίζει κανείς τι υγρό μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για καθαρισμό?
Νομίζω αυτό που έχει ο Trip στην προηγούμενη σελίδα,το δεύτερο μπουκάλι θα έκανε δουλειά.Κάπου έχω δει και ένα παρόμοιο της WURTH.Πρέπει να εχει και άλλες μαρκες παρόμοιων καθαριστικών κυκλώματος ψύξης.

TEOS CB SF

Πολύ καλή η ιδέα .. προσωπική μου άποψη να μην χρησιμοποιείτε υγρό καθαρισμού διότι , ναι μεν καθαρίζει άλατα κτλ , αλλά προκαλεί και σημαντικές διαβρώσεις ειδικά στα μεταλλικά τμήματα .. θα πρότεινα νερό με λίγο ξύδι και μερικές φορές αλλαγή ... Στο τέλος ένα γέμισμα με παραφλου και έτοιμοι..

panosp25

Η αλήθεια Θεόφιλε είναι οτι όταν ρώτησα τον ψυκτικό μου πώς να καθαρίσω τους κυλίνδρους μου είπε, ένα βράδυ στο ξύδι. Οπότε η συσκευή θα λειτουργεί με νερό και ξύδι! 8)

itom32

Οταν τελειώσει ο καθαρισμός θα "ευωδιάζει"μουσταλευριά το SF. ;D

TEOS CB SF

Σίγουρα θα λειτουργήσει .. καμία φορά και τα άλατα χρειάζονται μπορεί να βουλώνουν καμία τρύπα ... ΧΑ χααα ΧΑ  ;D

panosp25

Σαν κάτι σκούτερ που έβαζαν λάδια μίξης με άρωμα φράουλα.  ;D ;D ;D

itom32

  :-\τρυπα;;ρήγμα μη λέτε τέτοια ρε θα καταπιώ την γλώσσα μου!! :-\

TEOS CB SF

Αλήθεια τι έγινε η παλιά σου κεφαλή Γιάννη ;; Την έκανες εσωτερική ακτινογραφία ; Να μάθουμε τι και πως !??

itom32

Παράθεση από: TEOS CB SF στις Σεπτεμβρίου 16, 2018, 11:29:04 ΜΜ
Αλήθεια τι έγινε η παλιά σου κεφαλή Γιάννη ;; Την έκανες εσωτερική ακτινογραφία ; Να μάθουμε τι και πως !??
Οχι που έξτρα φράγκα γι'αυτήν την δουλειά.

panosp25


itom32

Παράθεση από: panosp25 στις Σεπτεμβρίου 16, 2018, 11:41:07 ΜΜ
Τι είναι αυτή η δουλειά δηλαδή?
΄
Κάτι σαν ακτινογραφία με ακτίνες Χ ελέγχουν στις βιομηχανίες μετάλλου τις κολλησεις είτε ρομποτικές είτε απο ηλεκτροσυγκολλητή για πιθανες ρωγμές απο άστοχη κόλληση.

TEOS CB SF

Κοίτα εγώ αυτό που θυμάμαι Πάνο είναι πως όταν άλλαξε κεφαλή ο Γιάννης .. λέγανε ότι την παλιά θα την ξεκλιριζανε για να δούμε από τι προκαλείται η ρογμη και εάν είναι ρογμη η τρύπα.. ο όρος που έγραψα για ( ακτινογραφία ) ήταν μεταφορικός και προφανώς μπερδεψα τον Γιάννη στο πιο πάνω μύνημα του ..