Πίσω τακάκια

Ξεκίνησε από atzimpourdakas, Μάρτιος 09, 2012, 03:20:50 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

itom32

Nai klab παιξε με τον πονο μου... :absad: ειμαι θυμα της ρηνουλας.... :P Ακομη δεν αλλαξα λαστιχα και βαζω στο προγραμμα καινουρια πραματα.Η αληθεια ειναι οτι ενα χρονο που την ειχα αμελησα βασικα περιφεριακα,και απλα εχωνα περιφεριακες αναβαθμησεις,ε καλα να παθω.Δε με λες τα Kyoto??

supernova

Πάντως εγώ με τα ferodo είμαι πολύ ευχαριστημένος, και δαγκώνουν καλά και τριξίματα κτλ δεν έχουν.
Και απ'οτι θυμάμαι είναι και φθηνά, είχα πάρει (πριν 3+ χρόνια βέβαια) αλυσίδα did, τακάκια μπρος-πίσω ferodo,ταινία κόκκινη για την ζάντα, κάτι λάμπες και δεν θυμάμαι τι άλλο γύρω στα 100 όλα!
Ασε itom μου έχουν πεί σε κατάστημα στην εύβοια, τιμή για απλή αλυσίδα 120 ευρό και κόντεψα να τον πνίξω μέσω τηλεφώνου!!!
Αμέσως μετά έκανα την παραπάνω αγορά απο πειραία!!!

itom32

Μιχαλη κι εγω σε αυτα κλεινω και ειναι απο αυτα που μου προτεινε και ο μηχανικος μου.Ειναι μια κατασταση μεση,ουτε φθηνιαρικα ουτε πανακριβα.

supernova

Α! δεν ξέρω τι ποικιλία υπάρχει αλλα του είχα ζητήσει μαλακά τακάκια, γιατί απ'οτι ξέρω ο μόνος λόγος να μπούν σκληρά ειναι αν έχεις ανομοιόμορφα φαγωμένους δίσκους (στραβοφάγωμα)!

point zero

EBC νομιζω  ειναι πολυ καλο value for money .. τα εχω βαλει και εγω στην μπεμπα  πισω και  ειμαι ευχαριστημενος ..
Τα brembo ειναι καλα  αλλα νομιζω δεν μας χρειαζονται ...( δεν ξερω αν θα προσφερουν κατι στο cb )
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

jokey

Σταματάει κανείς με το πίσω φρένο?
Και τα daytona καλά είναι ειδικά για 18 ευρώ το σετ
Εγώ τα βάζω και στο africa και από μπρος και από πίσω ;D ;D
Δεν είναι και το απόλυτο τακάκι σε συνδυασμό με δισκόπλακα xgear αλλά δεν είχα κανα ευτράπελο
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

johnnybe

στην πρώτη πρώτη βροχερή βόλτα (έβγαινα προς Ωροπό) με την καλή μου, συνειδητοποίησα ότι και να έκανα με τα φρένα, αντίδραση δεν υπήρχε. Ξεκίναγε να φρενάρει 100 μέτρα μετά. Μη με ρωτήσετε τι τακάκια φόραγε, ιδέα δεν έχω. Κακώς, για να ξέρουμε τι δεν πρέπει να βάζουμε.

Τώρα φοράει fedoro και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

souperdooper

Παράθεση από: jokey στις Μάρτιος 15, 2012, 03:51:49 ΜΜ
Σταματάει κανείς με το πίσω φρένο?



Το χρησιμοποιω αρκετα κυριως μεσα στη κινηση αναμεσα σε αμαξια. Μεχρι και 20-25 χμ κανει δουλεια.

Επισης σε μεγαλες ταχυτητες, για να μειωσω ταχυτητα (ελαφρα) αλλα ακομα και για να σταματησω (οργανωμενο οχι αποτομο σταματημα)  πρωτα παταω πισω και μετα μπροστα και χαλαρωνω το πισω. Γιατι με το μπροστινο φευγει το βαρος μπροστα και μπορει να χασει προσφυση πισω.
"Cybille" CB 400 SF '93 κοκκινoμαλλα..

atzimpourdakas

Παιδιά σήμερα τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μάλλον έχω στραβή δισκόπλακα.
Υπάρχει καμία περίπτωση να ισιώνει;Ρωτάω γιατί λογικά δεν παίζουν λεφτά να βάλω τη μαμά και δε θέλω να βάλω καμία ότι να ναι....

klab

Επειδή το έχω κάνει 2 φορές θα σου πω ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνει κάτι.
Άπαξ και πάρει η δισκόπλακα και να την ισιώσεις μετά το μέταλλο μαλακώνει-γίνεται πιο ελαστικό και στραβώνει ακόμα πιο εύκολα.
Χάλασα πάνω από 100? συνολικά με τα φτιάξε-ίσιωσε-πήγαινε μηχανουργείο-τόρνο κλπ. συν τα πεταμένα λεφτά γιατί πάλι μου έτρωγε τα τακάκια.
Πήρα μια δισκόπλακα με 60? και ηρέμησα.

dimitris

Eχει δικιο ο Γιωργος.μην ασχοληθεις,παρε μια καινουρια να ησυχασεις.

dimitris


trip238

Και σημερα αλλαξαμε πισω τακακια αφου επρεπε να αλλαχτουν εδω και πολυ καιρο!!!!



Προτιμησα τα ferodo platinum!


htsopelas


tsak

κρίμα. Μπορούσες να τα κρατήσεις ακόμα είχαν ψωμί :P
άντε άντε. Μεγιες μεγιες