Φωτογραφιες CB Superfour

Ξεκίνησε από jimis, Φεβρουαρίου 10, 2006, 04:35:20 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gianis

Παράθεσηεμένα δεν τα έχει φάει, δέν είναι η μαμά, είναι remus ψιλο-ελεύθερη. Την έχω ξαναγυαλίσει αλλά από το πλύσιμο στο πλυντήριο με ένα περίεργο καθαριστικό αγνώστου προελεύσεως και λειτουργικότητας ξαναθάμπωσε.
Αν θές εξάτμιση ο itom32 είχε βρεί φτηνή μαμά από cbr600 νομίζω και φοράει αυτήν.
Τέρμα ήσυχη
Αν ειναι να βαλω απο 600αρι επισκευαζω και αυτην που εχω.Απλα ειναι βαρια και κοβει δυναμη στις χαμηλες στροφες.
Νικελ ειναι η εξατμιση σου(ολοκληρη);

klab

Παράθεση από: desmond στις Νοεμβρίου 14, 2010, 08:33:58 ΜΜ
εμένα δεν τα έχει φάει, δέν είναι η μαμά, είναι remus ψιλο-ελεύθερη. Την έχω ξαναγυαλίσει αλλά από το πλύσιμο στο πλυντήριο με ένα περίεργο καθαριστικό αγνώστου προελεύσεως και λειτουργικότητας ξαναθάμπωσε.

Λοιπόν θα πας να αγοράσεις την κρέμα VENOL (γυαλίζει μέταλλά και είναι πάμφθηνη) θα την βρεις σε μαγαζιά με σιδηρικά ή χρωματοπωλεία.
Αν βρεις την κόκκινη είναι η παλιά (αυτή έχω) αλλά έμαθα ότι τώρα την βγάζει σε μπλέ.
Απλώνεις λίγη σε ένα μαλακό πανάκι και τρίβεις με το χέρι για 1-2 λεπτά μέχρι να αρχίσει να μαυρίζει.
Μετά με ένα καθαρό πανί ή κολώχαρτο  καθαρίζεις-τρίβεις και βουαλά φεύγουν ακόμα και σκουριές από τις κολλήσεις.
Μιλάμε για λιγότερα από 5 λεπτά διαδικασία με φανταστικά αποτελέσματα.

gianis

ΠαράθεσηΛοιπόν θα πας να αγοράσεις την κρέμα VENOL (γυαλίζει μέταλλά και είναι πάμφθηνη) θα την βρεις σε μαγαζιά με σιδηρικά ή χρωματοπωλεία.
Αν βρεις την κόκκινη είναι η παλιά (αυτή έχω) αλλά έμαθα ότι τώρα την βγάζει σε μπλέ.
Απλώνεις λίγη σε ένα μαλακό πανάκι και τρίβεις με το χέρι για 1-2 λεπτά μέχρι να αρχίσει να μαυρίζει.
Μετά με ένα καθαρό πανί ή κολώχαρτο  καθαρίζεις-τρίβεις και βουαλά φεύγουν ακόμα και σκουριές από τις κολλήσεις.
Μιλάμε για λιγότερα από 5 λεπτά διαδικασία με φανταστικά αποτελέσματα
Οι αλοιφες αυτες που πουλανε στα χρωματοπωλια,καμια φορα κανουν και για πλαστικα.Ειναι μια πιο ηπια μορφη της αλοιφης που χρειαζεται το νικελ.Εγω πηρα αλοιφη μονο για νικελ απο συγκεκριμενο χρωματοπωλειο και μετα απο λιγες μερες εφερε διαφορετικη και στη μαρκα και στη μορφη(πιο ηπιας μορφης).Αν χρειαστω ξανα για νικελ θα προτιμησω αυτη που δοκιμασα ηδη,επειδη αυτη που κανει "και" για πλαστικα οπως μου ειπαν στο χρωματοπωλειο,ειναι "πιο ηπιας μορφης".GLANOL λεγεται.ΜΟΝΟ βαμβακερο πανι σε περιπτωση που δεν υπαρχει τριβιο.Και να υπαρχει ΜΟΝΟ βαμβακερο(χνουδωτο) ανταλλακτικο.
Δοκιμασα μαλινο υφασμα και επειδη εβαζα δυναμη εκανε γραμουλες.     

desmond

gianni ναι όλη νικελ είναι.
Κάτι τέτοιο θα κάνω με κάποια αλοιφή, ευχαριστώ που αναφέρετε μάρκες που δοκιμάσατε.
Παρεπιπτόντως την προηγούμενη φορά που τη γυάλισα έγινε όχι με αλοιφή αλλά σε σταθερό τροχό γυαλίσματος, και ο τύπος έτριβε και ένα στέρεο κομμάτι σαν σκούρο μπλέ σαπούνι που και πού εκεί πάνω το οποίο ήταν μάλλον κάτι σαν τις αλοιφές σε διαφορετική όμως μορφή.
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

gianis

Δεν αντιλεγω σ' αυτα που ειπε ο klab.Επισημενο τη διαφορα μεταξυ αλοιφων.Μπορει σε αλλο χρωματοπωλειο να εχουν και των δυο ειδων τις αλοιφες.Μπορει αυτη που κανει "και" για πλαστικα να ειναι πιο εξελιγμενη και να κανει την ιδια δουλεια με αυτην που ειχα παρει ηδη,συν οτι κανει και πλαστικα.Παντως εμενα στο χρωματοπωλειο μολις τελειωσε η GLANOL και εφεραν την αλλη μου ειπαν : αυτη ειναι πιο ηπιας μορφης.
Παντως εμενα με βαμβακερο η μαλλινο πανι μου εβγαλε την πιστη.Παιζει ρολο σε τι κατασταση βρισκεται η εξατμιση.

Παράθεσηgianni ναι όλη νικελ είναι.
Κάτι τέτοιο θα κάνω με κάποια αλοιφή, ευχαριστώ που αναφέρετε μάρκες που δοκιμάσατε.
Παρεπιπτόντως την προηγούμενη φορά που τη γυάλισα έγινε όχι με αλοιφή αλλά σε σταθερό τροχό γυαλίσματος, και ο τύπος έτριβε και ένα στέρεο κομμάτι σαν σκούρο μπλέ σαπούνι που και πού εκεί πάνω το οποίο ήταν μάλλον κάτι σαν τις αλοιφές σε διαφορετική όμως μορφή
Οι αλοιφες αυτες (wenol,glanol και οποιασδηποτε μορφης)εχουν σμιριγδι(κοκοι πετρωματος).Μονο το πιο μ@λ@κο ανταλλακτικο του τριβιου και βαμβακι με το χερι.Αν δυσκολευτεις μονο και μονο τοτε βαμβακερο πανι.
Και με το μαλινο πανι το αποτελεσμα ειναι αψογο.Το θεμα ειναι οτι οι βρωμιες θα κολανε πιο ευκολα οσο μικρες κι αν ειναι οι γραμουλες.

klab

Νομίζω ότι τα μπέρδεψα.

Δεν μιλάω για τους λαιμούς αλλά για το τελικό της εξάτμισης.
Στο τελικό πέρασα VENOL γιατί είχε σκουριές και θαμπάδα.
Έβαλα λίγη αλοιφή σε ένα κομμάτι χαρτί κουζίνας για να την δοκιμάσω και την έκανε καθρέφτη αμέσως χωρίς πολλά τριψίματα και άφησε τελείως λεία την επιφάνεια της.

Δοκίμασα και στους λαιμούς, αλλά δεν έκανε τίποτα ιδιαίτερο.
Είχα ρίξει ένα χημικό καθαριστικό ειδικό για τους λαιμούς, το οποίο τους άλλαξε το χρώμα από καφετί σε ψιλο-ασημί (και κρατάει ακόμα) αλλά δεν τους έκανε γυαλιστερούς σαν χρώμιο.
Εκεί έχει δουλειά για να τους γυαλίσεις  :)

gianis

Παράθεση από: klab στις Νοεμβρίου 14, 2010, 10:29:36 ΜΜ
Νομίζω ότι τα μπέρδεψα.

Δεν μιλάω για τους λαιμούς αλλά για το τελικό της εξάτμισης.
Στο τελικό πέρασα VENOL γιατί είχε σκουριές και θαμπάδα.
Έβαλα λίγη αλοιφή σε ένα κομμάτι χαρτί κουζίνας για να την δοκιμάσω και την έκανε καθρέφτη αμέσως χωρίς πολλά τριψίματα και άφησε τελείως λεία την επιφάνεια της.

Δοκίμασα και στους λαιμούς, αλλά δεν έκανε τίποτα ιδιαίτερο.
Είχα ρίξει ένα χημικό καθαριστικό ειδικό για τους λαιμούς, το οποίο τους άλλαξε το χρώμα από καφετί σε ψιλο-ασημί (και κρατάει ακόμα) αλλά δεν τους έκανε γυαλιστερούς σαν χρώμιο.
Εκεί έχει δουλειά για να τους γυαλίσεις  :)
Οντως καμια σχεση το τελικο με τους λαιμους.Αυτο το καφε (η χρυσο ματ)που βλεπεις ειναι οξειδωση απο τη θερμοκρασια.Ενα ποτηρι ξυδι στο κουβα με το σαπουνι γιατι διωχνει τα αλατα.Γυαλιζει πιο καλα το οχημα μετα το πλυσιμο και το ξυδι εχει την ιδιοτητα να ξεμυρηζει πληρως. 

klab

Αυτά κάνετε ρε κοπρίτες και με βάζετε σε μπελάδες.
Το μεσημέρι μετά τις 2 θα κάνω μία διαδρομή περίπου 20χλμ έξω από την Πάτρα σε "νικελωτήριο"  ;D
Άμα κάνει καλή τιμή και μπορεί να τις νικελώσει ετοιμάστε τα κατσαβίδια να μου στείλετε τις δικές σας για περιποίηση.
Κάντε το σταυρό σας να πιάσω καλή τιμή, αδέλφια μου, αλήτες, πουλιά  :grouphug:

klab

Γύρισα πριν λίγο (ήταν πολύ κοντά τελικά)
Είδε το χταπόδι και είπε ότι θα στοιχίσει 100? με 120? μάξιμουμ, ανάλογα την δουλειά που θα χρειαστεί.
Μπαίνοντας στο σπίτι όμως τηλεφώνησε ο μπαρμπά-Σώτος και μου είπε ότι δεν κάνει πολύ καλή δουλειά καθώς τον είχε δοκιμάσει παλιότερα.
Κρίμα  :-[
Οπότε άκυρο, με βλέπω να τρίβω σαν π!#ης.

desmond

κάτσε και τρίψε ρε, έχει κάπου ένα link ο enigma με how to και εντυπωσιακές φωτό
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

klab

Το έχω δει αγορίνα, αλλά έλεγα μήπως το τρίψει άλλος για πάρτη μου χα,χα,χα.

snipereps

Το λεπον. σας βαζω νεες φωτο της κουκλας ανανεωμενη και γυαλισμενη μιας και μας εχει λιωσει ο ηλιος αυτο τον καιρο..... :yoohoo:



snipereps

και αφου πηρα φορα να και πως φαινονται οι καινουριοι καθρεφτες


snipereps

και αυτες απο μια εκδρομη που πηγα πριν λιγες μερες με μια πολυ καλη φιλη σε εναν απο του πιο στριφτερους δρομους που εχω πατησει ποτε,
μιλαμε για μεντες ετσι... μια λωριδα δρομος για να ανεβαινουν και να κατεβαινουν και απο κατω το χαος σε μορφη γκρεμου....αλλα αξιζε η διαδρομη  ;D ;D ;D



freethan

Πωπωπωπωπωπωπωπω φτου φτου :D κούκλες!