Κατασκευή καντράν για CB400sf PB-1 (F2N,F2S,F2T)

Ξεκίνησε από klab, Ιανουαρίου 16, 2011, 02:26:11 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

itom32

Δεν ξερω αν εχει ετοιμα,αλλα αν του παμε αυτα που εκανε ο klab,σιγουρα μπορει να μας τα φτιαξει.Mπραβο ρε klab που τον ανακαλυψες απο Πατρα.

ammo77

ΠαράθεσηΤα συγκεκριμένα δεν είναι σωστά σε διαστάσεις καθώς και είναι λίγο κακοποιημένα κατά το σκανάρισμα.
Θέλουν φτιάξιμο από την αρχή και πολύ προσοχή στις λεπτομέρειες, οπότε αν τα χρειαστείς πες μου να βρώ και 1-2 ώρες όρεξη να στα κάνω όπως θες.


Αμα το κάνεις και αυτό τι να πω βρε ψυχή... :hug:

itom32

Παράθεση από: ammo77 στις Ιανουαρίου 16, 2011, 09:48:33 ΜΜ
Καλός ρε συ θα δώ αν μπορώ να κόψω κάποιο κομμάτι plx glas στα μέτρα μας
Αντωνη αν λεω αν καταφερεις,κοψε και για μενα δυο,να εχω να παιζω με τα πορτοκαλια,που πρεπει ομως μεσα στο στροφομετρο αντι για θερμομετρο εγω να το κανω βενζινομετρο.

ammo77

Μιλάμε θα πάρουν φωτιά τα τρυπάνια οι λίμες και τα γυαλόχαρτα! ;D
Πρώτη κίνηση να βρώ το κατάλιλλο πλαστικό,να μην σπάει να μην  γίνετε ράφλες απο την ζέστη :yelrotflmao: όχι πάλι δεν θα το αντέξω!

ammo77

Φέρνω στο προσκήνιο την συζήτηση γιατί βρήκα στην Θεσσαλονίκη (προχθές που έκανα βόλτες στον Βαρδάρη) έναν τύπο που του εξήγησα τι θέλω και μου είπε να του στείλω με mail τους δίσκους (καντράν) που θέλω και θα δει τι μπορεί να κάνει!
Έχει και plx glass ο άνθρωπος αλλά απ' οτι είδα το λεπτότερο ήταν 1.5mm!
Θέλω λοιπόν μια μικρή βοήθεια στις διαστάσεις!
1. Την διάμετρο του δίσκου κοντέρ και στροφομέτρου καθώς και τις διαστάσεις των τρυπών για το οδόμετρο (τα οδόμετρα μάλλον) του κοντέρ.
Καλά θα ήταν κάποιος που έχει τους δίσκους στα χέρια του να κάνει ένα πατρόν πάνω σε ένα λευκό χαρτί και να περιγράψει με σχέδια τις διαστάσεις!!! (το ιδανικό λέμε)
2. Το πάχος που θα έχει το plx glass!(δηλαδή τι πάχος έχει το μαμα!)
:grouphug: :grouphug:

klab

Δυστυχώς δεν είναι πλέον στα χέρια μου αλλά την διάμετρο τους την είχα μετρήσει για τον xorhe.
7,9cm με 8,00cm είναι η διάμετρος τους χωρίς τα αυτάκια, είχα λίγο ζήτημα με την ακρίβεια της μέτρησης :)

xorhe

Ναι 8 εκατοστά φτιάξτα, απλά αν μπορεί κάποιος να επέμβει στο χρώμα του καντράν και να το κάνει εντελώς μαύρο ειναι καλύτερα. Εγω που τα εκτύπωσα οπως ηταν φαίνονται κάποιες γραμούλες αλλά οχι τίποτα συμαντικό.
Πρέπει να πάρεις και απο ένα φαρμακείο 2-3 πλαστικά νυστέρια που θα σε βοηθήσουν να κόψεις με ακρίβεια γύρω απο τα αυτάκια και να ακολουθήσεις ακριβώς το σχήμα. Θα τα κολήσεις, θα τα γυρίσεις ανάποδα και θα τα κόψεις
Προσοχή στο κεντράρισμα οταν θα τα κολλάς...
Καλή επιτυχία!!!!!

ammo77

Ευχαριστώ xorhe και klab
Θα του στείλω mail να δεί για τι ακριβώς  πρόκειται και να μου πεί πόσο θα κοστίσει περίπου!
Αύριο θα είμαι Σιδ/στρο και θα ξηλώσω το καντράν μου θα μετρήσω τις εσωτερικές τρύπες (οδόμετρου) και θα του στείλω ακόμα ένα mail με περισσότερα στοιχεία!

ammo77

Γεια σας μάγκες, επανέρχομαι στο θέμα αυτό μετά από πολύ καιρό και γι’ αυτό θα κάνω ότι μπορώ για να σας ανταμείψω!
Σήμερα το πρωί ήμουν Θεσσαλονίκη και αφού είχα από καιρό βγάλει τα καντράν από τα καβούκια……



Πήγα στον τύπο με τις επιγραφές που είχα επισκεφτεί πριν καιρό να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε! Αφού του έδειξα τους δίσκους μου ‘τσιπς’, αποφασίσαμε να μου δώσει σαν δείγμα κάποια κομμάτια ‘πλεξι’ και λίγη αυτοκόλλητη ταινία ‘μαύρη’ θα κάνω το τέστ αντοχής και αν όλα παν καλά τότε προχωράμε στην κατασκευή των αριθμών και…..
Αφού πέρασα και από έναν άλλο με κρύσταλλα και συναφή, πήρα και από εκεί ένα κομματάκι και έφυγα για το χωριό.
:popcorn: :popcorn: :popcorn:
Όταν  λοιπόν συγκέντρωσα τα κατάλληλα εργαλεία, άρχισαν  τα πειράματα!
Πως θα κόψω τα κομμάτια, με ποιον τρόπο, με τι εργαλεία κλπ…


ʼρχισα με το ψαλίδι λαμαρίνας αλλά είδα πως ενώ στην αρχή το έκοβε στην συνέχεις ουσιαστικά το έσπαγε! Δεν πειράζει δεν είναι και κακό το αποτέλεσμα άλλωστε εγώ θέλω να κάνω τέστ αντοχής υλικού και μέσω αυτού να αποκτήσω και την πείρα για την καλή και σωστή κοπή του ‘πλεξι’! :goodboy:
Να λοιπόν πως έγινε η κοπή, καθαρές δουλειές ;D ;D

το αποτέλεσμα



Ο άλλος δίσκος κόπηκε με ένα πολύ μικρό πριονάκι ξύλου, αρκετά καλά αποτελέσματα αλλά θέλει μετά αρκετό γυαλόχαρτο για να έρθει η περίμετρος στα ίσα της,όπως και στην προηγούμενη περίπτωση, μπορείς όμως άμα θες και με ένα χαρτοκόπτη σιγά-σιγά να κατεβάζεις τις άκρες!
το αποτέλεσμα



Αφού τοποθετήθηκαν στα καβούκια τους πήραν την θέση τους απέναντι στο  :sun_smiley: για να αρχίσει η δοκιμασία!



Αφού λοιπόν το τέστ είναι σε εξέλιξη είπα να προσπαθήσω να δημιουργήσω ένα αντίγραφο του εργοστασιακού για να δω τις δυνατότητές μου!

Αυτή την φορά ο δίσκος κόπηκε με ένα χασαπομάχαιρο!!! Βέβαια το συγκεκριμένο κομμάτι ήταν πολύ πιο μαλακό σε σχέση με τα άλλα! Το χασαπομάχαιρο λόγω της ισχυρής λάμας και τις πολύ καλής κόψης, σου επιτρέπει να κάνεις κινήσεις ακριβείας και να έχεις καλά και άμεσα αποτελέσματα χωρίς περαιτέρω επιδιορθώσεις!
Βέβαια θέλει και πολύ προσοχή γιατί μια λάθος κίνηση και μπορεί να καταστρέψεις το έργο τέχνης σου, όπως συνέβη και  με το δικό μου επάνω αριστερά! Θέλει πολύ υπομονή και σταθερότητα αυτού του είδους ο συνδιασμός!
Και μετά από κανένα μισάωρο….


Καλό το αποτέλεσμα πιστεύω άλλωστε είμαι σε δοκιμαστικό στάδιο και θα το χρησιμοποιήσω για να δω την αντοχή του στην θερμοκρασία! Αυτό το κομμάτι μου είπαν πως είναι για προστασία UV! Είναι όμως πολύ μαλακό και δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί στους κραδασμούς!

Αυτά για σήμερα, το τέστ είναι σε εξέλιξη και τα αποτελέσματα θα αρχίσουν να ανακοινώνονται από αύριο! Τώρα πάω να βγάλω την μίζα τις καλής μου γιατί αρκετό καιρό την έχω παραμελήσει, μάλλον θα θέλει καρβουνάκια.

itom32

Δωσ'του Αντωνη κι εμεις μαζι σου.Μονο διαλεξε κατι σε λευκο ή κιτρινο για τους αριθμους-ενδειξεις ωστε να ειναι ευδιακριτα.

ammo77

24 Ωρες και όλα δείχνουν καλά εκτός απο κάποιες φισαλίδες που έκαναν την εμφάνισή τους απο δικό μου λάθως! Δεν επέμενα και πολύ στο αριστερό αυτοκόλλητο! >:(

Για να δούμε πως θα έχει η εξέληξη, μπορεί αύριο να τα βάλω επάνω στην μηχανή γιατι θα κατέβω Θεσσαλονίκη, έρε κόσμο που θα τρελάνω :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:

klab


george.s

καλημερα
μετα απο καιρο τα αυτοκολητα κρατανε ?

εχω ενα ζευγαρι μαυρα πλακακια που εχουν ξεθωριασει λιγο  ενω η μηχανη μου φοραει ασπρα κολημενα σε πλεξιγκλας
το στροφομετρο εχει ξεκολησει λιγο στην ακρη και εχει κιτρινισει στο κεντρο του

τα εγοστασιακα εχεις κανενας καμια ιδεα πως  φρεσκαρουν ?

wolfi

Προσωπικά θα πήγαινα εδώ
https://www.aliexpress.com/i/32955633674.html
Έχεις αν δεν κάνω λάθος το μοντέλο pb1 με θερμοκρασία στα χιλιόμετρα

george.s

Παράθεση από: wolfi στις Οκτωβρίου 17, 2019, 12:35:54 ΜΜ
Προσωπικά θα πήγαινα εδώ
https://www.aliexpress.com/i/32955633674.html
Έχεις αν δεν κάνω λάθος το μοντέλο pb1 με θερμοκρασία στα χιλιόμετρα

ευχαριστω
ναι αυτο εχω
ειναι δοκιμασμενα ? γιατι διαβαζα οτι γιναν ραφλες στα προηγουμενα ποστ