το καρμπιρατέρ μου κάνει υπερχειλίσεις..

Ξεκίνησε από vasilis o minimotakias, Ιανουαρίου 02, 2011, 10:48:19 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

vasilis o minimotakias

γεια σας είμαι νέο μέλος και έχω ένα πρόβλημα στο μηχανάκι μου. δεν ξέρω για πιο λόγο γίνετε αλλα μου έχει σπάσει τα νεύρα! :( συνεχεια οποτε το έχω σβηστό και γεμίζει το καρμπιρατέρ κάνει υπερχειλίσεις... ένα mini moto 49cc έχω αν αυτό σας βοηθάει κάπως!
mini moto!!

point zero

Λοιπον Βασιλη Μινιμοτακια  καλως ηρθες ...οταν ενα καρμπυρατερ κανει υπερχειληση ειναι γιατι δεν σφραγιζει σωστα το σετ φλοτερ-βελονα ...Το προβλημα συνηθως λυνεται με καθαρισμο η αλλαγη  φλοτερ -βελονας ...
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

siloo

Θα συμφωνήσω με τον παραπάνω και να προσθέσω οτι μέχρι να κάνεις αυτό που σου είπε απλά κλεινε βαζε την πεταλούδα του ρουμπινετου στο off...  :beerchug:

vasilis o minimotakias

mini moto!!

jokey

Μέσα στο καρμπυρατέρ έχει ένα φλοτέρ όπως αυτό που έχουν τα καζανάκια
Όταν η στάθμη της βενζίνης ανεβαίνει ανεβαίνει και το φλοτέρ και σπρώχνει μια βαλβίδα η οποία κλείνει την είσοδο του καυσίμου
Τρία μπορεί να έχουν συμβεί
1.Αν το φλοτερ είναι μεταλλικό μπορείς να στραβώσεις ελάχιστα το έλασμα που σπρώχνει την βαλβίδα για να κλείσει την εισαγωγή καυσίμου γιατί μπορεί αυτό με το δούλεμα να είχε χαλαρώσει και να μην έκλεινε όταν έπρεπε
2.Να έχει χαλάσει η βαλβίδα αυτή η οποία είναι μυτερή με ένα κομμάτι λαστιχάκι που εφαρμόζει όταν την σπρώχνει το φλοτερ.Αν αυτό το πλαστικό έχει καεί ή δεν εφάπτεται καλά περνάει καύσιμο και γεμίζει τα καρπυρατέρ
3.Να έχει σκαλώσει το φλοτέρ και να μην κλείνει την βαλβίδα

Αν δεν έχεις ιδέα μην το ανοίξεις το καρμπυρατερ.
Δεν είναι κάτι δύσκολο αλλά πρέπει τουλάχιστον μια φορά να σου εξηγήσει κάποιος πέντε πράγματα από κοντά
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

Headmaster


vasilis o minimotakias

mini moto!!


vasilis o minimotakias

mini moto!!