Ταλαιπωρημένα αλουμίνια - γυάλισμα

Ξεκίνησε από klab, Δεκεμβρίου 22, 2010, 10:47:30 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

klab

Σήμερα ήρθε η ημέρα που περίμενα.        edit 8/5/11 βίντεο: http://www.youtube.com/watch?v=_mxggFnIpO8
Από τον Αύγουστο που πήρα το μωρό, μου χτύπαγε άσχημα η τιμονόπλακα και το καπάκι των βαλβίδων (ήτα) γιατί είχαν τα χάλια τους.
Οπότε δοθείσης της επανατοποθέτησης των ζιγκλέρ ζήτησα από τον μάστορα να μου τα βγάλει για να τα σενιάρω  ;)

Το πραγματάκια όντως χάλια τα βλέπετε στην παρακάτω φωτογραφία.







Οπότε επιστράτευσα το τρυπάνι, βούρτσες, γυαλόχαρτα, αλοιφές και βουρ στον πατσά  :yoohoo:





Βέβαια για να γίνουν αυτά έτσι



Εγώ κατάντησα νέγρος  O0
Αφιερωμένη στον μασκοφόρο itom32  :beerchug:


Περαστικά μου.......... σειρά έχουν και οι μπότες του μπροστινού, αλλά όχι σήμερα καθώς ξεπατώθηκα και πρέπει να βάλω και τα παλιά ρολόγια στα καινούργια όργανα.
Αχ μεσάνυχτα θα με πάρει αλλά χαλάλι.

itom32

 :abeye-popping:  Xa,xa,xa,xaaaa  :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: αααχχ,χα,χα!!!!
O Mογλης......
Τελεια δουλεια,καινουρια καπακια,τζιμπραγκαλα.....χα,χα,χα.Σορρυ αλλα θα γελαω και στον υπνο μου Γιωργο. :beerchug:

siloo

Γιώργο έκανες τρομερή δουλίτσα με τα πραγματάκια σ!!!! Σ΄ωραιος αλλά ρε φίλος συγνώμη που παίρνω και το θάρρος αλλά είσαι λίγο σαν καταδρομεας που έχεις φάει ξύλο ρε παιδί....  :tongue2:

Πραγματικά θα κάνω παρέα στον itom που λιωνει κ αυτός στο γέλιο απο οτι κατάλαβα...  ;D ;D

Headmaster

Καλά φοβερη δουλειά λέμε !!!!
Πρεπει να βαλω προειδοποιηση σε όλους να φοράνε γυαλια
8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Πρεπεί να εχει πέσει τρελό τριψιμο!!!Γουστάρω να βλέπω κομμάτια μιας μηχανης μοναχα τους (εκτος μηχανης) και να λαμβανουν τετοια περιποιηση!!!!!

:goodboy: :goodboy:

point zero

afrika bambaataa....   Πραγματικος μαχητης ..μπραβο Γιωργη σαν χριστουγεννιατικο στολιδι θα  γυαλιζει τωρα  το CB  :beerchug:
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

klab

Το Αφρικανικό μπλοκ του go4it σας στέλνει τις καλημέρες του  ;D
Καταραμένο τρυπάνι, πονάνε τα χέρια μου ακόμα, θα αναγκαστώ να τους κάνω θεραπεία με γαλοπούλες-σούπες αυγοκοφτές-παϊδάκια και μπριζόλες.
Άμα μείνει χώρος θα χώσω και κανένα προφιτερόλ του κιλού (μπας και ασπρίσω από την σαντυγί)  :popcorn:

Enigma

Εγω παντως το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι .......ΕΧΟΥΝ ΤΡΕΛΕΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΣΑΤΟ ...  ;D ;D ;D ;D ;D


Γεια στα χερια σου μαν ...πολυ καλη δουλεια ...μετα να δουμε πως γυαλισες και τη μουρη σου !!!

freethan

Γεια στα χέρια σου! Αυτή η γυαλάδα είναι όλα τα λεφτά!
Τρελο combo SATO + Μαύρος + Γυάλισμα, κάτι σε τέτοια φάση :


:beerchug:

desmond

Ααααααααααααχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
είναι ο νόμος της ισορροπίας; Αν κάτι γυαλίσει κάτι άλλο πρέπει να μαυρίσει;
:yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

klab

Χα,χα,χα ότι έτρωγα μπανάνα χααχααχ απίστευτο !!!

ANESTIS

bambacha.... φιλε όντως πολύ καλή δουλειά αλλα πολύ μαυρίλα ρε παιδάκι μου..... εσυ έγινες ποιο μαύρους και απο τους αραπάδες που συχνάζουν στο μοναστηράκι....
Πάντος μπράβο σου άξιζε ο κόπος... σαν καινούργια γείνανε!!!!! :abeye-popping:
Δν μου λές όμως.... εγώ εχω κάτι γραντουνιές και πολύ μαυρίλα και μπίχλα στα νίκελα του κάρτερ και στο ψευτοκάπακο της κεφαλής...... θα πάρουν λες το χρώμα τους αν επιστρατεύσω και γω το τρυπάνι η μπαααααα????? Απ ότι ρώτησα κανα 2 φιλαράκια μου ήπαν οτι οξυδώθηκαν και μόνο με επινικέλωση θα ρθουν στα ίσια τους....
Εσύ τι πιστεύεις???????????

klab

Άμα μου πεις τι εννοείς καπάκια του κάρτερ και ψευτοκάπακο, γιατί δεν κατάλαβα.

desmond

Ανέστη για να επινικελώσεις κάτι πρέπει να το τρίψεις και να φύγουν τα σημάδια, γιατί με το νικέλωμα μένουν.
Παλιά είχα νικελώσει ένα σωλήνα σέλας από ποδήλατο, και όπου δεν το είχα τρίψει καλά να φύγουν τα σημάδια, έμειναν και δεν έφευγαν με τίποτα μετά
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

klab

Μιας και δεν έχει μπει ακόμα ο Ανέστης να το πάμε λίγο γενικά τι κάνουμε ανά περίπτωση.
Υπήρξα χρόνια τσοπεράς και έχω τρίψει πολύ πράγμα.
Κατ' αρχήν όλα τα αλουμινένια κομμάτια μπορούν να γυαλιστούν αλλά ανάλογα με την περίπτωση-κατάσταση που βρίσκονται μπορεί να χρειαστούν περισσότερη δουλειά από το κανονικό.

Η χειρότερη μορφή διάβρωσης του αλουμινίου είναι όπως στην παρακάτω φωτογραφία, αλλά είναι πολύ ακραία περίπτωση.



Εδώ το αλουμίνιο έχει φτιάξει ολόκληρη κρούστα που στην αφή μοιάζει σαν να του έχει κολλήσει αλάτι στην επιφάνεια του.
Για να φτιαχτεί αυτό πρέπει να γίνει αμμοβολή ή υαλοβολή και μόλις γίνει λεία η επιφάνεια του τότε μπορεί να γυαλιστεί με πανόβουρτσα (πάνινη βούρτσα) και σαπούνι αλουμινίου.

**********************************************************************************

Το ποιο σύνηθες στις μοτοσυκλέτες, που θα δούμε είναι κάτι σαν αυτό



Αν ακουμπήσουμε με το νύχι τα σημεία που ασπρίζουν θα δούμε ότι βρίσκει κόντρα το χέρι μας.
Εδώ θα πρέπει να λειανθεί λίγο η επιφάνεια με ντουκόχαρτο (αρχίζουμε με νούμερο 400 μετά πάμε σε 600 και 800) τρίβουμε από λίγο κάθε φορά μέχρι να γίνει ομαλή η επιφάνεια.
Στο τέλος θα είναι κάπως θολό το μέταλλο αλλά θα έχουν σβηστεί τα σημάδια.



Τώρα είναι έτοιμο για γυάλισμα με την πανόβουρτσα.
Αν θέλουμε να γίνει πολύ γυαλιστερό θα πρέπει να τρίψουμε με ακόμα πιο μεγάλα νούμερα ντουκόχαρτο (1000 και πάνω)




Στην παραπάνω φωτογραφία πρέπει να σταμάτησε πριν το 1000 νούμερο γιατί από εκεί και πάνω δεν βλέπεις εύκολα γρατζουνίτσες από το ντουκόχαρτο, αλλά δίνει μία ματ και λεία υφή στο μέταλλο
Στην μέση είναι γυαλισμένο και στα πλαϊνά τμήματα είναι η ματ υφή




********************************************************************

Σε περιπτώσεις σαν αυτή εδώ (στην δεξιά πλευρά) που είναι σχετικά λεία η επιφάνεια, το πλακώνεις με την πανόβουρτσα και καθαρίζεις γρήγορα.
Η αριστερή που έχει την ασπρίλα θέλει καλό τρίψιμο μέχρι να γίνει λεία.



Όπως και εδώ, λίγο τρίψιμο με 800 και γυάλισμα αμέσως.




Τελειώνοντας (αλλά είναι πολύ σημαντικό) θα πρέπει να έχουμε υπ' όψιν ότι τα αλουμίνια συνήθως έχουν μία επικάλυψη από βερνίκι διαφανές γυαλιστερό που πρέπει να βγει αν θέλουμε να τρίψουμε, αλλιώς θα βαράμε με το δράπανο κανένα 3ωρο.
Για να φύγει το βερνίκι πρέπει ή να το τρίψουμε με τα ντουκόχαρτα ή πολύ πιο εύκολα να απλώσουμε πάνω του ένα διαβρωτικό - αφαιρετικό χρωμάτων με ένα πινέλο.
Το βερνίκι θα φουσκώσει και μετά με ένα απαλό τρίψιμο φεύγει.
Μετά ξέπλυμα με νεράκι γιατί είναι πολύ δραστικά τα διαβρωτικά.

ANESTIS

Λεγοντας καπακια καρτερ εννοώ οτι οπως ειναι το καρτερ της μηχανης εχει ενα μικρο νικελ απο δεξια ακριβος μπροστα την καμπανα του συμπλεκτη και ενα λιγο ποιο μικρο απο την αριστερη μερια..... για ψευτοκαπακο εννοω αυτο που ελησες απο πανω απο την κεφαλη και το ετριψες... το μεγαλο το νικελ κατω απο τα μπουζι σου που εβγαλες και το ετριψες..... τα δικά μου και τα 3 αυτα καπακια ειναι γραντζουνισμενα σχετικα βαθια εχουν απο πανω αυτη την ασπρη διαβρωση που δειχνεις στις φωτο........ γιαυτο ρωτησα κατα ποσο μπορουν να γιαλιστουν χωρις επινικελωση!!
Επι της ευκαιριας Desmond ευχαριστω για τις πληροφοριες περι νικελωματος....