Λαδια και αλλα...

Ξεκίνησε από mechmech, Δεκεμβρίου 09, 2010, 11:42:11 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mechmech

Καλημερα.

Θα ρωτησω πραγματα που μαλλον ειναι προφανη για καποιους, αλλα τυγχανει να μην τα ξερω:

Εχω ενα version S brembo. Μπορει καποιος να μου πει με βεβαιοτητα τις ποσοτητες λαδιου κινητηρα για τυπικη αλλαγη, επισης αν προτιματε συνθετικο η ημισυνθετικο, ποια μαρκα και αν υπαρχει καποια καλη οικονομικη προταση για προμηθεια απο εξωτερικο, internet κλπ.

Επισης: Το μηχανακι το αγορασα απο τριτο, δεν εχω στα χερια μου σερβις μπουκ, αρα δεν ξερω τι εχει αλλαχτει και ποτε. Υπαρχει καποιος τροπος να δει ενας μαστορας αν τα μπουζι θελουν αλλαγη η οχι η πρεπει να τα αλλαξω προληπτικα?

Τι αλλη συντηρηση μπορει να χρειαζεται το μηχανακι αμεσα? Καθαρισμα καρμπυρατερ ειναι απαραιτητο και ποτε?

Λαστιχα, αλυσιδογραναζα κλπ εχω αλλαξει. Για καπελωτα ζητανε τρελλα εργατικα οποτε προτιμω να μην τα σκασω. Αλλωστε δε μασαει αυτο το μοτερ.

Ευχαριστω, και προπαντων τον Freethan που μαλλον θα απαντησει πρωτος  ;D

klab

Λάδι θες σκάρτα 3 λίτρα (χωρίς αλλαγή φίλτρου λαδιού) 2,7 για την ακρίβεια.
Λαδάκι βάζεις κατά προτίμηση MOTUL 5100 ημισυνθετικό  είναι.
Τα μπουζί από την ώρα που δεν ξέρεις που και πότε, καλό θα ήταν να τα αλλάξεις, όπως και το φίλτρο άερα.
Όσο για τα καρμπιρατέρ μόνο άμα έχεις πρόβλημα θα έλεγα να τα πειράξεις, όπως λένε και οι Αμερικάνοι " If it works, don't fix it"  ;)

mechmech

Φιλτρο να μην αλλαξω? Αυτο το MOTUL 5100 να το αγορασω στο μαστορα η απο αλλου? Νομιζω μου ειπε 15 το λιτρο για ημισυνθετικο, δεν ξερω τι μαρκα βαζει...
Οσο για τα μπουζι, ειναι βλακεια να τα αφησω μεχρι να χρειαστουν αλλαγη, δηλαδη μεχρι να καταλαβω οτι χανω κυλινδρο? Και αυτα παλι, απο που τα προμηθευεται κανεις? Για το φιλτρο αερα, τι παιζει, παλι?

klab

Έγραψες συνηθισμένη αλλαγή λαδιών και φαντάστηκα ότι εννοούσες χωρίς αλλαγή φίλτρου.
Αν αλλάξεις και φίλτρο λαφιού θέλει 2,9 λίτρα.
Το motul το προτείνουν όλα τα παιδιά εδώ μέσα (για κάποιον λόγο το συμπαθεί το CB που λέει και ο Point) μπορείς να το βρεις ακόμα και στο Praktiker με 12? αν θυμάμαι καλά.
Είδα ότι το μηχανάκι το έχεις από 2009 (και μάλλον με τα παλιά μπουζί οπότε πάμε ακόμα πίσω ημερομηνιακά, οπότε καλό θα ήταν να τα αλλάξεις εκτός αν περιμένεις να σπάσει η ακίδα και να στα κάνει λαμπόγυαλο.
Το ίδιο ισχύει και για το φίλτρο αέρα, θα σου βρει ο μάστορας αλλιώς το παίρνεις ανά χείρας και ψάχνεις στα μαγαζιά με ανταλλακτικά ως και στον Σαρακάκη.

mechmech

Ημερομηνιακα οντως παμε πισω, παρ'ολα αυτα ζητημα αν το μηχανακι εχει κανει 2000 χλμ απο τοτε που το πηρα. Λαδια θα θελει σιγουρα τωρα, αλλα για μπουζι και φιλτρα... δεν μπορω να ξερω, γι αυτο ρωταγα αν γινεται καποιος ελεγχος η παμε για προληπτικη αλλαγη ετσι κι αλλιως.
Ανταλλακτικα (φιλτρο αερα κλπ που λες), λογικα απο wemoto...  ;)

klab

Το δικό μου το πήρ ατον Αύγουστο, μέχρι σήμερα τα άλλαξα όλα σταδιακά (το φίλτρο αέρος θα αγοραστεί την επόμενη εβδομάδα)
Όσο για το webmoto δεν είναι σε όλα φθηνός, αγόρασα ντίζα συμπλέκτη από την Honda 27,00? και ήρθε φθηνότερα από τους Άγγλους 43,00?

mechmech

Ε θα τα κοιταξω ολα ενα ενα συγκριτικα...

Μπορεις να μου στειλεις ενα ΠΜ απο που πηρες και ποσο τα εν λογω:

4 μπουζι
1 φιλτρο αερα
1 φιλτρο λαδιου
το λαδι που συζηταμε, 3 λιτρα.

Σε ευχαριστω πολυ, παντως.

Enigma

Λοιπον το λαδι για αυτο το μηχανακι ειναι ενα και λεγεται motul 5100 ...Το λεω τοσο απολυτα επειδη για χρονια το εχουμε ψαξει το εχουμε δει ..... καλος η κακος εκει καταλιγεις ...
Τα αγωραζεις απο αυτον http://www.trade-wind.gr οπου δεν παιζει να τα βρεις ποιο φθηνα απο αυτος τα δεινει ...
αλλαγες φιλτρου καθε 2 αλλαγες λαδιου .....
ΑΝ θες να με ακουσεις καθε 3.000 χλμ αλλαζουμε λαδακια ΟΧΙ ποιο μετα
Τα μπουζι μιας και ειναι ακριβα ...τα κρατας οσο μπορεις ....(πανε περιπου μεχρι 15.000 χλμ)
Το καλητερο που εχεις να κανεις ειναι ξεβιδωνεις βλεπεις οπτικα την κατασταση τους και αν τα βλεπεις καλα ..συνεχιζεις ..αν οχι ....ξερς !
Φιλτρο αερα ..δεν εχει ζωη βαση χλμ ...εχει βαση μερους που μενεις και χρησης ...
απλα ξεβιδωνεις και βλεπεις ...(αντε μιας και ξεβιδωσες πας μια στο βενζιναδικο και το φυσας ) ΑΝ δεις σκισιματα η <<λασπες>> που χαλανε την λειτουργια του ...αλλαζεις
Για μαγαζια που πουλανε τα ανω ...δεν εχω καποιο τιπ να σου δωσω ας πει κανενας που ξερει !

gianis

Απο τον Λαμπριανιδη στη Φρατζη,ειχα παρει τα motul τα συνθετικα 13,00 ευρο ανα λιτρο.Τα 5100 δε νομιζω να τα εχει πανω απο 10,00 ευρω το λιτρο.Αν εισαι απο Αθηνα ειναι στη Φρατζη οπως κατεβαινεις απο νεο κοσμο,δυο στενα πριν φτασεις στο φαναρι της Καλλιροης στο δεξι σου χερι.Στη γωνια ακριβως βρισκεται.Απο το μαγαζι του και μετα,ξεκιναει μια μικρη πλατεια.
Μπορει και να εχει τα 5100 στα 7,5 ευρω ανα λιτρο.

klab

Όπως έγραψα παραπάνω φίλτρο αέρα δεν έχω πάρει ακόμα και δεν το έψαξα να δω τιμές μέχρι ώρας.
Τα μπουζί τα πήρα από το e-bay (τα 9άρια τα πιό ψυχρά) δεν θυμάμαι το λινκ αλλά κάπου το έχω γράψει στο site (θα ψάξω να το βρω)
Λάδια και φίλτρο άλλαξα 2 φορές, την πρώτη σε ένα μάστορα μου πήρε 50? και έβαλε ippone λάδι και Hi-flo φίλτρο λαδιου.......με έγδαρε κατιτίς.
ΤΗν δεύτερη φορά πήγα σε άλλον μάστορα, κοντά στο σπίτι μου και μου έβαλε τα Motul μαζί με νέο φίλτρο λαδιού με 35? περίπου.
Λέω περίπου γιατί μαζί έκανε και άλλες δουλειές και δεν θυμάμαι ακριβώς το ποσό για τα λάδια κλπ αλλά κάπου εκεί κοντά ήταν

Enigma

Παράθεση από: gianis στις Δεκεμβρίου 09, 2010, 01:50:50 ΜΜ
Απο τον Λαμπριανιδη στη Φρατζη,ειχα παρει τα motul τα συνθετικα 13,00 ευρο ανα λιτρο.Τα 5100 δε νομιζω να τα εχει πανω απο 10,00 ευρω το λιτρο.Αν εισαι απο Αθηνα ειναι στη Φρατζη οπως κατεβαινεις απο νεο κοσμο,δυο στενα πριν φτασεις στο φαναρι της Καλλιροης στο δεξι σου χερι.Στη γωνια ακριβως βρισκεται.Απο το μαγαζι του και μετα,ξεκιναει μια μικρη πλατεια.
Μπορει και να εχει τα 5100 στα 7,5 ευρω ανα λιτρο.

Η σελιδα που εβαλα του Λαμπριανιδη ειναι !!! Θα βρει τις διευθηνσεις εκει ...αλλα αν ΔΕΝ ειναι απο Αθηνα νομιζω οτι στελνει κιολας !!!

Καπου εκει τα ειχε τα 5100 ..τωρα να ακριβηναν λιγακι .....
Απο τα 13αρια και 15αρια ευρο που ζητανε οπου και να πας ...ειναι πασας στις τιμες του !!

klab

Τα βρήκα τα μπουζί στοίχισαν 33? http://cgi.ebay.co.uk/4-x-NGK-CR9EH-9-Hornet-CBR600-CBR900-VFR800-CBF1000-/160440810793?pt=UK_Motorcycle_Parts
Αλλά με λίγο ψάξιμο τα βρίσκεις και στην Ελλάδα με τόσα χρήματα περίπου.

mechmech

Αναλογως για ποιο 5100 (εχει δυο τυπους 5100 μοτουλ) μιλαμε ακριβως, θα παει γυρω στα 28 ευρω το 3λιτρο απο τη σελιδα που γραφει ο Ενιγμα. Αψογα. Τωρα το ποτε αλλαχτηκε το φιλτρο λαδιου δεν το ξερω, οποτε παει για αλλαγη κι αυτο. Ενα hiflo καπου στο 10ευρο να υπολογιζω, ε?

Τα μπουζι τα εχει ο Wemoto πιο φθηνα ακομα, αλλα ζηταει 10 ευρω μεταφορικα ο παπαρας... Οποτε δωρον αδωρον. Θα κανω τον ελεγχο που γραφει ο Ενιγμα και βλεπουμε για τα μπουζι.
Για το φιλτρο αερα επισης.

Λαδια, φιλτρα κλπ ειναι κατι που μπορω να το επιχειρησω μονος μου? Για μπουζι ξερω τη διαδικασια, αλλα μηπως υπαρχει κινδυνος να κανω κανα τραγικο λαθος η να τα βαλω κι αυτα εγω?

ΥΓ. Τι διαφορα εχουν τα 9αρια απο τα 8αρια μπουζι, ειπαμε...? Ναι, ειναι πιο "ψυχρα", εννοω επι της ουσιας τι διαφορα κανει αυτο..?

Enigma

Λαδια αλλαζεις ευκολα ....ανοιγεις την ταπα πληρωσης ...μετα ξεβυδωνεις την 17αρα που ειναι κατω απο το μοτερ στο κεντρο του καρτερ .....με ΣΧΕΤΙΚΑ ζεστα λαδια (μην καεις κιολας ) ολα αυτα ...μετα βιδωνεις την 17αρα ...βαζεις το λαδι απο πανω ..και ...βουαλα ...ΠΡΟΣΟΧΗ μονο η 17αρα σφηγει πανω στο καρτερ που ειναι απο αλουμινιο ...ΜΗΝ δωσεις τρελο σφιξημο .... δεν ειναι για να πας για σπιρωματα !
Φυσικα τα λαδια σε λεκανιτσα θα στραγκισουν και ΜΗΝ τα πεταξεις πηγαινε σε ενα λιπαντιριο και δωσε τα τους τα ανακυκλωνουν !
Αν λεμε και για αλλαγη φιλτρο λαδιου αυτο ειναι μπροστα κατω απο το <<χταποδι>> της εξατμισης ...
εκει τα πραγματα ειναι ευκολα ...ΑΝ εχει κολησει και δεν βγαινει με το χερι ...χωσε το ενα κατσαβιδι να σου κανει μοχλο και ξεβυδωσε ... (φυσικα αυτο θα γινει στο σταδιο που εχεις βγαλει τα λαδια απο την μηχανη και ΔΕΝ εχεις βαλει ακομα τα φρεσκα) ...Το καινουργιο το φιλτρο το βιδωνεις με το ΧΕΡΙ χωρις εργαλεια κτλ και το σφιγκεις οσο περνει ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ .....ειναι προβλεπε και δεν θελει περισσοτερο σφιξιμο!
Το φιλτρο αερα ειναι το ποιο ευκολο που δεν ξερω καν αν χρειαζεται να πω την διαδηκασια ...
Σε καθε περιπτωση ξεβιδωνεις το αριστερο ψευτοκαπακο του αερα και βρισκεις την διαδικασια μονο σου ειναι πολυ απλο!
Ελπιζω να βοηθισα ..
ps οταν λες 2 τυπους μοτουλ 5100 ενοεις τα 10 40 και 20 50 ? ..δεν θυμαμε αν εχουν διαφωρα στην τιμη ...

Enigma

Παράθεση από: mechmech στις Δεκεμβρίου 09, 2010, 02:57:49 ΜΜ
ΥΓ. Τι διαφορα εχουν τα 9αρια απο τα 8αρια μπουζι, ειπαμε...? Ναι, ειναι πιο "ψυχρα", εννοω επι της ουσιας τι διαφορα κανει αυτο..?
http://www.dansmc.com/sparkplugs1.htm

οταν θα ελενξεις τα μπουζι σου συγγκρινε τα με αυτο http://www.dansmc.com/spark_plugs/spark_plugs_catalog.html


και σε γενικες γραμμες μεσα απο αυτο το site θα βγαλεις μπολικο ...<<ζουμι>> για την μηχανη και πως να την συντηρεις ...(ορεξη να εχεις) http://www.dansmc.com/mc_repaircourse.htm