Ηχος CΒ400SF Version Rμε τελικο oem απο CBR600

Ξεκίνησε από itom32, Σεπτεμβρίου 18, 2010, 04:01:21 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Ποντιος χρηστος

.ο πόντος ζει.
ο πυρετος καζαντζιδης

itom32

Mιας και μιλούσαμε για cbr400 ορίστε ο ήχος του oem τελικού του cbr400 το οποίο κατασκευάζει για την Ηοnda η ίδια Iαπωνική εταιρία που κατασκευάζει και το τελικό του cbr600,όπως και του superfour και ίσως και σε όλα τα μοντέλα της Honda.H εταιρία ονομαζεται Sankei ή ποιο ολοκληρωμένα Sankei Giken Kogyo.Co.LTD   http://www.sankei-gk.co.jp/global/p_04.html
O ηχος του τελικού εδώ:
https://youtu.be/i_a-rIh46Ys

Alex400

ΔΕΝ είμαι αντικειμενικός στο θέμα τελικού , αλλά ψηφίζω δαγκωτό CBR 400. Με φαίνεται υψηλότερης απόδοσης και είναι ίδιο εξωτερικά με το δικό μας .         

itom32

Παράθεση από: Alex400 στις Μάρτιος 05, 2019, 05:17:00 ΜΜ
ΔΕΝ είμαι αντικειμενικός στο θέμα τελικού , αλλά ψηφίζω δαγκωτό CBR 400. Με φαίνεται υψηλότερης απόδοσης και είναι ίδιο εξωτερικά με το δικό μας .         
Στις επόμενες μέρες θα βάλω βιντεάκι και το Sankei του Superfour.Hxητικά με αρέσει περισσότερο του superfour.Αλλά το τελικο του CBR400,δίνει το κατι παραπάνω σε άρπαγμα,χωρίς όμως να μπορώ να καταλάβω γιατί.H μόνη οπτική διαφορά που έχουν είναι οτι το ένα δένει με κρίκο (αυτό του cbr400),ενω το άλλο με τον σύνδεσμο που είναι φιξ στο τελικό(του superfour).Κατα τα άλλα είναι ίδια.Θεωρητικά ίσως επειδή το cbr400 είχε πιο σπορ στήσιμο και πρακτικά βάση των spects του μανουαλ έβγαζε παραπάνω ίππους (59ps στις 13.000)σε σχέση με τους 53 του sf,ισως και το τελικό του να έχει πιο σπορ στήσιμο(πιο ανοιχτό);;για μεγαλύτερες επιδώσεις.
Panos25 ίσως όταν φόρέσεις το δικό σου να με πεις εντυπώσεις.Ή ακόμη καλύτερα αν βρεθούμε να ανταλλάξουμε τελικά να δούμε αν έχουν διαφορά τα δύο τελικα cbr400 που φοράμε.Σκέφτομαι μήπως στο δικό μου έχουν αφαιρέσει κάποιο διάφραγμα και ίσως γι'αυτό με φαίνεται πιο φωνακλάδικο και να δίνει τόσο καλύτερο άρπαγμα σε σχέση και με το Sankei του superfour αλλα και το Sankei του cbr600.

panosp25

Γιάννη σίγουρα θα ενημερώσω οταν το τοποθετήσω και θα ανεβάσω και βίντεο. Τωρα οσο για τη διαφορά στις επιδόσεις, πιστεύω κι εγω ότι οφείλεται στο οτι το cbr είχε πιο σπορ στήσιμο.

itom32


Ποντιος χρηστος

Ψηφίζω το πρώτο βίντεο μου άρεσε περισοτερο ο ήχος . Και ο άλλος ο τελευταίος καλός μεν αλλά ο πρώτος στις 5 μαρτ θεϊκός  ιτομ.
.ο πόντος ζει.
ο πυρετος καζαντζιδης

apostolos


Alex400


itom32

Παράθεση από: Alex400 στις Μάρτιος 09, 2019, 07:56:10 ΜΜ
Οι στροφές [RPM] 1.200-4.000 :)
Eίχες δίκαιο...γκαρίζει.Δεν εύχομαι πολύωρο ταξίδι με δαύτην...θα σε κάνει ένα κεφάλι...καζάνι! O0

Alex400

Σε είπα σαν το ΟΕΜ ΚΑΝΕΝΑ .....ʼντε και ψήνομαι και για του CBR 400 NC29 λόγω επιδόσεων. Με τη REMUS το σπρώχνεις  δυο στενά και μετά το ανάβεις για να το ζεστάνεις.....Και οι γείτονες λένε ωραία εξάτμιση και αθόρυβη βρε παιδί μου ,φεύγεις και δεν σε παίρνουμε είδηση....... >:D >:D >:D