Μούδιασμα δάχτυλων

Ξεκίνησε από klab, Σεπτεμβρίου 05, 2010, 05:04:00 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

klab

Είχα να ανέβω σε μοτοσυκλέτα 8 χρόνια και με το που πήρα το CB είμαι όλη την ημέρα επάνω.
Έχω παρατηρήσει ότι το τιμόνι μου φέρνει αρκετούς κραδασμούς σαν μουδιασματάκι ελαφρύ ένα πράγμα.
Την τελευταία εβδομάδα όμως κυρίως το πρωί που ξυπνάω πάω να πατήσω το φλας (με τον αριστερό αντίχειρα) και δεν τον νοιώθω καθόλου.
Έφτασα στο σημείο να πατάω τον διακόπτη με το δεξί γιατί δεν ήξερα τι έκανα.
Μετά από 15-20 λεπτά με αφήνει και όλα οκ μέχρι το επόμενο πρωί.
Σκέφτηκα μήπως ο συνδιασμός του ότι είχα ξεμάθει να καβαλάω μηχανές με τους κραδασμούς να είχε αυτό το αποτέλεσμα και είπα να περιμένω λίγες ημέρες να το συνηθίσω.

Όμως χθες το βράδυ δεν έκλεισα μάτι, ο αντίχειρας είναι αρκετά μουδιασμένος και έχω και έντονο πόνο στις κλειδώσεις του δάχτυλου.
Μία με αφήνει μία με πιάνει από το πρωί και κοντεύω να σαλτάρω.
Από την κούραση και την αϋπνία έριξα έναν 2ωρο υπνάκο το μεσημέρι και μόλις ξύπνησα νοιώθω ελαφρύ μούδιασμα στα πρώτα 3 δάχτυλα του δεξιού χεριού αυτή την φορά !
Ο αριστερός αντίχειρας παραμένει μουδιασμένος και πονάει, ελπίζω να μην έχουμε τίποτα περίεργα γιατί  σε καμιά ώρα την κάνω για νοσοκομείο να με τσεκάρουν.
Αμήν !

itom32

Eγω το μονο μουδιασμα που νιωθω μετα απο αρκετη ωρα οδηγησης ειναι στον αριστερο δεικτη και μεσο,αλλα ειναι επειδη εχω αρκετα σκληρη την μανεττα του συμπλεκτη,βαλε λιγη βολταρεν ή κουντερπειν.Περαστικα ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο. :-\

point zero

παρε bmw  ... δεξι τιμονη , δεξι φλας !  Αριστερο τιμονη , αριστερο φλας ...αν δεν τα κλεισεις  μετα απο 30 δευτερα μετα το στριψιμο  κλεινουν μονα τους ...

( πιστευω να μην ειναι τιποτα ..περαστικα παντως  :) )
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

desmond

έτσι όπως το περιγράφεις δεν μπορεί να είναι από το τιμόνι σου όσο και να τρέμει.
Κάτι άλλο φταίει.
Καλά κάνεις και πας στο γιατρό να σε τσεκάρει.
Ελπίζω κι εγώ να μήν είναι τίποτα σοβαρο.
Περαστικά
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

jimis

Παράθεση από: klab στις Σεπτεμβρίου 05, 2010, 05:04:00 ΜΜ
Όμως χθες το βράδυ δεν έκλεισα μάτι, ο αντίχειρας είναι αρκετά μουδιασμένος και έχω και έντονο πόνο στις κλειδώσεις του δάχτυλου.
Μία με αφήνει μία με πιάνει από το πρωί και κοντεύω να σαλτάρω.
Από την κούραση και την αϋπνία έριξα έναν 2ωρο υπνάκο το μεσημέρι και μόλις ξύπνησα νοιώθω ελαφρύ μούδιασμα στα πρώτα 3 δάχτυλα του δεξιού χεριού αυτή την φορά !
Ο αριστερός αντίχειρας παραμένει μουδιασμένος και πονάει, ελπίζω να μην έχουμε τίποτα περίεργα γιατί  σε καμιά ώρα την κάνω για νοσοκομείο να με τσεκάρουν.
Αμήν !

Μηπως κανεις καθιστικη εργασια? Εαν ναι, προσεχε την περιπτωση αυχαινικου.  Σχετικα με τη μοτο, πρεπει να εχεις συνεχεια το νου σου να κρατας χαλαρα τα γκριπς, και να εχεις χαλαρα τα χερια απο καρπους και πισω. Να κρεμονται οι αγκωνες. Πολυ σημαντικο στην κουραση του χεριου.
Ασκηση χαλαρωσης: Κρατωντας τα γκριπ, κανε τους αγκωνες σου πανω κατω σαν 'κοτα΄(χωρις πλακα), μερικες φορες. Μετα απο 2-3 τετοιες κινησεις, μπορεις να χαλαρωσεις τα χερια και εχεις καταλαβει, εαν τα ειχες σφιγμενα η οχι ..

geo99rge

περαστικα δεν νομιζω να ειναι τιποτα σοβαρο,  :wave:
μην ξεχνατε οτι μπορει να ειναι και καμια ψύξη!!! απο τον αέρα. (μη γελάτε)
nova-rrrr..., Zongshen 200

klab

Παίδες εκ πρώτης φαίνεται να είναι είναι Σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα http://www.physio.gr/article_read.asp?id=82              
Θα γίνουν εξετάσεις μόλις βρω νευρολόγο γιατί πήγα σήμερα στο νοσοκομείο και περίμενα 1μιση ώρα για να μου πουν ότι με έστειλαν σε λάθος τμήμα και έπρεπε να ξανακάτσω στην ουρά με 40 άτομα τουλάχιστον.......οπότε τους σιχτίρισα και έφυγα.
Πήρα τηλέφωνο στο ΙΚΑ ραντεβού....μετά από 40 ημέρες  :abeye-popping: ρε ουστ
Άρα είμαι σε αναζήτηση ιδιώτη γιατρού τώρα και βουρ για χειρουργείο όσο πιο γρήγορα γίνεται.
CB δεν έχει πλέον από χθες (λόγω του χεριού) και τουλάχιστον για 1 μήνα μετά το χειρουργείο.......καλό χειμώνα #!$^&$@#  :censored:

Atanassio

Παράθεση από: klab στις Σεπτεμβρίου 06, 2010, 04:06:36 ΜΜ
Παίδες εκ πρώτης φαίνεται να είναι είναι Σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα http://www.physio.gr/article_read.asp?id=82              
Θα γίνουν εξετάσεις μόλις βρω νευρολόγο γιατί πήγα σήμερα στο νοσοκομείο και περίμενα 1μιση ώρα για να μου πουν ότι με έστειλαν σε λάθος τμήμα και έπρεπε να ξανακάτσω στην ουρά με 40 άτομα τουλάχιστον.......οπότε τους σιχτίρισα και έφυγα.
Πήρα τηλέφωνο στο ΙΚΑ ραντεβού....μετά από 40 ημέρες  :abeye-popping: ρε ουστ
Άρα είμαι σε αναζήτηση ιδιώτη γιατρού τώρα και βουρ για χειρουργείο όσο πιο γρήγορα γίνεται.
CB δεν έχει πλέον από χθες (λόγω του χεριού) και τουλάχιστον για 1 μήνα μετά το χειρουργείο.......καλό χειμώνα #!$^&$@#  :censored:


Χειρουργήθηκε φίλος σήμερα το πρωί με το ίδιο σύνδρομο.  Είχε φτάσει σε σημείο γερού πόνου.  Θα ενημερώσω για την μετεγχειρητική του εξέληξη.  Σήμερα μέχρι στιγμής δεν έχω μιλήσει μαζί του καθόλου.  Περαστικά!!! :grouphug:

Atanassio

Update, μόλις μίλησα μαζί του.  Πονάει αρκετά αλλά μεχρι στιγμής παλεύεται με τα παυσίπονα.  Αφαίρεση ραμμάτων μετά από 2 εβδομάδες και ξανά μοτοσικλέτα (όπως είπες) μετά από 4.

Καλό κουράγιο και πάλι περαστικά!!! :hug:

klab


desmond

Τελικά ήταν πιο σοβαρό από ό,τι πιστεύαμε...
Περαστικά και μην αγχεσαι, η κούκλα θα σε περιμένει.
Λέγε της κάνα γλυκόλογο κάθε 2-3 μέρες για να μή νομίζει ότι την παράτησες και σου κρατάει μούτρα
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

Leonas

περαστικα κ απο εμενα ... θα σου προτινα ομως να δεις κ εναλακτικη λυση πρωτα...δλδ καμια φυσικοθεραπεια καθως σε πολλες περιπτωσεις δεν εξαφανιζεται μονιμα το προβλημα κ μετα απο καιρο χρειαζεται ξανα.Δεν ειναι κατι που μπορεις να το κανεις μια φορα στα 5-6 χρονια,μετα απο 2ρη δλδ επεμβαση θα εχεις πλεον σοβαρα προβληματα.Ειμαι φυσιοθεραπευτης για αυτο στα λεω....κρατα το νυστερι σαν την τελευταια λυση.οχι την πρωτη

freethan

Περαστικά Klab και απο μένα και σιδερένιος! Επίσης να προτείνω και την λύση του βελονισμού που ίσως σε απαλλάξει χωρίς χειρουργείο.

klab

Θα το λάβω σοβαρά υπ'οψιν, είπα βουρ για χειρουργείο γιατί νόμιζα ότι είναι η μόνη λύση.
Αύριο θα κανονιστεί το ραντεβού με τον γιατρό και θα δούμε τι θα πει.
Και πάλι ευχαριστώ για τις ευχές σας  :grouphug:

jokey

Θα σου πω εγώ λύση σαν πρακτικός που είμαι
Πάρε δύο εβδομάδες άδεια
ʼραξε εκεί στο Γιαννισκάρι(τώρα που δεν έχει και κόσμο) πάρε και βάλε δέκα κασόνια μπύρες μέσα σε βαρέλια με πάγο ,πάρε και μια ξαπλώστρα με ομπρέλα και άραξε.
Στην αρχή πίνε μία μία τις μπύρες και μόνο με το χέρι που δεν μουδιάζει, μετά από λίγο δυο δυό και με το χέρι που μουδιάζει.Όταν μου μουδιάσεις ο υπόλοιπος να δεις οτι το μούδιασμα στο χέρι θα έχει περάσει :yelrotflmao:
Περαστικά και κουράγιο, γιατί αυτά τα ιατρικοταλαιπωριακά είναι λίγο σπάσιμο
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ