Hello boys and girls

Ξεκίνησε από COSBOUT, Νοεμβρίου 25, 2009, 03:07:02 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

COSBOUT

Γεια σας παιδια. :wave: :wave: :wave:
Noobie here.Καινουργιος στο foroum ,καινουργιος ...χμμ... μελλων οδηγος μοτο :scratchchin:.
Εχετε κανει και κανετε ΑΨΟΓΗ δουλεια.
Εχω διαβασει τοσα για το CB που μαλλον εχω ερωτευτει και θα ειναι το πρωτο μοτο μου.
Η ερωτηση μου ειναι αν το CB κανει για δασκαλος (πιστευω οτι η μηχανη σε πρωτοδιδασκει και οχι η σχολη :sleep2:)η θα πρεπει να παω σε κατι πιο μικρο,υποψη ειμαι κοντα τριαντα :absad:
HASTANAPANE!

egm

Βρε καλώς το παλληκάρι.

Καλως όρισες και με το καλό στο παρεάκι. Βέβαια εγώ δεν είμαι ο καταλληλότερος να σου απαντήσει, αλλά αν κάνεις λίγη υπομονή, θα λάβεις σύντομα γνώμες από τους γνώστες του συγκεκριμένου θέματος.
Καλή διαμονή.  :wave:
Τα πάντα γίνονται. Αρκεί να βρείς τον τρόπο......

George2411

Καλωςηρθες φιλε μου.
Εξαρταται το τι ζητας απο μια μηχανη και τι ειδος μηχανης ζητας (αν σε βολευει η street η κατι σε On-off).
Το cb σαν μηχανη για να μαθεις πιστευω οτι ειναι μια πολυ καλη επιλογη (δεν ειναι τυχαιο οτι δινεις πορεια-εξετασεις για διπλωμα με εκπαιδευτικη cb400 αλλα και cbf).
Δεν σπαει δεν χαλαει (απο οτι θα σου πουν και αλλοι παλαιοτεροι κατοχοι) αλλα αν και την εχω λιγο καιρο ειμαι σιγουρος για την αξιοπιστια της μιας και μιλαμε για Honda.
Το σερβις στην ωρα του και αν την προσεχεις θα την εχεις για μια ζωη. Ευκολη μηχανη στην οδηγηση, ξεκουραστη με οσο γκαζι χρειαζεσαι για πρωτη μηχανη, καλα φρενα - στησιμο και ομορφη.
Ευχομαι με το καλο να την αποκτησεις.
Φιλικα
Γιωργος

COSBOUT

Καλως σας βρηκα λοιπον και ευχαριστω.
Ειμαι στο ψαξιμο εδω κ μια βδομαδα κ εχω αρχισει να γινομαι ανυπομονος δεν καθεται καμμια καλη περιπτωση αλλα που θα παει θα τη βρω.
Sorry αλλα στο reply μαλλον θα αργω ιντερνετ μονο μαγαζι...
Ααααα και κατι αλλο.Πιο version να κοιταω πιο πολυ (παντα για 400cc μεχρι ΄99 γιατι no money no honey)?                 lights pleaseee...
HASTANAPANE!

snipereps

Eκει που εισαι ημουνα και εδω που ειμαι ελπιζω να ερθεις συντομα αλλα να πας και πιο ψηλα ,και καλως ηρθες ;D ειμαι πανευτυχής  :yoohoo: κατοχος ενος version R, το πιο ψηλα ειναι το version S(brembo ειναι αυτα), εδω και 3 μηνες. Μπορω να σου πω οτι σκεφτομουν οτι και συ και η επιλογη που εκανα νομιζω πως ηταν οτι καλυτερο θα μπορουσα με τα λεφτα που διεθετα. Ψαξε, ψαξε και ψαξε... αλλα αν σου εχει μπει το super four μικροβιο δεν θα το ξεφορτωθεις. Απτην μια η ομρφια και απο την αλλη η σιγουρια. Εδω νομιζω πως τα εχει και τα δυο. Οσο για το γκαζι μπορω να πω πως θα μπορουσε να ειναι και λιγοτερο και να μην εχεις κανενα προβλημα για πρωτη μηχανη. Γενικα νομιζω πως ειναι πραγματικο σχολειο. Μετο καλο και οτι θες εδω ειμαστε ολοι. :wave:

ANESTIS

Καλώς ήρθες στην παρέα μας :beerchug:
Για μένα άν έχεις ξανα οδηγήσει συμπλεκτικό ή έστω και θεωρητικά ξέρεις πώς λειτουργεί το όλο θέμα οδήγησης με συμπλέκτη, η συγκεκριμένη μηχανή είναι ο καλύτερος δάσκαλος που θα βρείς γιατί είναι ένα πολυ στιβαρό μηχανάκι με ομαλό γκάζι που σημαίνει οτι συγχωρεί λάθη.....
Αφού να φανταστείς οτι όταν έδεινα για δίπλωμα 125 έκανα μαθήματα με ένα yamaha tw και έπειδη είμαι απο μικρός κ@@@@λωμένος με τις μηχανές και δν μου είχε πέσει ποτέ μηχανή πάνω απο 125cc και ιδικά συμπλεκτικό παραμύθιασα τον δάσκαλο και τον έπεισα να μου δώσει το εκπαιδευτικό cb για βόλτα :yoohoo:
Σε πληροφορώ οτι το πήγενα πιο άνετα απο το tw και σε κάποια φάση που το ψιλό έσπασα και μου δίπλωσε επανήλθε απο μόνο του χωρίς καν να ζορίσει :goodboy:
Πιστεύω οτι είναι μία απο τις καλύτερες επιλογές για κάποιον πρωτάρη και όχι μόνο γιατι παρά τα 400cc του έχει ένα πολυ καλό και δυνατό γκαζάκι :sun_smiley:
Απο κεί και πέρα για θέμα S ή R έχει να κάνει με το τι ζητάς....
Αυτά απο μένα.... ελπίζω να σου κάληψα τις απορίες
Και πάλι καλός ήρθες και καλή διαμονή :beerchug:

jokey

Παράθεση από: COSBOUT στις Νοεμβρίου 25, 2009, 05:00:26 ΜΜ
.Πιο version να κοιταω πιο πολυ (παντα για 400cc μεχρι ΄99 γιατι no money no honey)?                 lights pleaseee...
Για πρώτο μηχανάκι είναι καλό αλλά θέλει λίγο σύνεση στο γκάζι στην αρχή γιατί θα σου φανεί πολύ γκαζιάρικο.Αφού το μάθεις μετά και το συνηθίσεις θα είναι πολύ διαφορετικά.
Να ξέρεις οτι είναι αξιόπιστο μηχανάκι αλλά είναι παλιό και βγάζει κάποιες ζημιές του οι οποίες είναι από την παλαιότητα σε περιφεριακά σημεία και όχι του κινητήρα(γι'αυτό θεωρέιται και αξιόπιστο).
Αυτό που θα πρέπει να επιλέξεις θα είναι το μοντέλο που είναι το πιο καλοσυντηρημένο.Να κοιτάς κυρίως σε ιδιώτες
Οι μαντράδες ξέρουν καλά να κρύβουν τα κουσούρια της μηχανής και πάρε και κανα φίλο μαζί που σκαμπάζει δυο πράγματα για να μπορέσεις να αποφύγεις έξτρα χρήματα,άγχος,μπινελίκια
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

point zero

καλως ηρθες ..οντως θελει ψαξιμο η δουλεια  με τα super four , ασχετα με το μοντελο ειναι σημαντικοτερο  η κατασταση τις μηχανης στο συνολο να ειναι καλη . Γιατι μονο πισω αναρτησεις , γραναζια , αλυσιδα να χρειαστεις  ( που μαλλον θα χρειαστεις )  εχεις  την πεντακοσαρα ετοιμη ! καλο ψαξιμο , καλη τυχη  :beerchug:
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

Headmaster

Καλώς τον !!!
Πες μας και από που είσαι για να ξέρουμε!!
Που ξες μπορεί να σε βοηθησει και κανεις απο εδω μέσα(κοντινος σου) στην επιλογη της μηχανής σου !!

Atanassio

Να σε καλωσορίσω κι εγώ με τη σειρά μου.  Καλωσήρθες και καλή διασκέδαση!!! :beerchug:

Σχετικά με το super four τα κάλυψαν όλα οι από πάνω.  Ένα πράγμα μόνα θα συμπληρώσω το οποίο λέω σε όσους είναι υποψήφιοι αγοραστές street μηχανής για πρώτη μοτοσικλέτα:  Μέχρι να το μάθεις πρόσεχε λιγάκι τα μπροστινά φρένά.  Είναι πολύ πιο δυνατά από ότι έχεις δει σε μικρότερες μοτοσικλέτες, δαγκώνουν άσχημα και είναι το μόνο σημείο που δεν συγχωρεί λάθη.  Εύκολα αγοράζεις οικόπεδο με θέα αν σε φρενάρισμα πανικού το μαντρώσεις και ο δρόμος γλυστράει (90% των δρόμων στη χώρα μας!!!)

COSBOUT

ΜΑΝΤΡΑΔΕΣ σε καμμια περιπτωση,περα απο το τι κρυβουν,αγοραζουν με το κιλο και πουλανε με το κομματι.Απλως θελει πολυ ψαξιμο και τυχη γιατι εχω την εντυπωση οτι η δεν κυκλοφορουν πολλα εδω η δεν τα πουλανε.
Κατοικω κερατσινι παιδες και Καμινια το μαγαζι.
Οσο για τα φρενα και το γκαζι ειμαι λιγο χεσμεντεν για αρχη  :goodboy:.
HASTANAPANE!

point zero

ριξε μια ματια εδω ... http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=2331.0   ισως σου κανει ....
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

Enigma

Welcome φιλαρακι ...Τρελο σχολειο το cb
Μην φοβασε καθολου στο να παρεις ενα ...Μεχρι τις 6000 με 7000 στροφες ειναι ενα υσηχο γατακι ...σαν 250αρι παει ...δεν θα σε τρομαξει καθολου και θα μαθεις ανετα πολυ καλο κεντρο βαρους και προβλεψιμο ...
Οταν θα το μαθεις θα ανεβασεις στροφες περισσοτερες και μετα τις 8000 που αρχιζει να ουρλιαζει τα δεινει τρελα ...Ετσι οσο ακομα μαθενεις και στις στροφες που σου αναφερα ...θα εισαι πολυ ανετα...
Οπως λενε και τα παιδια πανω δωσε 2 δραχμες παραπανω σε μηχανακι που ΔΕΝ θελει μαζεμα ...δεν μαζευονται φθηνα αυτα και αν σκεφτεις ας το παρω τωρα φθηνα και μετα βλεπουμε ΘΑ κανεις λαθος ...παρε το μια και καλη σε καλη κατασταση ...
Του point zero και μονο απο την φωτο ...αξιζει να κανεις μια βολτα να το δεις ...θα φατε και κανα κοψιδι που λεει ο λογος
Οπως και να εχει καλοςηρδθες ...εδω θα ειμαστε διπλα σου για οτι χρειαστεις

COSBOUT

Point Zero 's CB :abeye-popping: :abeye-popping: :abeye-popping:   +1000
2800 Ε   :absad: :absad: :absad:

Α Ψ Ο Γ Ο ! ! !
Αλλα ρε σεις κοντευα να καταληξω στο ΚΑΤ απο τη γυναικα.Πιστεψτε με ηταν σαφης  :nono: :nono: :nono:.
Δυστυχως mate τοσο ψηλα δεν βγαινω 1000 ευχαριστω παντως  :hug: :hug: :hug:.
Καταλαβαινεις +κρανος Χ 2+μπουφαν Χ 2 +++

Καθοτι οι ζωντανοι με τους ζωντανους και οι παντρεμενοι με τους παντρεμενους. ;D ;D ;D

Πες μου χρονολογια παντως γιατι ενα γειτονακι ψαχνει και αυτο.Που ξερεις?
HASTANAPANE!

point zero

Ειναι CB 400 F 2  ( NC 31 ) που σημαινει οτι ειναι απο 1992-1994  .. πρωτη αδεια στην Ελλαδα εχει βγαλει το 2000 νομιζω ..δεν ειμαι  σιγουρος πρεπει να κοιταξω ....



ΡΕ παιδια εχω ενα απροσδιοριστο αισθημα κενου στο στηθος απο εχτες που εβαλα την αγγελια .... :absad: :absad: :absad:
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .