Ο σκυλος ο Γιαπωνεζος...

Ξεκίνησε από Enigma, Οκτωβρίου 23, 2009, 05:21:11 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Enigma

Που δεν χαλαει ποτε ............ ξαναχαλασε !! ;D
Φυσικα εκει που ποναει η honda (να ξαναακουσω κανεναν φουστη να πει για τα Ιταλικα ηλεκτρικα ....αχ )
Το λεπον καλα τα λαμπακια τα αλλαζουμε σαν φυστικια αλλα νταξ ειναι ψιλοπριονιζε το σκαφος και ετσι δεν μουρμουραω ....
Εκανα και το ΘΑΝΑΣΙΜΟ λαθος και κανα 2 βδομαδες ΔΕΝ κοιταξα αν εχει λασκαρει καμοια βιδα  :o :o και πλεον πρεπει να βρω την μια βιδα απο την σχαρα και την μια που κραταει το προστατευτικο απο τα οργανα !!
3 ΑΧ ειδα πριν παρω αυτο και τα 3 ειχαν θεμα με τον διακοπτη μικρης μεγαλης σκαλας ....ετσι και το δικο μου ...
η λυση απλη ..... δεν εβαζες μεγαλη σκαλα  :P
Χθες το βραδυ λοιπον εκει που εφτανα σπιτι ...ξαφνικα βρε λεω πολυ σκοτηνα δεν ειναι ?
Στην αρχη νομισα οτι εκαψα και τις 2 λαμπες (ναι γιατι οχι με τον ρυθμο μια λαμπα τον μηνα ....θα μπορουσε να γινει)
Ελα μου ομως που δεν ειναι οι λαμπες ?
Τι να λεμε ...
εχω παρει μαζι κολητιρια κοφτακια και λοιπα χειρουργικα οργανα ....αυριο αν βρω χρονο θα σας πω ....
θα ριξω και καμοια ματια στο ebay μπας και βρω κανα σετ ....... τοχειριστικο ...μιας και η κορνα καμοια φωρα κανει απεργια !!!

Atanassio

Παράθεση από: Enigma στις Οκτωβρίου 23, 2009, 05:21:11 ΜΜ
Που δεν χαλαει ποτε ............ ξαναχαλασε !! ;D........
......μιας και η κορνα καμοια φωρα κανει απεργια !!!


:yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:

Δεν πιστεύω να θες σώνει και ντε να 'ναι HONDA?  Αστο ebay και ρίξε μια ματιά εδώ που είναι και κοντά σου

http://www.e-motoplace.gr/el/products.asp?int1=32&int2=108&int3=783&intProdID=2548

freethan

Παράθεση από: Atanassio στις Οκτωβρίου 23, 2009, 05:57:45 ΜΜ
Παράθεση από: Enigma στις Οκτωβρίου 23, 2009, 05:21:11 ΜΜ
Που δεν χαλαει ποτε ............ ξαναχαλασε !! ;D........
......μιας και η κορνα καμοια φωρα κανει απεργια !!!

Μου αρέσει και η τιμή! Μπράβο ρε Θανάση


:yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:

Δεν πιστεύω να θες σώνει και ντε να 'ναι HONDA?  Αστο ebay και ρίξε μια ματιά εδώ που είναι και κοντά σου

http://www.e-motoplace.gr/el/products.asp?int1=32&int2=108&int3=783&intProdID=2548

NikosCB

Hey!Hey!My!My!Rock 'n' Roll will never die!!!

point zero

To καλοκαιρι δεν αναβαν τα φωτα στο CB η λαμπα δεν ηταν , τα φις ουτε , ασφαλειες οκ ολα καλα αλλα φωτα γιοκ !! μονο το σινιαλο δουλευε Τελικα ηταν ο διακοπτης πισω απο την μιζα  ( στις μηχανες χωρις on-of διακοπτη για τα φωτα ) στιγμιαια την ωρα που παταμε μιζα σβηνουν τα φωτα αυτο γινεται με ενα ρελε που ειναι πισω απο τον διακοπτη τις μιζας , εκει ειχε κοπει το καλωδιο ... στην κοληση επανω !
αν κοιταξεις ολα τα αλλα ριξε και εκει μια ματια  :beerchug:
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

jokey

Αυτά τα ηλεκτρικά τερτίπια μου την σπάνε απίστευτα

Στο DR μία άναβαν τα μεγάλα φώτα μία όχι.¨Εκαιγε και τις λάμπες ανά τακτά χρονικά διαστήματα.Αφού κανα δυό φορές την πάτησα και δεν είχα φώτα, αποφάσισα να ψάξω.Τελικά στο φις είχε τραβηχτεί λίγο έξω το καλώδιο και δεν έκανε καλή επαφή.Το κούμπωσα κανονικά και από τότε όλα μια χαρά.Βέβαια δεν το είδα αμέσως.Παιδεύτικα πρώτα!!

Τώρα μου κάνουν νούμερα τα φλάς στο άφρικα..............!!!!


Κουράγιο Βαγγέλη.

Το μηχανάκι σε έχει κουράσει πάρα πολύ νομίζω!!!!
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

mechmech

Δε μιλαμε για CB, ε?

Αμα βρεις τι βιδα θελει το προστατευτικο απο τα οργανα (αν ειναι ιδια με superfourακι, μιλα και κατα δω  :yelrotflmao:

Enigma

Αχ φιλαρακι που ειναι το cb μου ....ΜΟΝΟ εκεινο εχει το δικαιωμα στην αξιοπιστια .....τα αλλα ειναι μπουρδες για να χουμε να λεμε

Τελικα ακου να δεις ...λιγο κακες φασεις λιγο η μακακια .....
ερχεται το Σαββατο και λεω να κατεβω πυλωτη να το σιαξω και αυτο ...χτυπαει και ενα τηλ ο Θανας ....πινει το χωσιμο εχμ τον καφε μαζι μου και αυτος ηθελα να πω και τσουπ ειμαστε κατω να το ΣΙΑΚΣΟΥΜΕ παρεα !!!
Ξεκιναω το λεπον ο τεχνικαρας ο μαμαω (που τα ξερω και ολλα) ...και .....βαζω τον Θαναση να λυσει το γκριπ ;D
Φτανουμε λοιπον πανω απο τον διακοπτη και με εντονο υφος tutorial εξυγω στον θαναση τι θα βραχυκηκλωσουμε για να κανουμε τα φωτα να αναψουνε προχειρα ...μεχρι να δουμε τι θα κανουμε .....
ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΔΕΝ ΑΝΑΨΑΝΕ ΕΠΕΙΔΗ Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΑΠΛΟ  (δασκαλε που διδασκες) ....
Τωτε λοιπον ....σκεφτομαι να κανω αυτο που επρεπε να εχω κανει απο την αρχη ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΚΟΙΤΑΞΕΣ ?....
Μια καμμενη 10αρα ηταν το προβλημα τελικα ...μιας και εχουμε λυσει ομως διακοπτη (ο οποιος δεν οπλιζε την μεγαλη σκαλα) λεω αντε
να εξυγησω στον Θανασακη πως δουλευει ...ετσι για να ξερει και αυτο μωρε .....




Τελικα αφου μου εφτιαξε τον διακοπτη που εγω ο κουλος δεν μπορουσα  :'( ;D ...................  τα βαζουμε ολα πανω και πεταγωμε να παρω μια ασφαλεια (εν μεσω βροχης) στο βενζιναδικο ...
Ασφαλεια 10 ...ΤΣΟΥ μονο 15αρα ...αντε λεω φερε να κανω την δουλεια μου ...λαμπακι( ηταν καμμενο το ενα απο τα δυο) ΤΣΟΥ ...ασε το λεω θα βρω αλλη φορα ...φτανω πυλωτη βαζω ασφαλεια ...ΚΟΜΠΛΕ !!Αντε ευτηχως το βραδυ θα παω δουλεια!

Και ερχεται το βραδυυυυυυ
Λιγο πριν φτασω Γλυφαδα ...μου ερχεται στο μυαλο η σκεψη <<ρε γμοτο ολα καλα αλλα την πρωτη ασφαλεια γιατι την εκαψε ?>> Ε δεν τελειωνω την σκεψη μου ...και αρχισουν τα φωτα να τρεμοπαιζουν ....στην μικρη σκαλα αναβε το λαμπακι της μεγαλης λιγα χλμ μηνανε λεω καλη μου υπομονη ....ναι φυσικα υπομονη ...ΒΟΥΡΤΣΕΣ (να μην γραψω τιποτα αλλο) 200 μετρα πριν σταματησω αρχισανε και οι πρωτοι καπνοι απο κατω απο το κοντερ ...αμαν αμαν λεω κατσε να τα σβησω .....μην εχουμε και καμοια φλογαααααααα
Στο κλεισιμο την προλαβα στο τσακ !!!Σταματω χωνω χερι απο κατω ...να και η καπνιλα στην αριστερη κλεμα


Να μην το κουρασω αλλο ....Στο καμμενο λαμπακι εχει πεσει το νημα με τετοιο τροπο που το βραχυκηκλωσε ...τρελα βαλε και η ασφαλεια που ΔΕΝ καηκε μιας και ητανε μεγαλητερη ...τελικος απολογισμος κλεμα και το καλωδιο της καρβουνο ..(και στανταρ ζορισε και ποιο μεσα αλλα δεν δυχνει να εχει προβλημα) ....Τι να λεμε ...το καλο ειναι οτι εχει δυο φωτα ...μεχρι να βρω χρονο παμε μονοφθαλμα! :wave: :puke:

point zero

Καλα  γιατι σου καιει ολη την ωρα τα φωτα ? 

Ειχα παλια ενα suzuki gs 400 εκαψε το πηνιο και εκανα περιεληξη ... απο τοτε ομως και για τα επομενα δυο χρονια αλαζα και εγω λαμπες σαν τα στραγαλια ... λες να εχει σχεση ?
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

Enigma

Βασικα ...απο δικια μου επειρια ...οταν αλλαξεις το μαμα λαμπακι ......μετα εισαι καθε 3 και λιγο να αλλαζεις ....
Δεν ξερω που μπορει να πουλανε καλη ποιοτητα λαμπες παντως αυτες στα βενζιναδικα ειναι για κλοτσες !
Χαρακτηριστικο παραδειγμα στο αμαξι το πισω δεξια κολοφαναρο που καηκε σε καποια φαση ..το αλλαζα καθε 2 μηνες μετα την αλλαγη
το αριστερο ..ειναι ακομα το μαμα !
Ε τωρα υποτιθεται στα ον οφ ειναι και οι κραδασμοι ...βαλε και μονοκυληνδρο ...λιγο το ενα λιγο το αλλο !!!

point zero

φανταζομαι θα εχεις μετρησει τα ρευματα σου ...
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

Atanassio

Βάζω την χάρτινη κουκούλα, σηκώνω επιδεικτικά τον δίκτη του δεξιου χεριού και τον δίνω στεγνα:
Το Σαββάτο που κάναμε το ψάξιμο το πολύμετρο ήταν ψόφιο από μπαταρία............. :yoohoo:

Εντάξη δικαολογημένα, το παλικάρι τρέχει πανικόβλητο από την δουλειά :hug:

Atanassio

Αυτό πάντως που είπε ο Enigma για τις μαμά λάμπες ισχύει, ειδικά τις 35w/35w το έχω τραβήξει κι εγώ και τις άλλαζα σαν τι γκόμενες.......εεεεεεεεε τα πουκάμισα!!! :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:

Μέχρι που πήρα μια πανάκριβη, κάπου στα 5 ευρώ αν θυμάμαι καλά  :abeye-popping: από είδη μοτοσικλέτας και ησύχασα.