Μικρη πτωση! ---> Δισκοπλακα :(

Ξεκίνησε από mechmech, Οκτωβρίου 22, 2009, 06:01:10 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mechmech

Καλησπερα παιδες.

Επειδη απο τα υπαρχοντα ποστ δεν εβγαλα σαφες συμπερασμα, ποσα να περιμενω να κοστισει αλλαγη μπροστα δισκοπλακας σε version S?

Ισχυει οτι αλλαζουν αναγκαστικα και οι δυο???

Αμα ειναι κανα μεγαλο νουμερο φερτε το μου μαλακα ρε παιδια, ειμαι ψιλοταπι. Ειχα μια πτωση προχτες ζωγραφου και αποτι φαινεται (ακομα δεν την εχει δει μαστορας, εχω ραντεβου αυριο) θα κλαιω την μπροστα αριστερη...

Επισης, με το που επεσε η μηχανη, αρχισε να χανει βενζινη, αν και δεν ειχε καμια εμφανη πληγη στο μοτερ. Βασικα φανταστειτε οτι ουτε καν εχει φαγωθει το χρωμα απο τις ψυκτρες. Ειναι αψογη εμφανισιακα, ευτυχως!!! Εφυγε κανα σωληνακι, λετε?

Δεν ειμαι και για την δισκοπλακα σιγουρος, αλλα κανει ενα περιοδικο χλακ χλακ οταν γυρναει ο τροχος... Δεν ξερω αν εγινε κατι με τη ζαντα...

NikosCB

ΚΑταρχιν πως επεσε? Κουτουλησε η δισκοπλακα καπου?

Οχι δεν ειναι υποχρεωτικο να αλλαξεις και τις δυο. Οι τιμες? αστο..μη μασας ομως παιζουν και μεταχειρισμενες. Εαν ειναι διαμετρος 320 εχω απο το Μπουσα να σου δωσω.

Ολα κανουν ενα χρουτς χρουτς οταν προχωρανε αλλα για διαφορους λογους οχι απαραιτητα κακους, πχ βρωμικα τακακια κτλ.

Για τη βενζινη (χωρις να ξερω ακριβως πως επεσε το μηχανακι) μη φοβασε, το πιο πιθανο ειναι να ειναι υπερχηληση.

Πες και αλλες λεπτομεριες να βοηθησουμε.
Hey!Hey!My!My!Rock 'n' Roll will never die!!!

ANESTIS

Καταρχην ελπιζω να μν χτυπησες.....
Δευτερον: Για θεμα βενζινης αν εχανε μονο οσο ηταν πεσμενη η μηχανη και με το που τη σηκωσες σταματησε, τοτε ειναι υπερχειληση οπως ειπε ο φιλος μας ο Νικος.
Τριτον: Για να εφυγε κανενα σωληνακι εγω προσωπικα το βρισκω λιγο απιθανο γιατι ολα ειναι θαμενα βαθια και πρεπει να μπει χερι.... ακομα και σωληνακι να εχει φυγει δν δικαιολογηται να χανει βενζινη, λογο του οτι το μηχανακι για να κατεβασει βενζινη απο το ντεποζιτο στα καρμπς δουλευει με υπο πιεση, που σημαινει οτι πρεπει να δουλεβει η μηχανη, ωστε να δουλεψει η αντλια βενζινης, ωστε να γινει κυκλωμα αερα στο ντεποζιτο, ωστε να σου κατεβασει βενζινη ;D
Τεταρτον: Χωρις να θελω να σε τρομαξω αν συνεχειζει να σου χανει ακομα και μετα την πτωση ελενξε μηπως ειναι φαγωμενη καμια φλαντα στα ποτηρια των καρμπς, η αν εχει σπασει κανενα ποτηρακι απο καρμπς.

Με θεμα δισκων αν εχεις διπλο σταντ ελενξε αν οταν γυρνας των τροχο φρεναρει απο μονος λογο του οτι ζοριζεται στο γυρισμα, επισης αν εισαι εν κινηση και φρεναρεις σου κανει σκαλοπατακι και κλοτσαει... αν ναι τοτε εχεις οντος στραβομενο δισκο....

ελπιζω να βοηθησα :wave:

mechmech

Ωραια, υπερχειλιση λοιπον. Η μηχανη εχασε βενζινη οταν επεσε και εσταζε κατι σταλες για κανα δυο λεπτα αφοτου την σηκωσα. Εκτοτε δεν χανει σε καμια θεση ( ρεζερβα η ρεζερβουαρ ).

Ολα αυτα που μου λετε τα ξερω, για ελεγχο στραβου δισκου. τα κλασσικα συμπτωματα τα εχει, αλλα κραταω μια επιφυλαξη διοτι οπως επεσε η μηχανη, ΛΟΓΙΚΑ, δεν πρεπει να χτυπησε η δισκοπλακα πουθενα...
Το μοναδικο συμπτωμα που με παραξενεψε ειναι οτι ενω στρεφεται ο τροχος, αν παταω περιοδικα φρενο, σε καποιες θεσεις η μανετα εχει την νορμαλ αντισταση, ενω σε μια συγκεκριμενη θεση η μανετα ερχεται με σχεδον καθολου αντισταση και ακουμπαει στο τιμονι (σαν να εχει κοπει η ντιζα). Κι αυτο βεβαια, σε δισκο παραπεμπει...

Πειτε και μια τιμη, μη τη μαθω κατευθειαν απο το μαστορα...

Νικο, σε ευχαριστω, αλλα δεν εχω ιδεα τι τυπο φοραει η κουκλα μου.

Ευχαριστω, παιδια.

freethan

ΠαράθεσηΓια τη βενζινη (χωρις να ξερω ακριβως πως επεσε το μηχανακι) μη φοβασε, το πιο πιθανο ειναι να ειναι υπερχηληση.

Υπερχείλιση 100%.

Για τσεκάρισμα δισκόπλακας ότι σου είπαν παραπάνω. Ποιά version του CB έχεις ;

mechmech

Το S εχω, το γραφω και παραπανω... :) Με τα Brembo. Παραγωγη '99 νομιζω (ΠΑΡΑΓΩΓΗ, οχι πρωτη αδεια).

Τεσπα, παω τωρα στο μαστορα να δουμε τι θα μας βγαλει.

Αν εχετε σοβαρες προτασεις για να γλυτωσω χρηματα, με μεταχειρισμενα κλπ, ριχτε τες.

Μην ακουσω για απομιμησεις, δεν παιζω με τα φρενα μου...

jokey

Αν μιλάμε για χιλιοστά του χιλιοστού να παίζει στο φρένο άστο ως έχει
Εγώ ψιλοστράβωσα τον δίσκο λόγω ξεχασμένης κλειδαριάς και το έχω αφήσει χωρίς να το αλλάξω
Απλά μου κάνει ένα κλωτσιματάκι η μανέτα το οποίο το καταλαβαίνω επειδή ξέρω τι έχει γίνει

Μετά αν έχει πάρει λίγο η δισκόπλακα και έχει ακόμα πολύ ψωμί, τότε παίζουν δύο λύσεις
Τόρνος
Πρέσσα

Αν θες καινούργια, πας μέχρι τον Σαρακάκη με την άδεια τον ρωτάς την τιμή και φεύγεις άσπρος από το σοκ που θα πάθεις
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

freethan

Παράθεση από: mechmech στις Οκτωβρίου 23, 2009, 03:33:27 ΜΜ
Το S εχω, το γραφω και παραπανω... :) Με τα Brembo. Παραγωγη '99 νομιζω (ΠΑΡΑΓΩΓΗ, οχι πρωτη αδεια).

Τεσπα, παω τωρα στο μαστορα να δουμε τι θα μας βγαλει.

Αν εχετε σοβαρες προτασεις για να γλυτωσω χρηματα, με μεταχειρισμενα κλπ, ριχτε τες.

Μην ακουσω για απομιμησεις, δεν παιζω με τα φρενα μου...

Μade το 1997 . Δες στην λίστα με τα μαγαζιά με τα μεταχειρισμένα, ειδικά το Moto STOP κάτω στα πατήσια φέρνει συχνά για CB πράγματα.
Δες επίσης και στην σελίδα 105 του parts list, κάτω απο την στήλη F3V (Version S με Brembo)

Headmaster

Μην τον στειλετε τον ανθρωπο σαρακλεφτακη για ονομα του θεου!!!

ριξε μια ματια εδώ  και ψαχνουμε και στο εμπαυ!!

http://www.wemoto.com/bikes/Honda/CB_400_SF_F3V_Superfour_import_brembo/97/

σωστα freethan  το 97 ειναι!!

freethan

Πρώτο πράγμα κοίταξα στο wemoto, αλλά δεν είδα Front Brake Rotors... Αν μπορέσει να την παλέψει ο mechmech με βόλτα στους τοπικούς μαντράδες με μεταχειρισμένα, αλλιώς να ρωτήσω γνωστό μου απο Ασία.  :beerchug:


mechmech

Ασε μου τα ειπε ο μαστορας μου...

350 ευρω η καινουρια, 100-150 θα μου βρει αυτος μεταχειρισμενη σε καλη κατασταση...

Ε αμα κανουνε τοσο τα μπουρδελα, ειναι να μην τα κλεβουνε σαν τρελλοι μετα ???


Τεσπα, επειδη η πτωση ηταν απο ταξιτζη που μου ανοιξε πορτα εν κινησει  :o :o :o (δεν εκανα δυστυχως δηλωση γιατι νομιζα δεν ειχε τιποτα το μηχανακι, Ο μ@λ@κας), αλλα εχω πινακιδες του και μαρτυρα, οποτε θα τον βρω για να κανουμε δηλωση, παιζει να μην μπουνε απο την τσεπη μου...

Παντως, επειδη μου βρηκε και στραβο τιμονι απο τη μερια που με χτυπησε, εχω και κανα 80αρι για μαμα τιμονι...

Συνολο, πανω απο 200αρι η δουλεια... Ευτυχως δεν ειχα τιποτα αλλο...

Ευχαριστω παιδια, για ολα... Αν χρειαστει να βρω πλακα απο αλλου, θα σας συμβουλευτω.

Ελπιζω να πανε ολα καλα και να τα πληρωσει ασφαλεια... :)

Εγω δε χτυπησα. :)

freethan

Παράθεση από: headmaster στις Οκτωβρίου 23, 2009, 05:04:27 ΜΜ
http://images.wemoto.com/brakes/ad34.html

155 GBP

Headmasta=eye opener ... μάλλον πρέπει να πάω για ύπνο

@mechmech , πάλι καλά που δεν χτύπησες, καλά ξεμπερδέματα και αίσιο τέλος εύχομαι.

Headmaster

Πάντως αν ηταν να μου βάλει ο "μαστορας" 150 μεταχειρισμενη εγω θα έδινα 168 να βάλω τις αγγλικες που είναι και της EBC!!Γνώμη μου φυσικά!!

NikosCB

Παράθεση από: headmaster στις Οκτωβρίου 23, 2009, 06:57:08 ΜΜ
Πάντως αν ηταν να μου βάλει ο "μαστορας" 150 μεταχειρισμενη εγω θα έδινα 168 να βάλω τις αγγλικες που είναι και της EBC!!Γνώμη μου φυσικά!!

Συμφωνω 100%!!!
Hey!Hey!My!My!Rock 'n' Roll will never die!!!