Προ[ΒΛΗΜΑ]τα ακρατιας !!!

Ξεκίνησε από Enigma, Ιουνίου 08, 2009, 01:32:54 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Enigma

Το λεπονε .....προφανος αρχισανε τα οργαναααααα!
να δουμε !τι θα δουμε ! Δεν εχω και ορεξη για μαστωρες !ΠΡΟΣΠΑΘΩ να κρατησω ψυχραιμια λεω στον εαυτο μου αυτο που λεω και στους αλλους <<το προβλημα ειναι παντα στο ευκολο και οχι στο δυσκολο>> αλλα δεν το βλεπω να με θελει κιολας.Πριν κανα 2 μερουλες βρικα στο παρκινγκ μια ΛΑΔΙΑ κατω απο την μηχανη ...δεν εδωσα και καμοια ιδιαιτερη συμασια μιας και ως τσιπης δεν περνω σπρει για την αλυσιδα την λαδωνω με βαλβολινη (ετσι λεει και η μαμα χονδα αλλωστε) και μιας και ειχα λαδωσει ...σκεφτικα οτι ...σταξανε τα λαδια !
Χθες η λαδια αυτη ηταν σε σαφως μεγαλητερο μεγεθος και ειχε και ενα εντονο καφε χρωμα γυρω γυρω ....Σκεφτικα οτι μιας και την παρκαρω στο ιδιο σημειο λογικο ειναι τα επιπλεον λαδια συν κατι νερα που πατησα να την μεγαλωσανε ...λιγο το κακο μιας και ουτος η αλλος ...θα πηγαινα να το καθαρισω!
Την ψιλιαστικα ομως και το εβαλα λιγο ποιο μπροστα !Το πρωι λοιπονε ...τσουπ και ποιο μπροστα ....ψυκτικο υγρο και λαδι ΔΕΝ χανω τελος η κουβεντα !!!Τι αλλο υγρο μπορει να υπαρχει ? ΜΠΕΤΖΙΝΑ! κοιταω το καρμπ ΜΟΥΣΚΕΜΑ αναθεμα το τι διαλα υπερχυλισης ? διαρροη ? ΓΙΝΕΤΑΙ διαρροη και να δουλευει το μοτο με ρελαντι αξιοζυλευτο ? ξερω γω ?
ΠΟΣΟ να εχασε μωρε αλλωστε !!!Το κοντερ δειχνει λιγο πριν την δουλεια 160 χλμ πραγμα που λεει οτι εχω χαλαρα καμοια 90αρια χλμ ακομα !!!Εχω και νευρα γιατι να εγινε οτι εγινε και στην εξοδο απο την εθνικη μου αρχιζει να ξεροβηχει !!!!!!!!!!!!!! ΑΜΑΝΑΜΑΝ λεω τωρα θα γινει η σφαγη ....τωρα θα το καψω !!! Μεσα μου λεω .....βρε λες ? :scratchchin:
και γυρναω απο νορμαλ σε ΡΕΖΕΡΒΑ !!!!Λεμε στο συνολο εχει χασει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 λιτρα βενζινα !!!Βραζω στο ζουμι μου !!!δεν μπορω να κατεβω κιολας εχω δουλεια να δω τι εχει γινει !!Τα νευρα μου ...μπαινω και σε ενα site με τιπακια που εχουν nx να δω τι σκατα μπορει να ειναι (να παρω καμοια ιδεα απο κανα παλιο ποστ) και πευτω σε εναν τυπο να λεει οτι θελει να βγαλει το καρμπ και του λενε ολοι οτι το να βγει το καρμπ ειναι pain in the ass !!!
τα νευρα μου !!!και απο ολλα τα μερη της μηχανης το μονο που ΜΕ τιποτα δεν γουσταρω να ασχολιθω ειναι τα καρμπ ...Παντα αφηνουν ενα κουσουρι το σκαλιγμα των !!!Ακομα και για καθαρισμα αποφευγω να τα παω !!!!
Τι διαλα μπορει να ειναι ρε γμοτο ?  :scratchchin: :-\ :-X

egm

Καταρχήν δεν χρειάζεται πανικός. Δες σωληνάκια απο το ρεζερβουάρ, και μετά πάμε σε κάρμπς. Τα τσέκαρες? Ωραία. Πάμε παραπέρα. Πέρσι που ήρθα και είχα σκοπό να φορτώσω την Νταίζη στο πούλμαν, ( μην γελάς είχα κάνει και χώρο να την βάλω στις μπαγαζιέρες ξαπλωτή), όταν πήγα να την βάλω μπροστά έτρεχε βενζίνη σαν βρύση απο την υπερχείλιση. Δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ και την άφησα όπως ήταν. Η συνηθέστερη των περιπτώσεων είναι τα βαρελάκια. Η τρυπάνε ( πράγμα απίθανο τα τελευταία χρόνια που είναι όλα απο πλαστικό αντοχής) ή το βελονάκι μαζεύει βρωμίτσες και δεν κλείνει παρά την πίεση απο το βαρελάκι. Οπότε θές δεν θες, τρέχει. Όπως τα λές, δεν σε βλέπω να το γλυτώνεις το άνοιγμα, ΑΛΛΑ στα σίγουρα δεν θα χρειαστεί να πειράξεις ζωτικά σημεία κλπ... Της Νταίζης μιά και μοναδική φορά τα έχω ανοίξει και παρότι δεν είχε μέσα πουρί, με μιά μπατονέτα τα ψιλοτράβηξα και λέω οτι τα καθάρισα.
Γνώμη μου, αν θές ( που σε τρώει το ξέρω, ) κάνε μιά και βγάλτα, όμορφα και απαλά, ξεβίδωσε τα καπάκια απο κάτω και δες τι γίνεται. Και αν θές και ποιό καθαρή δουλειά,πάρε ένα σπρέϋ καθαρισμού μηχανής, ή σκέτη βενζίνη με πινελάκι, πλύνε καλά πρίν λύσεις, και μετά βγάλτα. Η λεπτομέρεια στα καρμπυρατέρ δεν είναι τόσο η δουλειά που θα κάνεις, αλλά η φωτογραφική μνήμη για κάθε βίδα που θα λύσεις, ποσο αριστερά πόσο δεξιά κλπ.
Και βεβαίως ο χώρος στον οποίο θα το κάνεις για να τα έχεις όλα σε σημείο που να τα βλέπεις, και να μην κινδυνεύεις να τα χάσεις ή να τα λερώσεις.
Α, εννοείται το τσιγάρο, μακρυά ε....
Τα πάντα γίνονται. Αρκεί να βρείς τον τρόπο......

Enigma

καλα οτι με <<τρωει >> με τρωει !!!Αλλα πραγματικα πρεπει να δεις ο $#%^# hondas που το εχει βαλει το καρμπυλατερι !!!
ΦΥΣΙΚΑ και πρεπει να βγουν τα πλαινα πλαστικα (η μασκα καθεται σε αυτα αρα και αυτη εξω)
Το ντεποζιτο ......οπως ειναι!!!
Τα πλαινα καπακια φυγανε και αυτα για να σου δωσουν χερι ...... αλλα για στα !το αριστερο δεν ειναι μονο καπακι ειναι και μερος του <<παπα>> ...αρα λυνεις καπακι και .............. βλεπεις φιλτρο ....
φευγει και αυτο ! Μετα βγαζεις και τις βιδες του υπολοιπου <<παπα>> βγαινει και αυτος και .....τατα !τοσο ευκολο 1 ωρα μετα 150 βιδες αργοτερα !!!και εχεις χερι για να ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ επιτελους να λυνεις καρμπ!!!Θες να ακουσεις και τα καλα? !με εξερεση κανα 2 βιδακια ΑΚΟΜΑ και για να δω αν τα σωληνακια εχουν θεμα στο καρμπ η πραγματι τα φλοτερακια !!παλι πρεπει να κανω τα ανω !Βαλε και για κερασακι στην τουρτα οτι το κοντινοτερο μαγαζι μου να παρω oring κτλ ειναι ο ακατανομαστος συντεκνος ! μπρρρρρρρρρ
Ου μπλεξεις ...
Παντως τοση ωρα κατω απο την δουλεια που ειναι η μηχανη λινη των κυκνων δεν βλεπω (εχω κλεισει το ρουμπινετο φυσικα ) αρα δεν λεμε για σωληνακι που τρουπισε !!Φλατζουλα να αρχισει να κανει νερα ....στα καλα καθουμενα ?.... δεεεε το βλεπω εκτος και αν ο πρωιν της την ειχε παει σε κανα παλουκαρι για <<καθαρισμα>> καρμπ και ....μεχρι και λυμενη βιδα θα περιμενα να δω !!!που μιας και το λεμε τωρα θα το τσεκαρω!!
Αρα ο ενοχος φωναζει τα @@ του καρμπ τα βαρελακια !!!
Οπως γραφεις <<Η συνηθέστερη των περιπτώσεων είναι τα βαρελάκια. Η τρυπάνε ( πράγμα απίθανο τα τελευταία χρόνια που είναι όλα απο πλαστικό αντοχής) ή το βελονάκι μαζεύει βρωμίτσες και δεν κλείνει παρά την πίεση απο το βαρελάκι.>> καμοια βρωμιτσα πρεπει να παιζει ! αν και μεταξυ μας (δεν ανοικω στα <<τελευταια χρονια >> μαλλον στα χρονια της ατμομηχανης ειμαι ;D )
Τωρα βεβαια με τοσους κραδασμους που εχει ως μονοκυληνδρο ...θελω να πιστευω οτι η σκουπιδακι η οτι αλλο και να ειναι !!!μεχρι να παω σπιτι ....θα εχει φυγει και θα το εχει καταβροχθισει κιολας μου αχα !!
πα πα πα ΤΟΓΚΑ που εφαγα παλι !!!!Α σταδιαλα!!!Μονο το cb ειναι καλο παιδι ...και εγω ο μ@λ@κ@ς το δεινω !!ατιμη κοινωνια !!!!

egm

Δες τα μηνύματά σου.
150 οι ρημάδες ε? Και εγώ τόσα χρόνια νόμιζα οτι είναι υπεραπλουστευμένο. Αλλά ΟΥΕ!!!
Τελως πάντων. Προσοχή στο τι θα λύσεις μην σου λείψει αλλά ΚΥΡΙΩΣ μην περισσέψει μετά τίποτα.  ;D
Τα πάντα γίνονται. Αρκεί να βρείς τον τρόπο......

jimis

enigmaς τα ειπαμε και απο τηλεφωνο. Κοιτα μην ειναι απλα υπερχειληση απο το πολυ πλαγιασμα.. Ισως δεν υπαρχει προβλημα τελικα. Τα φλοτερακια οταν ειναι πολυ πλαγια η μοτο, σκαλωνουν λιγο...

jokey

Μην αγχώνεσαι.
Και στο africa έσταζε βενζίνη
Ανοίγω βιδώνω ξεβιδώνω και τελικά δεν πάταγε καλά το σωληνάκι βενζίνης πάνω στο ένα καρμπυρατέρ
Καμιά φορά μπορεί να έχει σκιστεί λίγο το σωληνάκι από τα σφικτήρια και τον καιρό.Ακολούθησε την βρώμα που μαζεύει η βενζίνη.Κούνα λίγο τα σωληνάκια και θα το βρεις.Μπορεί πάλι να χρειαστεί να λυγίσεις και λίγο την λάμα από τα βαρελάκια και να καθαρίσεις και λίγο την βαλβίδα μέσα από τα καρμπ γιατί καμιά φορά κολλάει
Ξεκίνα πρώτα από τα εξωτερικά
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

Enigma

Παιζει πολυ αυτο που λεει ο Νικος !!Σημερης που το βραδυ ειχα κλειστο το ρουμπινετο ολα μια χαρα !!
Παρολα αυτα βγηκα εκανα τις δουλειες μου και το βλεπω ...υγρο το καρμπυρατερ !!Γενικα κατι <<βρωμαει>>
Παντος το καρμπ εχει σωληνακια που αν υπερχυλησει ....οδηγουν την βενζινα κατω πισω απο το μοτερ μπροστα στο λαστιχο για να καταλαβεις αρα ουτε για τα βαρελακια το κοβω ...Ολα δειχνουν η αυτο που λεει ο νικος η καμμοια φλατζα !!αυριο θεου θελοντως θα βρω χρονο να λυσω αυτες τις 150 βιδες και να δω !

Atanassio