Κατανάλωση...

Ξεκίνησε από eteroklitos, Απριλίου 20, 2009, 03:34:45 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

theios

Εγω σε Εθνικη (Αθηνα-Λαμια), με τα παλια αλυσιδογραναζα (ηταν για πεταμα και το ζοριζαν αρκετα μπορω να πω) ειχα δει 220χμ Χωρις ρεζερβα με σταθερες 7-8.000σαλ. μεσα στην πολη με 10 ευρω (περιπου 6 λιτρα βγαζω δεν βγαζω 100 χμ.( με τρωει και λιγο το χερι μου το παραδεχομαι) (1996 pb-1) Σημερα που ανεβικα με τα καινουργια αλυσιδρογραναζα εβαλα αλλα 5 ευρω στον δρομο αλλα το ζορισα σε καποια σημεια ηθελα να μετρισω την τελικη μιας και που ειχα εναν φιλο διπλα με ενα cbr. (198km/hr) μου ειπε οτι εφτασα κ ειχε κατι ψιλα να ανεβασει ακομα (σε κατηφοριτσα ομως)

souperdooper

Παντως μαγκες επειδη ειμαι και φρεσκος στο αθλημα θελω ενα μηχανακι που να τρεχει και να μη ζοριζεται.

Και εσυ AlejandroCB που λες οτι τρεχεις ισως να σκεφτεις να παρεις κατι πιο στημενο για τρεχαλες.

Θα το χαρεις παραπανω, δε θα το ζορισεις το εργαλειο και πιστευω θα εισαι και ποιο ασφαλης.

Για μενα τουλαχιστον το πλανο ειναι να παρω κανα δικυλινδρο χιλιαρακι κατα τα Χριστουγεννα..

Θα του βαλω και μια κοκκινη κορδελα και θα το βαλω κατω απο το δεντρο.. (του κηπου) :)
"Cybille" CB 400 SF '93 κοκκινoμαλλα..

desmond

Παράθεση από: itom32 στις Ιουνίου 04, 2011, 08:12:51 ΜΜ
Υ.Γ:Αν αυτο το μαντζαφλερι δεν ειναι ρυθμισμενο σωστα εχεις μεγαλητερη καταναλωση απο οτι αν ειχες PB1.Xα,χα,χα ;DΠου εισαι ρε desmond. ;)

Λοιπόν όπως είσαι, πάρε πυξίδα και κοίτα νότια.
ωραία, κάνε τώρα ένα κλικ δεξιά(δυτικά) και κοίτα προσεχτικά.
Με βλέπεις που σε χαιρετάω;

Πλάκα πλάκα ακόμα δεν έχει περισσέψει τίποτα για να το αλλάξω το παπάρι. Άσε που έχω και θέμα με το ρουμπινέτο.
Αυτό πόσο το δίνει η honda ολόκληρο; Παλεύεται η τιμή η θα ουρλιάξω σαν το cb μετά τις 9000 σαλ?

Και για να ξαναμπώ στο θέμα, αυτό που έχω βγάλει εγώ σαν συμπέρασμα είναι ότι για να δούμε τα τρελά νουμεράκια που αναφέρει ο J053F χρειάζονται πολλά.

1ον. Ότι αφορά το κύκλωμα τροφοδοσίας βενζίνης, όλα μαμα. Πχ καρμπυρατέρ, ζιγκλερ και δε συμμαζεύεται. Πιθανόν ακόμα και το Κ&Ν φίλτρο αέρος που έχουμε μερικοί μπορεί να μας καίει παραπάνω. Ακόμα και οι ψηλές ζελατίνες που βάζουμε μερικοί  σε μεγάλες ταχύτητες μπορεί να καίνει παραπάνω. Τι? δεν έχετε ψηλές ζελατίνες; εντάξει μωρέ, το ξέρω, μην αγχώνεστε, τα λέω για να τα ακούω.

2ον Να δουλεύουν όλα τα παραπάνω σωστά. Τύπου βλαβούλες, μου κάνει διακοπές, μου σβήνει, κλπ βρωμάνε.

3ον Να κάνει σωστή καύση ο κινητήρας. Τύπου "μυρίζει βενζίνη η εξάτμιση" άκυρα! Που πας ρε καραμήτρο με πλούσιο μίγμα να βγάλεις κατανάλωση;

4ον τελευταίο και σημαντικότερο. Να μή σε τρώει το χεράκι σου, πράγμα που συμβαίνει σε λίγους πραγματικά. Και το cb βοηθάει κιόλας στη φαγούρα, γιατί δεν έχει δύναμη χαμηλα. Πχ ένα hornet που έχει ξέσπασμα στις 2500-3500 δεν χρειάζεται να ανεβάσει στις 7000 για να επιταχύνει.

Πάλι έκθεση έγραψα ρε π.... μου.
Τραβάτε το γκάζι ρε όσο έχετε λεφτά για βενζίνη, μετά θα το κάνουμε στολίδι ούτως η άλλως όλοι και θα πάρουμε ποδήλατο...
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

klab

Υπάρχει και η λύση του να βάλουμε πεντάλ από ποδήλατο στα δύσκολα. :)

ΥΓ Γεια σου Κλειτάκο μου  :hug:

souperdooper

Ενας απο τους λογους που το πηρα ηταν η χαμηλη καταναλωση σε σχεση με μεγαλυτερα.

Αλλα τελικα φιλαρακι μου με το 900αρι καιει ελαχιστα παραπανω αν οχι το ιδιο.

Απο την αλλη βεβαια εγω πληρωνω 150λιροπουλια ασφαλεια και αυτος 600 οποτε εκει πηρα το αιμα μου πισω! χα χα

Και ασφαλως δε το συζηταω οτι ολα τα θηλυκα (μα ολα ομως!!!) το χαζευουνε..

Προχτες σταματαει ενα κοριτσι διπλα μου στο φαναρι με ενα Μονστερ και χαζευε..

ειδικα στα φαναρια πεφτει πολυ κοζαρισμα εδω γιατι οι μηχανες ειναι σπανιες σε σχεση με Ελλαδα..

υγ Αναρωτιεμαι ποτε θα βγουνε διαφανη κρανη.. και δερματινα..  ;D 
"Cybille" CB 400 SF '93 κοκκινoμαλλα..

itom32

Παράθεση από: souperdooper στις Ιουνίου 08, 2011, 03:02:16 ΠΜ
Προχτες σταματαει ενα κοριτσι διπλα μου στο φαναρι με ενα Μονστερ και χαζευε..
Aρε Dooper στο καλητερο μας το εκοψες....κι εσυ τι εκανες??Αρε να ημουν εκει Αγγλιδα γι' Αγγλιδα δεν θα αφηνα...που δηθεν κρυοκολες κι ετσι... ;)

desmond

Παράθεση από: itom32 στις Ιουνίου 08, 2011, 01:30:47 ΜΜ
Παράθεση από: souperdooper στις Ιουνίου 08, 2011, 03:02:16 ΠΜ
Προχτες σταματαει ενα κοριτσι διπλα μου στο φαναρι με ενα Μονστερ και χαζευε..
Aρε Dooper στο καλητερο μας το εκοψες....κι εσυ τι εκανες??Αρε να ημουν εκει Αγγλιδα γι' Αγγλιδα δεν θα αφηνα...που δηθεν κρυοκολες κι ετσι... ;)


Παράθεση
Ντριιιιιιιιιιν, Ντριιιιιιιιιν,
Εμπρός; Ναι, γειά σου Ρένα, τι κάνεις;
Ναι, ναι, ο δικός σου κάτι τσιλιμπουρδίσματα με κάτι αγγλίδες σχεδιάζει...
Ναι, ναι, όπως τα ακούς! Αγγλίδες!!!
Α, θα επιληφθείς του θέματος;
Οκ, χάρηκα που σε άκουσα.
Χαιρετισμούς!!!

>:D >:D >:D
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

itom32

Παράθεση
Ντριιιιιιιιιιν, Ντριιιιιιιιιν,
Εμπρός; Ναι, γειά σου Ρένα, τι κάνεις;
Ναι, ναι, ο δικός σου κάτι τσιλιμπουρδίσματα με κάτι αγγλίδες σχεδιάζει...
Ναι, ναι, όπως τα ακούς! Αγγλίδες!!!
Α, θα επιληφθείς του θέματος;
Οκ, χάρηκα που σε άκουσα.
Χαιρετισμούς!!!

>:D >:D >:D
[/quote]
Αμαν Κλειτο μ'εκαψες.Tο ειδε η Ρενα και τωρα που σου μιλαω πληκτρολογει αυτη το μηνυμα.Εγω ειμαι καθηλωμενος στα τέσσερα  εδω στο ψυχιατρείο κι ερχεται να μου κανει ενεση σεντον,στεντον καπως ετσι την ειπε για να με ηρεμησει,αδερφη-Αγγλιδα. :censored:

souperdooper

 :yelrotflmao:

Ξεκαρδιστικα! Τιποτα δεν εκανα ο αχρηστος.. αλλα τι να κανεις κιολας κρανος σε κρανος δυσκολα μιλαει..
Και το προβλημα με τις αγγλιδες (χωρια τα υπολοιπα) ειναι οτι εχουνς καλα κορμια αλλα απο μαπα.. μαπα το καρπουζι..
Μετα απο λιγο καιρο στο Λονδινο βλεπεις γυναικα απο πιχω και φοβασαι να κοιταξεις απο μπροστα μη σου χαλασει η διαθεση!  :absad:

Σημερα, στο γυρισμο απο μπυροκατασταση, ειμαι παλι φαναρι και σταματαει ενα ασπρο Νισσαν 370z,
με ενα ζευγαρι μεσα. Μια ξανθια (καλουτσικη) που οδηγουσε και ενα αραπακο.

Μου κανει ο αραπακος nice bike mate! how is it to ride a Honda?

the next best thing after sex... του κανω..

και αναβει πρασινο.. και το παταει το γκομενακι να φυγει στη κοντρα. Λοιπον παιδια διστασα ενα κλικ.

Αλλα μετα επρεπε να υπερασπιστω τη τιμη της καλης μου. Προς μεγαλη μου εκπληξη φαγανε σκονη!

Μαλλον επειδη οδηγουσε η κοπελα δε τα εδωσε ολα αλλιως δεν εξηγειται.. 

"Cybille" CB 400 SF '93 κοκκινoμαλλα..

theios

Χαχα μικρα στο ματι τα CB αλλα μοιραζουν πονο!! Μην ξεχναμε οτι ο κατασκευαστης εδινε 0-100χμ σε 4,5 sec στα νοιατα του!!!!!! δεν το λες και αργο!! Κατι διαβασα πιο πανω για ρουμπινετο και ποσο εχει... θες να μαθεις σιγουρα???? 180 μου ειχαν πει!!!! :S υπαρχει και ανταλλακτικο ομως να αλλαξεις μονο το κατω κομματι με τις μεμβρανες με κανα 50αρι (τοσο το πηρα εγω , αλλα εκανε και 15 μερες να ερθει!)

johnnybe

ΠαράθεσηΧαχα μικρα στο ματι τα CB αλλα μοιραζουν πονο!!
α ρε Theios, μου έφτιαξες τη μέρα!!!

Ντάξει, οι τιμές των ανταλλακτικών δεν υπάρχουν.
Ρίξτε και μια ματιά στο japan.webike μπας και έχει το ρουμπινέτο. Δεν θα είναι φτηνό αλλά του πuστη...180ευρώ.

theios

Χαχα κορυφαια ηταν η ατακα του μηχανινου μου οταν πηρε τηλεφωνο για το ρουμπινετο! παιρνει τηλ "ενα ρουμινετο για το super four ποσο εχει? ΠΟΣΟ???? δεν του βαζω καμια κάνουλα καλυτερα!!!"  κ ψαξαμε μετα και βρικαμε μονο τις μεμβρανες  που ουσιαστικα αυτες κανουν την δουλεια! δεν χρειαζετε να αγωρασει κανεις ολο το ρουμπινετο εκτος αν εχει αλλο προβλημα εκτος του να χανει βενζινη! αλλοιως τα λαστοιχακια και τελος!! με 50 ευρα και ισως και λιγοτερα αν ψαχτεις καθαρισες!

desmond

δε μου λές theios? Οι μεμβράνες που πήρες ήταν μαμά ή OEM?
έχεις part number?
Πρέπει να ψάξω λίγο το parts fiche να το βρώ και να το ζητήσω γιατί δεν εμπιστεύομαι κανέναν μηχανικό ότι θα μου φέρει τα σωστά...
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

itom32

Παντως μετα απο λεπτομερη μετρηση που εκανα με φουλ ρεζερβουαρ,με την ηρεμη οδηση που υποστηριζω η Ρηνουλα μου εβγαλε 230χλμ.Χωρις να γνωριζω ποσο ρεζερβα υπολοιπο μου εμεινε.Απλα ειδα τον δεικτη στο κοκκινο και πηγα για φουλαρισμα.Τα χιλιομετρα ηταν τα 170 εκτος πολης με ταχυτητα 110με120 χλμ.Τα υπολοιπα 60χλμ.εντως πολης με οτι αυτο σημενει.

J053F

Τελευταία μου μέτρηση: 305Km / 14.8lt.

Το Φλεβάρη που την αγόρασα, έκανα γενικό service στη μηχανή & καθαρισμό σε carbs.
Μου είπαν πως εν γένει είναι σε καλή κατάσταση, αλλά ο κινητήρας έχει πολλή "μαυρίλα" μέσα πιθανώς από κακής ποιότητας λάδια (αυτό ίσως δε το γνώριζε και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης).
Ωστόσο δε φαίνεται να "δημιουργεί" πρόβλημα στη λειτουργία της (παίρνει αμέσως μπροστά χωρίς choke ακόμα και κατά τις πολύ κρύες ημέρες, και δε σε όλο το φάσμα δουλεύει ομαλά -μ' εξαίρεση το μικρομπέρδεμα που κάνει στις 6.500rpm)
CB400sf PB-1 FII-R (2010 - 2013)