Θορυβος στην ντιζα κοντερ cb400 Big one 94..

Ξεκίνησε από mertix, Δεκεμβρίου 03, 2008, 06:33:41 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mertix

Καταρχην καλως σας βρηκα παιδες....
Εδω και ενα χρονο ειμαι ενας χαρουμενος κατοχος ενος cb 400 sf..Mε απροβληματιστα χιλιομετρα...
Την τελευταια εβδομαδα ακουγεται ενας θορυβος της ντιζας κοντερ μεσα απο τα οργανα ...στα χαμηλα χιλιομετρα παντα....Την εσφιξα -ηταν λιγο λασκα-αλλα παλι τα ιδια .Εχετε καμια ιδεα πως μπορω να το γιατρεψω?σας εχει συμβει? :'(

http://img76.imageshack.us/img76/2082/dsc04249fi8.jpg
http://img76.imageshack.us/img76/dsc04249fi8.jpg/1/w1632.png

egm

Καλώς τονε,

Μήπως η ντιζούλα σου είναι "ξερή" και θέλει λίγο αντισκωριακό ή λιγάκι γρασσάκι ψιλό σε σπρέυ κατα προτίμηση για να γυρνάει όμορφα?
Μου το έκανε και εμένα παρότι δέν έχω Χόντα και απο τότε κάθε έξαμηνιαία, της ρίχνω λάδι χοντρό, ( βαλβολίνη δηλαδή, ) και είναι μιά χαρά.
Λέω, μήπως......
Τα πάντα γίνονται. Αρκεί να βρείς τον τρόπο......

Atanassio

Καλως ήρθες, καλή διασκέδαση!!!  :wave:

Ασχετο:  Κάποιον παράξενο φόρυβο είχα κι εγώ στα όργανα από 4500 μέχρι 5500 στροφές που με είχε φρικάρει γιατί αρχικά δεν μπορούσα να βρω από που προέρχεται.  Θυμάσαι Enigma?  Τελικά ήταν τα καβούκια που συντόνιζαν και έτριζαν!!!

Σχετικά με το θέμα σου με καλύπτει ο egm  :beerchug:

Enigma

Ναι ναι ΓΙΑ αρχη ...μια μεριδα egm και απο εμενα ...Καλοσηρθες φιλαρακι!!!

Enigma

Σου πω ..τσιγκουνιες οχι με το λαδακι ..Εκτος απο την ντιζα ...βαλε και στην τρουπα του κοντερ (αναποδα)
Τωρα θα ρωτησεις ΠΩΣ ..Ειναι μια καλη ερωτηση ...συνηθος παπαριαζεις την ντυζα με μπολικο χωρις να τηνκουνησεις και <<καταπιει >> τολαδι ...την βιδωνεις οπως οπως και δεινεις μια καλη στην ροδα να γυρισει ...Οκ δεν ειναι και ο ποιο γρηγορος τροπος ...αλλα μετα απο κανα 2 3 επαναληψεις ...θα εχεις κανει την δουλεια σου !!!

Ασχετο ...μαματο ειναι σε αυτο το χρωμα ...το πρωτο cb που ερωτευτικα ηταν μπλε ...αλλα τοτε δεν μπορουσα να το παρω !!!

akaposto

Παράθεση από: mertix στις Δεκεμβρίου 03, 2008, 06:33:41 ΜΜ
Την τελευταια εβδομαδα ακουγεται ενας θορυβος της ντιζας κοντερ μεσα απο τα οργανα ...στα χαμηλα χιλιομετρα
το μέσα απο τα όργανα,δεν το πολυκατάλαβα.
μήπως εννοείς ένα τρίξιμο που κάνει η ντίζα,και φαίνεται σαν να τρίζει το πιρούνι;
Σταματημένος αν πιέζεις το πιρούνι το κάνει;
Αν είναι αυτό,δεν είναι πρόβλημα,και δεν μπορείς να του κάνεις κάτι.
<<Δεν μπορώ να υποσχεθώ ότι θα προσπαθήσω. Αλλά θα προσπαθήσω να προσπαθήσω>> 
Bart Simpson

της στραβής μπιέλας,ο κύλινδρος της φταίει!

Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή...Εκτός αν πουλάς αξεσουάρ BMW

kat

Είχα κι εγω το ίδιο θέμα. Πολύ δυνατός θόρυβος από το κοντέρ. Ξεκινούσε στα 100χλμ/ω. Καταλαβα οιτ προερχεται απο το κοντερ, διοτι τρεμοπαιζε και η βελονα, ωσπου πεταχτηκε εντελως απο τη θεση της!! Επισης σε καποια φαση επαψαν να λειτουργουν και οι χιλιομετρητες.
Ανοιγμα λοιπον κοντερ, μεχρι να μεινουν τα γραναζια γυμνα. Ψεκασμα με σπρευ σιλικονης, γυρισμα μπροστινου τροχου, ξαναψεκασμα, ξαναγυρισμα. Σε πρωτη φαση ειδα οτι οι χιλιομετρητες αρχισαν παλι να περιστρεφονται. Κλεινω κοντερ, παω βολτα, κανενας ηχος. :)
Μονο που δεν εβαλα σωστα τη βελονα...στη σταση ειναι κολλημενη στο 60. Οσο παω με περισσοτερα χλμ, ανεβαινει νωχελικα. Καμια ιδεα πως τοποθετειται σωστα? Εγω απλα την τοποθετησα να βλεπει στο μηδεν.
Κατερίνα

panosp25

Ανοίγεις κοντέρ, βγάζεις βελόνα, γυρνάς τον δίσκο μεχρι το λαμάκι του κόφτη να περάσει στον αισθητήρα. Κρατάς σταθερό το δίσκο και τοποθετείς τη βελόνα να δείχνει 180km/h. Κλείνεις κοντέρ και δοκιμάζεις.

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


jah

Δεν θα μπορούσε να γίνει καλύτερη εξήγηση!! Μόνο που σκέφτομαι το πως είναι μέσα τα όργανα, τόσο με πιάνει σύγχυση στο πως να το εξηγήσω..  :o

Ποντιος χρηστος

.ο πόντος ζει.
ο πυρετος καζαντζιδης

kat

Κατερίνα

panosp25

Ίσως βοηθήσει αυτή η φωτογραφία. Αυτό που φαίνεται απο κάτω σαν καμπάνα είναι κολλημένο με τον δισκο.

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kat

Κατερίνα

kat

Να'μαι παλι εδω, αφου ηρθαν οι καινουριες βελονιτσες και υστερα απο κοψε/ραψε διοτι δεν ειχαν μεγαλη τρυπα να μπουν στη θεση τους, εκανα ακριβως αυτο που ειπαμε...γυρισα δισκο να περασει τον αισθητηρα, η βελονα να δειχνει στο 180, την γυρισα απο την επανω μερια του "0" και πηγα για βολτα...δυστυχως η βελονα δεν κουνηθηκε και καθολου...θελει καμια περιστροφη μηπως? Αν και το δοκιμασα και αυτο...
Η βελονα έχει ενα ματαλλικο πραματακι απο μεσα, τι ρολο παιζει αυτο?



59376295-10222987071172239-4110666585721536512-n" border="0

Κατερίνα

panosp25

Αυτό το ελατήριο είναι στη θέση του και ακέραιο?