Μανέτα συμπλέκτη

Ξεκίνησε από Atanassio, Μαΐου 27, 2008, 10:49:25 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Atanassio

Ποιος ξέρει να μου πει, η βίδα της μανέτας του συμπλέκτη, εκτός από το παξιμάδι στο κάτω μέρος, πίανει βιδωτή και επάνω στη μανέτα ή στη βάση, ή είναι περαστή?  Αν βιδώνει, έχει κολλήσει και δεν βγαίνει με τίποτα. θα χρειστεί να την ταφιάσω.  Αν είναι περαστή τσάμπα παιδεύομαι, θα πάρω το σφυράκι και..... τέλος!!!!!

Atanassio

Τελικά το πως βγαίνει αυτή η βίδα θα παραμείνει μυστήριο :-\ !!!!  Περαστή δεν είναι,  έφαγε από κάτω τόσες σφυριές που κεφάλωσε (σαν να λέμε βίδα τέλος. πάμε για άλλη ::) ).  Όμως ούτε με το τάφιασμα δεν μπόρεσα να την ξεκολλήσω.  Έχει γίνει μασίφ με την μανέτα και χτυπώντας (το παλιό γνωστό κατσαβίδι υπο γωνία σε στυλ πόντας, σφυρί ανά χείρας και βάρα!!!!) γυρίζει μαζί της και αυτή ???  Τι αντισκοριακά έριξα, τι γλυκόλογα της είπα, αυτή τίποτα.  Μουλαρωμένη και ακλώνητη.

Καμιά καλή ιδέα πως θα τη βγάλουμε?

egm

Μάστορα λογικά πρέπει να ειναι περαστή. και με αποστάτες κιόλας έτσι που όταν καργάρεις το παξιμάδι, να έχει ελευθερία να πηγαινοέρχεται. Αφού έτσι κι αλλιώς το σπείρωμα το έκανες άχρηστο, πάρε μια σκύλα, σφίχτο και παιξτο αριστερά - δεξια να δεις μηπως σπάσουν τα αλάτια απο τα αλουμίνια και ξεκολλήσει. Λέω τώρα.....Εκτός αν έχεις μέγγενη, (που μάλλον δεν έχεις αν κατάλαβα καλά)  και το σφιγγεις εκεί και κουνας τη μανέτα να δεις τι γίνεται....
Τα πάντα γίνονται. Αρκεί να βρείς τον τρόπο......

Enigma

Παράθεση από: Atanassio στις Μαΐου 27, 2008, 10:49:25 ΠΜ
Ποιος ξέρει να μου πει, η βίδα της μανέτας του συμπλέκτη, εκτός από το παξιμάδι στο κάτω μέρος, πίανει βιδωτή και επάνω στη μανέτα ή στη βάση, ή είναι περαστή?  Αν βιδώνει, έχει κολλήσει και δεν βγαίνει με τίποτα. θα χρειστεί να την ταφιάσω.  Αν είναι περαστή τσάμπα παιδεύομαι, θα πάρω το σφυράκι και..... τέλος!!!!!
Δεν ειναι οτι ειμαι γαιδουρι και δεν σου απαντησα (ειμαι αλλα δεν εχει να κανει με αυτο το ποστ ;D )
Απλα ΜΑΛΛΟΝ δεν καταλαβα ποια βιδα λες......θες να βγαλεις την μανετα αν καταλαβα .... οχι την βαση σωστα?
Εν πασα περιπτωση στο δικο μου η μανετα εχει μια βιδα (με μεγαλο καφαλι μαλλον με νομισμα την ξεβιδωνεις παρα με κατσαβιδι )και απο κατω παξιμαδι με ροδελιτσα.... Η βαση απο την αλλη εχει δυο βιδακια απο κατω που πιανουν προς τα πανω ....

Atanassio

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΥΤΗ η βίδα με το μεγάλο κεφάλι.....   Αν βγάλεις το παξιμάδι ελευθερώνεται πλήρως ή όχι?

odt

Ώπ, τώρα το είδα...κανονικά θα πρέπει να είναι όπως και του φρένου...Ξεβιδώνεις το παξιμαδάκι από κάτω ξεβιδώνεις μιάμιση το πολύ στροφή και τη ζΜΠρώχνεις προς τα πάνω...Αφού δεν βγαίνει με τα γνωστά γιατροσόφια μπορείς να γίνεις πιο κακός.... :yelrotflmao:

Η μανέτα κάνει 3 ή 5 Ε και η βίδα δεν θυμάμαι...

Παρακάτω ακολουθούν φωτό από τη μανέτα του φρένου που δείχνουν τη "γυμνή" αλήθεια.  :yelrotflmao:



edit----

Στις φωτογραφίες η μανέτα δεν εμφανίζεται για ευνόητους λόγους... :yelrotflmao:

Atanassio

Νααααααααα σου πω,............. αν δω πως δεν τα καταφέρνω με τον τρόπο του Egm σε κάτι τέτοιο θα καταλήξω!!!!!  Δεν έχω βρει χρονο να ασχοληθώ αλλά για να καταλάβετε για τι παλιοκατάσταση μιλάω, όλες αυτές τις μέρες λόγω της ζημιάς που έκανα στη βίδα, μη μπορώντας να περάσω το παξιμάδι, την έχω αφήσει χωρίς κι όμως είναι τόσο καλά "κολημένη" που κρατάει τη μανέτα στη θέση της απροβλημάτιστα  :yoohoo: :yoohoo: :yoohoo:

paris13

Παράθεση από: Atanassio στις Ιουνίου 01, 2008, 02:23:58 ΜΜ
Νααααααααα σου πω,............. αν δω πως δεν τα καταφέρνω με τον τρόπο του Egm σε κάτι τέτοιο θα καταλήξω!!!!!  Δεν έχω βρει χρονο να ασχοληθώ αλλά για να καταλάβετε για τι παλιοκατάσταση μιλάω, όλες αυτές τις μέρες λόγω της ζημιάς που έκανα στη βίδα, μη μπορώντας να περάσω το παξιμάδι, την έχω αφήσει χωρίς κι όμως είναι τόσο καλά "κολημένη" που κρατάει τη μανέτα στη θέση της απροβλημάτιστα  :yoohoo: :yoohoo: :yoohoo:

Sorry Atanassio αλλά αυτό το θεωρώ μέγα λάθος μιας και είναι και του φρένου. Δεν θέλει πολύ να γίνει το κακό... Κοίτα να βρείς χρόνο να περάσεις σωστά αυτή την βίδα. Νομίζω σε όποιο ψιλοσοβαρό συνεργείο και να πας θα κάνεις την δουλειά σου.  ;)

Atanassio

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει τον τίτλο αλλά και τα προηγούμενα ποστ... ρίξε μια ματιά στο 1ο και στο 2ο

paris13

Παράθεση από: Atanassio στις Ιουνίου 03, 2008, 07:53:52 ΠΜ
Μάλλον δεν έχεις διαβάσει τον τίτλο αλλά και τα προηγούμενα ποστ... ρίξε μια ματιά στο 1ο και στο 2ο

Μάλλον παρασύρθηκα από την φώτο που δείχνει σπασμένη μανέτα φρένου. Παρ όλα αυτά μην το αφήσεις έτσι γιατί έτσι μαζεύονται σιγά σιγά πολλά και ως γνωστό η λεπτομέρια κάνει την διαφορά. Δεν είχα σκοπό να σε θίξω αλλά βλέποντας την φώτο που είναι του φρένου ψιλοφρύκαρα.
Χαιρετώ.  :beerchug:

Atanassio

Τελικά η βίδα που λέγαμε απεβίωσε, για να μην πω εξολοθρεύτηκε!!!

Αφού την είχα ταφιάσει, την είχα χτυπήσει με σφυρί από κάτω και την είχα  λούσει με αντισκωριακό, ακολούθησα τις συμβουλές σας.  Αρχικά την έπιασα από το σπείρωμα που εξείχε με την σκύλα και “ΈΪ-ΟΠ, ΈΪ-ΟΠ” μέχρι που έσπασε και ένα κομάτι του σπειρώματος έμεινε δαγκωμένο στη σκύλα.

Στη συνέχεια προσπάθησα να σπάσω τη μανέτα αλλά θα έκανα ζημιά στη βάση και έτσι σταμάτησα.

Σειρά είχε το βαρύ πυροβολικό:  Δράπανο και τρυπάνια κοβαλτίου.  ¨Εριξα μια πονταρισιά στη μέση του κεφαλιού και μια στο κέντρο της κάτω πλευράς για να σταθεροποιήσω τη μύτη του τρυπανιού.  Αρχικά έβαλα νούμερο τρυπάνι νούμερο 4,  για την ακρίβεια τρυπάΝΙΑ γιατί ήταν απλά σιδήρου και έσπασα 2-3.  Μετά 6,5άρι και λίγο από πάνω, λίγο από κάτω κατάφερα σχεδόν να ξετρυπώσω οπότε πλέον είχα αντί για βίδα “σωληνάκι” με σπείρωμα.

Ξανά σφυρί και πόντα ανά χείρας.  “Έλα καλό μου ΓΚΑΠ-Έλα χρυσό μου ΓΚΟΥΠ”............  τίποτα.  Σειρά είχε το 8άρι..  Υπόψιν πως ο πύρος κάτω από το κεφάλι είναι μόλις 1 χιλιοστό λεπτότερος από το ίδιο το κεφάλι, δηλαδή αν θυμάμαι καλά γύρω στα 9-10 χιλιοστά!

Κάπου εδώ (Σαββάτο μεσημέρι) μετά από τηλεφωνική επικοινωνία, ήρθε ο Enigma για καφέ και βοήθεια (να’σαι καλά ρε φιλαράκι, ακόμα θα παιδευόμουν).  Όπως καταλαβαίνετε τουτέστι 4 χεράκια, βολικό?..............................Αμέ πως το θες?!?!?!?  Ούτε λίγο ούτε πολύ μας πήρε κανά 2ωρο να καταφέρουμε τελικά να την βγάλουμε.  Τι να βγάλουμε δηλαδή, ότι είχε απομείνει.  Μαζί με τις ώρες που πάλευα μόνος μου (μέσα και τα διαλείματα)  σύνολο 6 ώρες για μια βίδα!!!!!  ΗΜΑΡΤΟΝ ΚΥΡΙΕ ΠΡΟΕΔΡΕ!!!!!!
Χώρια η ώρα που μας πήρε να το πατεντάρουμε για να ξαναδουλέψει ο συμπλέκτης.......

Τελικά έχοντας θριαμβεύσει, και έχοντας στήσει και την Tonina (ελπίζω να μου το συγχωρήσεις!!!) χτυπήσαμε και 2 σουβλάκια συνοδευόμενα από παγωμένη KAISER για να το γιορτάσουμε.  :beerchug: :beerchug:

Επιφυλάσσομαι για φωτό με τα απομεινάρια.

Το θετικό της υπόθεσης είναι πως πλέον ξεκόλλησε και δουλεύει ο διακόπτης που υπάρχει στη βάση της μανέτας και τώρα μπορώ να μιζάρω συμπλεκτάροντας και να πάρει μπρος χωρίς να χρειάζεται να κατεβάσω νεκρά σε περίπτωση σβησίματος!  :yoohoo: :yoohoo:

Ερώτηξης:  Καλά για μανέτα ξέρω αλλά για βίδα που να πάω?  Έχουν τα καταστήματα με αφτερμαρκετ αξεσουαρ?

:a1017:

Enigma

Στο θεματης <<μαμα>>βιδας ..... μαλλον η απαντηση ειναι ...καλη τυχη ...Απο εκει και περα υπαρχουν μαγαζα που η μονη τους δουλεια ειναι να φτιαχνουν βιδες ...Συνηθος <<φωλιαζουν>>στην Σπυρου Πατση και σε ενα κομματι της Κωσταντινουπολεος ...και ως τελευταια λυση (λογο αποσταση οχι λογο ποιτητας) ερχομαστε στον Δαβιγο που ειναι στα Φιλαδελφια και τελειωνει το παραμυθι .... θα παθεις πλακα στο τι μπορεις να βρεις ...Ενας συνεργατης που για δευτερη φορα προσπαθησαν να του φανε τα πλαστικα απο το παπι αν και τελικα βρικε τα πλαστικα χαθικανε οι βιδες ...Η honda φυσικα και αναμενομενο στην κοσμαρα της με κατι χρεωσεις του στυλ 1,50 η και 1,80 την βιδα !!!! συν οτι οπως ηταν εμφανες το ποιο ευκολο πραγμα ειναι να τις ξεβιδωσεις και να ξαναψαχνεις τα πλαστικα σου ....Πηγε λοιπον και αγωρασε τις βιδες σε ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΗ ΤΙΜΗ και της πηρε σε τορτς ....για να μην ξαναεχει τετοια θεματα !!!

jokey

Το πολύ πολύ τράβα στα μεταχειρισμένα και θα βρεις άπειρες τέτοιου είδους βιδών.ʼλλωστε η βίδα του συμπλέκτη είναι ίδια με πολλά μοντέλλα απλά αλλάζουν οι βάσεις των καθρεπτών και το ποτηράκι με τα υγρά φρένων

Υ.Γ.Μετά από 4 ώρες δουλειάς και με στήσιμο στην Αντωνία μόνο με ένα σουβλάκι το έβγαλες το παιδί? :goodboy: :beerchug: :goodboy: :goodboy:
Υ.Γ.2 Όταν έλεγα εγώ για την βαριοπούλα εσείς το παίζατε χειρούργοι :yelrotflmao: :yelrotflmao:
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

Atanassio

Παράθεση από: jokey στις Ιουνίου 09, 2008, 06:24:19 ΜΜ
Υ.Γ.2 Όταν έλεγα εγώ για την βαριοπούλα εσείς το παίζατε χειρούργοι :yelrotflmao: :yelrotflmao:

Αν ήξερα ότι θα πήγαινε έτσι θα φώναζα από την αρχή τον ειδικό!!!  :goodboy:

Δείτε τα απότελέσματα:

Enigma

Δεν πρεπει να εχει δει τι εργαλεια εχουν οι χειρουργοι ......Και οι ποδιες απο τους χειρουργους ειναι γεματες απο αιμα και του χασαπη ...ειναι απλα ποιο σοφιστικε οι πρωτοι  O0 ...Στο αποτελεσμα οπως φαινεται ειναι ιδιοι :yoohoo: