Πααααααααφφφ και ΚΑΗΚΑ!!!!!

Ξεκίνησε από trip238, Μαΐου 29, 2013, 02:41:22 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

stel89s

Μη μπεις στη διαδικασία να ξηλώσεις ολη την πλεξούδα θέλει ξήλωμα ολο το μηχανάκι για να την βγάλεις... βέβαια θα ήταν οτι καλύτερο αλλα γτ να μείνεις καλοκαιριατικα χωρίς μηχανή ο πιο απλός τρόπος για να το σιγουρέψεις ειναι να μετρήσεις την συνέχεια του πορτοκαλι-μπλε αγωγου απο την ηλεκτρονικη μεχρι μεσα στο κοντερ... βεβαια δε μου αρεσει που στο κανει ανα διαστήματα το πολυμετρο ειναι το πιο φθηνο εργαλειο που μπορει να σε σωσει απο πολλα.. μπορες να μας πεις με σιγουρια αν δουλεύει 2κυλινδρα...??? ρωτάω γτ οταν μπαίνει ο κοφτης πετάει εναν πολαπλασιαστη εκτος, οποτε αμα εισαι 3κυλινδρος κατι αλλο φταιει μαλλον βραχυκυκλωμα στο μπουζι....

trip238

Τι να πω ρε στελιο? 2κυλινδρα, 3 κυλινδρα δεν καταλαβαινω. Αλλα ακουγεται σαν χαρλευ το μηχανακι. Θα ακουσω τη συμβουλη σου και ισως δεν την ξηλωσω. Απλα θα βγαλω ολες τις ταινιες και καλυμματα και την ξανα ντυσω απο την αρχη. Πολυμετρο βρηκα. Οποτε καθε συμβουλη για μετρηση δεκτη.

ΥΓ: Το πολυμετρο που βρηκα εχει και τσιμπιδα μπροστα. (Δεν ξερω αν βοηθαει απλα ειπα να το αναφερω)

stam

 
Επειδή οι μηχανές μας είναι κάποιας ηλικίας και μου έσπασε και μένα ο διακλαδωτήρας και δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτος, παρήγγειλα από εδώ:

https://www.aliexpress.com/item/32883234370.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.60014c4dDMDgMV
και προληπτικά παρήγγειλα και αυτό
https://www.aliexpress.com/item/32813891171.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.60014c4dDMDgMV

Η Honda δίνει τον διακλαδωτήρα 35 ευρώ με παράδοση 15 μέρες και τον λαιμό 33 ευρώ
Το αναφέρω για να σας προλάβω από ένα τέτοιο πρόβλημα. 

stam

Επειδή το καλό το παλικάρι ξέρει και άλλο μονοπάτι και δεν μπορεί να μείνει χωρίς μηχανή τόσες μέρες, μέχρι να έρθει κυκλοφορώ με πατέντα.






JEPE

Καλή κίνηση!για τον λαιμό κάνει σίγουρα για το δικό μας;όπως διάβασα λέει από το 2001 και μετά!!

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


stam

Από ότι τσέκαρα με άλλα μοντέλα κάνει. Θα το επιβεβαιώσω κιόλας μόλις μου έρθει.

panosp25

Ωραία η πατέντα! Έχεις σκεφτεί να την αφήσεις μόνιμα;

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


wolfi

Παράθεση από: stam στις Οκτωβρίου 13, 2019, 10:57:22 ΜΜ
Επειδή το καλό το παλικάρι ξέρει και άλλο μονοπάτι και δεν μπορεί να μείνει χωρίς μηχανή τόσες μέρες, μέχρι να έρθει κυκλοφορώ με πατέντα.







Εύγε στο καλό το παλικάρι....
Ανοξείδωτο βλέπω και μερακληδικο ....
Προσωπικά ΔΕΝ ΘΑ ʼΛΛΑΖΑ

Alex400

Δεν υπήρχε περίπτωση να μην φτιάξεις κάτι ....Όσοι σε έχουμε γνωρίσει το ξέρουμε  . Εμένα μου άρεσε και ο τρόπος που σκέφτηκες για την ακτινική διάταξή .         

stam

Η αλήθεια είναι πως το ανοξείδωτο δεν πρόκειται να πάθει ποτέ τίποτα.  Από την άλλη όμως το πλαστικό εσωτερικά, έχει την κοιλότητα της μπάλας οπότε θεωρώ ότι έχει πιο σωστή ροή από αυτό που έφτιαξα. Επίσης παρέλειψα να βάλω αέριο από μέσα όταν το κόλλησα και μου έχει αφήσει εξογκώματα η κόλληση εσωτερικά. Λεπτομέρειες βέβαια θα μου πείτε. Το πιο ωραίο θα ήταν να γίνει χυτό από αλουμίνιο, αλλά πόσο θα κοστίσει?

klab