Τελευταία μηνύματα

#1
Τροφοδοσία Καυσίμου / Πρόβλημα με αναθυμιάσεις.
Τελευταίο μήνυμα από Maverick1993 - Μαΐου 07, 2024, 08:20:31 ΠΜ
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι νέος στο όμορφο forum σας, αλλά όχι νέος στο άθλημα  ::)  Προχθές, άλλαξα μόνος μου μοτέρ, μιας και στο παλιό είχε πέσει η συμπίεση. Το είχα χωρίς φιλτροκούτι χρόνια δυστυχώς, μεγάλο λάθος. Το άλλο που έβαλα επάνω, είναι ακριβώς το ίδιο. Με πολύ καλή συμπίεση. Και έβαλα και το φιλτροκούτι φυσικά για να μην....έχω τα ίδια  ;D   Το ερώτημά μου είναι το εξής: Αυτό που έχω κυκλώσει με κόκκινο στη φωτογραφία, πρέπει να βγάζει τόση αναθύμιαση; Και που μπαίνει αυτό το σωληνάκι; Το φιλτροκούτι έχει δύο υποδοχές σε αυτό το ύψος, που μπορεί να μπει σε οποιαδήποτε από τις δύο. Επίσης με το νέο μοτέρ, ρετάρει στις μεσαίες στροφές, και μετά αρπάει απότομα, ανοίγει του σκοτωμού ! Τα carbs μου έχουν tps που το μοντέλο μου δεν έχει, αλλά δεν είχα θέμα με το προηγούμενο μοτέρ.
Να πω Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους μας, να είμαστε υγιείς και πάντα όρθιοι αδέρφια.
Χαιρετίσματα από Κρήτη !!!  ;)
#2
Νέα Μέλη - Συστηθείτε εδώ! / Απ: Καλημέρα και χρόνια πολλά ...
Τελευταίο μήνυμα από Spyros.L - Μαΐου 07, 2024, 12:41:43 ΠΜ
Παράθεση από: Maverick1993 στις Μαΐου 06, 2024, 11:55:27 ΠΜΑν είμαι off topic ενημερώστε με.

Σε παραπέμπω στον @itom32 και @Alex400!

Ανοιξε νεο θεμα με το τι εχεις κανει επακριβως στην κατηγορία Τροφοδοσια
#3
Νέα Μέλη - Συστηθείτε εδώ! / Απ: Καλημέρα και χρόνια πολλά ...
Τελευταίο μήνυμα από Maverick1993 - Μαΐου 06, 2024, 11:55:27 ΠΜ
Αν είμαι off topic ενημερώστε με.
#4
Νέα Μέλη - Συστηθείτε εδώ! / Απ: Καλημέρα και χρόνια πολλά ...
Τελευταίο μήνυμα από Maverick1993 - Μαΐου 06, 2024, 11:54:10 ΠΜ
Καλημέρα, καλώς σας βρήκα !!! Από Ηράκλειο Κρήτης είμαι. Γεννήθηκα και μεγάλωσα όμως Χανιά. Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Προχθες, άλλαξα μοτέρ στο CB μου γιατί στο παλιό είχε πε΄σει η συμπίεση πολλή. Το μοτέρ που έβαλα καθόταν 5 χρόνια, αλλά πήρε με την μία, απίστευτο !!!! Το θέμα είναι ότι ενώ κράτησα τα ίδια carbs, μου ρετάρει, σαν να μην τραβάει, επίσης θέλει σφίξιμο η καδένα. Να πω εδώ ότι τα carbs έχουν tps ενώ στο μοντέλο μου δεν υπάρχει, αλλά με το παλιό μοτέρ δεν είχα θέμα. Επίσης, το μόνο που δεν θυμάμαι που μπαίνει, είναι ένα σωληνάκι που βγαίνει από το ψευτοκάπακο και βγάζει αναθυμια΄σεις. Το φιλτροκούτι ε΄χει δύο υποδοχές. Σε ποια το βάζω; Και πρέπει να βγάζει τόση αναθύμιαση όντως;
Υ.Γ.: Χαίρομαι απίστευτα πολύ που βρέθηκα εδώ μέσα !!!!
#5
Νέα Μέλη - Συστηθείτε εδώ! / Απ: Καλημέρα και χρόνια πολλά ...
Τελευταίο μήνυμα από Spyros.L - Μαΐου 06, 2024, 11:29:36 ΠΜ
Παράθεση από: Maverick1993 στις Μαΐου 06, 2024, 11:23:56 ΠΜΝέο μέλος εδώ λοιπόν, κι επειδή δεν ξέρω, θα ήθελα να με κατατοπίσετε σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω στο CB μου. Είναι θέμα τροφοδοσίας λογικά.


Καλωσορισες! Κατ αρχας πες μας ποιο μοντελο εχεις και απο που μας έρχεσαι?
#6
Νέα Μέλη - Συστηθείτε εδώ! / Καλημέρα και χρόνια πολλά σε ό...
Τελευταίο μήνυμα από Maverick1993 - Μαΐου 06, 2024, 11:23:56 ΠΜ
Νέο μέλος εδώ λοιπόν, κι επειδή δεν ξέρω, θα ήθελα να με κατατοπίσετε σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω στο CB μου. Είναι θέμα τροφοδοσίας λογικά.
#7
Συστημά πέδησης / Απ: ΑΛΛΑΓΗ Μπροστινές Δισκόπλα...
Τελευταίο μήνυμα από Alex400 - Μάρτιος 30, 2024, 08:37:07 ΜΜ
Ρίξε μια ματιά και σε JT απο το ΒΙΚΕ ALERT . Κράτα μίκρό καλάθι γιατι το προσωπικό ΔΕΝ το έχει με τα ανταλακτικά . . . Κρίμα γιατι έχουν 15 αντιπροσωπείες ειδών για μότο . . .
#8
Συστημά πέδησης / Απ: ΑΛΛΑΓΗ Μπροστινές Δισκόπλα...
Τελευταίο μήνυμα από achgotz - Μάρτιος 12, 2024, 05:50:02 ΜΜ
Παράθεση από: TEOS CB SF στις Μάρτιος 12, 2024, 10:19:41 ΠΜΘα συμφωνήσω απόλυτα με τον jepe ..

Το brake shop μονο braking με 205 x 2 - σε αυτή την περίπτωση καλυτερα Brembo. Βέβαια και εκεί παιζει θέμα ως προς τους δίσκους που ταιριάζουν αφού βλέπω ο @alkiviadis (που πρέπει να εχει το ίδιο μοντέλο - version S - με μένα) έχει βάλει τις (Brembo) 78B40870 (με εξωτερική διάσταση 320) ενώ βλέπω ότι ο σωστός κωδικός (πρέπει να) είναι ο 78B40827 με διάσταση 296. Το ψάξιμο δλδ συνεχίζεται...
#9
Συστημά πέδησης / Απ: ΑΛΛΑΓΗ Μπροστινές Δισκόπλα...
Τελευταίο μήνυμα από TEOS CB SF - Μάρτιος 12, 2024, 10:19:41 ΠΜ
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον jepe ..
#10
Συστημά πέδησης / Απ: ΑΛΛΑΓΗ Μπροστινές Δισκόπλα...
Τελευταίο μήνυμα από JEPE - Μάρτιος 10, 2024, 01:04:32 ΜΜ
Παράθεση από: achgotz στις Μάρτιος 09, 2024, 12:37:03 ΜΜ
Παράθεση από: achgotz στις Νοεμβρίου 11, 2023, 06:41:07 ΜΜΣε αναζήτηση και γω λόγω στραβού μπροστινού δισκόφρενου σε version S αυτό το λήμα το έχω ξεκοκκαλίσει πολλές φορές... και έπεσα πάνω στον φίλο @JEPE που μου έδωσε το δικό του απόθεμα για δοκιμή ... thanks JEPE!

Δυστυχώς οι δισκόπλακες του φίλου δεν έκαναν, και εξακολουθώ την αναζήτηση νέας/νέων δισκόπλακων για το Version S μου (που ειναι με μαύρο εσωτερικό χρώμα). Άρχισα να κοιτάζω στα κινέζικα, και έπεσα πάνω σε αυτά τα 3 (εκτός του ενός δεν θα έλεγα ότι είναι και ιδιαίτερα φθηνά):
https://www.aliexpress.com/item/1005005116539096.html
https://www.aliexpress.com/i/1005005809021527.html
https://www.aliexpress.com/i/1005004280444367.html

To πρόβλημά μου είναι ότι δεν καταλαβαίνω από τις περιγραφές & προδιαγραφές αν αυτές κάνουν για το μηχανάκι (NC31-145 / CB400F3T / Version S).
Οπότε όποιος φίλος γνωρίζει ας με βοηθήσει.
Ευχαριστώ
προσωπική μου άποψη θα ήταν καλύτερα αφού πας για καινούριες δισκοπλακες να μην πάρεις από aliexpress!θα σου πρότεινα το brake shop που έχει πολλές και καλές μάρκες και φυσικά θα σου λύσει και την κάθε απορία η αμφιβολία για το ποιες είναι οι πιο καταληλες για το δικό σου μοντέλο!!