Πρόβλημα με το δείκτη των χιλιομέτρων

Ξεκίνησε από Hussar, Νοεμβρίου 27, 2019, 05:01:52 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Hussar


    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα παιδιά,

    πριν από λίγες μερες καθώς οδηγούσα
    σταμάτησε να λειτουργεί το δεικτάκι των χιλιομέτρων. Αρχικά νόμιζα ότι είναι ντιζα, την έβγαλα μα δεν είχε πάθει κάτι (ο δείκτης δεν έχει σπάσει).
    Θα ήθελα τα φώτα σας.



wolfi


ΩΠΑ ΩΠΑ 
Φορτσάτος μπήκες και πολύ φοβάμαι OTI ΔΕΝ  βλέπεις και με ποσά μπαίνεις.... 8) 8)

Hussar

Παράθεση από: wolfi στις Νοεμβρίου 27, 2019, 05:25:03 ΜΜ

ΩΠΑ ΩΠΑ 
Φορτσάτος μπήκες και πολύ φοβάμαι OTI ΔΕΝ  βλέπεις και με ποσά μπαίνεις.... 8) 8)


ΩΧ, σωστός δεν το πρόσεξα κάν...  :-[

TEOS CB SF

Πέραν αυτών έχει να πει κάποιος τίποτα για το δείκτη χιλιομέτρων του φίλου που ξεκίνησε το θέμα ,, ευτυχώς ακόμη δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ με τα δικά μου ποτέ ...

panosp25

Θεόφιλε έχεις δίκιο.
Εγώ δεν κατάλαβα κάτι.
Οδηγούσες και ξαφνικά κόλλησε η βελόνα στα πχ. 60χλμ? Έπεσε στο 0?
Κόλλησε ο χιλιομετρητής? Έβγαλες την ντίζα και τι έγινε μετά? Επανήλθε η βελόνα μόνη της?

itom32

Θελει ψαξιμο.Αφου δεν ειναι ντιζα το πιο κλασσικο ειναι ναεχει λιωσει,φθαρει,καποιο απο το πλαστικα γραναζια η εντος των οργανων η στον σαλιγκαρο,ατερμονα στον τροχο.

Hussar

Παράθεση από: panosp25 στις Νοεμβρίου 27, 2019, 08:36:11 ΜΜ
Θεόφιλε έχεις δίκιο.
Εγώ δεν κατάλαβα κάτι.
Οδηγούσες και ξαφνικά κόλλησε η βελόνα στα πχ. 60χλμ? Έπεσε στο 0?
Κόλλησε ο χιλιομετρητής? Έβγαλες την ντίζα και τι έγινε μετά? Επανήλθε η βελόνα μόνη της?

Έπεσε στο 0 και δεν έχει σπάσει..

Παράθεση από: itom32 στις Νοεμβρίου 27, 2019, 08:55:01 ΜΜ
Θελει ψαξιμο.Αφου δεν ειναι ντιζα το πιο κλασσικο ειναι ναεχει λιωσει,φθαρει,καποιο απο το πλαστικα γραναζια η εντος των οργανων η στον σαλιγκαρο,ατερμονα στον τροχο.

Οπότε πρέπει να το ανοίξω;

JEPE

Συμφωνώ με τον itom!βγάλε την ντιζα από τον ατέρμονα και γυρνά την ρόδα με το χέρι! Ας γυρίζει το δόντακι που γυρίζει την ντιζα κοιτάς στα όργανα αν όχι λύνεις ρόδα και βλέπεις το γρανάζι στον σαλιγκάρο η το δακτυλιδι που είναι στην ρόδα!!

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


itom32

Ξεκινα απο τα ευκολα.Βαλε το sf στον διπλο οθοστατη και γυρνα τον τροχο,κοιταζοντας το πανω μερος της ντιζας το οποιο θα το εχεις σε σημειο να το βλεπεις.Αν γυρνοντας τον τροχο γυρναει η ντιζα τοτε ο σαλιγκαρος ειναι οκ.Τωρα στα οργανα θα πρεπει ναβρεις ποιο γραναζι εχει θεμα.Αν δεν το κατεχεις δωσε τα οργανα σε τεχνικο για κοντερ μη κανεις μεγαλυτερη ζημια.