Δείκτης Βενζίνης - Φλοττέρ

Ξεκίνησε από dom, Ιανουαρίου 11, 2017, 10:07:03 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dom

Καλησπέρα

cb400sf (superfour), από μαμά τα όργανα δεν έχουν ένδειξη βενζίνης και σκέφτομαι έντονα την αλλαγή τους!! Η αγορά οργάνων θα γίνει από e-bay και από μια έρευνα που έκανα φαίνεται πως υπάρχει ένα σχετικό προβληματάκι με τις φίσες, δεν ταιριάζουν με της μαμάς κτλ, παρόλα αυτά είναι διαχειρίσημο το ζήτημα αυτό (σωστα?!) το βασικότερο μου θέμα όμως είναι, τι γίνεται με το φλοττέρ?! για να λειτουργήσει ο δείκτης της βενζίνης θα πρέπει να υπάρχει φλοττέρ στο ντεπόζιτο... αυτό το φλοττέρ λοιπόν, μπορεί να τοποθετηθεί στο ήδη υπάρχον ντεπόζιτο, που από μαμάς δεν υπήρχε, ή θα πρέπει να αλαχθεί και το ντεπόζιτο μαζί με τα όργανα??

itom32

Παράθεση από: dom στις Ιανουαρίου 11, 2017, 10:07:03 ΜΜ
Καλησπέρα

cb400sf (superfour), από μαμά τα όργανα δεν έχουν ένδειξη βενζίνης και σκέφτομαι έντονα την αλλαγή τους!! Η αγορά οργάνων θα γίνει από e-bay και από μια έρευνα που έκανα φαίνεται πως υπάρχει ένα σχετικό προβληματάκι με τις φίσες, δεν ταιριάζουν με της μαμάς κτλ, παρόλα αυτά είναι διαχειρίσημο το ζήτημα αυτό (σωστα?!) το βασικότερο μου θέμα όμως είναι, τι γίνεται με το φλοττέρ?! για να λειτουργήσει ο δείκτης της βενζίνης θα πρέπει να υπάρχει φλοττέρ στο ντεπόζιτο... αυτό το φλοττέρ λοιπόν, μπορεί να τοποθετηθεί στο ήδη υπάρχον ντεπόζιτο, που από μαμάς δεν υπήρχε, ή θα πρέπει να αλαχθεί και το ντεπόζιτο μαζί με τα όργανα??

Mιάς και σε άλλο ποστ σου ανάφερες ότι σε ενδιαφέρει η μετατροπή σε cafe racer,τότε ίσως με μια τάπα με δείκτη π.χ σαν αυτην:
http://www.ebay.com/itm/Fuel-Gauge-Cap-Honda-CB250T-CB350F-360-CB400F-CB500T-CB550K-CB750-K0-K4-/222373623375?hash=item33c680364f:g:f5kAAOSwux5YSMKZ&vxp=mtr
γλίτωνες το ψάξιμο για νέο ρεζερβουάρ με φλοτέρ,πιθανά έξοδα βαφής,πλαστικοποίησης,ξεσκουριάσματος κλπ.Πρέπει να σιγουρέψεις όμως ότι τέτοιου είδους τάπα ταιριάζει και στο sf.

dom

Δεν είχα σκεφτεί μια τέτοια λύση, φαίνεται πρακτική θα έλεγα.. κι αυτό κουμπώνει στο καπάκι του ρεζερβουάρ έτσι?! Παρολαυτα τα όργανά μου πρέπει να αντικατασταθούν όπως και να έχει, κι όσο για το βάψιμο και τα σχετικά που είπες, θα γίνουν ο΄τως η άλλως, από διχρωμία ασημί μπλε λέω να την κάνω κανα μάυρο η πετρόλ με λεπτομέριες καφέ η χρυσές, δεν έχω κατασταλλάξει ακόμα για το χρώμα αλλά έστω.... λες ότι η αλλαγή ντεπόζιτου είναι αναπόφευκτη?

itom32

Aν είχα ρεζερβουαρ χωρίς φλοτερ θα εψαχνα να βρω ενα με φλοτερ σε όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση.Μιλώντας εκ πείρας,συνήθως αυτό που θα βρεις,θα χρειαστεί μερεμετια...(πλαστικοποιηση-βαψιμο κλπ).