Προβλημα με στροφομετρο/βενζινομετρο

Ξεκίνησε από eldonate, Σεπτεμβρίου 09, 2015, 03:19:30 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

eldonate

Καλησπερα,

Πριν λιγο καιρο δοκιμασα να βαλω μια μπλε τενια led στα οργανα οστε να ειναι λιγο πιο μουρατα. Ανοιξα τα οργανα εβγαλα τις λαμπες προσαρμοσα τη τενια γυρο απ τα οργανα και εδωσα ρευμα απ τα λαμπακια. Ανοιξα το διακοπτη και ολα comple.   8)

Μου πηρε αρκετη ωρα μεχρι να τα φτιαξω (πρωτη φορα ανοιγα τα οργανα) γιατι ημουν ιδιετερα προσεκτικος και εκανα αρκετα ανοιξε κλεισε με το διακοπτη (το αναφερω γιατι ΙΣΩΣ να επεσε λιγο η μπαταρια). Μολις λοιπον τελειωσα παω να το βαλω μπροστα, ζοριστικε λιγακι και στη 2η η 3η μιζια ακουω ενα τσαφ πηρε μπρος και αρχησε να κανει μπερδεματα...καηκε ενα μπουζι...τα αλαξα και εδω και 1-2 μηνες δουλευει κομπλε.

Παρ ολα αυτα το θεμα μου ειναι πως απο τοτε το στροφομετρο μου δειχνει σταθερα 500-800 σαλ πανω και το βενζινομετρο εχει αλαξει λιγο το τροπο ένδειξης...το στροφομετρο ειναι σταθερα 500-800 πανω σε ολες τισ στροφες και η βενζινη φαινεται σωστη απλα αδειαζει με αλλους ρυθμους.

Το ρελαντι μου το νιωθω ιδιο με πριν απλα στο οργανο φαινετε στις 2000-2100 αντι για 1200-1500 που ηταν πριν.

Ειμαι ηλεκτρονικος παρ ολα αυτα δεν εχω καμια εμπηρεια με τις μηχανες...πριν λοιπον αρχησω να ψαχνομαι μηπος εχετε καμια ιδεα? Σκευτικα να κοιταξω πρωτα τη πλακετα των οργανων...Επισης γιατι να μου καψει μπουζι....τυχαιο?

ΥΓ τα φωτα τα αφησα αλλα με απ ευθιας τροφοδοσια απ τη μπαταρια και με ρελε πλεον για να ανοιγουν με το διακοπτη...μη ρωτησετε γιατι δεν το εκανα απ την αρχη ετσι....δε ξερω  :P
ΥΓ 2 το ταχυμετρο δε ξερω αν λειτουργει σωστα ακομα...υποθετω πως ειναι ομως κομπλε αν συγκρινω στροφες με χλμ...η τουλαχιστον φαινεται οκ...

xrhstos

κοιτα αν ι μπαταρια σου δειχνει 12, + εν κενο. και οταν δουλευει η μηχανη φορτιζει η μπαταρια?τα λεντ μηπως χρειάζονται περισσότερο ρεύμα>?

eldonate

τα λεντ τραβανε κατι μιλιαμπερ...η μπαταρια ειναι κομπλε...το θεμα πρεπει να ειναι στα οργανα υποθετω..

itom32

Μήπως κάτι δεν πάει καλά με την ηλεκτρονική σου(cdi);Μήπως θέλουν καθαρισμα οι επαφες;Μήπως δεν παταει καλά;Tις μετρήσεις του manual τις έκανες;