Πρόβλημα με φλασάκια , cb 400 sf

Ξεκίνησε από Almostfamous, Σεπτεμβρίου 13, 2013, 02:12:16 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

wolfi


panosp25

Επαναλαμβάνω λοιπόν οτι τα φλασέρ θέλουν συγκεκριμένη αντίσταση για να λειτουργήσουν. Έχοντας λοιπόν κομμένα τα καλωδια των μπροστά, όχι μόνο δεν έχεις σωστή αντίσταση, αλλά δεν κλείνει καν κύκλωμα. Το φλασερ που φοράς τώρα είναι το μαμά? Αν όχι τι χαρακτηριστικά έχει? Πιθανά καμμένα εξαρτήματα: φλασέρ, δίοδοι, βραχυκύκλωμα.
Σύνδεσε πάλι τα μπροστά και δοκίμασε.

TEOS CB SF

Τα σύνδεσε γράφει πιο πάνω και τα έχει κρεμασμένα αλλά δεν ανάβει τίποτα ..

panosp25

Παράθεση από: mosses στις Ιανουαρίου 18, 2019, 01:59:11 ΜΜ
τωρα εχω στον αερα τα μπροστινα, συνδεδεμενα τα πισω αλλα και παλι δεν λειτουργουν.

εγώ κατάλαβα οτι τα μπροστά είναι στον αέρα.  :-[ :-[ :-[ ??? ???

jah

Και γω αυτό κατάλαβα..

Αν πας να ανάψεις φλας με καμένη μια λάμπα, ο φλασέρ αναβοσβήνει σαν τρελός. Αν αυτή η μία λάμπα είναι και LED, πάει, αποτρελάθηκε!! (με την προϋπόθεση ότι είναι ο μαμά) Κοινώς δεν προλαβαίνει να αναβοσβήσει..

Μια ερώτηση.. Γιατί να δοκιμάσεις να ανάψεις φλας με κομμένα τα καλώδια;;

Παράθεση από: panosp25 στις Ιανουαρίου 18, 2019, 07:31:33 ΜΜ
Σύνδεσε πάλι τα μπροστά και δοκίμασε.

mosses

η μονη λυση ειναι ,τελικα, το φλασερ. Το μαμα κανει οτι ναναι οταν εχεις λιγοτερα watt. αλλες φορες δεν αναβουν καθολου αλλες αναβουν συνεχεια αλλες ποιο γρηγορα. εχω και πισω led αλλα ,προφανως, εχουν αντισταση δικη τους και δουλευαν με το μαμα φλασερ. τα μπροστα ομως οχι. εβαλα τα παλια φλας πανω, παραλληλησα με τα led και επεζαν ολα. οποτε ,πηγα και πηρα ενα φλασερ το τραμπαρα με το μαμα και παιζουν ολα χαρουμενα. Ευχαριστω για την βοηθεια σας!! α και μια τελευταια ερωτηση. Το φλασερ, εχει να κανει μονο με τα φλας, σωστα?

panosp25

Χαίρομαι που βρήκες λύση στο πρόβλημα σου και χαίρομαι που μοιράστηκες τη λύση μαζι μας. Το φλασερ εχει να κάνει μονο με τα φλας και τα αλαρμ.