Πρόβλημα με φλασάκια , cb 400 sf

Ξεκίνησε από Almostfamous, Σεπτεμβρίου 13, 2013, 02:12:16 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Almostfamous

Ήταν πάντα αναμμένα από την ημέρα που την πήρα!!!

Θέλω να τα κάνω , να είναι σβηστά , και να ανάβουν μόνο από τον διακόπτη των φλάς!!!

Πώς είχε η συνδεσμολογία μέχρι στιγμής

Στο κέντρο έχουμε αριστερά το καφέ , κέντρο 2 μαύρα και δεξιά ένα πράσινο.

Στο χέρι μου στα αριστερά έχουμε 2 πορτοκαλί και ένα πράσινο
Στο χέρι μου στα δεξιά έχουμε ένα πράσινο και 2 θαλασσιά.

Η συνδεσμολογία λοιπόν ήταν

Τα 2 μαυρα ενωμένα μεταξύ τους , και με τα πράσινα από αυτά που έχω στα χέρια μου.
Τα 2 πορτοκαλί ενωμένα μεταξύ τους και με το καφέ στο κέντρο
Τα 2 θαλασσιά ενωμένα μεταξύ τους και και με το πράσινο στο κέντρο

Μόλις ακουμπούσα τα 2 θαλασσιά με το πράσινο στο κέντρο άναβαν τα 2 πίσω φλάς.

Αλλά τίποτα άλλο , έπρεπε να ολοκληρωθεί η συνδεσμολογία για να ανάψουν όλα μαζί.

Αυτά

Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη!!!!

stel89s

Θα πάρεις ενα πολυμετρο. Ενα απο τα δυο πορτοκαλί στο πρώτο ζευγαρι εχει συνεχόμενα 12V ακόμα και οταν ο διακοπτης ειναι κλειστος. Αυτο το καλωδιο δεν θα το συνδέσεις. Το ιδιο θα κανεις και με τα θαλασσιά... Αν και νομιζω οτι αυτο που δεν εχει ριγες έχει συνεχεια ταση και στο πορτοκαλι και στο θαλασσι. Αν σου ειναι δυσκολο να βρεις πολυμετρο κανε δοκιμες με τα φλας βρες δηλ με πιο καλώδιο ανάβει συνέχεια η λάμπα και αυτο δε θα συνδεσεις (κανε δοκιμες, συνδεσε πρασινο με πρασινο και παιξε με τα πορτοκαλι)... Απ οτι βλεπω δεν φορας τα μαμα φλασακια και μαλιστα led. Ποσα Watt ειναι??

Almostfamous

12 V είναι φίλε μου τα led , και έχω πάρει και φλασέρ , και έχει τοποθετηθεί.

Έκανα κάποιες δοκιμές και έκαψα 3 ασφάλειες......

Almostfamous

Δηλ , θα ενώσω

Αριστερα --> Πράσινο με το καφέ

και δοκιμάζω ποιο από τα δύο πορτοκαλί κάνει?

Δεξιά --> Πράσινο με πράσινο

και δοκιμάζω ποιο θαλλασί κάνει?

Και τα 2 μαύρα?

Τα φλασάκια είναι αυτά

http://www.ebay.co.uk/itm/170908578150?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

stel89s

Θελω να δω την ισχυ τους οχι την τάση αλλα δεν πολυ καταλαβαινω τι θελει να πει ο ποιητης. LED's per bulb: 16(12v 1.4w) 1,4W το κάθε ledακι δλδ 22,4W η συνολικά 1,4W??? Αν ειναι συνολικα πρεπει να βαλεις αντιστασεις. Αν ειναι στην πρωτη περιπτωση τοτε δεν θα βγαζουν στο 100% την ενταση που πρεπει να βγαλουν. Λοιπον τα καινουργια φλασακια εχουν ενα κοκκινο και ενα μαυρο. Ωραια?? Στο μαυρο θα συνδεσεις το πρασινο και στο κοκκινο θα κανεις την δοκιμη με τα πορτοκαλι το ιδιο και στην αλλη με την διαφορα οτι δεν θα ειναι πορτοκαλι αλλα θαλασσί...

Almostfamous

Σε έπιασα τώρα , σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

stel89s

Αυτο για οσους θελουν να αλλαξουν φλας τους με led.. Aπ οτι ψαχνω στο ebay δεν βρίσκω κάποιον που να λεει ακριβώς ποσα Watt ειναι τα φλας με led αλλα οι περισσότεροι πωλητές δίνουν μαζι δυο αντιστάσεις οι οποιες μετατρέπουν τα φλας σε 10W η σε 21W ανάλογα δλδ με ποσα Watt δουλευον σωστα επιλέγεις μια απο τις δυο αλλιως αν δεν βαλεις θα αναβοσβήνουν πολύ γρήγορα...
Παντως ειναι μια ευκαιρια να ριξεις και την καταναλωση του κυκλωματος και αντι για αντιστασεις να αλλαξεις τον φλασερ με ενα ηλεκτρονικο http://www.ebay.com/itm/KOSO-Blinkrelais-LED-Blinker-Relai-Relais-Relay-Flasher-Yamaha-Aerox-MBK-Nitro-/370890317355?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item565ac91e2b δεν ειμαι σιγουρος αν κανει αυτος ακριβως γτ δεν θυμαμαι καθολου ποσες επαφες εχει και αν ταιριάζει...Μαλλον εχει περισοτερες. Ετσι τα φλας θα τραβαν πολυ λιγοτερο ρευμα και θα δουλεύουν και σωστά εαν βρουμε αυτον που θα ταιριαζει απολυτα....

wolfi

Παράθεση από: stel89s στις Σεπτεμβρίου 13, 2013, 11:31:56 ΜΜ
Αυτο για οσους θελουν να αλλαξουν φλας τους με led.. Aπ οτι ψαχνω στο ebay δεν βρίσκω κάποιον που να λεει ακριβώς ποσα Watt ειναι τα φλας με led αλλα οι περισσότεροι πωλητές δίνουν μαζι δυο αντιστάσεις οι οποιες μετατρέπουν τα φλας σε 10W η σε 21W ανάλογα δλδ με ποσα Watt δουλευον σωστα επιλέγεις μια απο τις δυο αλλιως αν δεν βαλεις θα αναβοσβήνουν πολύ γρήγορα...
Παντως ειναι μια ευκαιρια να ριξεις και την καταναλωση του κυκλωματος και αντι για αντιστασεις να αλλαξεις τον φλασερ με ενα ηλεκτρονικο http://www.ebay.com/itm/KOSO-Blinkrelais-LED-Blinker-Relai-Relais-Relay-Flasher-Yamaha-Aerox-MBK-Nitro-/370890317355?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item565ac91e2b δεν ειμαι σιγουρος αν κανει αυτος ακριβως γτ δεν θυμαμαι καθολου ποσες επαφες εχει και αν ταιριάζει...Μαλλον εχει περισοτερες. Ετσι τα φλας θα τραβαν πολυ λιγοτερο ρευμα και θα δουλεύουν και σωστά εαν βρουμε αυτον που θα ταιριαζει απολυτα....



Μαστορα καλα τα λες ..........
Αλλα μια χάρη μιας και εγω μα τα ηλεκτρολογικα ειμαι αστα να πάν........... μπορείς να δώσεις link για φλασερ για λαμπακια led?

stel89s

Οχι δε θα δωσω αν δεν το κανω πρωτα σε μενα και να σου πω οτι τα συγκεκριμενα προιοντα απο τα link ταιριαζουν απολυτα με τα cb... δες εδω http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=4800.15  ;D Παντως η λογικη ειναι αυτη για οποιον θελει να ψαξει και να κανει αυτην την "πατεντα"

wolfi

Συμφωνώ με τα λεγόμενά σου  ;)......
Αλλα η απόφαση σε παρεμφερή τέτοια επιχειρήματα κατ ε με είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥ  ;)

mosses

γραφω εδω για να μην ανοιξω νεο θεμα.
το cb μου εχει πισω ηδη led φλασακια λειτουργικα.
ηθελα να αλλαξω και τα μπροστινα. μολις εκοψα τα καλωδια των μπροστινων ,σταματησαν να δουλευουν και τα πισω, καθως επισης και η ενδειξη στα οργανα.
τωρα εχω στον αερα τα μπροστινα, συνδεδεμενα τα πισω αλλα και παλι δεν λειτουργουν.
εχετε καμια ιδια?

TEOS CB SF

Καλημέρα .. πιθανόν να έκαψε κάποια ασφαλεία .. κάνε τσεκ στις ασφάλειες σε πρώτη φάση

mosses

οχι νταξ. οι ασφαλειες και ολο το ηλεκτρικο κυκλωμα ειναι κομπλε.

panosp25

Αν διαβασες προσεκτικα πιο πανω θα κατάλαβες οτι τα led θέλουν και φλασερ για led γιατι λειτουργουν βαση αντίστασης. Οπότε η θα παρεις φλασερ γθα led, η θα συνδέσεις αντιστασεις.

mosses

Διάβασα εξαιρετικά προσεκτικά. Αυτό που ρωτώ είναι γιατί δεν παίζουν τα πίσω που λειτουργούσαν κανονικά. Πιθανόν να έχει καεί κάτι αλλά δεν ξέρω τι.