Κατασκευή καντράν για CB400sf PB-1 (F2N,F2S,F2T)

Ξεκίνησε από klab, Ιανουαρίου 16, 2011, 02:26:11 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

klab

Έχω αρχίσει και ετοιμάζω μερικά για τα κοντέρ του πρώτου Super Four (το δικό μου F2R έχει διαφορετικά καντράν σαν του Version-S οπότε αυτά δεν ταιριάζουν)
Δεν είναι τελειοποιημένα αλλά μία βασική ιδέα οπότε συγχωρέστε μερικές ατέλειες που θα δείτε.
Τα γνήσια μου τα δάνεισε ο Point Zero -που είχε την ιδέα για λευκά καντράν- έτσι ώστε να δω τι μπορώ να κάνω και έφτιαξα μερικές παραλλαγές.
Ποια η γνώμη σας ;
Να αλλάξω κάτι, να προσθέσω κάτι κλπ πείτε ότι σας κατέβει.

Σωτήρη διάλεξε  ;D




itom32

Καλημερα Γιωργο,ωραιες δουλειες.Δε με λες,αν σου πω για το περτικαλι να το κανης λιγο πιο εξτριμ γινεται??Δηλ.πορτοκαλι φοντο, μαυρες γραμμουλες-αριθμοι και κοκκινα αυτα που απο μαμα ειναι κοκκινα.Θελω να δω αν μας ταιριαζει κατι τετοιο τους πορτοκαλι R.Σχεδιαζα να παω σε αυτον στην επταλοφο που με ειπες,για να εχει το καντραν σταμπες που δεν θα τις σβηνει η πολυκαιρια και ο ηλιος.Εχει κατι τεχνικες για αυτοκολητα βυνιλιου που αντεχουν στον καιρο,υποθετω πιο καλα μελανια,να μη λεω χαζα,δεν ξερω τι τεχνικες εχουν.Παντως αμα δεις το site του εχει 3 ποιοτητες αναλογα με τον χρονο αντοχης των χρωματων.Ωραια κατασταση.

klab

Εύκολο  ;)
Εδώ που τα λέμε το σκέφτηκα ότι θα μου ζήταγες κάτι σε full πορτοκαλί χα,χα,χα για αυτό και προσπάθησα το χρώμα να είναι όσο πιο κοντά στου R


itom32

Αψογος,καλα ο desmond θα σου κανει αγαλμα αμα το δει,αψογος.Πες μου γνωμη,σου αρεσει??Λες να μη φενονται οι αριθμοι σε νυχτερινη οδηγηση??
Για να καταλαβω αυτο το κανεις αυτοκολλητο βυνιλιου και το κολλας σε κατι σας πλεξιγκλας κομμενο στρογγυλο ας πουμε??

klab

Λες και κοιτάζω το καντράν όταν οδηγώ βράδυ, εδώ κοιτάζω να αποφύγω κανέναν που έρχεται ανάποδα ή στρίβει απροειδοποίητα.
Περισσότερο για μόστρα είναι παρά για πρακτικούς λόγους, οπότε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, ο καθένας ότι του αρέσει.

klab

Και εδώ με άσπρα νούμερα να φαίνεται καλύτερα το βράδυ


itom32

Οχι,πιστευω τα ευαναγνωστα οργανα ειναι απο τις ευκολιες που τις περναμε ετσι στο πισω μερος του εγκεφαλου,αλλα πιστευω οτι ειναι σημαντικοτατες,ειδικα αν μπεις σε mode,radar,προστιμα,ορια ταχυτητας.Αλλα με μαυρα ειναι πιο ομορφα.

klab

Ναι το κόβεις διαφανές plexy glass και το κολλάς πάνω του.

ΥΓ PLease μην κάνεις edit τα μηνύματα σου Γιάννη με μπερδεύεις (καλά που το ξαναδιάβασα)

klab

Τώρα που το ξανασκέφτομαι νομίζω ότι είναι καλύτερα να το κολλήσεις πρώτα στο πλέξι και μετά να το κόψεις έτσι ώστε να βγάλεις στο σχήμα και τα αυτάκια που πιάνουν στο ρολόγια και πιο εύκολο θα είναι.

Αλήθεια έχει κανείς καντράν από το S ή το PB-1 F2R να τα σκανάρει και να μου τα στείλει ώστε να φτιάξω και το δικό μου ;
Άμα ξεβιδώσει κανείς τα όργανά του ας κάνει έναν κόπο.  :hug:

desmond

Αν σου πώ Γιάννη ότι δεν ξέρω τι χρώματα είναι το καντράν μου θα με πιστέψεις;
Δε νομίζω πάντως να το έκανα πορτοκαλί.
Στο καντράν θες καλές αντιθέσεις για να μην προσπαθείς να καταλαβεις τι γράφει αλλά να σου έρχεται κατ' ευθείαν.
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

ammo77

klab Για αν καταλάβω μπορείς να κάνεις αυτούς του δίσκους εσύ!
Έχεις τα κατάλληλα υλικά, πλέξι γκλάς και αυτοκόλλητα;
Αν μπορείς φίλε προχόρα το και πές μου τι θα κοστίσει!!!
Θέλω δύο ζεβγάρια απο αυτά 1 (άσπρο με κόκκινα στο στροφόμετρο στις ψηλές στροφές και στην θερμοκρασία μπλέ στο C και κόκκινο στο H) και 1 (άσπρο με χρυσαφί, με βλέπω να το κάνω μαύρο χρυσό το μωρό μου ;D ;D)   

klab

Τίποτα δεν έχω  ;D ;D ;D απλά προσπαθώ να κάνω διάφορες "εκδόσεις", για να τα πάρει όποιος θέλει για τύπωμα.
Το δε κόψιμο δύσκολο να στο κάνουν οπότε θέλει και προσωπική εργασία.

ammo77

ΠαράθεσηΤίποτα δεν έχω   ;D ;D ;D

Καλός ρε συ θα δώ αν μπορώ να κόψω κάποιο κομμάτι plx glas στα μέτρα μας (αφού κάνω ένα πατρόν απο εδώ, έστω και χαρτί) γιατί οι δικοί μου οι δίσκοι έχουν γίνει ράφλες ;D η κίνα βλέπεις... ώρα να βάλουμε το Ελληνικό μυαλό μας να δουλέψει!
Γιάννη μάθε ρε συ αν έχει κάποιος αυτοκόλλητα να βάλω στους δίσκους που θα κάνω (λέμε τώρα) κάποια στιγμή :goodboy:

klab

Τα συγκεκριμένα δεν είναι σωστά σε διαστάσεις καθώς και είναι λίγο κακοποιημένα κατά το σκανάρισμα.
Θέλουν φτιάξιμο από την αρχή και πολύ προσοχή στις λεπτομέρειες, οπότε αν τα χρειαστείς πες μου να βρώ και 1-2 ώρες όρεξη να στα κάνω όπως θες.

Αυτοκόλλητα θα κάνεις εδώ : http://www.tat.toopaint.gr/stickers.htm στον επτάλοφο είναι ;)