Αλλαγή λαδιών για αρχάριους

Ξεκίνησε από Rough, Δεκεμβρίου 13, 2020, 01:58:08 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Rough

Καλησπερα σε όλη την ομάδα. Λεω να κάνω την πρωτη προσπαθεια συντήρησης μόνος μου και αυτή δεν είναι αι άλλη από αλλαγή λαδιών. Θα ήθελα λοιπόν την βοήθεια σας. Τι εργαλεία θα χρειαστώ τι να κάνω. Αν υπάρχει ήδη αυτό το θέμα παρακαλω προωθήστε.
Υ. Γ παρακαλω εξηγήστε με όσο πιο απλά λόγια γίνεται για όσους αρχάριους μπορεί να δουν το θεμα
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

itom32


Rough


stam

Και προσοχή στο σφίξιμο δεν χρειάζεται καργαρισμα. Είναι αλουμίνιο και μπορεί να κλωτσήσει εύκολα το σπείρωμα

TEOS CB SF

Εδώ θα ήθελα να προσθέσω ότι στην ουσία κάθε φορά που κάνουμε αλλαγή λαδιών πάντα παραμένει μια ποσότητα μέσα στο μοτέρ αρκετά μεγάλη , γύρω στα (600) ml σύμφωνα πάντα με τα μανουαλ . ʼρα όταν βάζουμε νέα λάδια στην ουσία δεν είναι ολοκαίνουργια μιας και τα 2900ml που θα χρειαστούν εάν αλλάξουμε και φίλτρο θα γίνουν " αχταρμας" μαζί με τα υπόλοιπα που υπάρχουν μέσα και είναι περίπου 600 εως700 ml . Δηλαδή 20% τουλάχιστον.
ʼρα μήπως κάπως έτσι καταρρίπτεται ο μύθος που λέει ότι δεν κάνει να αναμιχθεί λάδι μιας συγκεκριμένης σύνθεσης με κάποιο αλλά ,,,,μιας και όλοι το έχουμε κάνει σίγουρα ..

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

TEOS CB SF

Σύμφωνα με τον κατασκευαστή θέλουμε 2,9 λιτρά λαδιού όταν κάνουμε και αλλαγή φίλτρου .
2,6 λίτρα λαδιού εάν δεν αλλάξουμε φίλτρο .
Και 3,6 λίτρα λάδι εάν έχει ανοιχτεί το μοτέρ και έχει γίνει επισκευή με αποτέλεσμα να μην έχει μέσα καθόλου λάδια ...
ʼρα μέσα στο μοτέρ πάντα έχει περίπου 600 με 700 ml , μια αρκετά μεγάλη ποσότητα λαδιού .

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

itom32


TEOS CB SF

Πολύ σωστά 2,7 χωρίς αλλαγή φίλτρου .. αλλά κατά τα άλλα παραμένει εντός μια αρκετά μεγάλη ποσότητα παλαιού λιπαντικού

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Rough

τελεια πολυ βοηθητικές όλες οι απαντήσεις. Τι λάδια θα προτείνατε;

itom32

 Mη το παρεις σαν διαφημηση...αλλα το sf  μου ηταν στα χρωματα της repsol....χε,χε...10_40 ημισυνθετικο βαζω φυσικα της repsol.

TEOS CB SF

https://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=4889.msg57800#msg57800
Καλησπέρα και καλές γιορτές με υγεία .. εγώ θα σε παραπέμψω στο παραπάνω λινκ που έχουμε αναλύσει στο παρελθόν σχετικά με τα λάδια ... Καλό διάβασμα 🙄🙄

Rough

Εχω γενικά πολυ διάβασμα όπως το βλεπω :P