Νέος, "ωραίος" και τρελαμένος για CB.

Ξεκίνησε από PsDim66, Μάρτιος 10, 2012, 02:47:53 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

supernova

Δεν χρειάζεται να του προτείνεις παραπάνω, απλα προσπάθησε κ βλέπεις.
Οσο για τον τζιβ/κη, αστο...για κλωτσιές!
Itom 5300
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1804301/
4800
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2105334/
3500
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2096677/
Συλλεκτικό είδος...???

itom32

Απλα στην αναζητηση μοτο βαζε διπλα απο το CB400 και το sf,για να αποκλειωνται τα συλλεκτικα ειδη

supernova

Ναί γιατι μας βλεπώ για κανένα εγκεφαλικό με τέτοιες τιμές!!!  :yelrotflmao:  :beerchug:

atzimpourdakas

Παράθεση από: PsDim66 στις Μάρτιος 10, 2012, 04:08:32 ΜΜ
αχ.. αυτο ζαχαρωνω εδω και μερες...


Α...έχε υπόψιν ότι τα cb που κυκλοφορούν συνήθως όπως αυτό...δεν είναι του 98 όπως λένε, είναι από 91-93 συνήθως.
Κυκλοφορούν και νεότερα βέβαια αλλά λιγότερα, από το 95 και μετά είναι με το μαύρο καπάκι

PsDim66

Με αριθμό πλαισίου θα ασχοληθώ πάντως, μη πάρω γουρούνι στο σακί.
Διαφορές στους κινητήρες και τα ανταλλακτικά υπάρχουν ?
Επίσης, η ποιότητα κατασκευής διαφέρει μεταξύ των ετών (υπάρχουν δηλαδή μοντέλα με ψεγάδια που θέλουν προσοχή συγκεκριμένη..?)

JAS

καλος ηρθες και απο εμενα. ψεγαδια τα CB δεν εχουν οποιο και να διαλεξεις, οι διαφορες ειναι απειροελαχιστες (εκτος και αν πας σε vtec). το μονο που εχει σημασια ειναι να ειναι σε καλη μηχανικη κατασταση και ολα τα αλλα διορθωνωντε. μη σου πουλησουν φουμαρα οι εμποροι.... οποιαδηποτε τιμη πανω απο 1500 ευρο ειναι υπερβολη!!!

PsDim66

Χμμμμ... 1500 μου φαίνονται πολύ καλά για μια τέτοια κλασσική σκύλα αντοχής αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση.
Έχω διαβάσει πρόσφατα κάτι για το ρουμπινέτο της βενζίνης που οδηγεί ακόμη και σε σβήσιμο εν κινήσει ακόμη και με 80-100 χλμ.
Με ανησυχεί. Όπως επίσης με ανησυχεί και ένα γονάτισμα που κάνει στα 3.000 στρ. μέχρι 5.000. Σα νέος οδηγός μπορεί να έχω δυσκολία να καταλάβω πολλά πράγματα... Πιστεύω να είναι πολύ πιο εύκολα απ'όσο ακούγονται...!
:goodboy:

klab

Καλώς ήρθες Παναγιώτη.
Για το CB που συζητάτε να πω τι πρόσεξα (έχω έφεση στο ψαχούλεμα μέσω φωτογραφιών)
1. Είναι βαμμένο.
2. Μάλλον είναι FiiR του 94 αν έχει τα κοντέρ με τα 3 όργανα, αλλιώς είναι 92-93
3. Οι δισκόπλακες μπρος και πίσω είναι αλλαγμένες και κινέζικες.
4. Τα χερούλια συνεπιβάτη είναι από άλλο μηχανάκι, μπορεί να είναι από Vtec.
5. Το κάλυμμα της αλυσίδας είναι από Version-S ή R.
6. Λείπει η μία κόρνα από τις 2 ή μου φαίνεται ;
7. Έχει φάει ένα πέσιμο (μικρό) από δεξιά του έχει βουλιάξει την εξάτμιση.
8. Αυτό το καλώδιο που κρέμεται στην αριστερά πλευρά του κινητήρα........τι στην ευχή είναι ;

PsDim66

Klab η κόρνα η δεύτερη υπάρχει είναι πίσω άπο το φανάρι αμα κοιτάξεις προσεκτικά.
Στην εξάτμιση φαίνεται όντως ένα βαθουλωματάκι, τίποτα το σοβαρό νομίζω.
Το καλώδιο..... Ντεν ξέρει εγκώ... Τί μπορεί να είναι...
Όσον αφορά τα υπόλοιπα... εσύ θα το έπαιρνες ?

itom32

Tερας παρατηριτηκοτητας.Σωστος.Τα pb1 εχουν νικελ προφυλακτηρα αλυσιδας.Για τις δισκοπλακες δεν το προσεξα και παλι σωστος επρεπε να ειναι χρυσαφι το μαμα εσω δαχτυλιδι.Τωρα αν ειναι βαμμενο δεν μπορω να πω.Τα χερουλια συνεπιβατη ειναι απο το τελευταιο version s του 1998.Το καλωδιο δεν καταλαβα τι ειναι.

klab

Αν και μπλε, θα στο σκεφτόμουν αν δούλευε σωστά το μοτέρ και οι δισκόπλακες ήταν σε αρίστη κατάσταση.
Δηλαδή να μην τρέμει η μανέτα στο φρενάρισμα ή να κλωτσάει στο σταμάτημα, στοιχίζουν πολύ οι ρουφιάνες.
Λέω θα το σκεφτόμουν γιατί δεν μου αρέσουν τα μηχανάκια που είναι συρραφή από 2-3 μοντέλα, τα θέλω όσο πιο ορίτζιναλ γίνεται.
Γιάννη δεν είναι βαμμένες οι δισκόπλακες, έχουν άλλο σχέδιο και τρύπες.

PsDim66

Ναι έχεις ένα δικιο σε αυτό κι εγώ κωλύομαι τώρα που με πρίζωσες...
Με συμμάμεζα στρώνει ? Άμα πάω να το δω και αρχίσω να μπλέκω με αριθμούς κινητήρα πλαισίου κλπ θα γίνω και ξεφτίλας... Τι παίρνεις με ένα χιλιάρικο στην εποχή μας ?....
Το βάψιμο εντάξει... Παλεύεται.. Οι δισκόπλακες όμως είναι το πιο σημαντικό άπο αυτά που παρατήρησες και είπες

klab

Ααααα κάτι καραβασικό που το ξεχνάω πάντα, έλεγχο τα λαμπάκια στα κοντέρ αν ανάβουν όλα, αν είναι σωστός ο φωτισμός τους και να μην τρέμουν οι βελόνες των οργάνων.
Τα όργανα είναι ότι πιο ακριβό στα μοτόριας μας και μετά τα υπόλοιπα.
Για να δεις το μοντέλο (διακριτικά) απλά δεν αυτό που είπα παραπάνω με τα όργανα.

Παράθεση2. Μάλλον είναι FiiR του 94 αν έχει τα κοντέρ με τα 3 όργανα, αλλιώς είναι 92-93

Αλλιώς σήκωσε την σέλα και πες μας τι έγραφε το άσπρο αυτοκόλλητο από κάτω.
Πρέπει να λέει FiiR και να έχει βενζινόμετρο αν καταλαβαίνω σωστά από τα πλαϊνά τριγωνικά καπάκια.



point zero

βρειτε τις διαφορες και κερδιστε  ενα  cb  .....

Γιωργη  αυτο που εχεις ειναι Ταλεντο ...!!
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

PsDim66

Εντυπωσιακή η παρέμβαση του πάντως... Και αριστοτεχνική με μοντέλο κλπ  :tongue2: :yelrotflmao: