Σε ποιές/πόσες σ.α.λ. συνηθίζετε να λειτουργείτε τις μοτοσυκλέτες σας?

Ξεκίνησε από zentakias, Δεκεμβρίου 22, 2014, 10:58:49 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

zentakias

Ειπα να κανω ενα γκαλοπ, για να συγκρινουμε τον τροπο που ο καθενας οδηγει τη μηχανή του και
κατα ποσο ο καθενας θεωρεί οτι ειναι χαλαρός ή σβέλτος ο ρυθμός που ακολουθεί.  :D (και φυσικά να ζωντανέψουμε λιγο το ενδιαφερον στο φόρουμ  ;) )

π.χ.

Εντος πολης, εχω λιγο νευρική οδηγηση (γρηγορες αλλαγές ταχυτήτων) και οι στροφες ανα λεπτο ειναι απο 3 εως 9 χιλιαδες.
Εκτός πολης οπου οι αποστασεις μου ειναι το λιγοτερο 10 χιλιομετρα, φροντιζω να πηγαινω με 6,5-7 χιλιαδες και σταθερο γκαζι (ταχυτητα κοντα στα 100χλμ/ω).
Θεωρω οτι εχω σβελτο ρυθμο εντος, ενώ εκτος πηγαινω πιο χαλαρά.

AccountSaver

εντός πόλης 6000-9000.

Εκτός πόλης λίγο πριν τα κόκκινα :P :)  (Δεν έχω SF)
Η ζωή είναι πιο ωραία φίλε μου πάνω στις δύο ρόδες.

cb400sGR

εμενα η οδηγηση μου μπορει να χαρακτηρηστει και μανιακη!!!μπορει να παιζω στην πολη με 120,και παντα οι στροφες ειναι στον κοφτη εκτος απο οταν βρεχει που παω μεχρι 4-5σαλ η' αν ειναι σταματημενοι ολοι οποτε πρεπει να παιζω 1η-2α 2-3σαλ! στους ανοιχτους δρομους παιζω με 140-160 μετριες στροφες

microvios

Εγώ λοιπόν είμαι μάλλον ήρεμος. Αλλάζω στις 6000-7000, εκτός και αν θέλω να φύγω γρήγορα. Οι συνηθισμένες μου εντός πόλης διαδρομές (μεγάλο κομμάτι επί της Βουλιαγμένης), καθορίζουν και την ταχύτητά μου (εκτός και αν κάποια στιγμή αναπτύξω τάσεις αυτοκτονίας), οπότε κινούμαι από 80-120kmh με τις στροφές γύρω στις 5000-6000. Έχω παρατηρήσει πως όταν θέλω να κινηθώ χαλαρά, ξεκινώντας από φανάρια, αλλάζοντας σχέσεις στις 5000 στροφές, με τρώνε λάχανο ...όλα τα παπιά και σκουτεροειδή. Σε γενικές γραμμές, θα έλεγα πως δεν το ζορίζω το SF μου. Δεν έχω φτάσει ποτέ σε κόφτη και λίγες φορές πάνω από 9000. Έχω βρεί επίσης πως η έκτη έχει μεγάλο εύρος προς τα κάτω αλλά δεν έχει μεγάλη απόσταση από την πέμπτη. Για διαδρομές σε εθνικές κλπ, θα προτιμούσα μιά πιό μακρυά έκτη, να με πηγαίνει δηλαδή 120-140 με 5000-6000. Η κατανάλωσή μου είναι κοντά στα 240km, κάπου εκεί γεμίζω (δεν έχει χρειαστεί να βάλω ρεζέρβα οπότε δεν ξέρω πόσο ακόμα θα κρατούσε εκτός ρεζέρβας). Αυτά.
It ain't over till it's over

souperdooper

Μεσα στη πολη γενικα χαμηλες στροφες, αλλα παντα σε φαναρι φευγω σφαιρα για να απομακρινομαι απο τα αυτοκινητα και μετα με 5η-6η γυρω στα 50χμ την ωρα που αν θυμαμαι καλα ειναι γυρω στις 3000-3500 στροφες.

Εκτος πολης εχω να βγω καιρο (πανω απο χρονο) με το συγκεκριμενο μηχανακι αλλα εκει γενικα το ανοιγω οσο παει με γεματες αλλαγες. Κατι σαν καθαρση ενα πραμα..

Γενικα δουλευω πολυ το κιβωτιο. Μεσα στη πολη σε κινηση παντα εχω 1-2 σχεσεις χαμηλοτερα απο οτι θα ειχα χωρις κινηση (οι κινητηρες μας δε φρεναρουν πολυ).
Παντα κατεβαζω ταχυτητες στο φρεναρισμα και παντα σε ανοιχτο δρομο εχω τη μεγαλυτερη δυνατη σχεση..

Και μια και αναφερθηκαμε και σε καταναλωσεις να αναφερω κατι παραξενο. τα 3 πρωτα χρονια το μηχανακι μου εβγαζε 230χμ μεχρι τη ρεζερβα και γεμιζε με 13.5 - 14 λιτρα. Ενα χρονο που ημουν Ελλαδα δε το δουλεψα καθολου. Με το που γυρισα ειχα ενα θεμα με το καφτη και τα οργανα και απο τιε 5000 στροφες και πανω μπερδευε.
Βρηκα οργανακια, στον ebay μεταχειρισμενα, τα περασα πανω και ως εκ θαυματος, το μπερδεμα σταματησε και τωρα βγαζω ανετα 300χμ με τα ιδια λιτρα!!!

Το παραξενο ειναι οτι πριν αρχισει το μπερδεμα στιε 5000 στροφες παλι 230χμ εκανα.. τι διαολο?

   

"Cybille" CB 400 SF '93 κοκκινoμαλλα..

Headmaster

Μεσα στην πολη θα ελεγα πολυ χαλαρα με 60-70 χιλιομετρα .Πηγαινοντας στην  δουλεια που ειναι ανοικτος δρομος συνηθως καμια 6500-7000 στροφες δηλαδη κοντα στα 130 εκτος αν εχω ορεξη οποτε ριχνω και μερικα σπασιματα .Αν ειμαστε για βολτα και αναλογως την παρεα εχω δει και αρκετα πανω απο την δευτερη εκατονταδα.

cb400_zumbas

Νομίζω πως μια σωστή χρήση μέσα στη πόλη είναι γύρω στις 5000στρ. Και που και που κάνα χαλαρό ξέσπασμά ίσα ίσα να καθαρίζουν λίγο τα κακόμοιρα τα μπουζάκια μας . Εκτός πόλης γύρω στις 7.000 - 8.000 για να μπορείς να πας παντού και οικονομικά !!!



xrhstos

το λυπατε το αιμα τις καρδιας μου για κατι τετοιο...μια φορα το χρονο μια τελικη καλα ειναι..

ΠΑΝΕΑΣ

Παράθεση από: JAS στις Δεκεμβρίου 30, 2014, 09:54:17 ΠΜ
εγω του πινω το αιμα  :P

Σιγά βρε βρουκόλακα!!!  >:D

Από 3.000 έως 7.000 ανάλογα το δρόμο και την επιτάχυνση που θέλω.

marios.apoel

εγω μάλλον ειμαι πολύ ήρεμος!!!! τωρα που άλλαξα και γρανάζι πίσω (πήγα σε 45άρι) κινούμαι από 2,5 εώς 3,5-το πολύ 4  μέσα στην πόλη !!!


marios.apoel

για καλύτερη εκκίνηση (πολλά χιλιόμετρα στην πόλη) και επιτάχυνση γιατί από τελική ετσι και αλλιως δεν έχει το μηχανάκι μας!!! και συχνά πυκνά μπαινει συνοδηγός οπότε ηταν πιο οξύ το προβλημα με την εκκίνηση!!!